Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Pilgrims

05.10.2019
06.10.2019
03.11.2022
17.04.2024
77
92 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Pilgrims je adventura od českých Amanita Design s ručně kreslenou grafikou. Ujímáte se poutníka a putujete krajinou. Cestou musíte řešit různé hádanky a získáváte nové přátele. Řada hádanek přitom jde řešit více způsoby. Herní svět je inspirovaný českými pohádkami, takže potkáte různé fantastické postavy jako jsou čerti, draci atd. Postupně se k vám přidají nové postavy a vaše skupina bude nakonec mít až 5 členů – kromě Tuláka se k vaší skupině připojí i loupežník, čert a stařena, pátá postava se ke skupině přidá jen na základě konkrétních rozhodnutí během hry. Každá postava umí něco jiného a k postupu dále musíte využívat jejich unikátních schopností a toho, že na každou z vašich postav reagují ostatní jinak.

Hra vyšla bez předchozího oznámení v říjnu 2019. Jedná se o menší hru, jejíž kouzlo je však ve znovuhratelnosti, což je dané tím, že většinu problémů lze řešit více způsoby.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 85
Další z Amanitích kousků, tentokrát jeden z nejkratších a to i v porovnání s Chuchel, protože zabere na první dohrání maximálně hodinu. Ale má velmi silnou znovuhratelnost, protože člověk chce vyzkoušet jiné možnosti a tím získat i všechny achievementy :)

Prostředí je opět krásně vykresleno a systém karet má něco do sebe. Ale, co se mi na hře nejvíc líbilo je dabing. Je to snad poprvé v historii Amanity, kdy postavy mluví češtinou, je to teda většinou jen heslovitě a často prokládáno i různými jinými zvuky, ale je to tam. A je to vtipný, každý slovíčko má svoje místo a dabující hlas se skvěle hodí k dané postavě. Dovolím si tvrdit, že pro nás Čechy bude tak hra minimálně o 10% lepší než pro zbytek světa, protože prostě budeme rozumět, kdežto pro cizince to asi nebude moc rozdíl od všemožných skřeků, pískotů a jiných zvuků z minulých her.

Hra hodně čerpá z českých pohádek, většinou lze situace řešit tak, jak jsme to odmala slýchali před spaním od rodičů, ale nabízejí se i jiná řešení, neortodoxní, srandovní a sakra účinná :) Nejvíc se mi líbil závěr s drakem, kterému jsem donesl princeznu výměnou za poklad, všichni byli spokojeni, dokonce i ta princezna :).

Když tak nad tím přemýšlím, tak jediný zápor hry je asi jen ta krátkost, protože si dovedu představit, že bych v podobné pohádce strávil třeba i 5 hodin, třeba tomu jednou vývojáři udělají pokračování, nebo spin-off :D

Pro: Amanita, české pohádky, český dabing, humor, více řešení

Proti: krátkost

+33
  • PC 85
Kouzelná hra od Amanity, která celkem originálně pracuje s českými pohádkovými stereotypy. Hra si ani nehraje na náročnou adventuru ale už od začátku je jasné, že se pojede v odlehčeném hávu.
Pilgrims svou herní náplní nejsou originální (klikání na aktivní prvky obrazovky, kombinování věcí z inventáře), ale jsou originálně vtipní a malební.

Je to taková oddychovka na hodinku až dvě, která ale po nějaké době nabízí znovu hratelnost.

Pro: Grafika, humor, hudba

+30
  • PC 80
Pilgrims je taková jednohubka, kterou jsem s radostí zhltnul na jeden zátah. Amanita Design se vrátila v plné síle a po ne příliš povedeném Chuchlovi vydala naprosto nečekaně další vtipný kousek, který se může směle zařadit mezi to nejlepší, co tato firma vyprodukovala.

Činnosti řešené pomocí karet jsou vcelku originální a je fajn takovýmto způsobem obměnit klasické ovládání adventur. Nejvíce jsem si oblíbil loupežníka, ale ani další hratelné i nehratelné postavy nebyly špatné.

Zvuky jsou opět skvělé a dabingu je zde nezvykle tak z půlky rozumět, ale styl zůstal stejný, jako v předchozích hrách od Amanity. Abych získal všechny karty, musel jsem hru rozehrát čtyřikrát, ale dohrál jsem jí jen dvakrát. Další hraní nemá moc smysl, jedině snad se synkem, který by byl z Pilgrims jistě nadšený.

Pro: humor, karty, loupežník, zvuky, dabing

Proti: krátké

+30
  • PC 80
Tvorbu vývojáře Amanita Design mám ráda, a to hlavně díky sérii Samorost. Právě ze třetího dílu si hra Pilgrims vypůjčila způsob řešení hádanek pomocí karet a musím říct, že to byl dobrý tah. Nejvíce mě na hře bavilo kreativní řešení situací a jejich humorné vyústění. To bylo podpořeno také přítomností veselých postaviček a jejich zvukovými projevy a průpovídkami. Například postava žebračky a její "Teplo mi dělá dobře na klouby." nebo postava bandity se svojí nejčastější hláškou "Já ti ukážu!". Český dabing chválím.

Prostředí se mi líbilo a mělo pěknou kreslenou grafiku. Oceňuji možnost použití mapy, která urychlila přesun z jednoho místa na druhé, a také možnost posunout rozhovory či setkání již jednou viděné. Hudba zde byla méně výrazná, na rozdíl od Samorosta, ale zvuky to vynahradily. Pozitivně hodnotím více způsobů řešení hádanek, což dalo příležitost zapojit fantazii.

Těším na chystanou hru od tohoto studia s názvem Creaks.
+26
  • PC 75
Ja si neviem pomôcť, ale jediná skutočná (a naozaj výborná) hra od Amanity je podľa mňa Machinarium (Creaks som ešte nehral). Skúšal som šťastie aj so Samorostami 1, 2, s Botaniculou alebo s Chuchlom, ale bol som z toho nesvoj.
Len tak klikať po obrazovke a čakať, čo sa stane, asi nie je pre mňa. Nekameňujte ma, ja netvrdím, že sú tie hry špatné, len som pri nich nemal pocit, že hrám niečo cielene. Pán Boh zaplať za to, že v Pilgrims možno 2-klikom urýchliť presun po mape a tiež je možné zrýchliť každú animáciu, inak fakt neviem.

Rovnako ako pri Chuchlovi, aj tu som pred hru posadil deti a mal som pocit, že hrajú úplne inú hru ako ja. Ich úsmev na tvári hovoril jasne, bolo to milé, robili sa tam žartíky a to majú deti veľmi radi. A ani im nevadilo, keď videli rovnakú animáciu ježibaby aj 4-krát, ako vycápala starú babku metlou. Hlavne, že to bolo vtipné.
Takže tak, nie som správne publikum (hru preto neviem ani nechcem hodnotiť), ale hra si svojich fanúšikov určite nájde. Mne sa páčilo aspoň technické spracovanie, tam Amanita nikdy nesklame.

Zbieranie achievementov som nikdy neobľuboval, ale s deťmi určite nájdeme aj ďalšie karty.

Pro: grafika, nelineárnosť, pekná "blbinka" pre deti

Proti: je to krátke, inak ťažko povedať :),

+25