The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn

Tintinova dobrodružství: Hra, The Adventures of Tintin: The Game

21.10.2011

The Adventures of Tintin je hra podle populárního komiksu, která vychází ze stejnojmenného filmu z roku 2011 od Stevena Spielberga. Hra je z větší části čistou plošinovkou, ale objeví se i prvky leteckého simulátoru a adventury.

Příběh vypráví o reportérovi jménem Tintin, který je velmi zvídavý. Osud ho pošle k jistému Haddockovi s podobnou zvídavou povahou. Samozřejmě, že Tintin nezapomněl na svého společníka, psa jménem Filuta. Jednoho dne Tintin náhodou nalezne jeden ze tří svitků, který vede k pokladu, jenž byl převážen lodí jménem Jednorožec. A opět náhodou se dozví, že kapitán Jednorožce je Haddockův předek, takže nikdo jiný než Haddock svitky nerozluští. A tak se Tintin s kapitánem vydávají vypátrat zbylé dva svitky, naneštěstí má na ně zálusk i záhadný boháč Sacharin...

Ve hře si zahrajete za Tintina, jeho pejska, kapitána Haddocka a další postavy. Většinou budete muset dojít na konec úrovně přes hromadu nepřátel a překážek. Také vás občas zastaví logické hádanky, které musíte vyřešit. Kromě klasického skákání na vás čekají levely v letadle, kde musíte do určitého místa doletět, anebo na palubě lodi, kde budete s kapitánem šermovat. Navštívíte lokace jako například exotické město Baggar, nebo část Sahary.

Hra také obsahuje dva multiplayerové módy. Jako první je kooperační mód, kde si můžete s kamarádem zahrát příběhový mód pěkně spolu a hra vám nabídne i pár miniher. Spolu můžete například vylézt, kam se člověk sám nedostane, anebo sbírat jinak nedostupné poklady. Druhý mód je mód Challenge, kde se budete snažit co nejrychleji splnit úrovně, které vám hra automaticky vybere.

Hra má oficiální licenci filmu, takže ve hře zazní dabing originálních postav jako ve filmu a dokonce se objeví i hudba z filmu.

Adventury aktuálně moc nehraju. Vlastně skoro vůbec, ačkoliv to není zas tak dávno, co mě tu a tam nějaká přitáhla k obrazovce 3DS. Naposledy to byla detektivka Detective Pikachu. Oproti tomu je Tintin vlastně adventura jenom trošku a mnohem více plošinovka, což mě poměrně překvapilo, neboť jsem tuto kombinaci nečekal.

Tintina jsem rád čítával v komiksech a ačkoliv z dnešního pohledu už možná nemá moc co nabídnout, stále patří k základnímu komiksovému vzdělání. Hra mě v době vydání úplně minula, ale možná je to tím, že mi moc nesedl tehdejší Tintinův převod do 3D, nepůsobí zrovna příliš přirozeně. Hra má být očividně inspirována stejnojmenným filmem (2011), který je podle Hergého komiksu (s filmem má hra společnou oficiální licenci). Vzájemné příběhové události a vlivy jsou však ve filmové verzi propleteny z několika alb – a čeho jsem si tam například stačil všimnout, tak v Tintinově pokoji je stěna trofejí a upomínkových předmětů odkazujících na různá komiksová alba, mezi nimiž visí novinový článek ukazující panel z komiksu Faraonovy doutníky, jehož herní adaptace (od jiného studia) má vyjít ještě tento rok (2023) a v němž se poprvé setkal s komickými detektivními bratry Kadlecem a Tkadlecem, kteří už v Tajemství Jednorožce vystupují jako zajeté postavy. Jsem zvědavý, jak se tam jejich první setkání promítne.

Příběh se v Tajemství Jednorožce (v komiksu i ve hře) ale točí více kolem kapitána Haddocka (a jeho předka), víceméně stálou vedlejší postavu vydávající se za dobrodružstvím s Tintinem. V onom filmu z roku 2011 si s ním poradili tak, že ho představili jako novou začínající postavu, ačkoliv jeho první výskyt se objevil v příběhově předcházejícím albu Krab se zlatými klepety; a smíchali různé příběhové situace několika alb dohromady, jen aby zápletku Kraba úplně vyhodili a pouze se na něj odkazuje malými easter eggy a drobnou příhodou v poušti. Zároveň s tím přidali mnoho zbytečného obsahu, který v komiksech vůbec nebyl (operní árie madam Castafiore v Baggharu a následná honička v sajdkáře, nebo šermování pomocí přístavních jeřábů) a zcela odignorovali děj přímo navazujícího alba Poklad Rudého Rackhama, jen aby film zakončili jeho komiksovým závěrem a poté na tuto záplatku navnadili jako na potenciální filmové pokračování, které tedy doposud nevzniklo. Jenomže podezřívám tvůrce hry, že závěr ve hře zaměnili a jeho děj umístili na ostrov z alba Černý ostrov. Uf.
Takže pokud pominu Tintinův filmový pokoj, máme tu ve hře motivy ze čtyř alb – stěžejní (pun intended) Tajemství Jednorožce, proškrtané album Krab se zlatými klepety, z větší části ignorovaný Poklad Rudého Rackhama a pouze drobně vykradený Černý ostrov. Některé detaily jsou navíc zcela pozměněné nebo více dramatizované, aby lépe zapadly do stylu filmového vyprávění, třeba události ve sklepení v zámku Moulinsart (anglicky Marlinspike Hall).

Protože jsem tedy obeznámen s dějem Tajemství Jednorožce, nebylo pro mě těžké postupovat hrou a jen jsem čekal na vyústění v závěru hry. Ale stručně pro pořádek; Tintin najde na tržišti model lodi Jednorožec, který od prodavače koupí. Okamžitě vzápětí se vynoří další zájemci a požadují, aby jim ho Tintin prodal, ten ale odmítne. Nevědomky se tak vydá na nemilost do rukou ničemů, kteří o model lodi usilují, protože ve svých útrobách skrývá cenné tajemství, jež může nálezce dovést až k pokladu, jenž byl převážen na lodi Jednorožec kapitánem Haddockem v roce 1698, ale byl přepaden piráty a loď byla i s pokladem potopena.

Navzdory tomuto faktu se pátrání po pokladu na moři vyhneme a budeme řešit spíše tajemství ukryté v modelech lodí (ano, je to hádanka a modelů Jednorožce je víc), ale samozřejmě se v roli Tintina podíváme do různých oblastí po světě, a protože jde podle scenáristů i o první setkání s kapitánem Haddockem, tak i na jeho významnou loď Karabudžan. Líbilo se mi věrné ztvárnění Haddockova charakteru, jenž stále touží po přísunu alkoholu, halucinuje a živelně nadává kreativními nadávkami.

Vyprávění se posouvá především díky animovaným cutscénám a vše ostatní se odehrává na známých lokacích, které jsou buď zobrazeny jako 3D prostor (úvod a zahrada zámku Moulinsart), nebo jako skákačka s překážkami a nepřáteli (prakticky všechno ostatní). Gameplay ale osvěžují i ryze akční pasáže s ovládáním typického žlutého marockého hydroplánu CN-3411, nebo zběsilé řízení sajdkáry s kapitánem Haddockem, kde se střídá fáze řízení a fáze střílení z Tintinova praku, anebo pobíjení pirátů na palubě Jednorožce v kůži Haddockova předka. Nejvíce času však zabere procházení úrovní v plošinovkovém režimu. Úrovně jsou vzhledem k realitě navržené zcela nesmyslně, avšak ve hře poskytují celkem hravou příležitost, jak se proskákat a probojovat dál (boj je samozřejmě navržen tak, aby nepůsobil příliš násilně, takže nepřátele lze likvidovat pomocí míčů, slupek od banánů, brnění nebo lahví). Hádanky jsou opravdu jednoduché a za smrt není žádná penalizace, v případě smrti se Tintin objeví na blízkém místě a jede se dál. Body navíc dávám za občasnou možnost ovládat Tintinova psíka Filutu. Každá úroveň skrývá řadu truhliček, z nichž hráč sbírá trofeje ve formě zlatých krabů (easter egg), a za jejich kompletaci odemyká bonusový obsah, což jsou hlavně obrázky s postavami, artworky, koncept arty a podobně.

Mnohem více než příběhová linie mě však zaujal vedlejší kooperační mód (jde hrát i sólo), kde kapitán Haddock dostane po hlavě vlivem T-Kadleců a Tintin ho musí vysvobozovat z deliria v jeho vlastní hlavě. Postupně se tak dále propracovává nápaditými lokacemi opět ve formě plošinovky, ale tentokrát lze odemykat i další postavy s jejich unikátními schopnostmi a posléze za ně i hrát, což se dělá jednoduše tak, že postava se jednou klávesou mění podle toho, které postavy jsou už odemčené. Je to potřeba ke sbírání pokladů rozesetých po těchto úrovních. Takže Tintin vystřeluje přibližovací háky, Haddock se probíjí přes cihlové zdi, jeho předek se dokáže ukrýt a cestovat v obrazech nebo svícnech, madam Castafiore dělá dvojitý skok pomocí piruet a tříští skleněné bariéry zpěvem a Kadlec dokáže posunovat plošiny pomocí páčení své hole. A po tom všem je potřeba porazit zlého bosse, a tím pádem probudit kapitána Haddocka. Za nasbírané mince a poklady je možné nakoupit u sluhy Nestora různé skiny na postavy (zbytečnost), anebo dále odkrývat bonusový materiál. Vadilo mi jenom to, že pro nalezení všech pokladů v každé úrovni je potřeba jimi projít dvakrát.

Mimo tyto módy ještě hra nabízí challenges - všelijaké časově omezené aktivity s akčními pasážemi, které jsem už zmínil dříve – lety s hydroplány (sestřelování nepřátelských letadel mě bavilo podobně jako v Red Baronovi), jízdy na sajdkáře nebo pobíjení pirátů s předkem Haddockem.

Hraje se to celkem příjemně. Postavy se pohybují okamžitě, přesně a bez přešlapů, což u plošinovek cením. Hra není nijak moc dlouhá a hlavní příběh dá se odehrát za jedno odpoledne. Kompletací všeho ostatního se mi ale vše řádně protáhlo, takže jsem nakonec ve hře strávil dohromady celý den. Na to, že mě plošinovky zrovna moc nebaví a adventury mě taky nijak moc neberou, tohle ještě celkem šlo. Myslím, že to pro mě bylo snesitelné hlavně díky neustálému střídání různých režimů a vhodně rozesetým cutscénám. A rozhodně hře pomáhá i skvělá dobrodružná hudba od Williamse. A teď jsem zvědavý na Faraonovy doutníky.
"Hrom do Brestu! Bašibuzukové! Flibustýři! Pitekantropi!"

Poznámky k mým osobním achievementům:
Herní doba: 24 hodin
Všechny bonusy odemčené
Všechny challanges hotové
Všechny poklady nalezené

Pro: Tintin a kapitán Haddock; známé vedlejší postavy; easter eggy; hudba; dabing

Proti: Více plošinovka než adventura; co-op mód je pro kompletaci repetitivní

Tintina už nám velmi dlouho, jako malý jsem měl jeho komiksy a viděl pár dílů z jeho seriálů. Proto se už velice těším na film a abych si to čekání zkrátil, sehnal jsem si tuto hru.

Příběh je vážně pohádkový a osloví jak malé tak i velké. Ze začátku si kopíte model lodí jednorožce jednoho z bratří a najdete svitek, který vás má dovést k pokladu. Ale pak vám to ukradnou a hra začíná.

Hra kombinuje ovládání klávesnice s myší, což je podle mě velmi pohodlné a skvěle se to hraje. Poté tam máte kombinace jako třeba: W + LTM znamená že Tintin vejde do dveří anebo vyskočí do poklobu atd. Hra také není jen z pohledu jakseříká z boku, ale občas kamera snímá i z mnoha úhlů což dává hře filmovost a občas máte pocit, že vážně sledujete film. Když hrajete za pejska, prostě vás dostanou ty jeho realistický zvukový efekty, když třeba zakňučí nebo zaštěká na krysy =D (dobře přehánim). Většinou ale za pejska hrajete když potřebujete donést klíč nebo tak. Za kapitána hrajete pouze když se vypráví příběh na palubě jednorožce, kde jako kapitánův předek bojujete s piráty na lodi. Boj spočívá v hýbání myší, aby to dalo dojem skutečného šermování. No a za Tintina hrajete pořád, ale je to skvělé. Tintin je velmi hbitý a mrštný, takže snadno někam vyskáčete anebo obejdete nějakou zkratkou nepřítele a pic ho zezadu. Boje jsou skvělé a zábavné, bez kapky krve nebo smrti (tak má to být pro děti no). Ze začátku stačí do nepřátel jedna rána nebo dvě, ale potom už mají třeba děštníky anebo brnění. Na to už se musí jinak.

Graficky je to velmi pěkné, prostě to budí dojem pohádky =) když letáte v letadle, velmi pěkně je zpracované okolí anebo když jedete v motorce tak poušť je taky dokonale zpracovaná.

Dabing postav je přímo úchvatný. Úplně pasuje a jako by ty hlasy s těma postavama žily. Na to má díky samozřejmě oficiální licence. Jinak to mohli být nějací béčkový dabéři.

Díky licenci to má i překrásnou hudbu. A jelikož to řežíruje Spielberg, tak si vždy pozve Williamse aby mu složil hudbu, takže hudba ve hře je od Williamse, takže chválit netřeba, protože každý už si to umí představit.

Tato hra je prostě kvalitní plošinovka a nemůžu jinak než doporučit.

Pro: Hratelnost, grafika, HUDBA, dabing, příběh, kooperativní mód, různé záběry kamer

Proti: krátké

Kromě hraní příběhové linie nám Ubisoft do hry ještě přidal kooperační mód, který je zcela odlišný od původního příběhu pro jednoho hráče a filmu. A to většinou když hrajete za bizarní mysl kapitána Haddocka. Když hrajete za jeho prapředka Sira Francise Haddocka můžete procházet obrazy a odemykat předměty.

A za kapitána zase třeba rozdávat údery ze spodu. Při kooperaci musíte taky sbírat všechny mince a získávat skryté poklady podél své cesty. Narazíte na nějaké ty Bossy jako obří piráty a taky šílené úrovně, například hlavně tu co je vzhůru nohama. Spolu s mnoha postavami si můžete měnit i oblečení.

Pak je tu režim výzvy, který není tak skvělý jako kooperace, ale nabízí mini hry, které jsou založeny na sbírání či vítězném času a jsou ve 3D. Opět budete používat letadlo, šerm a střelbu. Tyto legrácky Vás po čase bohužel brzy omrzí a budete se u nich krapet nudit. Hra nabízí i některé bonusy, které se Vám budou určitě líbit. Můžete si tak přehrát zajímavé cutscény nebo si odemknout biografii postav.

Hra - Tintinova dobrodružství je sice určena mladší generaci, ale je velice zábavná a vtipná. Zároveň obsahuje mini hry i kooperaci a některé velice poutavé částí příběhu Vás strhnou až do konce. Grafika společně s hudbou a dabingem jsou velice skvěle udělány.

Celou recenzi najdete zde - http://www.vytukej.cz/recenze/tintinova-dobrodruzstvi-recenze/

Pro: Animovaná grafika, Poutavá hudba, Bravurní dabing, Pejsek Filuta, Kooperační mód

Proti: Občasný stereotyp, Krátká hrací doba, Zmatená kamera

Smrduté spojení vývojářů Beyond Good & Evil a spěšné zakázky, které slibovalo unikátní mix žánrů a revoluční pojetí ala Ubisoft. Ve skutečnosti velice chabá kombinace Donkey Konga a těch otravnějších miniher z dětských plošinovek. Tento směr opomíjení logických aspektů a zaměření se na pády po banánových šlupkách a všelijaké citoslovce je smutný a bojím se, že již nevyhnutelný. U Tintina je bolestivější dvojnásob, protože stačilo málo a mohla z něj vzniknout příjemná skákačka se spádem a především plná zajímavých výzev.