Hearts

Srdce

logická > nezařazeno *
01.10.1992 PC
Karetní logická hra dodávaná spolu s operačním systémem Windows již od roku 1992 až do verze Windows 7. Do Windows 8.1 si ji lze zdarma stáhnout z Windows Store.

Hra je určena pro čtyři hráče, přičemž zbývající tři ovládá PC. Principem hry je nasbírat co nejméně bodů, hra končí ve chvíli, kdy některý z hráčů dosáhne nebo překročí 100 bodů a vítězem je ten, kdo v té chvíli má bodů nejméně. Na začátku obdrží každý hráč 13 karet, tři z nich předá svému protihráči po levici. V dalším kole předává karty protihráči naproti, potom po pravici a v každém čtvrtém kole k žádnému předání nedochází. Všechny srdcové karty jsou obodovány podle své pravé hodnoty a speciální kartou je piková dáma, která je za 13 bodů. Začíná hráč, který má křížovou dvojku, kterou je povinen vynést. Hráči musí ctít barvu a pokud mají v ruce kartu se stejnou barvou, jako je ta vynesená, jsou povinni ji hrát.

Z předchozího vyplývá, že je vhodné hrát tak, aby na konci kola měl hráč v ruce co nejméně srdcových karet a hlavně se zbavit pikové dámy. Jediná výjimka nastává v případě, kdy se hráči podaří shromáždit všechny srdcové karty a pikovou dámu, v této chvíli nedostává žádné body, ale naopak všichni ostatní hráči dostanou bodů 26.

V dřívějších verzích bylo možné hrát proti živým protihráčům po síti.

Když zrovna nemám nic na práci nebo toho mám naopak hodně a chci si odpočinout hraním nějaké oddychové hry, sáhnu po Srdcích, která jsem hrával už jako malý kluk na pětadevadesátkách (rozuměj Windows 95).

Dříve jsem systému hry vůbec nerozuměl a házel karty, jak mě zrovna napadlo, ale potom mi pravidla někdo (už ani nevím kdo) vysvětlil a já konečně zjistil, že mít na konci nejvíc bodů není žádná výhra. Hráče si pojmenovávám podle oblíbených osobností (například po hokejových hráčích) a mám tak větší motivaci vítězit.

Srdce jsou jednou z mých nejoblíbenějších karetních her a je velká škoda, že se v reálu skoro nedají hrát, protože pokud nejste zrovna v okruhu poctivých lidí, nikdo vám nehodí pikovou dámu, když by si ji posléze měl sám vzít a radši hodí jinou barvu.

Pro: odreagování, možnost pojmenování sebe i soupeřů, hraní v reálu...

Proti: ...je téměř nemožné