My Memory of Us

09.10.2018 PCPS4
10.10.2018 XOne
24.01.2019 Switch
Juggler Games
My Memory of Us je 2D adventúra vytvorená v detsky štylizovanom spracovaní. V jej malebných kulisách sa však skrýva temný a pomerne depresívny príbeh, inšpirovaný udalosťami druhej svetovej vojny, konkrétne okupáciou Varšavy nemeckými vojakmi. Nevychádza však z presných historických reálií, takže nečakajte ulice plné vojakov, ale pre zmenu patrolujúcich robotov.

Príbeh sa totiž točí okolo priateľského vzťahu chlapca a dievčaťa, ktorí si plnými dúškami užívajú svoje detstvo. Ich denná náplň pozostáva napríklad zo zberu jabĺk, alebo šibalskej krádeže narodeninovej torty. To sa však jedného dňa radikálne zmení. Vďaka mohutnej vojenskej invázii sa z ulíc rýchlo stratia usmievaví ľudia, zmiznú pouliční hudobníci a začnú sa budovať getá, podobné tým, ktoré vybudovali Nemci vo Varšave pre Židov. Avšak namiesto Hitlera je tu hlavný zloduch akýsi Zlý kráľ a namiesto nemeckého wermachtu okupujú mesto komicky vyzerajúci roboti.

Po stránke hrateľnosti je My Memory of Us založené na riešení hádaniek a na vzájomnej kooperácii oboch hlavných postáv. Chlapec je napríklad talentovaný zlodejíček, ktorý sa dokáže okrem krádeži aj zakrádať, alebo oslepovať robotov pomocou zrkadla. Dievča zase dokáže strieľať z praku a rýchlejšie utekať. Celou hrou však musia pokračovať spolu, čo značne komplikuje fakt, že dievča je označené červenou farbou. Tá plní úlohu známej žltej Dávidovej hviezdy, ktorou nacisti označovali Židov, čo znamená, že jej pohyb po meste je značne obmedzený. Systém dialógov je postavený na jazyku symbolických obrázkov.

Fritol: Máš naprostou pravdu, tuto hru mám ve výhledu na PS4, snad mi ji nevyprodají, než se rozhoupu. :c)

My memory of us je malá hra o velkém přátelství a možná i jedná ztracené lásce. Jedná se o příběh z doby kdy naši zemi obsadil král robotů, jeho vojáci, také roboti, začínají tyranizovat město a lidé se jich bojí. Králi robotů nejsou úplně všichni lidé po chutí a tak je začne rozdělovat. Kdo se mu nelíbil toho jeho vojáci označí červenou barvou a musí do ghetta. Ano, jistě v tom poznáváte alegorii na naši minulost zase ne až tak vzdálenou.

Hlavními hrdiny jsou dva malí kamarádi, kluk a holka, za které střídavě hrajeme. Kluk je tak trochu lapka a holka zase umí opravdu rychle běhat, takže se tihle dva dobře doplňují. Cestou za svým úkolem se různě rozdělují a tu holka zachrání kluka aby pak on na oplátku zase zachránil jí. Ovšem do země přichází vojáci krále robotu, takže není vše dovoleno a je těžké se někdy dostat na ta správná místa. Ani rádio se nesmí poslouchat a za vylepování plakátů vás mohou přísně potrestat.

Vzhled hry tak trochu připomíná komiks. Celá hra je černobílá, tak že jsou pěkně vidět ti správní lidi od těch nesprávných, jenž jako jediní mají na sobě něco červeného, což je třetí barva ve hře. Hudební doprovod moc pěkně ladí s tímto černobílým vzhledem. Hra je s českými titulky, ale ty budete číst je při předělových animacích. Místo mluvení je vše vyjádřeno jednoduchými piktogramy. Herní doba je cca 4 až 5 hodin. Ale myslím, že ty méně zkušené hráče dokáže potrápit i na mnohem delší dobu. Za mě určitě vhodná hra i pro menší a méně zkušené hráče.

Pro: grafický design, hudba, herní doba

• Switch 85
Keď sa v store na Nintendo Switch objavila hra My Memory of Us v akcií za pár centov, tak som bol nadšený. Túto hru som si chcel zahrať už odkedy vyšla, nakoľko mám veľmi rád tento typ hier.

My Memory of Us je logická 2D plošinovka, kde ovládate 2 postavy. Každá z nich má iné schopnosti a niektoré viete preniesť aj na druhú postavu držaním sa za ruky. Nie každá postava sa dokáže dostať na určité miesta a striedaním postáv budete musieť riešiť logické hádanky a navzájom si pomáhať. Hádankám napomáha veľmi šikovne zakomponovaná červená farba do inak čiernobieleho sveta. Nestalo sa mi, že by som sa niekde zasekol alebo musel zapnúť závity na plné obrátky. Hra je nenáročná, no niekedy, keď bolo treba urobiť niečo rýchlo a hlavne ešte prepínať postavy, tak sa mi v tej rýchlosti pomýlili tlačidlá. Dobre, že som to nehral na klávesnici.

Väčšina hry sa odohráva počas 2. svetovej vojny počas okupácie Poľska. Deduško z kníhkupectva rozpráva dievčatku príbeh o svojich zážitkoch počas tohto obdobia a hlavne príbeh o nádhernom priateľstve. Je cítiť, aké úprimné je toto priateľstvo, vďaka tomu, že sa odohráva medzi dvoma malými deťmi. Hrôzy 2. svetovej vojny tu vidieť a cítiť na na každom kroku, ale vďaka nahradeniu nacistických vojakov robotmi sa podarilo autorom parádne vniesť humor do inak smutného sveta. Červená farba implementovaná do čiernobieleho vizuálu sa okrem hádaniek veľmi dobre hodí aj do príbehu. Počas animácii budete príbeh počuť z úst rozprávača, ktorého sa ujal Patrick Stewart. Jednotlivé postavy sa vyjadrujú pomocou bubliniek s obrázkami, podobne ako to bolo v hre Machinarium. Mňa tento štýl baví a nič mi tam nechýbalo.

My Memory of Us je krásna a milá oddychovka na jeden alebo dva večeri. Priznám sa, že na konci som aj slzu uronil. Ten príbeh ma skrátka dojal. Poprosil by som si ešte takúto hru, len by mohla byť trošku dlhšia a mať aspoň lokálnu kooperáciu. Pri tomto štýle hrania si to hra priam pýta.

Pro: príbeh, postavy, veľmi kreatívne zapojená červená farba do ČB sveta

Proti: nízka obtiažnosť, chýba aspoň lokálna kooperácia