Tony Hawk's Pro Skater 3

18.11.2001
05.03.2002
28.03.2002
20.08.2002

Další díl série Tony Hawk's Pro Skater, nesoucí jméno skateboardové ikony Tonyho Hawka. Hráč může hru absolvovat za některou z 13 soudobých skateboardových hvězd (kromě titulního jména jsou na výběr např. i Bam Margera, Kareem Campbell, Rune Glifberg, Bucky Lasek a mnozí další). Japonská verze hry pak nabízí ještě 3 tamější hvězdy. Samozřejmostí je i hra za vlastní postavu, které pak můžete tvarovat obličej, vlasy a obléknout do různých značkových hadrů a vybrat si z množství skateboardů ten pravý. Hra nabízí i mnoho odemykatelných postav za úspěšný postup hrou, jsou to např. Darth Maul z filmu Star Wars: Epizoda I, Wolverine z komiksové série X-Men, nebo v PC verzi hry i slavný Doom Guy.

Stežejním herním módem je Career, kde hráč se svým skejťákem plní úkoly v jednotlivých úrovních a dostává se dál a dál k těžším a těžším trikům. Za každý trik, nebo sérii triků, které nekončí pádem dostává hráč body, jejich konkrétní počty jsou pak jedny z cílů jednotlivých úrovní. Dalšími úkoly jsou většinou posbírání písmen S-K-A-T-E na jeden zátah, provedení určitého triku, nebo komba na daném místě, nalezení tajné videokazety, nebo aktivování určitých procesů, které vedou k objevení skrytých prostor v daném levelu. Některé z úrovní jsou bez daných úkolů, hráč v nich má na starost "pouze" to, aby v časovém limitu ukázal, jaký mistr se skateboardem je a tedy zajel co nejlepší skóre, předvedl co nejtěžší triky a dalšími dovednostmi zapůsobil na porotu, aby získal jednu z medailí, která je potřeba k postupu dál. Jedná se o první díl, v němž jsou NPC, kteří hráči fandí, pokřikují na něj, nebo i překáží.

V závislosti na platformě je ve hře různý počet úrovní. Základních 8 je společných (Foundry, Canada, Rio, Suburbia, Airport, Skater Island, Los Angeles, Tokyo). Pro některé platformy (Xbox, PS2, Gamecube a PC) pak přibyly další 4 úrovně (Cruise Ship, Warehouse, Burnside a Roswell). Zbylé platformy však také mají nějakou svou exkluzivitu. Nachází se zde i mnoho skutečných výrobků a značek, od samotných skateboardů, přes značkové oblečení, k mnoha reklamním bannerům známých firem. Hra je doprovázena soundtrackem především ze žánru rocku.

@Jumas (komentář): Jó taky to znám. V dětství jsem to za boha nemohl dohrát a když jsem se k této hře před lety vrátil, tak jsem si to užil od začátku až do konce.

A ač moc speedruny nemusím, k THPS3 mě baví se vracet a jednou za měsíc to celé dohrát. Dnes už jsem schopný se do 15 minut dostat k závěrečným titulkům a do hodiny dohrát na 100 % (Všechny úkoly, desky a stat pointy). Vůbec nechápu, jak jsem mohl jako desetiletý plnit level třeba dvě hodiny. Další stupeň asi bude dohrát to za všechny postavy. :D Nejlepší speedrun hra všech dob podle mne. Jsem alergický na takové ty speedruny, kde se glitchuje skrz zdi a podobně, tohle je poctivá záležitost, kde dohrát hru rychle znamená hrát hru rychle.

Tony Hóka 2 mám hodně rád. Třetí díl ho sice nepřekonal, ale zároveň neudělal sérii ostudu. Jednotlivá kola byla originální, velmi dobře udělaná. Bohužel téměř vymizela jakási reálná základna, která byla ve druhém díle. Abysme si rozuměli, ježdění po letištní hale, nebo po sněhu a stromech mi nepřipadá moc reálné. Ne že bych to vyžadoval, ale přece jenom budu každý díl Tonyho srovnávat s dvojkou. Zatím to žádný díl nepřekonal. Ale ke trojce:
Graficky to není nic moc, ale dá se na to koukat. Hudba je skvělá, navíc je fajn, že stačí přepsat koncovku souboru a můžu si hudbu ze hry vytáhnout, či si vložit vlastní. Ovládání na numerické klávesnici je na prd, z dvojky jsem zvyklý na šipky, space a c,v,b. Ale i na to se dá zvyknout, popř. připojit joypad. Ve hře oproti minulému dílu přibylo značně různých pitomostí, hlavně bonusové postavy. Darth Maul, Wolverine či bezďák a mnoho dalších, za ty všechny můžete hrát. Navíc mají ty postavy své speciální triky. Tohle je dobrý. Až odemknete všechny levely, začne hra trpět častou nemocí PC her, a sice stereotyp, respektive nuda. Pořád prostě jezdíte a skáčete.

Každopádně se jedná o zábavnou hru a doporučuji zahrát. Pro mne je druhý díl společně s o trochu horší trojkou nejlepší z celé série.

Pro: Zábavné, zajímavé lokace, hudba, bonusové postavy.

Proti: Po čase stereotyp, ucházející grafika, nerealističnost.

Třetí Tony Hawk je mým prvním seznámením se s touto známou sérií skateboardových simulátorů a musím uznat, že jde o velmi chytlavou záležitost. Jako malý kluk jsem skateboard hrozně chtěl, ale nikdy ho nevlastnil. Při virtuálním řádění na prkně s kolečky se mi alespoň nemohlo nic stát a všechno schytávaly ovládané postavy, které jsou vytvořeny podle reálných předloh.

Nevím proč, ale jako první mi padl do oka rodák z Harlemu Kareem Campbell, se kterým jsem splnil asi nejvíce úkolů. Ovládání mi zpočátku nesedlo, ale po chvíli jsem si jej osvojil a předváděl neskutečné triky. Potěšil mě obchod, v němž jsem mohl měnit především desky, gripy či barvu koleček svého skateboardu a skvělé bylo i vylepšování jednotlivých vlastností mého skateboardisty.

Podobně, jako je tomu u některých dílů série NHL, mě i tady dostal soundtrack, který jsem si řádně naposlouchal, protože jsem všechny lokace nesčetněkrát opakoval. Nebyla snad píseň, která by mi vadila. Zpočátku snad, ale ke konci už určitě ne a hned z prvních tónů jsem už věděl, o jaký kousek se jedná. Některé songy jsou dokonce tak dobré, že se hrají v rádiích či na hudebních televizích dodnes.

Nikdy se mi nepodařilo tento díl Tonyho dohrát, i když jsem se několikrát dostal až do Tokia, ale přes veškerou snahu jsem nemohl získat jakoukoli medaili. Až nyní, více než šestnáct let po vydání, jsem konečně splnil všech 54 úkolů a získal všechny tři zlaté medaile. Přiznám se, že jsem použil cheat na odemknutí všech bonusových postav, protože když jsem zjistil, že jednou z nich je můj oblíbený záporák Darth Maul, musel jsem za něj hrát. Odemknout si ho tím, že hru předtím dohraji na 100 % za Tonyho Hawka se mi ale nechtělo.

Pro: postavy podle reálných předloh, obchod, vylepšování vlastností, soundtrack, Darth Maul

Proti: zpočátku ovládání, ke konci stereotyp