NHL 2003

27.09.2002
02.10.2002

NHL 2003 je již jedenáctým hokejem série NHL. Hlavní komentář namluvila dvojice Jim Hughson a Don Taylor. Již tradičně obsahuje hra 30 týmů z šesti divizí a 20 týmů národních. Obsaženy jsou stejné módy jako loni, až na výuku. Jmenovitě: přátelák, sezóna, playoff a turnaj.

Největší novinkou dílu je určitě trochu kontroverzní GameBreaker, dále možnost ovládat kličky a nastavit každé útočné lajně vlastní strategii. Schopnost GameBreaker získáte po vsítění několika gólů nebo vyhraných rvačkách a projevuje se tak, že váš tým začne hrát lépe a protihráč naopak ubere. Mezi další novinky patří to, že poslední minuta zápasu se odpočítá v reálném čase a možnost založit si přes internet účet u EA a získat tak přístup k diskuzím, statistikám, ligám atd. Z hlediska zpracování stojí asi za zmínku, vedle každoročně zlepšované grafiky a animací, lepší fyzikální vlastnosti puku.

Mezi změny k horšímu patří menu, které je nepřehledné a nejdou v něm ukládat přednastavené profily. Nelze nastavit schopnosti hráčů a brankářů zvlášť a zvýhodnit jeden tým lze jen na úkor druhého (nelze zvýšit/snížit schopnosti obou). Také hra ve středním pásmu se výrazně zjednodušila, zmizela možnost bruslení pozadu a byl předělán systém dorážek.

Po dvou vynechaných ročnících NHL jsem se od ročníku 2000 dostal k NHL 2003, které jsem dohrál sice jen jednou, ale přesto mělo pár inovací, kterými se lišilo od předchozích her, patřících do této hokejové série.

Jednou z oněch funkcí je například poslední minuta základní hrací doby, protože i když máte nastavenou kratší dobu jedné třetiny, odpočítává se v reálném čase, což dělá konce zápasů daleko dramatičtější. Stejně tak se prodloužili i přesilovky/oslabení, kdy již dvě minuty, po které má jeden z týmů pouze čtyři hráče, neuběhnou za pár sekund, ale za více než minutu. Dá se tak docílit více gólů v přesilovkách, popřípadě v oslabení.

Další novinkou je upravený systém úniků. Klasický systém nájezdů zůstal zachován, ale jakmile jste se během hry dostali za všechny hráče soupeře a jeli jste sami na brankáře, sám od sebe se změnil pohled kamery, všechno ztichlo a slyšet byl jen tlukot vašeho srdce. Tento systém mi vůbec nevyhovoval, protože mě rozhodil a málokdy se mi při takovémto úniku podařilo dosáhnout branky. Jsem proto rád, že se v dalších ročnících už neobjevuje.

Jelikož se série NHL stále vyvíjí, tento díl si nejspíše už nikdy nezahraji, přesto ale přinesl pár vylepšení, se kterými se setkávám i v novějších ročnících, takže zbytečná hra to určitě není.

Pro: reálná poslední minuta základní hrací doby, delší přesilovky/oslabení, je to NHL

Proti: systém úniků