Stargate Adventure

freeware
29.10.2005 PC
Sektor 13
Vo svete freeware adventúr sa dá nájsť mnoho zaujímavých kúskov, ako po hernej, tak po výtvarnej stránke. Stargate Adventure je jednou z nich. Anubis stále žije, a čo viac, je živší než kedykoľvek predtým a snaží sa – ako sa na správneho goa’ulda patrí opäť získať moc. K tomu by mu mali dopomôcť dávno zabudnuté „magické“ kryštály. Zabrániť mu v jeho plánoch môže len po galaxii preslávená SG-1. Asgardi samozrejme nechýbajú. Pre zvedavých, a tých čo sa boja spoilerov, treba ešte dodať, že hra sa odohráva medzi ôsmou a deviatou sériou. Inšpirácia je jasná na prvý pohľad - klasické adventúry zo starých, dobrých čias. LucasArts či Sierra kričia na míle ďaleko. Čo na prvý pohľad upúta je autorov dôraz na detail jednotlivých prostredí a postáv.

Hráč sa v hre ujíma vedenia Jacka O’Neilla a ostatné postavy ovládate sprostredkovane. Kombinácia predmetov, spolupráca medzi jednotlivými členmi, a dokonca výborne vystihnuté dialógy robia z tejto kratučkej hry výborný odpočinkový materiál pre fanúšika seriálu.

Red (komentář): Chválím výběr. Ostatní hry od Slovinců jsem nehrál a upřímně, kdyby nešlo o Hvězdnou bránu, tuhle pecku bych taky nikdy…

Když jsem na DH zadal do vyhledávání slovo Stargate, čekal jsem kupu her inspirovaných mým oblíbeným sci-fi seriálem Hvězdná brána, ale překvapivě se přede mnou objevily jen dva výsledky - Stargate: Resistance a Stargate Adventure. Na Stargate: Resistance jsem nenašel moc pozitivních ohlasů, a tak jsem sáhl po Stargate Adventure, která spadá do mého oblíbeného herního žánru a navíc byla zdarma.

Hraní za Jacka O’Neilla, mou nejmilejší postavu, bylo opravdu zábavné, zvlášť když jsem zjistil, že existuje čeština a Jack má stejně vtipné poznámky, jako v seriálu. Kombinace předmětů je vcelku logická, a tak nenastane situace, kdy nevíte co dál a pouze díky návodu zjistíte, že se má tužka použít na pisoár, abyste vylovili klíč k otevření zamčených dveří nebo podobné zrůdnosti.

Je to jedna ze dvou her s tématikou Stargate co jsem hrál a určitě nedělá své předloze ostudu, ale stále věřím, že se konečně najde někdo, kdo z Hvězdné brány udělá nezapomenutelné herní dílo, protože si to určitě zaslouží.

Pro: Jack O’Neill a jeho hlášky, logická kombinace předmětů, je to Hvězdná hrána

Proti: neexistence plnohodnotného herního díla s tématikou Hvězdné brány

Jelikož se jedná o jednu z mála her z universa StarGate (vlastně jsou jen dvě :D), tak ji budu hodnotit velmi kladně. Jsem velkým fanouškem tohoto seriálu a jsem za každou hru, i kdyby byla špatná. Tahle hra ale špatná není je to klasická adventurka ve které nechybí hádanky, rozhovory, ale tahle má navíc i hlášky Jacka O´neilla :). Navíc je to hra zadarmo a i když se dá celkem rychle dohrát, člověka potěší u srdce, že si může zahrát něco na co dlouho čekal.

Pro: Je to Stargate, hra zdarma, je čeština, celkem těžké hádanky, zpracování

Proti: herní doba by mohla být delší

Herní výzva 2019: "Adaptace"

Velmi povedená adventurní jednohubka. Hned v první oblasti se nasadí vysoká laťka, vtipné hlášky kolegů, komunikace přes radio, logické adventurní postupy, dobrá animace postav, rychlé odsýpání příběhu vyváženou obtížností, kde přitom máte pocit satisfakce. Vlastně mi ti připomnělo ty nejvedenější hry od Lucas Arts. V otevřenějších lokacích už hra bohužel tempo ztrácí, ale stejně se vždy objeví hláška nebo puzzle, které potěší.

To že tu není dabing, chybí výrazná hudba či graficky zajímavější lokace beru jako daň za to, že se jedná o freeware hru zřejmě jednoho člověka. Jestli bych něco vyčítal, tak je to asi nemožnost nějak urychlit pohyb postav a nesedla mi pasáž kdy pro nákup nějakých předmětů musíte prodat jiné. To mi jednak přijde jako levný puzzle, který by McGyver nikdy neudělal, druhak se při takových chvílích v adventurách děsím, jestli se nezbavím nějakého předmětu, který budu později potřebovat. Tady to naštěstí vypadá ošetřeně a některé věci Jack O'Neill odmítne prodat.

Hra mi nakonec trvala kolem pěti hodin, s tím, že jsem vyzkoušel všechny hlášky. Ocenil jsem manuál ke hře, přeci jen jsem ten seriál trochu pozapomněl a i mi pomohl s ovládáním. Hru mohu doporučit všem milovníkům starých adventur nebo Hvězdné brány.

Pro: atmosféra, hlášky, příběh, puzzle

Proti: nevýrazná hudba, pomalý pohyb, nákupy a prodeje předmětů

Příjemná adventurní jednohubka klasického střihu z populárního univerza. Krásná oldschoolová grafika, skvělé hlášky a logické hádanky (i přesto jsem asi ve dvou případech musel použít návod). Neskutečně mě však vytáčela rychlost (či spíše pomalost), s jakou se O’Neill ploužil po obrazovce...

Pro: Krásná retro grafika, univerzum SG, skvělé hlášky, logické hádanky

Proti: Frustrující pohyb hlavního hrdiny

Výborne vystavaný príbeh, výborna charakterizácia jednotlivých postáv, na dielo takmer jedného človeka je to vynikajúci počin. Keď človek príde na koniec, len sa pýta: "A to už je koniec?" Čo je zároveň jeden výraznejší zápor - strašne krátke. Ale veľmi dobré, treba dodať.

Pro: postavy, prostredie, grafika á la nádherné retro spracovanie

Proti: dĺžka, resp. krátkosť :-)