My Memory of Us

09.10.2018 PCPS4
10.10.2018 XOne
24.01.2019 Switch
Juggler Games
My Memory of Us je 2D adventúra vytvorená v detsky štylizovanom spracovaní. V jej malebných kulisách sa však skrýva temný a pomerne depresívny príbeh, inšpirovaný udalosťami druhej svetovej vojny, konkrétne okupáciou Varšavy nemeckými vojakmi. Nevychádza však z presných historických reálií, takže nečakajte ulice plné vojakov, ale pre zmenu patrolujúcich robotov.

Príbeh sa totiž točí okolo priateľského vzťahu chlapca a dievčaťa, ktorí si plnými dúškami užívajú svoje detstvo. Ich denná náplň pozostáva napríklad zo zberu jabĺk, alebo šibalskej krádeže narodeninovej torty. To sa však jedného dňa radikálne zmení. Vďaka mohutnej vojenskej invázii sa z ulíc rýchlo stratia usmievaví ľudia, zmiznú pouliční hudobníci a začnú sa budovať getá, podobné tým, ktoré vybudovali Nemci vo Varšave pre Židov. Avšak namiesto Hitlera je tu hlavný zloduch akýsi Zlý kráľ a namiesto nemeckého wermachtu okupujú mesto komicky vyzerajúci roboti.

Po stránke hrateľnosti je My Memory of Us založené na riešení hádaniek a na vzájomnej kooperácii oboch hlavných postáv. Chlapec je napríklad talentovaný zlodejíček, ktorý sa dokáže okrem krádeži aj zakrádať, alebo oslepovať robotov pomocou zrkadla. Dievča zase dokáže strieľať z praku a rýchlejšie utekať. Celou hrou však musia pokračovať spolu, čo značne komplikuje fakt, že dievča je označené červenou farbou. Tá plní úlohu známej žltej Dávidovej hviezdy, ktorou nacisti označovali Židov, čo znamená, že jej pohyb po meste je značne obmedzený. Systém dialógov je postavený na jazyku symbolických obrázkov.

Fritol: Máš naprostou pravdu, tuto hru mám ve výhledu na PS4, snad mi ji nevyprodají, než se rozhoupu. :c)

My memory of us je malá hra o velkém přátelství a možná i jedná ztracené lásce. Jedná se o příběh z doby kdy naši zemi obsadil král robotů, jeho vojáci, také roboti, začínají tyranizovat město a lidé se jich bojí. Králi robotů nejsou úplně všichni lidé po chutí a tak je začne rozdělovat. Kdo se mu nelíbil toho jeho vojáci označí červenou barvou a musí do ghetta. Ano, jistě v tom poznáváte alegorii na naši minulost zase ne až tak vzdálenou.

Hlavními hrdiny jsou dva malí kamarádi, kluk a holka, za které střídavě hrajeme. Kluk je tak trochu lapka a holka zase umí opravdu rychle běhat, takže se tihle dva dobře doplňují. Cestou za svým úkolem se různě rozdělují a tu holka zachrání kluka aby pak on na oplátku zase zachránil jí. Ovšem do země přichází vojáci krále robotu, takže není vše dovoleno a je těžké se někdy dostat na ta správná místa. Ani rádio se nesmí poslouchat a za vylepování plakátů vás mohou přísně potrestat.

Vzhled hry tak trochu připomíná komiks. Celá hra je černobílá, tak že jsou pěkně vidět ti správní lidi od těch nesprávných, jenž jako jediní mají na sobě něco červeného, což je třetí barva ve hře. Hudební doprovod moc pěkně ladí s tímto černobílým vzhledem. Hra je s českými titulky, ale ty budete číst je při předělových animacích. Místo mluvení je vše vyjádřeno jednoduchými piktogramy. Herní doba je cca 4 až 5 hodin. Ale myslím, že ty méně zkušené hráče dokáže potrápit i na mnohem delší dobu. Za mě určitě vhodná hra i pro menší a méně zkušené hráče.

Pro: grafický design, hudba, herní doba