Rytíři Grálu

The Knights of the Grail

1996 PC
Rytíři Grálu jsou prvním českým pokusem o krokovací dungeon. Je inspirovaný legendou o králi Artušovi, čarodějovi Merlinovi a Rytíři kulatého stolu. Původně se měla hra jmenovat Excalibur, protože část inspirace pochází i ze stejnojmenného filmu z roku 1981.

Hráč si vybere svého hrdinu - jednoho z rytířů kulatého stolu, se kterým se vydá hledat Svatý Grál. Grafika je ručně kreslená. Dovednostní body si můžete vkládat do deseti dovedností (Meč, Sekera, Kopí, Hůl, Obouruční meč, Střelba, Vrhání, Kradení, Všímavost, Herba) a šesti vlastností (klasicky Síla, Inteligence, Odolnost, Charisma, Obratnost, Rychlost).

CD verze obsahovala česky namluvené texty a audio hudbu.

ugraugra: Tak jsem to nepsal, nebo asi na oldgames.:) Zacni hrat hned ted, nema smysl to odkladat.

"Tuto hru nedělali žádní profesionálové. Jsme studenti, kteří programování, kreslení atd. berou jako koníček. Dojíždíme na střední školu (ústav proklínaný, zvaný SPŠ), vstáváme ráno v 5 a domů se vracíme často po šestý. Že jsme tuto hru vůbec dokončili, nám připadá jako malý zázrak. Nicméně jsme udělali, co bylo v našich silách a neradi bychom slyšely řeči typu: "ten programátor to ale vodflák, vždyť to není ani freescape!"; nebo "hele, měl's toho hejkala trochu zmáčknout; copak neumí v 3d Studiu?!" (že -LP- :-/
Uvědomte si, že počet obrázků, ikonek animačních framů se nepočítá na desítky, ale na stovky. (kolem 3000 (:=E
A peníze? Kdybysme se dívali jen na peníze, vůbec bychom se do něčeho tak velkýho jako je dungeon nepouštěli. "

No pěkně se nám chlapci (tehdy chlapci) z Centauri Production rozjeli... ostatně "kredity" jsou opět plné bláznivých poznámek a vzkazů a opět mají blízko k pěti minutám délky. Autoři sami uvádějí jako zdroje své inspirace (kromě obšlehnutého děje filmu Excalibur) tituly jako Lands of Lore, Eye of the Beholder 1 a 2, Wizardry 7, Ishar 1 a 2, a dokonce i Dračí doupě. Automapu to má, blíží se to spíše k výše zmíněným titulům než třeba k Prokletí Eridenu. Brány Skeldalu to ovšem nejsou... Za zmínku stojí i protipirátská "ochrana" v podobě klasického vypisování slov z manuálu (ovšem autoři se sami netají tím, že počítají s jejím úspěšným vycrackováním).

Máte-li rádi klasické dungeony, neváhejte a zkuste. Těch českých (a slovenských) se dopočítáte na prstech jedné ruky a tento je ve stále ještě snesitelné polovině.

EDIT: Credits presunut do zajimavosti.
Nemůžu si pomoct mě ta hra šíleně bavila, od rabování baráků až od rozdupání držky strážů. Grafika vytvářela skvělou atmosféru(díky své nedokonalosti :D) a o zábavu měl člověk postaráno, hru jsem nikdy nedohrál, i když jsem se k ní vícekrát vracel, čas si na ni ale ještě rozhodně před skonkem života udělám.
-1+3 / -4