Czech Soccer Manager

08.02.2014

freeware

Po 12 letech od poslední a velmi úspěšné české hry Czech Soccer Manager 2002 FE vyšel mírně přepracovaný Czech Soccer Manager. Nyní máte o ligu navíc (brazilská 1. a 2. liga) a možnost trénovat reprezentaci. Dále byla přidána možnost hraní v okně, focení screenů, editor scénářů, zápisník manažera přímo ve hře, dále také ukazatel zvyšování nebo snižování FS/TS. Pak je tu mnohem více týmů než v minulých aktualizacích a verzích (celkem 532 týmů, 24 hratelných lig a přes 13 000 hráčů).

Moc obdivuji velikost databáze a i ty mimoherní informace o zemích, stadionech, vlajky, loga,... Též přehled zemí ohledně síle jednotlivých týmů a rozšíření národních týmů, kdy malinké reprezentace těží třeba i z 2-3 klubů je hodně příjemné. Super je upgrade soutěží, konfederační liga apod. Zdá se mi také, že týmy se v nákupech chovají mnohem racionálněji a logičtěji. Líbí se mi také rožířená role formy, kdy už nejde o nějaký malinký vliv. Rozdíl mezi absolutní formou a absolutní neformou povzbuzuje k většímu točení sestavy.

Na druhou stranu předchozí verze byla v lecčems intuitivnější a uživatelsky příjemnější.... V minulé verzi jsem měl bez problému přehled o smlouvách, tady to vidím rozkliknutím konkrétního hráče. V tomto detailu hráče se také často uzamknu a nemůžu klikat jinde. Těž zmizely "range" controly pro úpravu platů, rozšiřování stadionu, útočnosti strategie, atd...jakoby tlačítka byly víc cool.

Příjemnou věcí je, že zahrávání kopů už je vázané na konkrétního hráče a nikoliv na pozici. Ale pořád je nepříjemný to měnit místo toho, aby se to podobně jako u kapitána, nabídlo automatickou změnu.

V soupiskách a soutěžích je hodně vidět důraz na Evropu a jižní Ameriku na úkor jiných. Například při obrovském rozsahu databáze chybí ligy Mexika a USA.

Očekával jsem krok dopředu v tom, že bude vytvořen nějaký dynamický žebříček koeficientů a pořadí národních týmů pro nasazování. A třeba zobrazení probíhajícího losu týmů. Tady však žádný posun není.

Taaak. Po 2 letech jsem se odhodlal napsat komentář k nějaké hře, proto mě za to nějak neshoďte :D.

Po 12 letech aktualizací tu přišla plně nová verze, která moc nová vlastně není...

Komunita si vybrečela novou verzi, která také po 3/4 roce vytváření přišla. Od posledních aktualizací se vrátila nová reálná loga namísto upravených v editoru (za což jsem neskutečně rád), vrátilo se mnoho scénářů, které nebyli kompatibilní, takže si můžem zahrát i takovou klasiku, jako Microsoft Michálovce (kdysi Ličartovice), Směr Manchester nebo i Dvanáctý hráč.

S novou verzí přišlo i mnoho inovací, jako třeba ukazatel zvyšovaní či snižování fyzičky a techničky, upravení bonusů za Ligu Mistrů a Evropské Ligy podle reálu a malá drobnost, a to střídání dvojklikem, místo tabulky hráče. Byla přidána Brazilská liga, kterou nikdo nečekal a ostatní světové týmy a ty největší, a to je hraní za reprezentaci a hraní v okně.

Ale abych hru jen nechválil jak je vyjímečná, najde se i pár chyb. Třeba i ta, že taktiky, které jste používali mnoho let, tu neplatí. Tvůrci přidali na obtížnosti, a to takovým způsobem, že i když máte nejlepší klub, může vás porazit i nějaký tým z 6. albánské ligy (berte s humorem), i když třeba 1:0, i to se počítá jako prohra. Když dostanete nabídku od Brazílie na trénování, tak tam je chyba, že se stát probojoval (v případě Brazílie) na ME.

Na hře mám splněno kolem 40 sezón, za tu dobu jen 2x výhra LM, 4x EL a 10x Liga, jak jsem psal, je to mnohem obtížnější.

Pro: reprezentace, ukazatel FS/TS, obtížnost, loga, jednoduchost, opravené scénáře, hraní v okně (neskutečně velké +)

Proti: stále nějaké chybky, jednoduchost