Když zrovna nemám nic na práci nebo toho mám naopak hodně a chci si odpočinout hraním nějaké oddychové hry, sáhnu po Srdcích, která jsem hrával už jako malý kluk na pětadevadesátkách (rozuměj Windows 95).

Dříve jsem systému hry vůbec nerozuměl a házel karty, jak mě zrovna napadlo, ale potom mi pravidla někdo (už ani nevím kdo) vysvětlil a já konečně zjistil, že mít na konci nejvíc bodů není žádná výhra. Hráče si pojmenovávám podle oblíbených osobností (například po hokejových hráčích) a mám tak větší motivaci vítězit.

Srdce jsou jednou z mých nejoblíbenějších karetních her a je velká škoda, že se v reálu skoro nedají hrát, protože pokud nejste zrovna v okruhu poctivých lidí, nikdo vám nehodí pikovou dámu, když by si ji posléze měl sám vzít a radši hodí jinou barvu.

Pro: odreagování, možnost pojmenování sebe i soupeřů, hraní v reálu...

Proti: ...je téměř nemožné

Srdce. Jinak také Microsoft Hearts. Jedná se o karetní hru, která je součástí systému Windows už prakticky od pradávna (poprvé se objevily ve Windows 3.1) a ve Windows 7 přichází její labutí píseň. Dá se zprovoznit i v novějších Windowsech, nicméně novější verze od Microsoftu než ta z Win 7 neexistuje. Samotná hra Srdce má navíc několik variant. přičemž tato varianta pro systém Windows se v originále nazývá Black Lady. Název je odvozen od pikové dámy, která je krom srdcí jedinou jinou kartou ohodnocenou body.

Je to jednoduchá hra pro 4 hráče (přičemž jednoho ovládá hráč), ve které se hráč musí během jednoho kola postupně zbavit všech karet, které náhodně dostane (každý hráč má 13 karet). Hodnoty karet jsou stejně jako u jiných her, eso nejvyšší, dvojka nejnižší. Hlavními kartami jsou zde srdce a piková dáma. Hráč se během kola musí snažit pomocí taktizování zbavit všech karet, přičemž se snaží, aby ostatním hráčům nesebral během hry žádné srdcové karty nebo pikovou dámu. Pokud mu na konci kola zůstanou srdcové karty, tak za každou srdcovou kartu se mu přičte bod do celkového pořadí a pokud má v držení i pikovou dámu, dostane bodů hned 13. Jedinou vyjímkou v téhle hře je situace, kterou není tak snadné zahrát, nicméně nemožné to také není. Když se hráči podaří během kola posbírat všechny srdcové karty a pikovou dámu k tomu navrch, automaticky se všem jeho soupeřům přičte 26 bodů. On sám samozřejmě zůstane na nule. Hra se hraje do 100 bodů a kdo je první dosáhne, hra končí a dotyčný prohrál. Vítězem je naopak hráč, který má bodů nejméně.

Abych pravdu řekl, je to jedna z mých nejoblíbenějších karetních her. Je rychlá, jednoduchá a zábavná. Navíc se zde nehraje o peníze jako např. u mého oblíbeného Blackjacku či Pokeru. Na PC jsem ji z nudy občas hrával, nicméně až během letošní výzvy jsem si řekl, že si dám hezkých 10 hodin potřebných pro splnění (budu hrát samozřejmě více, jen těch 10 hodin si vyměřím), během kterých si budu zapisovat i výsledky, jak jsem dopadl.

Po 10 hodinách hraní a pečlivého zapisování si výsledků zde přicházím s vyhodnocením.

Čas: 600 minut
Průměrný výsledek: 2,2 místo
Nejdelší vítězná série: 4 výhry za sebou
Nejdelší série bez výhry: 7 her

Seznam her:
4.; 2.; 1.; 4.; 1.; 1.; 2.; 3.; 1.; 2.; 4.; 1.; 2.; 1.; 1.; 4.; 2.; 2.; 2.; 2.; 4.; 2.; 1.; 3.; 2.; 3.; 3.; 3.; 1.; 4.; 1.; 1.; 3.; 3.; 1.; 2.; 4.; 1.; 3.; 2.; 1.; 4.; 1.; 1.; 4.; 1.; 3.; 2.; 4.; 1.; 1.; 3.; 1.; 2.; 1.; 1.; 2.; 3.; 4.; 4.; 2.; 1.; 4.; 3.; 1.; 1.; 1.; 1.; 2.; 3.; 4.

Pro: Zábava, odreágování, nepředvídatelnost

Proti: Občasná frustrace, nelze hrát online proti živým hráčům, v klasické podobě špatně hratelná, hráči mohou lehce podvádět

V zájmu odreagování a chvilkového nedostatku kvalitní hry jsem několikrát pustit oblíbené "Hercky" ve Windows 95 v honbě za mrchou pikovou, abych použil s dovolením slova mistra Kinga z knihy Srdce v Atlantidě.

Tahle karetní hra a její pravidla byla pro mě naprosto neznámá, takže chvilku trvalo než jsem pochytil počítání a začal jsem protivníky porážet a dokonce jsme si s kámošema přenesli na pár pivních dýchánků karty i do hospody - jako oddychovka úspěšná a rozhodně lepší než hledání min - 70 %