Sanitarium

30.04.1998 PC
V roli doktora Maxe Laughtona, který se po autonehodě a následné ztrátě paměti ocitl v zařízení pro duševně choré, se vydáte na cestu odhalení vlastní identity a postavíte se traumatům a občasným návratům paměti mimo zdi sanatoria.

Adventura vyznačující se především depresivní atmosférou a originalitou, dala by se zařadit do žánru psychologického thrilleru. Probouzíte se v sanatoriu, což není zrovna nejlepší místo pro pobyt. Všude spousta bláznů mlátících hlavou do zdi, výkřiky a deprese. Navštívíte město plné deformovaných a postižených dětí ovládaných podivnou kreaturou sídlící ve stodole všemi nazývanou pouze jako Matka, projdete jeskyně, bizarní cirkus, laboratoř a jiné lokace. Řešíte logické problémy, sbíráte předměty, komunikujete s charaktery a postupně rozkrýváte pozadí vaší vlastní identity. Jedna z nejoriginálnějších adventur plná bizarních postav, depresivní hudby a atmosféry, která by se dala krájet.

XP -nejčastěji mi to jen padalo ale myslím že nějaký ten zásek kdy nejde ani hru shodit se mi taky stal.

Sanitarium jsem poprvé hrál jako demo, které obsahovalo úvodní část odehrávající se v blázinci a musím uznat, že mě atmosférou naprosto dostalo. Po několika letech jsem se dostal k celé hře za cca 5$ a hned jsem se dal do hraní. Tedy nejprve jsem musel vyřešit problém, kdy se hra odmítala spustit, nechtěla totiž fungovat na grafické kartě od ATI. Pomohl až program 3D Analyze, který hru obalamutil a spouštěl ji jakože na nVidii.

Ale teď už k samotné hře. Musím říct, že i po těch letech od hraní dema mě nezklamala, grafika perfektně vystihuje atmosféru zvrácenosti, divných a ještě podivnějších prostředí.

Příběh doplňují a postupně vysvětlují ponurá videa. Sice jsem ze začátku nechápal proč je každé prostředí na tolik odlišné a zdánlivě nesouvisející s ostatními, ale zejména závěr mi to všechno osvětlil.

Co se samotných prostředí týče nejméně mě oslovily části odehrávající se v kůži kyklopa. Naopak nejvíce mě dostalo hraní za malou holčičku, zejména level v prázdném domě byl strašidelně dojímavý.

Na Sanitariu snad asi každému vadilo ovládání, kdy pohyb hrdiny po obrazovce je zoufale pomalý a nepřesný. Docela dlouho mi trvalo, než jsem si na to zvykl. Jako další zápor považuji příběh, který je na jednu stranu vyprávěný velmi rychle a jasně (identita hlavního hrdiny), ale na stranu druhou je podaný takovým zvláštně roztříštěným způsobem, že byl pro mě jen těžko stravitelný (putování vlastní myslí ve formě různých převtělení).

I přes nepříjemnost s grafikou od ATI nebo nedotažené ovládání je Sanitarium zvláštní směsicí morbidity a zvrácenosti, která se mi svým způsobem líbila, ale bohužel se k ní budu asi těžko vracet.

Pro: atmosféra, různá prostředí

Proti: komplikace s grafikou, pohyb postavy

Vnitřní démoni, duši kroutící muka, procházka peklem k znovu získání mentální přítomnosti v realitě – jó, to zní jako to pravé ořechové pro mě! Navíc, her s takovými prvky není právě mnoho, a tím spíš nad Sanitariem nezbývá než žasnout. Pro mě se tedy rozhodně jedná o jednu z nejlepších nekomických adventur všech dob.

Dodnes rád vzpomínám, jak mě slušně zpracované intro zobrazující strašnou autonehodu obulo do bot hlavního protagonisty, na úvodní kapitolu v hadí jámě jednoho blázince, v němž šílenci projevují své zdraví pochybným mumláním a třískáním hlavou o zeď, ale především na to, jak mě hra úspěšně udržovala nejistého až do konce tím, že jednoduše velmi atypicky střídala herní prostředí (s tím, že každé mělo naprosto odlišnou unikátní atmosféru) a občas i nepřímo vysvětlenou výměnou postavy. Zvláště efektivní mi přišla ta sekvence, ve které se procházíte svým dětským domovem, vyrenderovaném v bledé sépii, a sledujete, jak se v hlubokém žalu ukrývají duchové vaší rodiny. Nejen že je pak taková část zábavná, ale zároveň to v člověku provokuje určité emoce, což se povede málokteré hře.

Hrát Sanitarium je prostě potěšení. Jednoduše se ovládá a je zabalený do nádherného grafického kabátku. Tvůrcům se tak nějak podařilo udělat všechny ty ohavné a odporné věci pěknými – zdejší šílenci jsou nevšedně “hezcí“, monstra jsou svým způsobem krásná a to samé platí i o veškerém ostatním obývajícím herní svět. Zvuky také kvalitně přispívají na celkovém dojmu. Takhle z hlavy mě už nenapadá, co dál psát, tak tu udělám takovou pěknou tečku s tím, že teď, když jsem si na hru vzpomněl, mě chytla neskutečná chuť si to všechno zopakovat. Jenom doufám, že to ještě rozchodím.

Pro: Zkrátka, tahle hra je lahůdka

Proti: Krátkost, příliš snadné hádanky, extrémně nevyvážený voice acting

Kde začít... Sanitarium je hrou s velmi propracovaným a postupně odhalovaným příběhem. Zaujme však i svou krásnou grafikou a především zajímavým prostředím, které potkáte na cestě vlastní myslí.
Právě "detektivní" postup dějem mne velmi zaujal a patří bezesporu k hlavním prvkům hry. Jako určitou výtku by bylo možné bráti, že ne všechny lokace mají úplnou souvislost s koncem. Nicméně sny též nejsou zcela logické a jen těžko se dají "ovládat", čili to na škodu není. Velmi se mi též líbí, jak do "psychedelických" lokací zasahuje realita pomocí animací (reálných vzpomínek).
Značnou vadou na kráse je ovšem nepopiratelně ovládání, mírně odfláknutý závěr (hudba hezká, ale animace mohla být delší), který je po tak velkolepém hraní velmi chudý (i vzhledem k "motivům" které hra postupě rozehrávala). Nu což, realita holt tak zajímavá asi není. ;-)
Sanitarium je adventura… I když to moc jako adventura na první pohled nevypadá díky pohledu se shora a la “Diablo”, nebo díky tomu, že se každá kapitola odehrává jen v jedné velké lokaci, která se scrolluje do všech stran a překážející objekty (střechy) zprůsvitňují :) To ale nejsou jediné odlišnosti od jiných adventur - ta hlavní je v tom, že inventář téměř nikdy neobsahuje víc, než 3-5 předmětů…

Dalo by se říct, že je to z adventurního hlediska relativně lehká hra, ovšem, někdy to mělo opačný efekt. Často jsem zakysl právě kvůli tomu, že jsem úplně zapomněl, že mám vůbec nějaký inventář a že vlastně hraju adventuru… Kromě toho - je ve hře spoustu miniher, kde je potřeba např. seřadit symboly podle velikosti, nebo podle toho, jak jsem je viděl sepsané někde dřív jinde, nebo podle toho, jak mi nějaká postava poradila atd.

Klad této gamesy je však úplně jinde… Nejvíc mě asi okouzlila ponurá, temná, téměř hororová atmosféra, která celou hru provází. Hned začátek ve věži, kde se hlavní hrdina probudí s amnézií, je naprosto znepokojující. Ozývají se různé výkřiky, když potkáte nějakou postavu, ukáže se, že je totálně mimo, jedna dokonce buší hlavou do zdi a zanechává tak krvavou stopu… O to větší prdel je v podivném městě plným dětí. Tam se taky ukázal pravý potenciál soundtracku… Hudba v této hře je FAKT výborná! (ale hlavně děsivá).

Nápad, že se budou střídat postavy (Max, Sarah, Kyklop a Aztécký Bůh), není úplně nejhorší...
Jen škoda dvou kapitol, které se odehrávají na trochu netradičních místech. První (The Hive) je jakési podivné sci-fi, kde se hraje za kyklopa a druhé je aztécká vesnice. No dobře… Aztécká vesnice nebyla tak špatná (hrajete za aztéckého Boha, který se jmenuje Olmec a je to vskutku mistr diplomat (“"Give it to her, or I will shatter your limbs like twigs!!")), nicméně ve srovnání se skvělými kapitolami s Maxem a Sarah jsou tyto dvě docela slabé. Aspoň podle mého názoru…

Kromě těchto dvou kapitol bych Sanitarium asi mohl vytknout velké množství postav (některá místa mají třeba těch postav až 20 a přitom důležitých nebo zábavných je třeba jen 5… Nejlepší postava je asi ženská, co začne hlavního hrdinovi vyprávět, jak snědla svého muže s rýží :)), a další černý puntík je ne za moc praktické ovládání hlavní postavy (pravé tlačítko? Opravdu?)..

Kromě těchto prohřešků je ale Sanitarim hodně zajímavá psycho adventura s kvalitní “spooky” atmosférou, celkem obstojným psychologickým dějem a poměrně zajímavými nápady. Na GoG.com někdy bývá ve slevě na Haloween :)

Pro: Strašné psycho, mindfuck, atmosféra, HUDBA

Proti: Moc ukecané, spoustu postav, dost blbé ovládání, krátké, The Hive a Aztec Village

Halucinogenní, psychologické, tripózní!
Sanitarium je v překladu léčebna duševně chorých a podle toho celá hra vypadá. Blázni, hlasy, znetvoření lidé ,mrtvoly ,sny ,dýně...
Adventura s ne uplně příjemných ovládáním, ale s intenzivní atmosférou.
Dabing některých postav je božský (př.hlavní postava), jiných zase katastrofický, ale vždy je možné méně zajímavé postavy "odklikat". Hra obsahuje mnoho událostí ,které se dokáží zarýt do paměti (pro mne kapitola 2 secret weapon, mother). V příběhu vás nechá dostatečně dlouho pátrat co je a co není..., což udrží příběh napínavý.
Shánění předmětů, používání předmětů na předmět, vedení rozhovorů... občas nějaký logický puzzlík, klíčovaná nebo akční mezihra. Na adventuru pestrá škála.

(právě jsem dohrál :) )

Pro: trip, umění, dabing, atmosféra, charaktery

Proti: ovládání občas vadí