Spider Solitaire

14.09.2000

V roce 2000 se hra stala součástí operačního systému Windows a je k nalezení v každé verzi až do verze Windows 7. Je kompatibilní také s Windows 98. Pokud hra není po instalaci součástí novějších Windows (např. verze 8, 8.1, 10 atd), můžete ji získat stažením kolekce "Microsoft Solitaire Collection".

Na začátku hry máte deset sloupců karet otočených rubem nahoru (kromě poslední karty). Karty na sebe můžete skládat od krále po eso. Takto utvořený balíček se pak celý odebere ze stolu. Pokud nemůžete žádné další karty přesunout, můžete vpravo dole kliknout na balíček karet, ze kterého se rozdá deset karet (do každého sloupce jedna). Cílem hry je odebrat všechny balíčky karet.

Hra se dá hrát ve třech obtížnostech. V nejlehčí máte pouze jednu barvu karet, ale v těch těžších už máte dvě nebo čtyři barvy, což je opravdu výzva pro každého hráče, protože balíček se odebere pouze, pokud je celý složen z jedné barvy.

Stejně jako Srdce mi i Spider Solitaire slouží ke zkrácení dlouhé chvíle a k odreagování od každodenních povinností. Všiml jsem si ho až na Vistách a že byl součástí i dřívějších verzí Windows jsem zjistil až podle data vydání, které je uvedeno zde na DH.

Jednu hru dohraji za pár minut, ale jsou i případy, kdy se hledání správné kombinace karet protáhne třeba i na půl hodiny. Mluvím zde samozřejmě o nejlehčí obtížnosti, protože střední jsem sice dohrál, ale trvalo to na můj vkus, až moc dlouho a při nejtěžší obtížnosti se mi podařilo dát do kupy jen jeden balíček stejné barvy a už jsem si nevěděl rady.

Jediným záporem je asi stereotyp, ale ten se u mě dostavuje asi až tak po dvaceti za sebou následujících hrách a i proto se s velikou pravděpodobností jedná o hru, kterou jsem dohrál nejvíce krát, protože si nevybavuji žádnou jinou, u které by mi momentálně svítil počet dokončených her 420.

Pro: odreagování, tři obtížnosti, znovuhratelnost

Proti: po mnoha hrách stereotyp

Spider Solitaire má jednu obrovskou výhodu - zahrajete si ho kdykoliv a kdekoliv kde máte PC protože je už nějáký ten rok vždy součástí windows. Princip je jednoduchý a celkem zábavný (viz popis). Téměř ideální hra pokud instalujete nějákou velkou hru nebo se prostě jen nudíte. Ne nějáké dlouhé hraní to ale není

Pro: lepší než klasické solitare, nenaročná chvilková zábava

Proti: hrát to vícekrát po sobě bych nemohl