Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce

Fairy Tale About Father Frost, Ivan and Nastya

20.12.2000 PC
Tato hra vypráví klasický, nám všem známý ruský příběh o Mrazíkovi, Ivanovi, Nastěnce a dalších postavách jako je dědeček Hříbeček, loupežníci nebo Baba Jaga.

Hra je rozdělena do čtyř ročních období, takže si některé lokace projdete vícekrát. Ve hře střídáte postavy Nastěnky a Ivana. Hra nabízí animované filmové sekvence a přibližně čtyři hodiny herního času.

90210: Super, to jsem rád, že se to nakonec povedlo. Na komentář se těším.

Orig/ Grafika 6/10 Hudba 6/10 Hratelnost 9/10 Zábavnost 5/10

Konečně!

Ptáte se co? No konečně jsem letos dohrál první hru. Dobře, slibuji, že to příští rok napravím. Tentokrát však padla volba na Pohádku o Mrazíkovi. Je to kreslená 2D adventura u níž není potřeba mít kdovíjak nahráno. Je jednoduchá, hráče navádí pomocí dialogů a tak jsem si ji střihnul bez návodu.

Začínáte za Nastěnku a v průběhu hry si nadvakrát prohodíte postavy Ivana a Nastěnky. Hrajte tedy za dvě postavy. Docela zajímavý prvek, řekl bych. Hra dost věrně kopíruje všem známí film a tak pro ty co jej viděli, nebude složité se v prostředí a v příběhu orientovat. Sice v průběhu narazíte na nové, neokoukané postavy a neznámá prostředí, ale zde to vesměs vše funguje jen za účelem natáhnout hru. Ta je i tak dost krátká a nezabere vám víc než 5 hodin.

A přesto-že je tak krátká a jednoduchá, měl jsem trošku problém u ní vydržet. Upřímně? V poslední třetině (hlavně ve hře za Nastěnku) jsem se docela nudil. Zde mi to jevíc přišlo natahované a dostavil se efekt "o slepičce a kohoutkovi". To znamená, že jedna postava po vás něco chtěla, vy jste museli jít za druhou postavou a ta za nějakou věc pro vás potřebnou taky něco chtěla. No a takhle jste obešli řekněme 5 postav, jen aby jste ve výsledku splnili jednoduchý úkol.

Prostě docela otrva na adventuru, která nestojí na vtipných dialozích jako série Polda, nedá se v ní urychlit chození a navíc neoslní ničím novým. Nadruhou stranu docela osloví příjemným dabingem, který se opravdu povedl. Dialogy, které pěkně kopírují příběh pohádky no a ani videosekvence posunující příběh nejsou k zahození. Nekdy jsem měl pocit, že jich je víc než samotných úkolů.

Abych to shrnul: Pohádka je vhodná spíše mladším hráčům pro svoji jednoduchost a mírumilovnost. Starší hráče moc nenadchne a po technické stránce dnes už zřejmě ničím neohromí. Přesto to není špatná hra a rád jsem si ji zahrál.

Hru jsem začal hrát: 20.10.2008
Strávil jsem u ní: 5 hodin a 15 minut

Pro: Příběh, hudba, dialogy a především dabing

Proti: Animace postav je slabší, atmosférou a zpracováním neoslní

Hernímu Mrazíkovi jsem se dlouhá léta úspěšně vyhýbal, byť jsem o jeho existenci věděl od okamžiku vydání - povědomost o této hře byla v běžně nehrající populaci poměrně vysoká. Mrazík - film je kultovní záležitostí, přestože jde jen o řídkým dějem provázanou anarchistickou hříčku, která je jen slepencem více či méně šílených scének, kterou na vyšší úroveň pozvedá český dabing. Vřele doporučuji seznámit se i s ruskou verzí.

Kladem Pohádky o Mrazíkovi (který tu vystoupí jen ve dvou scénách, což je snad ještě méně než ve filmu, kde taky nijak nekrade čas - ve filmu se objevuje nějakých patnáct minut před koncem), Ivanovi a Nastěnce (za kterou budete hrát nejvíc - a ne, nebudete hrát za Mrazíka) je scénář, který se pokusil z pro herní adaptaci nepříliš přívětivého zdrojového materiálu vybrat několik známých momentů a několik hlášek, vyzobat několik dalších ruských pohádek - osvětová hodnota hry není zanedbatelná.

Ruskému prostředí se přibližuje i vizuální stránka hry a drnkání balalajky v hudebním podkresu, toho jsem si ale příliš neužil, komunikace mezi hrou, zvukovkou a operačními systémy vycházejícími z Windows 2000 není valná (plusové body za to, že autoři v readme naznačují řešení). Pozadí i renderované cutscény jsou na slušné, byť poměrně jednoduché úrovni (takový Polda 2 v pastelových barvách), co je ale naprosto otřesné, jsou kresby postav, za které bych vraždil.

Co do kvalitních herců se povedl dabing, ani Poldové neměli tak hvězdné obsazení. Josef Zíma si zopakoval svou nejslavnější dabingovou roli, zbytek osazenstva tvoří zcela jiná jména, nicméně hlasy se často podobají kultovnímu dabingu filmu. Zmínil bych i Martina Dejdara, kterého poznat je občas docela oříšek (a že vyžral zrovna ty nejšílenější postavy, kromě Baby Jagy třeba draka nebo pařez).

Proč tedy tak nízké hodnocení? Ona to v zásadě není úplně špatná hra, úspěch ve své době měla, ale spojení Mrazíka, rukopisu Centauri Production a otřesná kresba postav mi bránily si tenhle výtvor pořádně užít.

PS, producentem byla Bohemia Interactive - a první slovo zaklínadla věštkyně bylo - Arrma:)
Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce byla, mimo zabugovaného Prince of Persia 3D, jedinou adventurou, kterou jsem nedohrál. Když jsem to zjistil, tak jsem to samozřejmě nemohl nechat jen tak a musel jsem tento rest co nejdříve napravit.

Hned na začátku mě překvapilo originální hlavní menu, jež je tvořeno jako kniha, protože pohádku vypráví bezejmenná babička svým vnoučatům, a tak jsem místo nové hry klikl na Bylo nebylo..., uložení pozice bylo označeno jako Založit, nahrání jako Nalistovat, autoři jako Napsali, a konec jako Zavřít Knihu.

Mimo klasických postav Mrazíka, Ivana, Nastěnky a Dědečka Hříbečka mě zaujalo i Hříbečkovo alter ego Hřib Satan. K němu se váže vůbec nejlepší hláška ve hře, protože má u domku prázdný úl a Ivan mu řekne: "Koukáš, jako by ti uletěli včely". Přibylo i několik nových postav, které jsou úplně uhozené a do příběhu se podle mě vůbec nehodí (netopýr, masožravka, drak Gorič), ale naštěstí jich není až tak moc.

Hodně dabérů namluvilo více postav, což bylo znát především u výrazného hlasu, jaký má Vlastimil Zavřel, třeba když se spolu bavil kupec a loupežník Ruslan. Nepůsobilo to na mě nejlepším dojmem, ale chápu, že už těch téměř dvacet dabérů muselo stát hodně peněz, natož jich najmout více jak padesát, aby každá postava měla jedinečný hlas. Potěšilo mě však, že Ivan měl stejného dabéra jako ve filmu a mimo Josefa Zímy se skvěle poslouchal i Jan Hanžlík, Martin Dejdar nebo Pavel Tesař.

Hra má na Windows 7 a vyšších operačních systémech problémy s ukládáním a padáním při spouštění videí, ale vše se dá vcelku jednoduše vyřešit přesunutím složky se hrou a spouštěním v režimu kompatibility pro Windows XP, takže se až o tak závažný problém nejedná. Škoda, že Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce není o něco delší, sice přibylo plno nových (někdy i zbytečných) scén, ale několik těch původních bylo vypuštěno. Kdyby se zde objevili i ty, určitě by herní doba o něco narostla.

Pro: hlavní menu, původní postavy, Hřib Satan, některé hlášky, český dabing

Proti: některé nové postavy, opakování dabérů, krátké