Czech Soccer Manager 2002 FE

2002

freeware

Legenda české freeware tvorby - tak těmito slovy by se dal charakterizovat fotbalový manažer CSM, který vyrobil Petr Vašíček. Jak již naznačuje název (FE - Final Edition), verze 2002 FE je verzí poslední. A co vlastně CSM nabízí? Kromě samozřejmých funkcí jako je hraní zápasů, nákup/prodej hráčů a tak dále, může také nabídnout funkce jako stavba stadionu, možnost hostování nebo zápasy ve významných evropských pohárech.

I když hra již není ve vývoji, stále vychází aktualizace soupisek, které můžete stahovat na oficiálním webu.

V roce 2014 vyšlo pokračování Czech Soccer Manager, které obsahuje nové ligy, reprezentaci a mnoho drobných úprav.

@Red (20.09.2021 00:13): Můj sen je hra, ve které bych třeba mohl vytáhnout Šardice z 1.B třídy zpátky do divize a ve finále vyplesknout nějaký profi mančaft z poháru. Nabírání nových hráčů by se jelo stylem - máš to blíž k baráku, hrajeme za pivo a klobásu, klobásy nebereme od Bureše ale od teho ogara z Kyjova, za výhru 500,-. Ekvivalent by byl vyzkoušet si to v realitě :D.

Neskutečná hra, aneb v jednoduchosti je síla - a ještě zadarmo. Když si vzpomenu kolik času jsem u této hry strávil. Například když jsem vyhrál se Zemplínem Michalovce ligový titul a poté Ligu mistrů. Už se těším na další update :)

Pro: jednoduchost, ruská liga, zdarma

Proti: přecenění a i podcenění týmů - nevyváženost, při posledním updatu byla turecká liga nahrazena řeckou

Managery mě nikdy moc nebavily, protože se v nich, jak už psali jiní přede mnou, musí nastavovat tisíce nepotřebných a nesrozumitelných věcí, potřebných k vítězství. To ale u CSM odpadá a Vy si můžete užívat zápasy ligy mistrů, kam se dostanete třeba s Vlašimí. Kde jinde se Vám to poštěstí? Já osboně jsem strávil hraním této srdcovky stovky hodin, a to hlavně hraním za tým z mého rodného města Hradce Králové a alespoň jednou za rok si její hraní zopakuji. Před pár lety se dokonce objevily i scénáře, kde plníte různé úkoly (třeba spadnout s Realem Madrid do druhé ligy a další sezónu v ní být poslední), díky kterým jsem si hru ještě více oblíbil.

Pro: aktualizace, scénáře, jednoduchost a freeware forma

Proti: hraní sežere hodně času

CSM 2002 to je nehynoucí legenda! Je to opravdu velice jednoduché a asi devadesáti procentům počítačových hráčů to přijde asi i nudné. Ale pro mě je jednoduchost téhle hry naprosto báječná a zábavnost prostě skvělá! Můžeš si vzít svůj oblíbený druholigový tým, postoupit s ním do první ligy a postupem let z něj vybudovat až evropský velkoklub.

Nejlepší hry byly vždy s kámošem u lahve vína. Střídali jsme se po dvou zápasech, vždycky doma a venku a hecovali se kdo udělá lepší výsledek! Sledovali jak se naši hráči pomalu prokousávají do reprezentace, nadávali po prohře v prvním kole národního poháru proti Horní Dolní, když minulý týden jsme remizovali s Manchesterem.

A nejlepší na tom byla právě ta jednoduchost. Nemusíš hodinu nastavovat milion parametrů a typů treninku, prostě koupíš hráče, postavíš jedenáctku a hraješ zápasy. Všechno rychle utíká a pouštíš se znova a znova do nových sezón, aby sis svého miláčka vypiplal k dokonalosti.

Pro: jednoduchost, zábava, vítězství, "multiplayer" :-D, čím víc piješ tím větší zábava

Proti: občas nesmyslné výsledky, na Zlín chodí stejně málo lidí jako ve skutečnosti :-D (a to jsem hrál o titul!!!)

Vynikajúca manažérska hra. Milujem športy, futbal nevynímajúc a preto si rád zahrajem ako simulácie ako FIFA, tak aj manažéry. A tento mi pre svoju jednoduchosť a zároveň aj komplexnosť učaroval. Nie, netreba presne určovať, kde sa má daný hráč pohybovať, netreba každému osobne vysvetliť, čo má robiť, no aj tak to je zábavné a primerane obtiažne. Nemôžeme proste čakať, že si hodíme kariéru za ŠK Old Boys Hriňová a za tridsať rokov vyhrám ligu majstrov, ako by sa to relatívne dalo spraviť v Football Manager 2009.

Pro: Hrateľnosť, aktualizácie súpisiek, grafika, jednoduché princípy, scenáre

Proti: Nevychádzajú nové verzie

Nikdy nezapomenu na tu neskutečnou radost, když se na internetu konečně objevilo CSM 2002. Neměl jsem v té době doma pořádný net, tak jsem si ho musel po částech stahovat ve škole a po disketách pak donést domů.

Absolutní kult a legenda české freewarové scény. Jasně, je to jednoduché, ani náhodou to nedosahuje komplexnosti FM (který mám mimochodem taky moc rád). A v tom je právě jeho síla, když zrovna nemáte náladu se proklikávat tunou statistik, tak jednoduše zapnete CSM a dáte pár sezon. Jen pozor, je to návykovější než nikotin.

Pro: Jednoduchost, pěkný grafický kabátek, návykovost, ...

Proti: Jednoduchost