NHL 2004

sportovní > hokej *
22.09.2003 PCPS2XboxNGC
Další hokej ze série, NHL 2004, přináší pár zásadních změn, jak kladných, tak negativních. Ve hře jsou stále zastoupeny módy sezóna, exhibice, playoff a nově ještě tahák tohoto dílu Dynasty mód, jehož přínosem do série jsou manažerské funkce. Další novinkou, která Evropana potěší je zahrnutí tří evropských lig, jmenovitě: německá Eishockey Liga, švédská Elitserien a finská SM-liiga.

Po herní stránce přibyly další dvě novinky. Tou kladnou je bruise-control systém, díky němuž můžeme konečně zažít boje u mantinelu a negativní novinkou je až masochistické ovládání na klávesnici, kdy musíte mít pod kontrolou kromě šipek, ještě osm tlačítek, která mají každá dvě funkce.

Zajímavostí NHL 2004 je, že vyšla s dvěma obaly. Úplně nejdříve měl být na obalu Joe Thornton, ale po obvinění z napadení jej nahradil Dany Heatley, který se objevil na prvních vydáních. A toho po autonehodě, ve které zemřel jeho týmový kolega z Atlanta Thrashers Dan Snyder, nahradil Joe Sakic.

NHL 2004 je jediný ročník z celé série, který jsem dohrál více jak pětkrát. Bylo to dáno hlavně tím, že můj předchozí počítač novější verze NHL už nebyl schopen spustit, a tak pokud jsem si chtěl zahrát virtuální hokej, nezbývalo nic jiného, než sáhnout po tomto v pořadí již třináctém NHL.

Přibyly nové ligy (německá, finská a švédská), a tak jsem si po dokončení sezóny za Vancouver, Montreal, Minnesotu, Columbus a pár dalších týmů z nejslavnější hokejové ligy na světě, mohl zahrát i sezónu za týmy z Německa, Finska či Švédska. Nechyběl ani národní šampionát, ve kterém jsem zvítězil s několika různými mančafty.

Jelikož se zde poprvé objevil dynasty mód, vyzkoušel jsem si i roli hokejového manažera, kdy jsem smlouval s hráči o jejich platu, měnil program tréninku nebo povolával nováčky.

Nejvíce se mi ale líbila možnost vytvořit si vlastní hokejový klub, kdy šel zvolit jeho název a zkratka, která se bude objevovat na multimediální kostce, vzhled samotné kostky, vzhled domácích a venkovních dresů, hesla, která diváci skandují a v neposlední řadě i zvuk sirény, ohlašující gól nebo konec třetiny.

Do takovéhoto vlastního týmu jsem si mohl přidat až čtyřicet hráčů z jakékoli ligy, ale nevýhodou bylo jejich "klonování". Pokud jsem totiž hrál s týmem v lize, ze které jsem si svoje hráče vzal, zůstali i ve svém mateřském týmu, a tak třeba bojovali o vítězství ve střelcích nebo kanadském bodování dva úplně stejní hráči.

NHL 2004 je pro mě nezapomenutelné, jelikož jsem ho z již zmíněných důvodů nejvíce krát dohrál, ale stejně jako u předchozích ročníků na něj budu nejspíše už jen v dobrém vzpomínat a žádnou další sezónu si v něm nezahraji.

Pro: nové ligy, národní šampionát, dynasty mód, možnost vytvoření vlastního hokejového klubu se vším všudy

Proti: "klonování" hráčů

Mám-li to celé shrnout, vychází mi vcelku dobrá zábava, na tu dobu velmi pěkná grafika, ale také velmi nízká míra reality, což je rozhodně největším mínusem. Jinak bych snad ani nic nevytýkal, a dokonce vám NHL 2004 můžu vřele doporučit, jelikož se jedná o velmi zábavnou simulaci virtuálního hokeje a NHL 2004 je vůbec, si troufám říct, jedním z nejlepších dílů celé série…
Ani jsem netušil, že i 04 je na počítač. Já na ní propařil stovky hodin, když jsem vlastnil PS2. Časem, když se to člověk naučí hrát, je to rutina a vyhrával jsem často s několika deseti brankovým náskokem. Ale menu je přehledné, líbilo se mi i že si můžu pozadí obarvit oblíbeným týmem z NHL.
Pořád tu je vytváření hráče, vytváření vlastního mužstva, takže si vlastně můžete vytvořit amatérskej tým a pokusit se prosekat na špici. Malej problém je však v tom, že je musíte předem rozházet do různejch mužstev a dá to práci. "Slepování" týmu jde i do detailů, můžete si vybrat i barvy mantinelů pokud si dobře pamatuju. Možná namítnete, že ostatní NHL toho nabízí víc, jde však o to, že já hrál jen 04 a svoje zapříčiní i nostalgie.
Soundtrack úžasnej. The Quiet Things That No One Ever Knows od Brand New u mě zlidověla, díky hře jsem si i stáhl ostatní alba téhlé kapely a dočkal jsem se parádní, mimožánrové muziky. Get What You Need od Jet neskutečně pohodová, vždy když jsem si tvořil hráče, či mužstvo, tak jsem přepínal na páčce písně dokud Jet nenaskočil.
Nevýhoda těchto her se může jevit, jako určitá strojovost a stereotyp, vlastně je to pořád to samé. Ale přemýšlím, že si 04 stáhnu na počítač a rozjedu opět pekla na kluzišti.
A nejlepší momenty hry; kdy jsem vysklil o sklo protihráče, fakt nářez :-) nejvíce jsem toho odehrál za Dallas a Predátory.

Pro: Soundtrack, vtipné momenty, grafika, hity o mantinel

Proti: Může časem nudit, pač se to vesměs opakuje

Ikdyž jsem hrál různé díly NHLka, tak můžu říct, že 04 se mi líbila asi nejvíc. Grafika je na tu dobu super a vytváření týmů a hráčů mi umožnilo vytvářet svůj vlastní tým, za který jsem vždycky tak rád hrál. Přibyly i jiné ligy, které příjemně mění celou hru a já vzpomínám na časy, když jsme s kamarády sedávali společně u počítače a hráli za svůj oblíbený tým.

Pro: Grafika, přibyly nové týmy

Proti: Někdy nereálné, nejdou přidávat avatary vlastních hráčů do hry.

no, možná je to fakt dobrá simulace ledního hokeje, nicméně po předchozích dílech vyjma 03, kdy se série NHL těšila popularitě díky rychlé akci, se jedná o hroznou nudu, která vrcholí frustrující nemožností střelit gol z každého uhlu, protože většinou nemáte ani puk a připomíná mi to spíš situaci na ledě, kde bych si s tím poradil lépe!

EDIT PLNÁ: tohle je ta absolutně nejlepší simulace ledního hokeje, která se jen tak mimochodem nedá vubec hrát, a to si myslím i potom, co jsem dal ten nejlibovější gol v prodloužení za celou eru NHL se svým oblíbeným týmem, který mi v menu zkrášluje obrazovku - "choose your favorite team" (cože?) a s nastavením, kdy se to už trochu hejbalo! nemá cenu se rozepisovat, že poslední minuta počítaná v realném čase mi zachránila postup v PLAY OFF, protože vyrovnávací gol padl 3.7 vteřiny před koncem! to jsem tancoval před monitorem a naznačoval soulož s nezletilou.

bohužel jsem v opakovaném záznamu kromě snapshotu nenašel možnost uložení - nechápu proč, protože jinak se dá 2004ce těžko něco pořádnýho vytknout. menu je výborně zpracované, nechybí vlastní MP3 přehrávač, možná jen pro někoho to bude příliš velká změna a příklon k realističnosti, kde největší devizou je fyzika puku, který věčně nemáte pod kontrolou, odráží se od brankářu, ale nabízí taky prostor pro efektivní dorážky nebo souboje u mantinelu! zbytek je vyplněn nudou známou z televizního vysílání.

NHL od EA je v každém případě pro mne fenomén, hrál jsem jej s kámošema tři sezony, několik let se aktivně snažím každý týden rybníkařit a byla to jedna z mála her, kterou jsem si po letech vždycky rád zopakoval, zvlášt serii 2001, která u mě drží prvenství mezi sportovními hrami a pořád se o tom přesvědčuju - během srovnávání jsem přišel na nové fce jako vyhození puku nebo jízdu pozadu, která tomu dodává šmrncovní dojem, ale tady snad chybí!

tak ještě jeden krátký odstaveček! s větší konzolovitostní jsem nikdy problém neměl a u NHL jsem to vždy považoval za výhodu. řekněte sami, nebylo lepší s jednou klávesou vyčarovat několik ruzných pohybu: jedete za hráčem - hákujete, jedete před ním - vypichujete puk (nebo voči), s pukem střílíte wrist-shot nebo slap-shot (podle délky stisku) o naznačování střely v kombinaci s přihrávkou nemluvě, a pak je to ta správná laser game! před modrou nahazujete, vyhazujete v obraně (tj. v obou případech do stran), případně dorážíte před brankou - to všechno jedna klávesa při určitém postavení hráče vuči poli je schopna zvládnout a nevidím duvod na tom něco měnit.

jde o to, že vymýšlení nových klávesových zkratek pro hru holí je zbytečné, možná proto na začátku zařadily do hry sprint, který musíte neustále držet, ale zase vyčerpává hráče při pokročilém nastavení AI. přihrávka nebo sražení loktem je už jiné kafe a bez jejich samostatných pozic na klávesnici (nebo joypadu) se prostě neobejdete! tady pro změnu místo ježdění pozadu máme jednu fci rozdělenou mezi tři tlačítka - tak to mi hlava nebere. možná by chtělo do budoucna změnit celý koncept ovládání NHL a docela se divím, že s tím nikdo z konkurence zatím nepřišel, když mu EA odkryli takový prostor!

vlastně tři! s redefinováním klávesnice, která je tentokrát namapovaná natvrdo (lajny, strategie atd.), to není tak zlé - stačí si stáhnout nějaké ovladače z internetu. dokonce se dělají nejruznější vychytávky, protože NHL04 je stále živé: http://nhl04rebuilt.com/index.php?showforum=1

při problémech se spuštěním potřebujete Makromedia Fleshplayer - hra vás na to sama upozornuje!

Pro: grafika a možnost vytvoření vlastního hokejového klubu se vším všudy mě teda nikdy nelákala!

Proti: dokonce chápu zrušení záznamu z replay jako cíl autoru trochu pokazit dokonalej titul, což vlastně od té doby dělají normálně a chybí fce jízdy pozadu!

-6(1-7)