Death Rally

simulátor > závodní simulátor *
akce > arkáda
freeware (dříve placená hra)
06.09.1996 PC
Remedy Entertainment
Stará DOSácká top-down autíčka od tehdy neznámých kutilů z Remedy. Obtížný a vypečený singleplayer i multiplayer. Cílem hry je dostat se z chvostu tabulky do čela fiktivního žebříčku, kam vede cesta přes nekonečný upgrade a/nebo koupě lepší káry (začínáte s rachotinou s krycím jménem Vagabond, což je variace na nejstařší modely VW Beetle). Hra se chytře brání stereotypu pomocí odemykání nových a nových okruhů. Dále nabízí tři obtížnosti a možnost vypnout nebo zapnout zbraně.

V roce 2009 byla hra uvolněná na stáhnutí jako freeware.

K novému recenznímu videu, je pěkné, jen tak dál. Jen bych poopravil, že sabotáž poškodí náhodného protivníka, není to náhodné, vždy to schytá…

Death Rally je další hrou, kterou jsem hrál již ve svých herních počátcích a mimo Mashed jsem se doposud nesetkal s žádným jiným herním titulem, který by nabízel takové herní možnosti, jako právě tato závodní arkáda.

Začínal jsem zde s nevylepšeným Vagabondem, přičemž mými největšími konkurenty byli Bogus Bill a hlavně můj oblíbený Farmer Ted se stejnými vozy a končil jsem s plně vylepšeným Deliveratorem, kde mým největším konkurentem byl Duke Nukem. Ano ten samý Duke Nukem, který předtím přešel z 2D plošinovky do 3D FPS.

Singleplayer je tu úplně úžasný a asi jedinou jeho chybou je, že je tak krátký. Vyšší obtížnost ale herní dobu několikanásobně zvyšuje, takže to není zcela zásadní problém, který by z Death Rally udělal jen hru na pár hodin, kterou po dohrání odložíte a už nikdy nespustíte.

Je tomu právě naopak, protože díky šestici aut, která se poškozují, ale dají se opravit a vylepšovat, dvaceti protivníkům, kteří jsou ze začátku opravdu tuzí, ale můžete proti nim použít pár nedovolených prostředků (miny, kulomet nebo dokonce i sabotáž, kdy nejlepšímu závodníkovi značně poškodíte vozidlo, ještě před samotným startem závodu) a také vcelku široké škále tratí, které se jezdí i v protisměru, což jejich počet zdvojnásobuje, nezůstane snad nikdo u jediného dohrání.

Na Death Rally mám jen ty nejlepší vzpomínky a mimo výše zmiňovaných kladů ještě musím zmínit diváky, jenž se nacházejí kolem všech tratí a po jejichž přejetí zůstane na trati jen krvavá skvrna. Přestože jsem ještě nikdy nehrál multuplayer, protože mi nešel spustit, tak i v dnešní době, patnáct let po vydání, si tento titul rád zahraji a doporučuji to každému, jenž tak ještě neučinil, když je navíc už dva roky zdarma ke stažení.

Pro: všichni protivníci (hlavně Farmer Ted a Duke Nukem), auta, nepovolené prostředky, tratě, diváci, hudba, znovuhratelnost

Proti: krátká herní doba

Velice zábavné závody ať už v singlu, tak po LANu. Kampaň je výzvou - neustále musíte vylepšovat auto, včas si kupovat lepší a hlavně opravovat šrámy z odježděných závodů, což vám mnohdy spolkne všechny vydělané peníze. Skvělé jsou různé kladné a záporné bonusy na trati, obzvláště muchomůrka červená vás nejednou pošle do kolen...:) Autoři odvedli dobrou práci, ale že někdy udělají [dh-hra]max-payne[/dh-hra] , to od nich nečekal asi nikdo.
Tato hra nestárne. Hrál jsem jí už na gymplu při i po hodinách počítačů, ať už s kámošema, nebo sám. Vždycky jsem měl obličej Nasty Nicka, to byl také důvod, proč tento sympaťák se mnou v závodech nikdy nejel. Hra má prostě jen 20 obličejů řidičů a tak, když si člověk jeden vybere, tak prostě jezdí za něj a hotovo. Ovšem vždycky pěkně od nuly, což je trochu nespravedlivé, protože i takový Farmer Ted má na začátku mistrovství už 2 body a to ani nemluvím o těch matadorech vepředu v čele se Samem Speedem, Jane Hondovou a Dukem Nukemem, ty už maj bodů kolem stovky. No, nezbývá než zatnout zuby a vyhrávat závody a získávat peníze a body.

Závody jsou ve 3 "výkonnostních" kategoriích a tomu odpovídají i odměny a obsazení. Farmer Ted s Bogusem Billem nikdy nejedou ve svých Broucích v závodech s Dukem apod. (Když jsem jednou zkoušel Farmer Tedovi pomoct, tak se mi to nepovedlo výš jak na 12. místo, sice jsem mu umetl cestičku k vítězství v závodě, ale bohužel v jeho kategorii byly moc nízké body. Každý holt musí hrát jen sebe). :)

Hráč se hlásí do závodů dle vlastního sebevědomí a schopností, takže jsem se vždycky hlásil o kategorii výš, než bych měl, koukalo z toho víc peněz a rychlejší postup (nebo rychlejší smrt). O tom přeci tahle hra je.

Před závody se dá nakoupit nový vůz, upgrade, nebo různá nekalá vylepšení, kterými se dá pak škodit soupeřům. Nikdy nebylo nic lepšího, než dostat po závodě sponzorský dar od samotné smrtky za dobře vykonanou práci :) Na druhou stranu však v některých situacích může hrozit i game over, to když se nedaří a peníze nestačí na opravy vozu, nebo když se nepovede splnit záškodnický úkol a sponzor hráče pokutuje a ten už nemá peníze.

Samotné závody jsou super, je to souboj o život, ale zároveň je nutné myslet na co nejlepší umístění. Postupem hrou se vše zrychluje a i tratě jsou těžší. Závěrečný souboj s mýtickým jezdcem je oproti předchozímu hraní o stupeň těžší a neodpouští žádnou chybu, ale vždycky se to nakonec povede.

Death Rally je hra, ke které se vracím každých pár let a budu tak činit i nadále. Remake Death Rally mi oproti tomu stačilo projít jednou.

Pro: 20 sympaťáků, smrtící závody, tuning a záškodnictví

Proti: neexistuje relevantní nástupce

Death Rally už asi 18 let považuji za nejlepší závodní hru, jakou jsem kdy hrál. Samozřejmě se graficky nevyrovná novým, je de facto ve 2D, i když ve 3D enginu, ale je to prozatím jednoznačně jediná závodní hra na světě, u které jsem se nikdy nenaštval na program. Pokud jsem udělal chybu, mohl jsem se naštvat pouze na sebe, to u ostatních závodních her neplatí, tam jsem třeba s motorkou najel na neviditelnou bouli a spadl, s autem narazil do neviditelné stěny, nebo se ve 300 kilometrové rychlosti nařítil do stromu o průměru 2 centimetry, který to samozřejmě ustál. Jedinou nevýhodou této hry je její krátkost, na nejlehčí obtížnost jí jsem schopen dohrát do hodiny, což se sice dá přičítat tomu, že jsem jí dohrál již dvěstěkrát a že jí mám trochu v ruce, ale i tak je to málo, na nejtěžší obtížnost se totiž tato délka prodlužuje maximálně trojnásobně. Ale co, jinak je to geniální dílo, ta autíčka a vylepšení jsem si zamiloval, ty mapy ještě víc (a je jich docela dost) a vlastně málokterá hra mě tak moc bavila a ještě dneska jsem vám schopen vyjmenovat většinu závodníků...a ta hudba! Do autorádia to nejlepší!

Pro: hratelnost, počet map, replayabilita, hudba, systém ligy, nezabugovanost, DUKE NUKEM!

Proti: krátkost, nepříliš dobře pojatý multiplayer

U mě je také na místě v těch nejlepších závodových hrách, které jsem kdy hrála, ale trochu mě mrzí ta krátkost. Jak už tu bylo řečeno dá se to dohrát za hodku, dvě,tím u mě hra trochu klesla, překvapilo mě také, že se z auta, které sotva jede, div se nerozpadne :-D opravou dokáže udělat skoro Ferrari.Také už jsem ji hrála mnohokrát,ale zatím neomrzela.Na grafiku si také stěžovat nemohu i na mém starém počítači to šlape dobře.