NHL 2004

22.09.2003

Další hokej ze série, NHL 2004, přináší pár zásadních změn, jak kladných, tak negativních. Ve hře jsou stále zastoupeny módy sezóna, exhibice, playoff a nově ještě tahák tohoto dílu Dynasty mód, jehož přínosem do série jsou manažerské funkce. Další novinkou, která Evropana potěší je zahrnutí tří evropských lig, jmenovitě: německá Eishockey Liga, švédská Elitserien a finská SM-liiga.

Po herní stránce přibyly další dvě novinky. Tou kladnou je bruise-control systém, díky němuž můžeme konečně zažít boje u mantinelu a negativní novinkou je až masochistické ovládání na klávesnici, kdy musíte mít pod kontrolou kromě šipek, ještě osm tlačítek, která mají každá dvě funkce.

Zajímavostí NHL 2004 je, že vyšla s dvěma obaly. Úplně nejdříve měl být na obalu Joe Thornton, ale po obvinění z napadení jej nahradil Dany Heatley, který se objevil na prvních vydáních. A toho po autonehodě, ve které zemřel jeho týmový kolega z Atlanta Thrashers Dan Snyder, nahradil Joe Sakic.

NHL na PC prostě chybí.

Mě totiž NHL (Liga) baví mě už 20 let - Ovie, Crosby nebo Connor McDavid je prostě hokejová báseň, ne nějaká ušmudlaná česká extraliga.
To mě přivedlo NHL 2004 (přesněji k NHL 2004, 2020 Rebuilt).

Odehrál jsem komplet dvě sezóny. První jsem se ani nedostal do play-off!
A věřte - nevěřte druhá sezona - ve finále jsem prohrával 3:0 na zápasy a otočil to na 3:4. Zažil jsem tak napětí, kde šlo a každej individuální souboj, každou střelu, každou vteřinu, sebemenší chyba znamenala fail. Opravdu to finále bylo nebývale intenzivní, napínavý, vyrovnaný, skvělý!

Určitě je gameplay takovej kostrbatější, než je tomu u NHL 2009, animace hráčů působí místy nerealisticky, ale pokud bych ještě někdy hokej spustil bude to jistě ročník 2004.

Důvod je jednoduchej - při vhodném nastavení se gamepaly chová jako hokej!
- opravdový souboje u manintinelů
- nemožnost přihrát přes protihráče (někdy je opravdu problém i přihrát)
- přihrávky a jejich volitelná prudkost
- precizní ovládání (možná by to ještě chtělo 2 klávesy na střely)
- skvělí brankáři
- realistiké držení puku (je vskutku snadné puk ztratit)
- výborná agresivní UI, která je pro mě výzvou!!!!!

REBUILT (zde jen krátce k modu, bez kterýho dnes hru skoro nemá smysl hrát)

K tomu přičtěme novej Rebuilt interface, kterej téměř nemá chybu, skvělý statistiky hráčů, který taky upravují nemálo samotnou hru (držení puku mají všichni na 50 - 55, jen McDavid má myslím 60).

Asi nemá smysl to dlouze opisovat. 2004 Rebulit2020, je asi nejlepší NHL (co se týče výzvy zahrát sezonu proti PC), co jsem kdy na PC měl možnost zkusit.

Nevýhoda rebuilt je snad jen ta, že nelze pokračovat v navazující sezone (pokud nechcete aby vám v roce 2020 hra provedla draft "dědků" narozenejch v letech 1983 a 1984, s nabušenejma nereálnejma schopnostma).

Lepší simulátor hokeje na PC neznám!

95%

Pro: realistické, obtížnost, 2020 Rebuilt!

Proti: zastaralé animace hráčů, draft

NHL 2004 je jediný ročník z celé série, který jsem dohrál více jak pětkrát. Bylo to dáno hlavně tím, že můj předchozí počítač novější verze NHL už nebyl schopen spustit, a tak pokud jsem si chtěl zahrát virtuální hokej, nezbývalo nic jiného, než sáhnout po tomto v pořadí již třináctém NHL.

Přibyly nové ligy (německá, finská a švédská), a tak jsem si po dokončení sezóny za Vancouver, Montreal, Minnesotu, Columbus a pár dalších týmů z nejslavnější hokejové ligy na světě, mohl zahrát i sezónu za týmy z Německa, Finska či Švédska. Nechyběl ani národní šampionát, ve kterém jsem zvítězil s několika různými mančafty.

Jelikož se zde poprvé objevil dynasty mód, vyzkoušel jsem si i roli hokejového manažera, kdy jsem smlouval s hráči o jejich platu, měnil program tréninku nebo povolával nováčky.

Nejvíce se mi ale líbila možnost vytvořit si vlastní hokejový klub, kdy šel zvolit jeho název a zkratka, která se bude objevovat na multimediální kostce, vzhled samotné kostky, vzhled domácích a venkovních dresů, hesla, která diváci skandují a v neposlední řadě i zvuk sirény, ohlašující gól nebo konec třetiny.

Do takovéhoto vlastního týmu jsem si mohl přidat až čtyřicet hráčů z jakékoli ligy, ale nevýhodou bylo jejich "klonování". Pokud jsem totiž hrál s týmem v lize, ze které jsem si svoje hráče vzal, zůstali i ve svém mateřském týmu, a tak třeba bojovali o vítězství ve střelcích nebo kanadském bodování dva úplně stejní hráči.

NHL 2004 je pro mě nezapomenutelné, jelikož jsem ho z již zmíněných důvodů nejvíce krát dohrál, ale stejně jako u předchozích ročníků na něj budu nejspíše už jen v dobrém vzpomínat a žádnou další sezónu si v něm nezahraji.

Pro: nové ligy, národní šampionát, dynasty mód, možnost vytvoření vlastního hokejového klubu se vším všudy

Proti: "klonování" hráčů

Mám-li to celé shrnout, vychází mi vcelku dobrá zábava, na tu dobu velmi pěkná grafika, ale také velmi nízká míra reality, což je rozhodně největším mínusem. Jinak bych snad ani nic nevytýkal, a dokonce vám NHL 2004 můžu vřele doporučit, jelikož se jedná o velmi zábavnou simulaci virtuálního hokeje a NHL 2004 je vůbec, si troufám říct, jedním z nejlepších dílů celé série…
Ani jsem netušil, že i 04 je na počítač. Já na ní propařil stovky hodin, když jsem vlastnil PS2. Časem, když se to člověk naučí hrát, je to rutina a vyhrával jsem často s několika deseti brankovým náskokem. Ale menu je přehledné, líbilo se mi i že si můžu pozadí obarvit oblíbeným týmem z NHL.
Pořád tu je vytváření hráče, vytváření vlastního mužstva, takže si vlastně můžete vytvořit amatérskej tým a pokusit se prosekat na špici. Malej problém je však v tom, že je musíte předem rozházet do různejch mužstev a dá to práci. "Slepování" týmu jde i do detailů, můžete si vybrat i barvy mantinelů pokud si dobře pamatuju. Možná namítnete, že ostatní NHL toho nabízí víc, jde však o to, že já hrál jen 04 a svoje zapříčiní i nostalgie.
Soundtrack úžasnej. The Quiet Things That No One Ever Knows od Brand New u mě zlidověla, díky hře jsem si i stáhl ostatní alba téhlé kapely a dočkal jsem se parádní, mimožánrové muziky. Get What You Need od Jet neskutečně pohodová, vždy když jsem si tvořil hráče, či mužstvo, tak jsem přepínal na páčce písně dokud Jet nenaskočil.
Nevýhoda těchto her se může jevit, jako určitá strojovost a stereotyp, vlastně je to pořád to samé. Ale přemýšlím, že si 04 stáhnu na počítač a rozjedu opět pekla na kluzišti.
A nejlepší momenty hry; kdy jsem vysklil o sklo protihráče, fakt nářez :-) nejvíce jsem toho odehrál za Dallas a Predátory.

Pro: Soundtrack, vtipné momenty, grafika, hity o mantinel

Proti: Může časem nudit, pač se to vesměs opakuje

Ikdyž jsem hrál různé díly NHLka, tak můžu říct, že 04 se mi líbila asi nejvíc. Grafika je na tu dobu super a vytváření týmů a hráčů mi umožnilo vytvářet svůj vlastní tým, za který jsem vždycky tak rád hrál. Přibyly i jiné ligy, které příjemně mění celou hru a já vzpomínám na časy, když jsme s kamarády sedávali společně u počítače a hráli za svůj oblíbený tým.

Pro: Grafika, přibyly nové týmy

Proti: Někdy nereálné, nejdou přidávat avatary vlastních hráčů do hry.