Re-Volt

Revolt

Acclaim Studios London •  Probe Entertainment (PS1) •  WeGo Interactive (Android) •  Big Bit (iOS)
09.03.1999
31.07.1999
17.12.1999
03.10.2012
06.05.2013

Závody autíček na dálkové ovládání, které jsou však zpestřené power-upy, jež můžete během závodu sebrat. S jejich pomocí můžete na soupeře například vystřelit rachejtle, nechat na dráze olejovou stopu nebo se z vás také může stát časovaná bomba - kterou ale můžete předat soupeři jako babu.
Závodí se v nejrůznějších prostředích plných skokánků, překážek a místy i alternativních cest. Vyhranými závody se dají odemknout nové tratě i autíčka.

Velmi pravděpodobně neexistuje kluk, kterému by se nelíbila autíčka na dálkové ovládání a u někoho přetrvává tento koníček i do dospělosti :-). Už samotná možnost řídit tyto autíčka ve hře je velmi lákavá a vývojáři se této příležitosti chopili vskutku velmi dobře.

Mapy:
Pro mě jsou tím nejlepším a nejzásadnějším aspektem celé hry mapy. Skvěle využívají závodění s malýma modelama aut a tak se dostaneme do takových lokací jako je například obchodní centrum, kde se nachází velmi populární a kluzká zatáčka mrazící místností pro maso, sídliště, botanická zahrada, hračkářství nebo velmi pěkně provedená paluba lodi. Mapy jsou od sebe velmi odlišné a každá má svoji stylizaci (ovšem kromě map, které jsou od sebe odlišeny číslem). Občas zamrzí nepřehlednost či hodně skrytá zatáčka.

Zbraně a bonusy:
Tady hra nepřekvapí nikoho, kdo alespoň někdy hrál arkádovou závodní hru se zbraněma. Nemůže chybět olejová skrvna, rakety (rachejtle), střela pro rozhození soupeře (zde vodní balonek) či turbo. Nejzajímavější je "bonus", který z vás udělá černou bombu a vy máte jen omezený čas na to abyste se tohoto zla zbavili jinak vybouchnete (nezničí vás to, ale vylítnete do vzduchu). Jediný způsob jak se bomby zbavit je dotknout soupeře. Vy jste v suchu a soupeř se ocitne ve vaší roli.

Grafika a jízdní model:
Jízdní model je možná pro někoho nějvětší problém. Věrně napodobuje chování reálného autíčka a tak se snadno dostane do smyku, prudce zatáčí, vysoká akcelerace a všeobecně je to takové "bláznivé". Pro mě nebyl jízdní model problém a hru jsem si užíval. Co se týče grafiky, tak ta byla na svoji dobu velmi pěkná a ani dneska po letech neurazí nikoho, kdo by si Re-Volt chtěl zahrát.

Pro: Prostředí a stylizace map, věrnost jízdního modelu, hodně aut

Proti: těžší pasáže na mapách, občas moc bláznivé

RC auta byly mým koníčkem za mladších let. Byl jsem z nich udiven, jedny Vánoce jsem pod stromeček dokonce i jeden model teréňáku dostal a najezdil s ním mnoho kilometrů, vyšťavil nespočet baterek a užil si kupu legrace.
Proto, když jsem se tehda dozvěděl o počítačové hře Re-Volt, letěl jsem do krámu a ihned přemlouval tatínka, aby mi ji koupil, že to bude určitě super hra :D Tatínek mi vyhověl a já mohl upadnout do víru zážitků virtuálního bláznění s RC autíčkama.

Audiovizuální stránka a fyzika autíček na tehdejší dobu byla nadstandartní. Všechny prostředí byly dobře navrženy, aut jste měli na výběr dost a působily různorodě. Zvukové efekty byly výtečné, zvuky typického bzučení autíček byly věrné, enviromentní zvuky působily velmi věrně taky. Hudebně se mě hra rovněž velice líbila, obsahovala skvělé techno-skladby (které se ohřívají dodnes na mém HDD).

Fyzikální model autíček působil věrně a realisticky, autíčka se chovala tak jak měla, zatáčela přesně tak, jak bychom to čekali, autíčko se snadno mohlo dostat do smyku, jako v reálném světě RC autíček a bylo potřeba dost trénovat styl jízdy.

A jak jsou na tom tratě a AI? Oba aspekty udělaly velmi dobrý dojem. Tratě jsou hodně náročné, zahrnují bonusy, které jsou vhodné pro RC autíčka. Rampy jsou nastaveny pro hráčovo využítí, existuje zde i spousta power-up objektů. Umělá inteligentce protivníků je na vysoké úrovni. Soupeři jsou agresivní, bojují zuby nehty, aby vás porazili.

Pro: grafika, tratě, hratelnost, hudba, fyzika

Proti: místy obtížnost, ne každému styl hraní sedne

V roce 1999 jsem hru rozehrál u jednoho kamaráda, hráli jsme ji celkem dlouho (několik dní) a užili si spoustu srandy. Znovu jsem ji rozehrál až letos, právě kvůli těm milým vzpomínkám z dětství.

Světe div se, hra vůbec nevypadá na 17 let starou věc, ale od letmého pohledu by se klidně mohla zařadit mezi běžné závodní hry, které jsou dnes chrleny v nejrůznější kvalitě. Grafika byla, už co si jako dítě pamatuju, tehdy opravdu skvostná a to si udržela dodnes. (Skvostná neni, ale pěkná jo).

Režim závodění s autíčky na dálkové ovládání je taky fajn, podobou zkušenost jsem měl jen s Micro Machines a Micro Machines 2: Turbo Tournament, tedy se staršími kousky s pohledem shora. Re-volt však nabízí pohled buď za autíčkem, nebo i z něj (respektive jeho pozice), takže hra má pořádný spád. Power-upy v podobě různých rachejtlí, balónků s vodou, nebo přídavné tužkové baterky jsou také velmi užitečné, daly vzpomenout na legendární Death Rally.

Hra nabízí několik režimů. Od jednotlivých závodů po šampionáty. Právě v šampionátu jsem měl postupem času obrovské problémy, protože moje autíčko nebylo s to stíhat ty nejlepší, takže jsem se často nekvalifikoval do dalších závodů. Až posléze jsem přišel na to, že lepší autíčka se dají odemykat i v jiných režimech hry (jízda na čas, sbírání hvězdiček...) a pak už byla celková výhra v šampionátu otázkou několika povedených závodů.

Re-Volt je parádní hra, sám jsem byl překvapen, že mě i dnes pořád bavila jako kdysi, i když jsem od roku 1999 pár podobných titulů už odehrál. Někdy se ke hře zas vrátím. Nejpozději za dalších 17 let ;)

Pro: parádní hratelnost, dobré tratě, těžká, ale spravedlivá, nestárnoucí

Proti: možná už okoukaný koncept, ale je to jeden z jeho zakladatelů

Hra Re-volt měla jeden velký potenciál. Multiplayer nejlépe na jedné obrazovce. Split screen bohužel neobsahuje.
Co na tom, že jsou graficky pěkné, rychlé a pro jednoho docela zábavné závody, když neobsahuje split screen.

Tratě jsou povedené. Spousta překážek, zatáček a zkratek. Prostředí je na svou dobu slušně varaibilní. Láhve od piva po shození můžou opravdu působit jako překážka. Tratě, hlavně v pozdější fázi hry, jsou opravdu výzva. Autíčka se chovají realisticky, takže si můžete být jisti citlivým ovládáním. Zvuky jsou dobré. Hudbu jsem o první trati vypnul. Zbraně fungují, je jich dostatek a opravdu zpomalují. Není nic horšího, než v zatáčce najet na olejovou skvrnu.

Díky obtížnosti se jedná o opravdu adrenalinové závody. Takže když jsem po těžce vydřeném závodě hodil v poslední zatáčce smyk a předjeli mě tři soupeři, měl jsem chuť rozmlátit klávesnici. Díky reálnému chování autíček se to stává docela často.

Hra mi i občas padala, ale to může být záležitost mého počítače.

Pro: grafika, obtížnost, rozmanitost tratí, varaibilita prostředí, rychlost, reálné chování autíček, zbraně, je to výzva

Proti: chybí splitscreen, občas frustrující, občas hra spadne z nutností natvrdo resetnout počítač

Hlavně v multiplayeru neuvěřitelně návykový závodní masakr, který (alespoň u mně) získává pár bodů navrch díky prostředí. Hodně odlišných prostředí, kde ale nejde pouze o jiné textury, ale i o obměnu hratelnosti. V supermarketu se v mrazáku kloužete po ledu, atd....
Ve srovnání s Mashed u mně vede právě Re-Volt díky stylizaci a prostředí.

Pro: Stylizace, prostředí, multiplayer

Proti: nepředvídatelný fyzikální model