NHL 2000

31.08.1999
20.09.1999

NHL 2000 je první hrou ze série NHL, která vyšla v české lokalizaci. Komentář Petra Vichnara se bohužel omezuje jen na jednu úvodní větu a zápas je již komentován v angličtině Jimem Hughsonem a nově Billem Clementem.

Jsou zastoupeny dlouhodobě osvědčené módy jako sezóna, exhibice, play-off a turnaj. Nově se objevila výuka, kde si můžete vyzkoušet vše od bruslení po bodychecky.

Hra také postoupila o krůček kupředu na poli grafiky a animace, kde každý brankář má svůj vlastní styl chytání. Novinkou je i možnost přidání do hry vlastních hlášek ve formátu .wav a při tvorbě hráče můžete tomuto přiřadit vlastní obličej a nastavit jeho statistiky.

Tisíce hodin jsem hrál tuto sportovní hru. Hrál jsem Demo, hrál jsem plnou verzi, hrál ji před lety, hrál jsem ji minulý rok a pořád mě baví. Jak se to možný? Třeba za to může jednoduché ovládání, super plynulá hratelnost, kdo ví. Něco na tom bude. Proč bych měl mít zrovna sportovní hru ve tvé top 10?
Je to nostalgie? Nebo ta dokonalost v samotné hratelnosti? Je těžké to popsat, obzvlášt když je ta hratelnost v jádru tak jednoduchá. Mix arkády a simulace tu funguje dokonale. Hra je rychlá, ale přesto z ní nezmizel jistý nádech strategie a načasování. Dá se tu hezky kombinovat a vstřelit kráská branka. Jen možnost vyvolat hromadnou bitku na kluzišti je neskutečná prča.

Detailní editor hráčů a týmů je taky něco nad čím se dá strávit slušné množství času. Bylo možné si pořídit fotku a importovat ji do enginu hry. Bylo a je možno udělat si svůj Mass Effect nebo Red Dwarf tým a jde se vyhrát Stanley Cup!
Animace byly na tu dobu myslím velice pokročilé. Grafika ač už zestárla, pořád má své kouzlo. Ozvučení a soundtrack je taky moc fajn a intro je naprosto boží.
Já jsem osobně nikdy lepší sportovní simulátor nehrál, sice má pár drobných chybek, ale ty jdou s odstupem času zcela ignorovat.

Pro: Dokonalá hratelnost, editor hráčů, ozvučení a hudba, animace, bitky, na tu dobu dobrá AI.

Proti: Rozhodčí jsou hodně tolerantní.

Pročpak se nedoznat k hříchu minulosti? Sportovní simulátory jsou obecně považovány za nejhorší herní žánr a jejich fanoušci nahlíženi s opovržením coby podřadná kasta interaktivního univerza. Za takových okolnosti je škraloup byť jen letmého vyzkoušení sportovní hry nejlépe zatajit a sám se postupně přesvědčit, že vůbec neexistuje. Mezi všemi těmi legendárními akcemi, RPG a adventurami by se v herním žebříčku přece jen příliš nevyjímal...
Jeden by tak však zatratil nikoliv pouhou hru, ale hned celý úsek svého života. Dlouhé období, kdy na něj z plakátu nad postelí shlížela hokejová superhvězda Pavel Bure, kupoval si Pro Hockey, přímo zbožňoval tým Floridy Panthers a dokonce(!) hrával hokej na skutečné ledové ploše. Přirozenou součástí toho všeho bylo NHL 2000.
Tehdy jsem šestý díl slavné série trochu neoprávněně vnímal jako dobrý nácvik týmové hry a především se u něj výborně bavil. Svůj vyvolený tým jsem nejprve s vypětím všech sil dotáhl do vyřazovacích bojů, aby zde naprosto tragicky vyhořel ve druhém kole proti nenáviděným Flyers. Ve druhé sezóně potom vše mistrně napravil, prošel Philadelphií ve finále konference a nakonec v sedmi zápasech uzmul Stanley Cup Detroit Red Wings. V té chvíli bych nedbal označit NHL 2000 za nejlepší hru všech dob.
S odstupem času jsem však musel své hodnocení zásadně pozměnit. Nikoliv snad kvůli vztahu ke sportovním hrám obecně, ale ve srovnání s předchozími díly. Proti téměř revolučním NHL 98 a 99, které jsem měl příležitost hrát později, znamenalo pokračování zásadní krok špatným směrem. Namísto snahy o jistou realističnost a logiku nastoupila arkádovost a sázení jednoduchých gólů. Promyšlené kombinace ztratily smysl, když daleko větší šance na vstřelení branky přinášela střela od modré nebo zpoza gólmanovy sítě. Umělá inteligence hokejistů takřka nedoznala změn a také po dalších stránkách došlo k pouhému „pozlacení“, aby se hra mohla opět prodávat za přemrštěnou plnou cenu. Jedinou výjimku tvořilo pouze zpracování pěstních soubojů, které přišly o veškeré kouzlo, a vylepšená grafika. Příležitost zahrát si u mladšího bratrance o osm let „lepší“ díl pouze potvrdilo, že se systém drobných bezcenných krůčku za velmi vysokou cenu stal standardem. Každoroční vydávání updatu s novými statistikami by rozhodně budilo menší pohoršení...
Je smutné, když tíha skutečnosti boří dětské legendy.
Tohle je první hra ze série NHL, kterou jsem měl to štěstí si zahrát a jak sportovní hry vcelku nemusím, tak tohle je jedna z mála výjimek, co mi sedla a co jsem hrál a dohrál vícekrát.

Když NHL 2000 poprvé běžela na počítači mého strýce, tak jsem byl uchvácen již při shlédnutí intra, které je podle mého mínění jedno z nejlepších vůbec. Přehledné menu prohlubovalo mé nadšení a možnost vytvořit si svého vlastního hráče, kterému jste nemohli dát ke každé jeho vlastnosti stovku, jako je tomu u novějších verzí (u starších nevím, protože jsem se s nimi nesetkal), mě utvrdila v kvalitním zpracování této hry. Další předností byla výměna hráčů, kde Vám tým nevyměnil svého nejlepšího hráče za Vašeho o poznání horšího, ale buďto si za něj vyžádal třeba až tři průměrné hráče, což by Váš tým samozřejmě velice oslabilo anebo hráče nechtěl vyměnit vůbec (např. Pittsburgh se nechtěl o nějaké výměně Jágra vůbec bavit). Před zápasem mě ještě příjemně překvapil hlas Petra Vichnara, který říkal kdo, s kým a kde hraje.

Samotná hra měla dobrou hratelnost a na svoji dobu i výbornou grafiku. Svým vytvořeným hráčem jsem nahrával Martinu Ručinskému (hrál jsem za svůj oblíbený tým Montreal) nebo jsem dával góly sám a vyhrál jsem vše, co se vyhrát dalo - bodování, střelce, nováčky, …, a pak také s celým (převážně českým) týmem i vytoužený Stanley Cup. Jedinou chybou hry, kterou si nesla už z předchozích ročníků, byla jednoduchost docílení branky prakticky odkudkoli, která se ale v převaze kladných stránek ztratí.

Po malé přestávce jsem se dostal k NHL 2003 a od té doby hraji všechny novější ročníky (kromě NHL 06) a to jak sezónu, tak multiplayer s bratrem nebo kamarádem. Moc mě tedy mrzí fakt, že NHL 10 vyšlo jen na konzolích.

Pro: intro, přehledné menu, možnost vytvoření průměrného hráče (ne nadčlověka), propracovaný systém výměn, hratelnost, grafika a krátký ale potěšující komentář Petra Vichnara

Proti: jednoduchost docílení branky

Spolu s [dh-hra]nhl-99[/dh-hra], [dh-hra]nhl-98[/dh-hra], NHL 2000 a NHL 93 nejlepsi hokejove rocniky, jake kdy byly na PC vytvoreny.
-3 +2 −5