Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Commandos 3: Destination Berlin

Commandos 3 - HD Remaster

Pyro Studios •  Raylight Games (PC, XOne, PS4, Switch)
24.10.2003
30.08.2022
kompatibilní
75
114 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Třetí díl taktické série jde ve šlépějích svých předchůdců. Přináší stejný herní model dobře známý z předchozích dílů, přibližně stejnou obtížnost a trochu inovovanou grafiku. Výraznou změnou je, že ve třetím díle nás opustili někteří veteráni předchozích dílů - řidič, agentka a pes. Další změnou je mnohem výraznější akční pojetí. Spoustu situací je prostě nutné řešit palebnou silou. V celkem velké míře se zde objevují spojenečtí vojáci (ti zde už ale byli i ve druhém díle) a časový limit na splnění některých úkolů. Dlouhodobější akce jednoho vojáka zde není výjimkou.

Další změnou oproti minulým dílům je rozdělení misí na 3 na sobě nezávislé kampaně, které sledují nějaký jednotný cíl - Stalingrad, Normandii, střední Evropu. Mise jsou různorodé a vyzkoušíte si atentát, ochranu generála, přepadení vlaku, sabotáže a mnoho dalšího. Úkoly jsou tedy celkem nápadité, ostatně, jak už je u Commandos zvykem. Není jich však tolik, což má spolu s obecně akčnějším pojetím za následek podstatně kratší herní dobu než u předchůdců.

V roce 2006 vyšel poslední díl této série s názvem Commandos: Strike Force, který žánrově vybočil a poprvé se hrál z first-person pohledu.

V roce 2022 vyšla remasterovaná verze s názvem Commandos 3 - HD Remaster, kde došlo k přepracování 3D modelů a textur, vylepšeného ovládání s podporou gamepadu, včetně přepracovaného uživatelského rozhraní. Tato verze mimo jiné obsahuje nově obtížnost "Rookie" (lehká obtížnost pro nováčky), podporu achievementů a možnost si zvolit libovolnou misi hned ze začátku.


Poslední diskuzní příspěvek

@rikuhahl (05.09.2022 08:20): Hele, já mám dvojku subjektivně taky mnohem radši, i když si myslím, že trojka je prostě lepší hra. Remaster edice určitě. Nebo teda nevím, jak teďka, ale po vydání se to nedalo hrát..

Oni se tam jako snažili spoustu věcí upravit, změnili modely věcí v inventáři, modely obličejů postav, úplně změnili puškohled u odstřelovačky, odstranili svastiky, atd. Tady se na to úplně vykašlali a podle mě udělali dobře.

Ta hra je za 20 éček, do 6. 9. je 10 % sleva, ale já to kupoval v bundlu s Commandos 2 HD Remaster, který už teda na Steamu mám, takže jsem to měl za nějakých 12,75 tuším. A za ty peníze je to v day one úplná lahůdka.;-)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Čtvrté pokračování (počítám-li i datadisk k prvnímu dílu) legendární herní série v čele se členy elitní jednotky Commandos již v některých aspektech trochu pokulhává za svými předchůdci, přesto se však jedná o povedený kousek se spoustou možností, jenž řada dnešních titulů již bohužel postrádá.

Oproti dvojce se zde nenachází Driver, který mi ale rozhodně nechyběl, protože jsem ho považoval za zbytečnou postavu už v díle prvním (samozřejmě za předpokladu, že by vozidla uměl řídit někdo jiný), dále zmizela Nataša, jenž mi přeci jen trochu scházela, ale vzhledem k charakteru misí by asi její potenciál stejně využit nebyl a posledním chybějícím členem je pes Whiskey, který by se v některých misích jistě uplatnil.

Rozdělení misí do tří kampaní (Stalingrad, Střední Evropa a Normandie) mi přišlo jako vcelku zajímavý nápad, ale i tak se později ukázalo, že třetímu dílu něco chybí. Přesto se však některé mise opravdu velmi povedly a i když při plnění té poslední máte pro vylodění v Normandii k dispozici jen pár vojáků, přičemž vy sami ovládáte pouze Greena Bareta (což na mé tváři vykouzlilo nejeden úsměv), považuji ji za vůbec nejlepší ve hře.

Musím vyjmenovat i pár nedostatků přičemž tím prvním, kterého jsem si všiml již na úplném začátku hraní, bylo jakési 3D zobrazení, jenž podle mě do tohoto žánru nepatří, protože mu nejvíce sluší staré dobré zobrazení ve 2D. Dále mě zklamala obtížnost, která, i když je vyšší než u většiny stejně starých her, byla nastavena zase o stupínek níže, než v předchozím díle a tím se dostávám k hlavnímu záporu této hry, kterým je krátká herní doba. Na tu má vliv jak již zmíněná nižší obtížnost, tak také počet misí, jenž se při celkovém součtu v jednotlivých kampaních zastaví na čísle jedenáct.

Mrzí mě také, že tředí díl Commandos je zatím posledním pokračovatelem celé série, patřícím do herního žánru real-time strategií a doufám, že členové vývojářského týmu Pyro Studios pracují nebo v brzké době začnou pracovat na důstojném pokračování.

Pro: tři kampaně, poslední mise, pořád je to Commandos

Proti: 3D zobrazení, nižší obtížnost, kratší herní doba, zatím poslední pokračování ve stejném herním žánru

+18
  • PC 90
O Commandos 3 HD Remaster jsem se dozvěděl tady na DH týden předtím, než měla hra vyjít a upřímně jsem se na ni dost těšil. Očekávání ale byla opatrná, protože všichni víme, jak dopadl Remaster Commandos 2: Men of Courage. Přesto jsem hru koupil hned první den, co vyšla (za krásných necelých 13 éček) a pustil se do ní.

Nejdřív k původním Commandos 3 - podle mě se ojektivně jedná o lepší hru než Commandos 2. Hra obsahuje více menších misí než dvojka, což mi přišlo fajn. Dlouhé mise ve dvojce byly někdy až ubíjející, hodinu hrajete stealthově, pak už máte dostatek munice, tak se zbytkem mise prostřílíte, aby bylo rychle hotovo a mohli jste se pustit do další mise. Některé mise byly navíc dost nepřehledné, pokud jste měli ve spleti chodeb něco hledat nebo někoho osvobozovat. Navíc ve všech misích ve trojce máte za nepřátele nacisty, což je taky fajn (ve dvojce jste ve většině misí bojovali proti Burmáncům, Japoncům a jiným Asiatům), postavy se konečně jmenují tak, jak je známe a ne nesmyslně (Baret je Baret a ne Tiny, Sniper není Duke, Potápěč není Fins, Sapper není Inferno, atd.). Ano, tohle je maličkost, ale potěšilo mě to. Rozehrát můžete hned tři kampaně naráz. což je fajn, když se seknete v misi, která Vám buď nejde nebo Vás nebaví. Trojka obsahuje míň postav, ale to vůbec není na škodu a díky menším misím působí kompaktněji a přímočařeji. Konec mise už navíc neobsahuje hodnocení, takže je v podstatě jedno, jestli nepřátele omračujete a svazujete nebo rovnou zabíjíte, zdali hrajete stealth nebo se na konec mise prostřílíte.

Nevýhodou podle mě je slabší soundtrack proti dvojce a hlavně to, že všechny postavy umí všechno. Jasně, už dvojka byla proti jedničce mnohem univerzálnější, ve trojce je však v podstatě jedno, jaké postavy do mise máte, anžto všechny umějí všechno - omračovat, svazovat a nosit nepřátele, stejně jako používat pistole, pušky, samopaly, granáty, a to jak ty zápalné, výbušné i plynové. Tady má každá postava jen jednu speciální dovednost pod klávesou A, (Baret používá nůž, Sniper odstřelovačku, Zloděj škrtící strunu, atd.) jinak jsou zaměnitelné. Dále se mi moc nelíbila 1. mise v Normandii, která je v podstatě na čas a pak taky poslední mise celé hry, Dobytí pláže. Máte pouze Bareta a v podstatě se to nehraje jako Commandos, protože se musíte celou misí pouze prostřílet a proházet granáty, stealth tady vůbec nemá místo. A taky mě asi zklamalo to, že máte Potápěče (nejlepší postavu z celé hry) k dispozici pouze v jedné jediné misi.

A teď k samotnému Remasteru. Upřímně jsem od něj moc neočekával, chtěl jsem pouze to, aby se držel předlohy, přišel s HD rozlišením, lepšími texturami, přemapováním kláves a achievementy. Ať proboha nic nemění, nic nepřidávají a nic nevylepšují. A toho se mi dostalo. Jediné, co je jinak, je menu hry, kdy si můžete vybrat jakoukoli misi rovnou a nemusíte všechny kampaně rozehrávat hned od té první. Takže se hned můžete pustit do mise ve vlaku nebo do mise s Potápěčem, i když jsou v kampaních až později. Nad achievementy konečně někdo přemýšlel, takže nejsou jen za splnění jednotlivých misí, občas v nich musíte udělat něco navíc, aby Vás hra ocenila, i když se pořád nejedná o žádný záděr. Achievement za dohrání mise bez save / load zní sice strašně, ale to jde v pohodě splnit v první misi ve Stalingradu, kde lovíte se Sniperem nepřátelského odstřelovače. Jediný achievement, který mi chybí, je dohrát hru v nějakém Režimu pro nováčky, který do HD Remasteru taky přibyl. Upřímně už jsem zvyklý, že když dohraju hru na nejtěžší obtížnost, většinou se splní i ty achievementy za dohrání na nízkou a střední, ale tady ne. A upřímně se mi to už nechce hrát celé na nízkou obtížnost (hra obsahuje dvě - Pro nováčky a Původní) jen kvůli tomu jednomu achievementu, ale třeba časem, kdo ví..

Samozřejmostí je přemapování kláves, ale už jejich výchozí nastavení odpovídá moderním standardům. Takže save / load už jedete klasicky F4 / F8 a nikoli stařičké Ctrl+S / Ctrl+L.

Co říct závěrem? Snad jen, že HD Remaster Commandos 3 se povedl. Přináší přesně to, co by měl, nepřidává žádné blbosti, kouká se na něj pěkně a nepadá. A hra je v češtině. Sice jsem ji tady ani neočekával ani nepotřeboval, ale určitě mi to nevadilo.

Pro: Grafika, HD rozlišení, přemapování kláves, výběr jakékoli mise, čeština, cena, achievementy

Proti: Neduhy původní hry (1. mise v Normandii, závěrečná mise celé hry, Potápěč jen v jedné misi, až moc velká univerzálnost postav)

+14
  • PC 90
Ve svých 13ti letech jsem se stal součástí první vyhrané soutěže tehdá ještě na stránkách Cenegy. Výsledkem této soutěže mi přišla plná hra právě Commandos 3. Do té doby jsem se k této sérii příliš nepřibližoval. Už ani nevím proč. Možná právě kvůli jedničce, která byla snad jednou z nejtěžších her, co jsem absolvoval. Nakonec jsem ale nainstaloval, šťastný, že jsem hru vyhrál, a ponořil se do naprosto odzbrojujícího příběhu čety masérů, kteří by se s přehledem vyrovnali i partě Slye z Expendables. Doteď nezapomenu na ty hodiny hraní, pitvání herního okolí a dumání nad tím, co, kam a jak udělat, abych se dostal do cíle. Úkol to nebyl snadný, ale právě od této chvíle jsem si zamiloval podobné hry. A drží mě to dodnes.

Pro: 3D grafika není vůbec marná, atmosféra války na max, různorodé a hlavně nezapomenutelné mise

Proti: obtížnost (i když jsem pak zjistil, že trojka je nejlehčí z celé série)

+13
  • PC 80
Třetí díl Commandos mě mile potěšil. Nic moc nového pod sluncem se sice nekonalo, ale pořád to bylo to staré likvidování nácků a to já rád :-). Kampaň byla po obsahové stránce na velmi dobré úrovni, objevily se i mise na čas apod. Obtížnost byla nastavena jako vždy na vysokou laťku, takže hru dohrát bylo občas skutečně o nervy.

Pro: Design misí, stále stejně skvělá hratelnost.

Proti: Občas až moc těžké.

+10
  • PC 70
"Dále mě zklamala obtížnost, která, i když je vyšší než u většiny stejně starých her, byla nastavena zase o stupínek níže, než v předchozím díle a tím se dostávám k hlavnímu záporu této hry, kterým je krátká herní doba." Tak to jsem dobře v prdeli. Tuhle hru, protože ji mám doma, už rozjíždím asi potřetí a nikdy jsem neudělal ani jednu první misi. Zvládnul jsem první kolo výcviku, ve druhým mě zabili před ambasádou, kam se nevím jak dostat… fakt se snažím k tý hře vytvořit vztah, už mi ani nevadí ta jakási 3D grafika, která je vlastně bonusová, když začnete otáčet kolečkem myši, nebo vlezete do interiéru budov, kde se odehrává další trochu jiná hra, pochopil jsem i to, že každý unese v batohu spoustu věcí a specialistou zustává jen na některé z nich - dává to celkem smysl, ale nebaví mě to hrát, přitom se tolik snažím a jednička (demo) byla kdysi u nás fenomén!
+4 +6 −2