Commandos 2: Men of Courage

20.09.2001 PC
28.08.2002 PS2
13.09.2002 Xbox
Pyro Studios
Druhý díl ze série taktických strategií, který přináší jak technologické zlepšení, tak mírné úpravy v herním systému. Idea hry zůstává stejná. S týmem specialistů provádíte sabotážní a diverzní akce v nepřátelském týlu. Od minula se tým rozrostl o nové členy - agentku, chmatáka a maskota celé partičky zabijáků a nejvěrnějšího přítele - pejska Whiskeyho.
Odpadly některé trapné neduhy prvního dílu ve schopnostech vojáků, typu, že pouze potápěč uměl veslovat na člunu. Nyní jsou všichni krapet univerzálnější a dostali k dispozici inventář a možnost používat ukořistěné zbraně. Spolu s nižší obtížností oproti minulému dílu vám teď hra, pokud chcete, dovolí hrát podstatně akčnějším způsobem.

Grafika od minulého dílu také pokročila. Praktické jsou vedlejší grafické prvky jako znázornění zvukových vln při běhu nebo čáry jdoucí k jednotlivým vojákům při spatření nepřítelem. Co se týče misí, mapy jsou větší, daleko detailnější a přibyla možnost libovolně vstupovat do budov. Commandos tentokrát budou opět útočit v Evropě, vydají se pronásledovat nacisty až za polární kruh a dokonce se zúčastní bojů v tichomoří. Je tu i možnost odemykat si bonusové mise.

Hra se dočkala i třetího dílu s názvem Commandos 3: Destination Berlin.

Výborné pokráčování skvělého prvního dílu. Vymazlená grafika, spousta vylepšení, 100% hratelnost. Bavilo mne, že se člověk mohl většinou rozhodnout sám, jestli všechno vykydlí sapikem nebo potichu zlikviduje nožem, což samo o sobě zvyšuje možnosti samotné hry. Vedení při úkolech je intuitivní, takže ani u málo zkušených hráčů nehrozí žádný problematický zákys. Ocenil jsem také zdvojnásobení misí ve formě bonusů (když prolezete opravdu každou bedýnku a skříň, není to žádný iritující problém, jako u jiných her).

Pro: grafika, hratelnost

Proti: nic zásadního

Všech pět her od Pyro Studios, v jejichž názvu se vyskytuje slovo Commandos, patří k mým vůbec nejoblíbenějším. Je však škoda, že s přibývajícími díly značně klesá obtížnost, snižuje se herní doba a malinko pokulhává i zábavnost. Možná to teď vyznělo tak, že mimo prvního dílu a datadisku ostatní hry, patřící do této jedinečné série, nemá ani cenu hrát, ale tak to určitě myšleno nebylo, protože se pořád jedná o kvalitní dílo vytvořené osvědčenými vývojáři.

V druhých Commandosech se, stejně jako v datadisku, objevila Nataša, která se již stala plnohodnotným členem týmu. Dále přibyl Lupin, ale ten mi k srdci nikdy moc nepřirostl a jako nádavkem přidali tvůrci do hry psa jménem Whiskey, který byl vítaným pomocníkem při přenášení věcí od jednoho člena týmu k druhému.

Nejvíce se mi asi líbila třetí mise s příznačným názvem White Death (Bílá smrt), odehrávající se v Severním moři, kde vám při delším pobytu venku bez teplého oblečení začne ubývat život. Nacházejí se zde dokonce i mroži a tučňáci, což je něco pro mě, protože výskyt jakýchkoli zvířat v jakékoli hře mě vždycky potěší. V dalších misích jsou pak třeba žraloci, krokodýli nebo dokonce piraně, které však nejdou nijak zabít.

Jelikož vím, jak byl první díl těžký, zvolil jsem zde střední obtížnost, kterou jsem však po odehrání dvou tréninkových misí změnil na obtížnost nejvyšší a s příjemným zjištěním, že při smrti člena vašeho komanda se jeho ikona změní na lebku (což se při nižší obtížnosti nestalo), jsem hru dohrál až do konce.

Poslední mise v Paříži byla hodně povedená, ale také (poté, co jsem se dostal k tanku) hodně jednoduchá. I přes všechny zmíněné neduhy, které se ve hře nacházejí, jsou však Commandos 2: Men of Courage důstojným pokračováním legendárního prvního dílu.

Pro: Nataša, Whiskey, třetí mise, změna ikony na lebku, zvířata

Proti: nižší obtížnost, kratší herní doba, menší zábavnost

Při prvním ohmatání jsem si nebyl zcela jist,jelikož mi dělal problém správně a přesně načasovat akci,ale po několika hodinách lamení jsem se do toho dostal a nemohl se od toho odrhnout.Kampaně rozsáhlé,graficky opravdu povedené+renderované videjka,hudba z které jsem zvracel krev.Proto jsem to projel i několikrát na very hard

Pro: hudba,grafika,znovuhratelnost

Proti: -----------

Po dohrání třetího dílu jsem okamžitě schrastil i díl druhý, šťastný, že příběhově opět dokáže nabídnout velice chytlavé a nezapomenutelné mise. Pochopil jsem ale že v tomto případě jde do tuhého a bylo daleko složitější vše dohrát do zdárného konce. To byl také důvod, proč jsem se do jedničky ani neodvážil. Asi bych se dřív psychicky zhroutil. Vzpomínky na rozbité bakelitové zdi a rozkopnutý počítač jsou totiž nezapomenutelné. Kdo by taky zapomněl na hru, kvůli který si rozflákal počítač a myš :-)

Pro: geniální parta - od každého trochu, obtížnost perfektní - donutí vše hrát, až do konce

Proti: nervydrásající druhá světová válka? - šak jo!

Klasika, druhé Commandos jsou pro mě nejoblíbenějším dílem serie a to i co se týče konkurenčních titulů, jako Desperados nebo Shadow Tactics.

Nejsou tak hardcore jako první dvě commandos hry, ale stále nejsou tak easy jako desperados 2, Helldorado nebo commandos 3. Druhé Commandos jsou prostě tak akorát a já se k nim rád vracím!

S modem Destination Paris hra opět ožila a nabrala výrazně na obtížnosti. Kam se poděli PYRO STUDIOS? Proč nepokračují v této serii?.. kdo ví..

Pro: ubraní na obtížnosti oproti prvnímu dílu