Mashed: Drive to Survive

18.06.2004

Arkádové závody, lehce ve stylu slavných Micro Machines, kde nejde o to dojet do cíle jako první, ale zůstat jako poslední v pojízdném stavu. Čtveřice hráčů spolu soupeří nejen pošťuchováním, ale hlavně pomocí destruktivních zbraní rozházených po celé trati.

Hra nabízí jednoduchý klasický singleplayer, ale její primární zaměření je multiplayer, který mohou hrát až čtyři hráči u jednoho počítače nebo online. Kamera hry je posazena nad hlavou tak, aby se snažila udržet všechny čtyři hráče stále v záběru.

Zbraňový arzenál čítá devět, vesměs tradičních kousků jako miny, olejové skvrny, plamenomet, brokovnici, raketomet, rotační kulomet nebo flash bang granát. Závodní trasy mezi běžnými tratěmi už nabídnou také i méně tradiční - soutěží se na zledovatělém okruhu daleko za polárním kruhem, dálnici během dopravní špičky nebo ve vojenské oblasti.

Vařili jsme kaši, mashedovskou kaši!
Při prohlížení her v databázi jsem na tento počin narazila a ihned se mi vybavil ten letní deštivý den, kdy Mashed mnou byl objeven.
Joj to byla zábava! Jak se říká: "V jednoduchosti je síla" a mě se tato závodní arkádka vryla pod kůži. Je rychlá, dynamická, tratě rozmanité, ale hlavně mě ani na chvíli nenudila.
Vzpomínám si, jak jsme tehdy s kamarády pařili u jednoho compu-jeden na klávesnici, druhý s gamepadem a třetí na volantu. Už jen tahle sestava byla k popukání a ve hře jsme se také nasmáli ažaž.
Takže pokud prší, mrzne neb se nuda na Vás věší, náladu si zvedněte mashedovskou kaší!
Mashed neboli Kaše má podtitulek "Jeď, abys přežil", což přesně vystihuje podstatu celé hry, protože když si nebudete dokonce i na malou chvilku dávat pozor, jste na kaši. Hra mi hodně připomíná titul Death Rally, který se liší snad jen rokem vydání, pohledem z ptačí perspektivy a jedním z nejlepších jezdců jménem Duke Nukem.

Hlavním cílem je tedy přežít a ujet svým pronásledovatelům z dohledu, čímž dojde k zisku tolik potřebných bodů, podobně jako je tomu v herní sérii Micro machines. To sice ztěžuje měnící se pohled kamery, který značně zvýhodňuje zaostávající jedince, ale moje virtuální řidičské umění spolu se spoustou power upů v podobě raket, oleje nebo zrádných min tuto křivdu plně vynahrazuje.

Největším lákadlem Mashed je bezesporu multiplayer, při kterém jsem si poprvé naplno vyzkoušel svůj nově darovaný gamepad. Reakce počítačových soupeřů se po chvíli hraní dají alespoň z části předvídat, ale u člověka si nemůžete být jistí nikdy ničím, a tak se mi nesčetněkrát stalo, že mě na mé nejoblíbenější trati s názvem Polární molo někdo strčil na minu, popřípadě z onoho mola, přičemž se nejednalo o nikoho jiného, než o jednoho z mých sourozenců, kteří z vykonaného činu měli očividnou radost.

Co však se svou hratelností pokulhává, je hra za jednoho hráče proti počítačovým oponentům. Ne že by to nebyla zábava, ale po několika závodech se dostaví stereotyp a nakonec všechny naděje pohřbí honička, při níž pronásledujete auto několikrát rychlejší, než jste vy, a tak musíte čekat, že se někde zasekne nebo ho nějakou jinou náhodou dostihnete. Jedno dohrání celé kampaně mi tak úplně stačilo a nyní již hraji pouze multiplayer.

Pro: intro, power upy, multiplayer, Polární molo, zábavnost

Proti: slabší singleplayer, měnící se pohled kamery

Mashed je po Ignition další bombastická odreagovačka a to navíc až pro čtyři lidi na jednom počítači. S úsměvem na tváři vzpomínám na chvilky trávené s kamarády a bratry právě u Mashed a jednoho PC. Modlím se za remake nebo další - plnohodnotné - pokračování..

Pro: design levelů, zbraně, pro čtyři hráče, grafika

Proti: málo okruhů

Mahed jsou povedené arkádové závody které nabízí nejvíce zábavy v multiplayeru. Oproti jiným hrám se hraje trochu jinak - vaším úkolem není vyhrávat jednotlivé okruhy ale pouze svým soupeřům na chvíli zmizet. Kamera snímá vše shora, takže lze ber problémů hrát na jednom pc a každý bude mít stejný přehled o hře. Hra samozřemě obsahuje i zbraně k likvidaci nebo zpomalení soupeře. Map je dost, některé jsou povedené jiné méně ale to je tak skoro u každé hry. Celkově jsou Mashed povedené závody především po stránce multiplayeru, přesto ale obsahují i celkem povedený singlepalyer.

Pro: spousta zábavy v multiplayeru

Proti: slabší singl

Poprvé jsem si Mashed zahrál jako demoverzi někdy v roce 2005. Sice obsahovala pouze jeden vůz a jediný okruh, nicméně díky zábavnému chování auta, inteligentním soupeřům nebo možností použít power-upy mě dokázala na mnoho hodin hodně zabavit. Psal se rok 2010, a já v Brně objevil za skvělou cenu plnou verzi těchto závodů autíček. Poté samozřejmě následovalo zakoupení, a po příjezdu domů nainstalování.

Po hezkém intru následuje velice jednoduché, vzhledově povedené menu. Po kliknutí na hru pro jednoho hráče se zobrazí všechny tři módy – Výzva, Rychlá bitva či Jízda na čas. Výzva je hlavním módem, postupem v ní se odemykají nová vozidla i trasy. Každý okruh má tři závody, jeden oceněný bronzovým, další stříbrným a nejobtížnější zlatým pohárem. Po získání všech určitých druhů pohárů se postupně zpřístupní bonusové okruhy. Rychlá bitva je klasický mód, ve kterém se dá jezdit v již odemčených vozech po zpřístupněných trasách proti počítačovým soupeřům, před závodem se dá leccos nastavit ( počet power-upů, režim hry, obtížnost …). V jízdě na čas se hráč snaží zajet daný okruh co nejrychleji, kamera je nastavena klasicky za vozem.

Samotných autíček je 13, každé má trochu jiné jízdní vlastnosti, jediné, co se u nich dá zvolit, je barva karoserie. Jejich grafické zpracování je pěkné, systém poškození vypadá celkem dobře. Počet okruhů je také třináct, každá trať má svůj jedinečný vzhled, mnoho záludných míst, potěšilo mě i různé počasí a odlišná denní doba. Asi nejvíce se mi líbily trasy pokryté sněhem a ledem, nejen díky tomu, že mám rád zimu, ale také díky klouzavosti jednotlivých aut. Například při jízdě po Polárním molu jsem se při blížení k první ostré zatáčce dost obával nepovedeného výjezdu z ní a následného spadnutí do zamrzlého moře. Další trasou, která se mi velmi zamlouvala, je určitě Ventura Blvd, která vede dálnicí v plném provozu, kličkovat mezi auty a náklaďáky je hodně o nervy.

Stejně jako podobně zaměřené hry Ignition a Re-Volt, ani Mashed jsem proti živým soupeřům nehrál, ovšem i tak jsem si s ním užil spoustu zábavy. Rozmanitá prostředí, power-upy, příjemné jízdní vlastnosti vozů, vynikající hratelnost – to jsou všechny věci, díky kterým si tyto závody autíček s chutí zahraji i dnes. Snad se někdy v budoucnu dočkám druhého dílu :)

Pro: překrásné trasy, power-upy, zábavnost, příjemné jízdní vlastnosti vozů, celkem pěkná grafika, ozvučení, docela inteligentní a zákeřní počítačoví soupeři

Proti: hráč jedoucí s přehledem na prvním místě díky kameře z vrtulníku nevidí dostatečně před sebe