Neskutečná hra, aneb v jednoduchosti je síla - a ještě zadarmo. Když si vzpomenu kolik času jsem u této hry strávil. Například když jsem vyhrál se Zemplínem Michalovce ligový titul a poté Ligu mistrů. Už se těším na další update :)

Pro: jednoduchost, ruská liga, zdarma

Proti: přecenění a i podcenění týmů - nevyváženost, při posledním updatu byla turecká liga nahrazena řeckou

Managery mě nikdy moc nebavily, protože se v nich, jak už psali jiní přede mnou, musí nastavovat tisíce nepotřebných a nesrozumitelných věcí, potřebných k vítězství. To ale u CSM odpadá a Vy si můžete užívat zápasy ligy mistrů, kam se dostanete třeba s Vlašimí. Kde jinde se Vám to poštěstí? Já osboně jsem strávil hraním této srdcovky stovky hodin, a to hlavně hraním za tým z mého rodného města Hradce Králové a alespoň jednou za rok si její hraní zopakuji. Před pár lety se dokonce objevily i scénáře, kde plníte různé úkoly (třeba spadnout s Realem Madrid do druhé ligy a další sezónu v ní být poslední), díky kterým jsem si hru ještě více oblíbil.

Pro: aktualizace, scénáře, jednoduchost a freeware forma

Proti: hraní sežere hodně času

CSM 2002 to je nehynoucí legenda! Je to opravdu velice jednoduché a asi devadesáti procentům počítačových hráčů to přijde asi i nudné. Ale pro mě je jednoduchost téhle hry naprosto báječná a zábavnost prostě skvělá! Můžeš si vzít svůj oblíbený druholigový tým, postoupit s ním do první ligy a postupem let z něj vybudovat až evropský velkoklub.

Nejlepší hry byly vždy s kámošem u lahve vína. Střídali jsme se po dvou zápasech, vždycky doma a venku a hecovali se kdo udělá lepší výsledek! Sledovali jak se naši hráči pomalu prokousávají do reprezentace, nadávali po prohře v prvním kole národního poháru proti Horní Dolní, když minulý týden jsme remizovali s Manchesterem.

A nejlepší na tom byla právě ta jednoduchost. Nemusíš hodinu nastavovat milion parametrů a typů treninku, prostě koupíš hráče, postavíš jedenáctku a hraješ zápasy. Všechno rychle utíká a pouštíš se znova a znova do nových sezón, aby sis svého miláčka vypiplal k dokonalosti.

Pro: jednoduchost, zábava, vítězství, "multiplayer" :-D, čím víc piješ tím větší zábava

Proti: občas nesmyslné výsledky, na Zlín chodí stejně málo lidí jako ve skutečnosti :-D (a to jsem hrál o titul!!!)

Vynikajúca manažérska hra. Milujem športy, futbal nevynímajúc a preto si rád zahrajem ako simulácie ako FIFA, tak aj manažéry. A tento mi pre svoju jednoduchosť a zároveň aj komplexnosť učaroval. Nie, netreba presne určovať, kde sa má daný hráč pohybovať, netreba každému osobne vysvetliť, čo má robiť, no aj tak to je zábavné a primerane obtiažne. Nemôžeme proste čakať, že si hodíme kariéru za ŠK Old Boys Hriňová a za tridsať rokov vyhrám ligu majstrov, ako by sa to relatívne dalo spraviť v Football Manager 2009.

Pro: Hrateľnosť, aktualizácie súpisiek, grafika, jednoduché princípy, scenáre

Proti: Nevychádzajú nové verzie

Nikdy nezapomenu na tu neskutečnou radost, když se na internetu konečně objevilo CSM 2002. Neměl jsem v té době doma pořádný net, tak jsem si ho musel po částech stahovat ve škole a po disketách pak donést domů.

Absolutní kult a legenda české freewarové scény. Jasně, je to jednoduché, ani náhodou to nedosahuje komplexnosti FM (který mám mimochodem taky moc rád). A v tom je právě jeho síla, když zrovna nemáte náladu se proklikávat tunou statistik, tak jednoduše zapnete CSM a dáte pár sezon. Jen pozor, je to návykovější než nikotin.

Pro: Jednoduchost, pěkný grafický kabátek, návykovost, ...

Proti: Jednoduchost

Hra CSM2002 je fakticky výborně provedena. Je vidět, že si autoři dali záležet. Výborně provedené grafické prostředí, ve kterém se zorientuje každý bez rozdílu propařených nocí. Neměl jsem to štěstí, abych nalezl a otestoval lepší manažer než je právě tento. Pojďme ale popořadě. Hru spustíte klasickým dvojklikem a přečtete si všechna práva i nepráva, která stejně nikdo nečte a ani nedodržuje, jelikož se objeví před spouštěním hry a to je každý natěšený na to až si dotyčnou hru zahraje. Po spuštění se objeví základní menu, ve kterém navolíte novou hru. Vyberete si tým,se kterým chcete vyhrát domácí ligu a proklestit se všemi možnými poháry. Zpočátku sezony máte možnost navolit pět přípravných zápasů. U těchto zápasů je dobré, že si ověříte při jaké sestavě a rozestavení je tým nejproduktivnější. Zápasy můžete sledovat po minutách, kde vám v okně popisují co se zrovna na hřišti událo v té nebo oné minutě. Ale i bez podrobností, kdy ubíhají minuty rychleji a ukazují se branky i inkasované karty popřípadě zranění. Po delším hraní dáte rychlosti přednost. Sestavy všech týmů jsou realistické, pravdivé. U každého hráče máte popsánu jeho aktuální formu (1-3), únavu,cenu hráče, smlouva tj. jak dlouho bude ve vašem týmu hráč ještě působit.

Pokud se umístíte na špici ligové tabulky, budete hrát poháry. Hrát poháry je důležité z hlediska přísunu finančních prostředků do vaší pokladny. Musíte být ovšem úspěšní. Nejlépe je hrát ligu mistrů a postoupit do hlavní soutěže. Právě po předkole následují základní skupiny kde je přísun v milionech. Nejlépe je tuto skupinu vyhrát bez ztráty bodu.Obecně platí, že za výhry se platí nejvíce.U poháru UEFA se bude konat velký přesun peněz jen v tom případě, že ho vyhrajete.

Když jsem si tuto hru poprvé zahrál vybral jsem naši ligu a tým Liberce. Zvolil jsem si ho z důvodu, že v té době vyhrál titul po dlouhé době někdo jiný než Sparta Praha (fuj!) a byl to právě Liberec. I započal jsem svoji první sezonu, šťasten, pařím přáteláky, které nebyly nikterak oslnivé. Vstup do ligy byl výborný. Asi prvních 12.kol jsem neustále vedl ligu o osm bodů před oběma pražskými "S". Přišlo kolo 13. V něm mě očekávala Slavia doma. Rupl jsem tam 1:3, i když jsem vedl 1:0 a držel dlouho remízu. No nic, řekl jsem si, jedna prohra v Praze mě nezničí. Kolo 14. a v něm Sparta doma. Před tímto zápasem vedu ligu o 6 bodů. Dlouho se žádný z útočníků obou týmů nemohl prosadit. Až 87.minutě mě pohřbil Jarošík. Po zápase juknu na tabulku a z osmibodového náskoku zbyl jen tříbodový. V 15.kole jedu do Blšan, 3:1 vyhraju, si říkám... Po prohře 2:1 v Blšanech už ligu nevedu jsem pouze čtvrtý a to znamená,že bez pohárů. Nastala zimní přestávka a já začal míchat se sestavou. Po několika přátelácích je tu opět sezona. Začíná jaro. Pár zápasů vyhraju, zatím jsem bez prohry, ale mám daleko více remíz nežli výher a k tomu útočníci přestali dávat góly. Sralo mě to jak jsem začínal ztrácet kontakt s ligou mistrů a držel jsem se zuby nehty na pohárové příčce. Hodně zápasů jsem vedl 1:0 a byla z toho vždy remíza a někdy ani ta ne. Sezonu jsem zakončoval na čtvrté příčce a to bod za Viktorii Žižkov,se kterou jsem měl vzájemnou špatnou bilanci - dvě prohry. Říkal jsem si "já to ... eru, celý podzim jsem na špici a teď ani pohár." Následoval konec sezony, takže se uzavíraly poháry. Ligu mistru vyhrál AC Milán nad Liverpoolem, pohár UEFA vyhrála Bröndby kodaň kupodivu nad Valencií. Díky tomu, že český Národní pohár vyhrála Slavia Praha nad Viktorii Žižkov,tak jsem byl nominován do poháru UEFA.Žižkov totiž skončil třetí, druhá byla Slavia a první Sparta.

Jestli si zvolíte naši Českou Ligu a nezvolíte si trénovat "S", radím vám první sezonu to udělat následovně: vždy když vyhrajete nějaký zápas v lize uložte hru a vydejte se k tomu následujícímu utkání. Pokud ho prohrajete nebo remizujete, vyjeďte ze hry spusťte znovu a načtite poslední uloženou hru. Ukládejte vždy jen po výhrách.Jelikož tvůrci této hry jsou značně zaujati na pražské kluby, je právě nejlepší abyste první sezonu postoupili do milionářské ligy mistrů a dostali se co nejdále. Pro nadcházející sezonu nakoupíte lepší a kvalitní hráče. Jako nákup bych vám radil právě vykoupit ze Sparty obránce Grygeru, Hübschmanna, záložníky Sionka, Jarošíka ,Sivoka, Zelenku, dále bych doporučoval mít v obraně Bolfa z Ostravy a Johanu z Liberce. Útočníky bych hledal na Slovensku a to v nejvyšší soutěži. Konkrétně ve Slovanu Bratislava útočník R.Vittek (hodně produktivní) a k němu P.Madsen z Bröndby. V Bröndby se nachází kvalitní hráči za rozumnou cenu. Ze začátku nakupujte hráče z naši ligy, ze Slovenska, Polska a shlédněte výběr týmu z Evropy (viz.Bröndby Kodaň). Právě výkupem pražské Sparty o hráče uvedené výše se zbavíte konkurenta na první místo a to proto, že tvůrci hry označili pražskou Spartu a její hráče za nejlepší z ligy. Poborského ze Sparty koupit můžete. Má to však své mouchy. Buď nemáte peníze, které vyžadují za jeho odchod nebo sám hráč nechce přestoupit a dokonce docela nasere, když ho konečně ukecáte, koupíte draho a on ukončí kariéru (koukejte hlavně na věk hráče!!!).Vaše ideální základní sestava.

V sezoně se potkáte s rozličnými formami.Třeba vyhrajete suverénně jednu sezonu, jste úspěšní v lize mistrů dokonce i v národním poháru a přijde následující sezona a na chlup stejný klub v rozestavení, sestavě atd. zachraňuje účast v nejvyšší soutěži. Kdysi jsem si zvolil a začal trénovat Baník Ostrava. Vykoupil jsem právě Spartu, Slavii, Liberec. Docela mě překvapilo když po sedmi odtrénovaných sezonách bojuju o titul s Blšany nebo Opavou. Však uvidíte sami. Po každé sezoně uzavíráte nové smlouvy s hráči, ale ještě před tím obvykle přijdou nabídky na trénování z jiných klubů. Mrzí mě, že jsem jednou nevyužil nabídku z Interu Milán a dal přednost Baníku kdy jsem pak skončil na 11.místě v lize.

Jednoho dne jsem se rozhodl trénovat nějakou prdel tj.nejhorší klub co v manažeru je a dotáhnout ho do ligy mistrů. Nejhorší kluby naleznete na slovenské druhé lize. Vybral jsem tam klub ŠKP Devín,skončil jsem po sezoně na poslední příčce. Přišla ale nabídka za stejné ligy ale z lepšího týmu. Trénoval jsem a po dvou sezonách vybojoval účast v nejvyšší slovenské soutěži. Hned přišla nabídka z české ligy. Byl to Synot, u kterého jsem dostal za cíl návrat do Gambrinus ligy. Vyslechl jsem vedení a hned s ním postoupil. Následovala nabídka Mostu,který hrál Gambrinus ligu. Sezona nic moc a tak jsem využil nabídku prvního pražského klubu a to bohemians 7.místo v nejvyšší soutěži nebyl cíl vedení a tak jsem se vrátil na Slovensko. Na lavičce Trenčína jsem navíc hrál pohár UEFA. Prošel jsem jen přes jednoho soupeře. I tak to byla zkušenost.Naštěstí jsem dostal na konci sezony Trnčín na druhou příčku a zajistil jim poháry. Ze Slovenska po ročním působení jsem přešel opět do české ligy, přijal nabídku Baníku Ostrava a v něm odtrénoval tři sezony s jednou účastí v osmifinálových skupinách ligy mistrů, jedno předkolo ligy mistrů následně sestup do poháru UEFA a přímý postup do poháru UEFA ze třetí příčky v poslední sezoně.Po sezoně jsem dostal asi osm nabídek: Sparta(UEFA), Slavia(LM), Slovan Bratislava(UEFA), Werder Brémy, Trenčín, Synot, Wisla Kraków a HFK Olomouc. Vybral jsem si zahraniční polský klub Wisla Krakow. Následoval prudký start a po deseti kolech jsem byl na první příčce avšak můj náskok byl jen tři body. Konec sezony byl kritický, následoval propad tabulkou. Ještě v 19.kole jsem byl desátý, nakonec jsem byl rád za záchranu. Po sezoně jsem tedy čekal kdo by mě chtěl. Byly to týmy Bohemians, Vítkovic (oba druhá liga) a Baníku Ostrava. Dokončil jsem své působení už jen v jednom klubu. A to právě v Baníku.

Závěrem chci říct, že jde o nejlepší manažer, který jsem hrál. Nikdy mě žádný jiný nebavil jako právě tento.
Závislost na téhle věci už mě přešla. Hrál jsem to i do pěti do rána. Ještě jeden zápas a dobřéé! Tak ještě jeden a další... Tak ještě jeden a půjdu spát. Tak dohraju sezónu a půjdu spát. Nakonec jsem vždycky dohrál celý scénář a spát nešel.
Hardcore menedžrům musí tohle připadat jako hovadina, avšak v jednoduchosti je síla! A udělat třeba z Vítkovic evropský velkoklub k neporažení je pocit k nezaplacení. Vítkovice- Manchester united 10:0 a to nekecám!

Pro: Jednoduchost. Scénáře.

Proti: Závislost.

Managery mě nikdy moc nebavily, protože se v nich musí nastavovat několi pro vás možná nepotřebných,ale pro vítěžství potřebných věcí.Ale k CSM se vracím pořd nejmín jednou ročně.Na zábavě ještě přidali scénáře(spadnout do 2.ligy s Realem Madrid a jiné)
Jediná sportovní hra, u které jsem strávil víc než pár minut :)

Jako manažer asi nic světoborného a komplexního, ale funguje a mě to tak vyhovuje.
Muj nejoblibenejsi fotbalovy manager. Hral jsem jej zejmena v dobach, kdy jsem mel stare PC a nemohl hrat nejnovejsi hry. Vzdy jsem si vzal Spartu a hral, dokud jsem nevyhral tituly a LM. Nejvice jsem si uzival CSM 2001, kdy byli v tehdejsi Sparte hraci jako Petr Cech, Jiri Novotny, Libor Sionko, Lukas Hartig a ostatni z doby, kdy Sparta valela v LM a Feyenoord, Spartak Moskva, Porto na Letne ani nevstrelili gola. 2002 FE uz nabizi spousty dalsich vylepseni. Hra je defakto vypiplana k dokonalosti, ale nikdy neomrzi. Super, ze se aktualizuji soupisky.

Pro: hra zabavi na hodiny, v jednoduchosti je krasa, je zdarma

Proti: velka vyhoda domaciho prostredi, autori by si zaslouzili honorar

První manažer který jsem měl možnost hrát. Velice zábavná a chytlavá věc, přitom jednoduchá a malá hra. I dnes bych si ho klidně zahrál :). Super věc :)