Pilgrims

05.10.2019 iOS
06.10.2019 PC
Amanita Design
Pilgrims je adventura od českých Amanita Design s ručně kreslenou grafikou. Ujímáte se poutníka a putujete krajinou. Cestou musíte řešit různé hádanky a získáváte nové přátele. Řada hádanek přitom jde řešit více způsoby. Herní svět je inspirovaný českými pohádkami, takže potkáte různé fantastické postavy jako jsou čerti, draci atd. Postupně se k vám přidají nové postavy a vaše skupina bude nakonec mít až 5 členů – kromě Tuláka se k vaší skupině připojí i loupežník, čert a stařena, pátá postava se ke skupině přidá jen na základě konkrétních rozhodnutí během hry. Každá postava umí něco jiného a k postupu dále musíte využívat jejich unikátních schopností a toho, že na každou z vašich postav reagují ostatní jinak.

Hra vyšla bez předchozího oznámení v říjnu 2019. Jedná se o menší hru, jejíž kouzlo je však ve znovuhratelnosti, což je dané tím, že většinu problémů lze řešit více způsoby.

CrocoRay: "Za sebe říkám, že není rozdíl mezi Portalem a Poldou, byť jedno je založeno na logických puzzlech a druhé je klasická adventura. "…

Kouzelná hra od Amanity, která celkem originálně pracuje s českými pohádkovými stereotypy. Hra si ani nehraje na náročnou adventuru ale už od začátku je jasné, že se pojede v odlehčeném hávu.
Pilgrims svou herní náplní nejsou originální (klikání na aktivní prvky obrazovky, kombinování věcí z inventáře), ale jsou originálně vtipní a malební.

Je to taková oddychovka na hodinku až dvě, která ale po nějaké době nabízí znovu hratelnost.

Pro: Grafika, humor, hudba

Další z Amanitích kousků, tentokrát jeden z nejkratších a to i v porovnání s Chuchel, protože zabere na první dohrání maximálně hodinu. Ale má velmi silnou znovuhratelnost, protože člověk chce vyzkoušet jiné možnosti a tím získat i všechny achievementy :)

Prostředí je opět krásně vykresleno a systém karet má něco do sebe. Ale, co se mi na hře nejvíc líbilo je dabing. Je to snad poprvé v historii Amanity, kdy postavy mluví češtinou, je to teda většinou jen heslovitě a často prokládáno i různými jinými zvuky, ale je to tam. A je to vtipný, každý slovíčko má svoje místo a dabující hlas se skvěle hodí k dané postavě. Dovolím si tvrdit, že pro nás Čechy bude tak hra minimálně o 10% lepší než pro zbytek světa, protože prostě budeme rozumět, kdežto pro cizince to asi nebude moc rozdíl od všemožných skřeků, pískotů a jiných zvuků z minulých her.

Hra hodně čerpá z českých pohádek, většinou lze situace řešit tak, jak jsme to odmala slýchali před spaním od rodičů, ale nabízejí se i jiná řešení, neortodoxní, srandovní a sakra účinná :) Nejvíc se mi líbil závěr s drakem, kterému jsem donesl princeznu výměnou za poklad, všichni byli spokojeni, dokonce i ta princezna :).

Když tak nad tím přemýšlím, tak jediný zápor hry je asi jen ta krátkost, protože si dovedu představit, že bych v podobné pohádce strávil třeba i 5 hodin, třeba tomu jednou vývojáři udělají pokračování, nebo spin-off :D

Pro: Amanita, české pohádky, český dabing, humor, více řešení

Proti: krátkost