Další z Amanitích kousků, tentokrát jeden z nejkratších a to i v porovnání s Chuchel, protože zabere na první dohrání maximálně hodinu. Ale má velmi silnou znovuhratelnost, protože člověk chce vyzkoušet jiné možnosti a tím získat i všechny achievementy :)

Prostředí je opět krásně vykresleno a systém karet má něco do sebe. Ale, co se mi na hře nejvíc líbilo je dabing. Je to snad poprvé v historii Amanity, kdy postavy mluví češtinou, je to teda většinou jen heslovitě a často prokládáno i různými jinými zvuky, ale je to tam. A je to vtipný, každý slovíčko má svoje místo a dabující hlas se skvěle hodí k dané postavě. Dovolím si tvrdit, že pro nás Čechy bude tak hra minimálně o 10% lepší než pro zbytek světa, protože prostě budeme rozumět, kdežto pro cizince to asi nebude moc rozdíl od všemožných skřeků, pískotů a jiných zvuků z minulých her.

Hra hodně čerpá z českých pohádek, většinou lze situace řešit tak, jak jsme to odmala slýchali před spaním od rodičů, ale nabízejí se i jiná řešení, neortodoxní, srandovní a sakra účinná :) Nejvíc se mi líbil závěr s drakem, kterému jsem donesl princeznu výměnou za poklad, všichni byli spokojeni, dokonce i ta princezna :).

Když tak nad tím přemýšlím, tak jediný zápor hry je asi jen ta krátkost, protože si dovedu představit, že bych v podobné pohádce strávil třeba i 5 hodin, třeba tomu jednou vývojáři udělají pokračování, nebo spin-off :D

Pro: Amanita, české pohádky, český dabing, humor, více řešení

Proti: krátkost

Kouzelná hra od Amanity, která celkem originálně pracuje s českými pohádkovými stereotypy. Hra si ani nehraje na náročnou adventuru ale už od začátku je jasné, že se pojede v odlehčeném hávu.
Pilgrims svou herní náplní nejsou originální (klikání na aktivní prvky obrazovky, kombinování věcí z inventáře), ale jsou originálně vtipní a malební.

Je to taková oddychovka na hodinku až dvě, která ale po nějaké době nabízí znovu hratelnost.

Pro: Grafika, humor, hudba

Pilgrims je taková jednohubka, kterou jsem s radostí zhltnul na jeden zátah. Amanita Design se vrátila v plné síle a po ne příliš povedeném Chuchlovi vydala naprosto nečekaně další vtipný kousek, který se může směle zařadit mezi to nejlepší, co tato firma vyprodukovala.

Činnosti řešené pomocí karet jsou vcelku originální a je fajn takovýmto způsobem obměnit klasické ovládání adventur. Nejvíce jsem si oblíbil loupežníka, ale ani další hratelné i nehratelné postavy nebyly špatné.

Zvuky jsou opět skvělé a dabingu je zde nezvykle tak z půlky rozumět, ale styl zůstal stejný, jako v předchozích hrách od Amanity. Abych získal všechny karty, musel jsem hru rozehrát čtyřikrát, ale dohrál jsem jí jen dvakrát. Další hraní nemá moc smysl, jedině snad se synkem, který by byl z Pilgrims jistě nadšený.

Pro: humor, karty, loupežník, zvuky, dabing

Proti: krátké

Tvorbu vývojáře Amanita Design mám ráda, a to hlavně díky sérii Samorost. Právě ze třetího dílu si hra Pilgrims vypůjčila způsob řešení hádanek pomocí karet a musím říct, že to byl dobrý tah. Nejvíce mě na hře bavilo kreativní řešení situací a jejich humorné vyústění. To bylo podpořeno také přítomností veselých postaviček a jejich zvukovými projevy a průpovídkami. Například postava žebračky a její "Teplo mi dělá dobře na klouby." nebo postava bandity se svojí nejčastější hláškou "Já ti ukážu!". Český dabing chválím.

Prostředí se mi líbilo a mělo pěknou kreslenou grafiku. Oceňuji možnost použití mapy, která urychlila přesun z jednoho místa na druhé, a také možnost posunout rozhovory či setkání již jednou viděné. Hudba zde byla méně výrazná, na rozdíl od Samorosta, ale zvuky to vynahradily. Pozitivně hodnotím více způsobů řešení hádanek, což dalo příležitost zapojit fantazii.

Těším na chystanou hru od tohoto studia s názvem Creaks.
Ja si neviem pomôcť, ale jediná skutočná (a naozaj výborná) hra od Amanity je podľa mňa Machinarium (Creaks som ešte nehral). Skúšal som šťastie aj so Samorostami 1, 2, s Botaniculou alebo s Chuchlom, ale bol som z toho nesvoj.
Len tak klikať po obrazovke a čakať, čo sa stane, asi nie je pre mňa. Nekameňujte ma, ja netvrdím, že sú tie hry špatné, len som pri nich nemal pocit, že hrám niečo cielene. Pán Boh zaplať za to, že v Pilgrims možno 2-klikom urýchliť presun po mape a tiež je možné zrýchliť každú animáciu, inak fakt neviem.

Rovnako ako pri Chuchlovi, aj tu som pred hru posadil deti a mal som pocit, že hrajú úplne inú hru ako ja. Ich úsmev na tvári hovoril jasne, bolo to milé, robili sa tam žartíky a to majú deti veľmi radi. A ani im nevadilo, keď videli rovnakú animáciu ježibaby aj 4-krát, ako vycápala starú babku metlou. Hlavne, že to bolo vtipné.
Takže tak, nie som správne publikum (hru preto neviem ani nechcem hodnotiť), ale hra si svojich fanúšikov určite nájde. Mne sa páčilo aspoň technické spracovanie, tam Amanita nikdy nesklame.

Zbieranie achievementov som nikdy neobľuboval, ale s deťmi určite nájdeme aj ďalšie karty.

Pro: grafika, nelineárnosť, pekná "blbinka" pre deti

Proti: je to krátke, inak ťažko povedať :),

Moje první hra od studia Amanita Design a rozhodně jsem si nevybral špatně. Moc pěkná kreslená grafika, hezká a přehledná mapa, jednoduché ovládání kde vám stačí pouze myš, to vše je k uživateli velmi přátelské. Hudba je sice minimalistická, ale hlavní je, že mě nenapadlo jí ani na chvilku vypnout, protože občas mám takové tendence, když se hudba moc opakuje.

Musím smeknout před úžasným českým dabingem, který je zde opět jen minimálně, ale zato sedí a naprosto vystihuje různé situace a postavy. Ne jednou mě hra dokonce rozesmála a to se opravdu jen tak nějaké nepovede. Potěšila mě různorodost možností jak jednotlivé situace vyřešit i možnost hrát za více postav.

To a mnoho achievementů přispívá ke znovuhratelnosti. Myslel jsem si, že jsem využil většiny možností jak jednotlivé situace řešit, ale ukázalo se, že na konci jsem měl získaných pouhých 19 karet z 45 možných. Přiznám se, že jsem se bál i záseků, na to jsem expert, ale déle jak na pět minut jsem se nikde nezdržel a hra velice příjemně plynula až do svého konce, který přišel do jedné hodiny. To je zároveň asi jediné mínus této hry, že je dost krátká, ale jako taková jednohubka na chvilku potěšení rozhodně dobře poslouží.

Věřím, že díky Pilgrims se konečně odhodlám i k dalším hrám od Amanity...

Pro: Grafika, dabing, znovuhratelnost...

Proti: Délka hry...

• iOS 75
Po nějaké době jsem se vrátil k tvorbě Amanity a odehrál Pilgrims. S Creaks ani Machinarium to nelze srovnávat, ale přesto jde o příjemnou odlehčenou zábavu. Herní princip založený na kartách je celkem fajn a hodně oceňuji možnost různých řešení. Každé navíc vyvolá jinou reakci a animace jsou tak spolu s kartami slušnou motivací k znovu-hraní. Na kartách jsou mimo předmětů i jiné postavy, které se k vám mohou, ale nemusejí přidat. Každá postava navíc v různých prostředích vyvolává jiné situace a má jiné možnosti. Herní systém je tak i přes svou jednoduchost celkem promyšlený a nabízí mnoho kombinací.

Dabing tentokrát překvapivě není jen nějaké huhlání, ale občas jde o srozumitelnou řeč. Grafika je na obvyklé skvělé úrovni. Design je inspirován českými pohádkami a tak potkáme vodníka, čerta nebo třeba loupežníka. Pohádkové zasazení a nepřítomnost textů dělají hru skvěle přístupnou mladšímu publiku. První dohrání netrvá ani dvě hodiny a vzhledem k povedenému principu je to velká škoda. Možnost projít si hru znovu potěší, ale raději bych delší příběh. Přesto hru nelze nedoporučit.
Pilgrims je parádní jednohubka. Je to velmi pěkná a milá hra, odehrávající se v kresleném světě, ve kterém jsem rychle získala celou mapu, po níž jsem běhala sem a tam, než jsem přišla na to, co lidé a pohádkové bytosti, které tma žijí, potřebují. Hrála jsem za tuláka, který se potřeboval dostal domů. Šlo o opravdu pohádkovou hru, kde nechyběl drak, princezna ani čert.

Vývojáři od Amanita Design opět nezklamali. Hra má příjemné zvuky a vtipné hlášky. Tedy ono se tam ani tak moc nemluví, ale občas sem tam něco někdo prohlásí co tady chceš? Abych věděla co mám dělat a co kdo potřebuje, stačilo sledovat obrazové bubliny, které mi napověděly.

Jediná škoda je, že je hra moc krátká. Jedná se opravdu o jednohubku, protože na její dohrání mi stačila necelá hodinka. Na druhou stranu hra přímo vybízí k opakovanému hraní.

Pro: vtipné milé zpracování, hezký příběh

Proti: krátké

Na hraní her od Amanita Design se vždycky hodně těším, protože obvykle přináší spoustu zábavy a to nejen mně, ale především mojí dcerce, která je ráda hraje se mnou (i když jejich nejnovější kousky už tak moc pohádkově nevypadají, ale to sem nepatří).

V krátkém intru se nám představila většina postav a už zde jsem se trochu lekl, zdali dcera zvládne přítomnost čerta (obvykle se strašidel bojí). Moje obavy byly naštěstí zbytečné, protože se z čertíka vyklubal velký srandista, takže hraní byla ve výsledku velká zábava (a odnášení duše do pekla se mi podařilo zakecat).

Ačkoliv je hra celkem krátká, líbí se mi její možnosti znovuhratelnosti, protože většina důležitých úkolů se dá splnit různými více či méně vtipnými způsoby. Dobrou pomůckou jsou pak i achievementy, z jejichž názvů a obrázků se obvykle dalo vydedukovat, co je potřeba udělat (nejvtipnější mi pak přišel achievement "Král je nahý", kde nahý loupežník získal princeznu za ženu a při opuštění zámku se vyměnila vlajka za červené trenky).

Audiovizuální stylizace je vynikající, jak už je u Amanity obvyklé. Zaujalo mě i namluvení postav, kdy postavy občas pod nosem něco zabroukají. Co jsem se tak díval na let's playe v angličtině, tak postavy stále mluví česky, což je možná škoda, protože to ocení jen česky rozumějící publikum.

Jak už jsem psal výše, hru jsme si s dcerkou užili a nepochybuji o tom, že si ji bude chtít časem zahrát znovu.
Příjemná jednohubka na zabití trochy volného času, anebo (spíše) ideální adventura pro malé děti. Nakreslené a nazvučené je to moc pěkně, klasická Amanita. Ve hře se není kde ztratit, jen tam jen pár míst, a pár předmětů s logickým použitím. Mírná variabilita příběhu potěší, ale na můj vkus se autoři mohli výrazně více vyřádit. Až na pár výjimek je to jen o tom, jestli postava A provede takovou animaci, nebo postava B makovou animaci, ale výsledek je totožný. Tady se autoři mohli rozšoupnout více. Zároveň je občas nutné v daném místě zkoušet všechny postavy, která zafunguje, ale dětem to prostě vadit nebude. Celkově "ok" hra perspektivou dospělého a zábavná hra perspektivou dítěte.

Celkové hodnocení: Výborná (pro děti) / Dobrá (pro dospělé)
Pěkná malá hříčka, která si pohrává s myšlenkou používání a kombinování karet. Ale je to pořád Amanita, takže je to zpracováno velice hravě a přístupně pro všechny generace. Jak už tvůrci píší v úvodu, není to titul, kterým má hráč proletět, ale titul, ve kterým si má hrát a bavit se. A jak osobně nemám rád hry, které staví na znovuhratelnosti, Pilgrims jsem si prošel s chutí hned 2x - jen abych vyzkoušel všechny možné kombinace a jejich různá vyústění. I tak jsem ale nedokázal vysbírat všechny achievementy a tak jsem byl nucen si hrou projít ještě potřetí a rozehrát ji i počtvrté a tam už se zábava začala při nutnosti proletět opakovaně úvodními lineárními scénami trochu vytrácet.

Pilgrims potěší tradičním pohádkovým příběhem, kde je znát typický český otisk a tak nechybí ani tradiční postavy jako je loupežník, princezna, drak, čert a třeba babka kořenářka. Milou grafiku doplňují různé roztomilé zvuky, ve kterých však lze tentokrát rozeznat i různá česká slova. Cizinec to asi úplně nedocení, ale mně jako rodilému Čechovi to přišlo fakt vtipné a milé. Stále to samá Amanita, ale přesto tentokrát trochu jinak.

Pro: hravé, zábavné, jednoduché a krátké, zvuky, vtipný dabing postaviček a náznaky češtiny, znovuhratelnost

Proti: pro všechny achievementy nutno rozehrát skutečně minimálně 4x

Na prvý pohľad odľahčená "kartová" adventúrka bez rozhovorov o putovaní trampa( nie toho z USA) rozprávkovou krajinou, ktorá šikovne robí zo systému achievementov hlavnú náplň hry. V rámci príbehu môžu postavy medzi sebou a s predmetmi interagovať rôznymi spôsobmi, pričom to čo by v inej adventúre postava okomentovala- nie to nepôjde, alebo zbláznil si sa? tuná prebehne a výsledkom je achievement. K dosiahnutiu všetkých je ,ale treba hru rozohrať viac krát,lebo niektoré akcie sa vetvia a vybrať si musíte jednu možnosť.Páčilo sa mi, že karty achievementov sú odkryté a sú teda pre vás nápovedou , čo musíte ešte urobiť, pričom musíte aj kalkulovať , lebo jedna akcia môže následne vylúčiť inú, ktorá by viedla k získaniu ďalšieho. Večerníček na dobrú noc si tak môžete vyskladať podľa chuti )

Pro: zaujímavý nápad

Protože mě Creaks donutily začít se zajímat o Amanita Design trochu více, jako další hru jsem se rozhodl vyzkoušet Pilgrims. Opět jsem byl velmi mile překvapen. Jedná se jednohubku na jeden večer, ovšem s odpovídající cenovkou. Jednoduchý příběh a herní mechaniky s pěkným, tradičně kresleným designem tvoří opět poměrně unikátní hru, přičemž hlavní pointou je znovuhratelnost. Samotná hra je velmi krátká, ovšem způsobů, kterými lze dosáhnout konce příběhu je více a hra vás přímo nabádá k tomu zkoušet všechno, co vás napadne. Většina z těchto akcí bude fungovat a bude mít jiný nebo alespoň částečně odlišný výsledek. Kompletní dokončení hry pak trvá přibližně dvě hodiny a určitě stojí za to hru několikrát opakovat a pokusit se odemknout úplně všechno.

Pilgrims jsou roztomile jednoduchou hrou, řekl bych ideální záležitostí pro rodiče s dětmi, kterým byste chtěli zprostředkovat prvotní zkušenost se světem videoher (např. jako alternativa k Fortnite, která ovšem vašemu dítěti nezdegeneruje mozek).

Pro: Pěkné / jednoduché / odpočinkové, zvuky, hudba, design

Proti: Krátké (ovšem s odpovídající cenovkou)

Za dávných časů, kdesi v království, žil jeden tulák, který prohrál karty. Král je s čertem, lupičem a dalšími osobami. Aby se mohl dostat z království ven musí najít ptáčka pro převozníka.

To je jednoduchý příběh hry od jedinečných českých tvůrců Amanita Design. Amanita Design stojí za slavnými hrami českými hrami. Jejich neslavnější je Machinarium, dále Chuchel a samozřejmě trojdílná série Samorost.

Jako jedni z mála českých tvůrců tvoří velmi úspěšné hry, na které je mnoha chvály od recenzentů. Překvapivé vydání hry Pilgrims ukázalo, že tvůrci dokážou překvapit čím dál více.

Je to jednoduchá hra, ale je velmi zábavná a po dohrání až do konce si ji určitě budete chtít zahrát znova. Doba prvního dohrání je něco přes hodinu, ale tím, že cesta k ptáčkovi převozníka má mnoho variant, tak si hru velmi snadno spustíte znova od začátku a hledáte nové a ještě zábavnější řešení.

Princip je velmi jednoduchý, objevíte se na mapě a máte za úkol navštívit několik lokací. Pomocí dialogu a akce s věcmi z inventáře musíte přesvědčit své protivníky, aby jste od nich získali další věci do své sbírky.

Tím, že postupně na svou stranu dostáváte nové kamarády, tak nejste v „boji“ s protivníky sám, ale můžete svého poutníka vyměnit za babku, loupežníka a dokonce i čerta. Se svými kamarády si užijete ještě více zábavy, než jenom s hraním za poutníka.

Pilgrims těží hlavně z unikátního humoru a hlavně grafiky, kterou mají tvůrci po několika úspěšných hrách, v malíčku.