Tato hra nestárne. Hrál jsem jí už na gymplu při i po hodinách počítačů, ať už s kámošema, nebo sám. Vždycky jsem měl obličej Nasty Nicka, to byl také důvod, proč tento sympaťák se mnou v závodech nikdy nejel. Hra má prostě jen 20 obličejů řidičů a tak, když si člověk jeden vybere, tak prostě jezdí za něj a hotovo. Ovšem vždycky pěkně od nuly, což je trochu nespravedlivé, protože i takový Farmer Ted má na začátku mistrovství už 2 body a to ani nemluvím o těch matadorech vepředu v čele se Samem Speedem, Jane Hondovou a Dukem Nukemem, ty už maj bodů kolem stovky. No, nezbývá než zatnout zuby a vyhrávat závody a získávat peníze a body.

Závody jsou ve 3 "výkonnostních" kategoriích a tomu odpovídají i odměny a obsazení. Farmer Ted s Bogusem Billem nikdy nejedou ve svých Broucích v závodech s Dukem apod. (Když jsem jednou zkoušel Farmer Tedovi pomoct, tak se mi to nepovedlo výš jak na 12. místo, sice jsem mu umetl cestičku k vítězství v závodě, ale bohužel v jeho kategorii byly moc nízké body. Každý holt musí hrát jen sebe). :)

Hráč se hlásí do závodů dle vlastního sebevědomí a schopností, takže jsem se vždycky hlásil o kategorii výš, než bych měl, koukalo z toho víc peněz a rychlejší postup (nebo rychlejší smrt). O tom přeci tahle hra je.

Před závody se dá nakoupit nový vůz, upgrade, nebo různá nekalá vylepšení, kterými se dá pak škodit soupeřům. Nikdy nebylo nic lepšího, než dostat po závodě sponzorský dar od samotné smrtky za dobře vykonanou práci :) Na druhou stranu však v některých situacích může hrozit i game over, to když se nedaří a peníze nestačí na opravy vozu, nebo když se nepovede splnit záškodnický úkol a sponzor hráče pokutuje a ten už nemá peníze.

Samotné závody jsou super, je to souboj o život, ale zároveň je nutné myslet na co nejlepší umístění. Postupem hrou se vše zrychluje a i tratě jsou těžší. Závěrečný souboj s mýtickým jezdcem je oproti předchozímu hraní o stupeň těžší a neodpouští žádnou chybu, ale vždycky se to nakonec povede.

Death Rally je hra, ke které se vracím každých pár let a budu tak činit i nadále. Remake Death Rally mi oproti tomu stačilo projít jednou.

Pro: 20 sympaťáků, smrtící závody, tuning a záškodnictví

Proti: neexistuje relevantní nástupce

Death Rally je další hrou, kterou jsem hrál již ve svých herních počátcích a mimo Mashed jsem se doposud nesetkal s žádným jiným herním titulem, který by nabízel takové herní možnosti, jako právě tato závodní arkáda.

Začínal jsem zde s nevylepšeným Vagabondem, přičemž mými největšími konkurenty byli Bogus Bill a hlavně můj oblíbený Farmer Ted se stejnými vozy a končil jsem s plně vylepšeným Deliveratorem, kde mým největším konkurentem byl Duke Nukem. Ano ten samý Duke Nukem, který předtím přešel z 2D plošinovky do 3D FPS.

Singleplayer je tu úplně úžasný a asi jedinou jeho chybou je, že je tak krátký. Vyšší obtížnost ale herní dobu několikanásobně zvyšuje, takže to není zcela zásadní problém, který by z Death Rally udělal jen hru na pár hodin, kterou po dohrání odložíte a už nikdy nespustíte.

Je tomu právě naopak, protože díky šestici aut, která se poškozují, ale dají se opravit a vylepšovat, dvaceti protivníkům, kteří jsou ze začátku opravdu tuzí, ale můžete proti nim použít pár nedovolených prostředků (miny, kulomet nebo dokonce i sabotáž, kdy nejlepšímu závodníkovi značně poškodíte vozidlo, ještě před samotným startem závodu) a také vcelku široké škále tratí, které se jezdí i v protisměru, což jejich počet zdvojnásobuje, nezůstane snad nikdo u jediného dohrání.

Na Death Rally mám jen ty nejlepší vzpomínky a mimo výše zmiňovaných kladů ještě musím zmínit diváky, jenž se nacházejí kolem všech tratí a po jejichž přejetí zůstane na trati jen krvavá skvrna. Přestože jsem ještě nikdy nehrál multuplayer, protože mi nešel spustit, tak i v dnešní době, patnáct let po vydání, si tento titul rád zahraji a doporučuji to každému, jenž tak ještě neučinil, když je navíc už dva roky zdarma ke stažení.

Pro: všichni protivníci (hlavně Farmer Ted a Duke Nukem), auta, nepovolené prostředky, tratě, diváci, hudba, znovuhratelnost

Proti: krátká herní doba

Velice zábavné závody ať už v singlu, tak po LANu. Kampaň je výzvou - neustále musíte vylepšovat auto, včas si kupovat lepší a hlavně opravovat šrámy z odježděných závodů, což vám mnohdy spolkne všechny vydělané peníze. Skvělé jsou různé kladné a záporné bonusy na trati, obzvláště muchomůrka červená vás nejednou pošle do kolen...:) Autoři odvedli dobrou práci, ale že někdy udělají [dh-hra]max-payne[/dh-hra] , to od nich nečekal asi nikdo.
To si takhle jedete, řežete jednu zatáčku za druhou a říkáte si jak to máte všechno pod kontrolou. Tomu frajerovi v klobouku a béžovém pršiplášti na černém trhu jsem zaplatil, aby sabotoval auta protivníků a na přední nárazník mi těsně před závodem nenápadně přidělal titanové hroty. Jeden nikdy neví, že jo? Jenže, nikdy neříkej jak je den boží, dokud se druhej den neprobudíš, nebo jak se to říká. Ta mina, která v té zatáčce na trati Palm Side fakt nebyla vidět, odvedla svou práci sakra dobře a je tak jasné, že týpek na černém trhu nenabízí služby pouze a jenom mě. Poškození auta sice není kritické, ale znát je. A ta ztráta, jak mě to odhodilo bokem, o tom ani nemluvím. Ta se bude dohánět těžce. Krev na pneumatikách nevadí, ty zbytky chodce tam už určitě leželi a nejedná se o nic, co nespraví pořádný proud vody v myčce… Ale ta ztráta….

Death Rally je prvotina společnosti Remedy Entertainment a i když hra nenabízí nic, co bychom neviděli už x-krát předtím, v roce 1996 šlo o skvělou zábavu. Vlastně, nejen tehdy, ale i dnes. Hra byla uvolněná v roce 2009 jako freeware. Kdo neznáte, můžete tak tento hřích napravit.

Princip hry je jednoduchý. Začínáte se šrotem, který se až příliš nápadně podobá VW Beetle, sotva to jede, málem to nedrží pohromadě, ale je to vaše první “závodní” kára, tak na co si stěžovat. Navíc, jelikož protivníci disponují podobným odpadem, nedá se na závodu nic zkazit. Za odměny, které získáváte po každém závodu především dle vašeho umístění, si následně můžete auto nejen opravit, ale také upravit. Dá se tak vylepšit motor, aby to nepřipomínalo chůzi, ale jízdu, taktéž pneumatiky, díky kterým auto lépe drží v zatáčkách, či brnění, což zvýší odolnost automobilu vůči nepřátelské palbě. Postupně našetříte na lepší přemisťovadlo a jede se, co se týká upgradů, od začátku. Dostanete se tak k automobilu, který pro změnu připomíná Porsche 911, což je již jiná liga. A tak jak se dostanete do jiné ligy ve vlastnictví automobilu, můžete časem soutěžit ve vyšších závodních ligách, kde jsou daleko vyšší odměny, ale také tvrdší soupeři a zákeřnější tratě.

Kromě běžného upgradu vozu lze na černém trhu, vždy před závodem, koupit nějaké ty výhody. Je libo sabotáž nejlepšího protivníka z vašeho peletonu, aby se na začátku jen tak nerozjel? Nebo třeba přídavné spalování na váš vymazlený vůz? Či bodáky, které ničí auta protivníků při kontaktu? Nebo miny? Stačí mít dostatek peněz a nic není zapovězené. Občas dokonce můžete přijmout nějakou tu nabídku, že když dojete jako jediný, dostanete tučnou odměnu, bokem a tajně, samozřejmě.

Death Rally se tak nejen díky výše popsaným možnostem stal hrou, na kterou nedají dopustit nejenom pamětníci. Taktéž grafická stránka, která zestárla vlastně velmi dobře, se podílela na tom, že se hra zapsala do srdcí mnoha hráčů. Především za oblibu ale může velmi návyková hratelnost, kdy si po závodu řeknete, že už dáte jenom jeden další, dostanete o příčku výš, a půjdete spát. No, nepůjdete. Ještě to chce jeden závod. Fakt už poslední…

Hra je viděná shora a díky velmi jednoduchým pravidlům jí pochopíte během prvního závodu. Žádný tutorial zde není, jelikož není potřeba. A právě nekomplikovaná hratelnost, jednoduchá, ale plně dostačující grafika, stejně tak zábavný postup napříč žebříčkem jsou přesně tím, co hráče u Death Rally drží a dokáže je zabavit i dlouhé roky po svém vzniku. Pokud tedy hledáte jednoduchou, ale zábavnou závodní arkádu, vřele doporučuji.

Pro: Jednoduchá a zábavná hratelnost, systém lig, systém upgradů, záškodnictví, audiovizuál, Duke Nukem

Proti: Hra je spíše krátká, hudebních stop, byť povedených, je málo

Get Ready, Go!

Závod začal. Radši je pustím všechny před sebe, abych se nejdřív podíval, co kdo má. No jasně, klasika, Suzy Stock už má zase miny. Jé, a Mori Sato je má taky. A Cher Stone má bodáky na nárazníku. To vypadá dobře. To vypadá přímo skvěle. Nechám je trochu vyblbnout a vystřílet munici a uvidím, jak se to vyvrbí. Paráda. Půlka prvního kola a Mori Sato už vesele plápolá. A navíc šikmo přes cestu, tak hlavně se mu musím vyhnout, abych si zbytečně neponičil káru. Tak teď si to rozdám s holkama. Dohonil jsem je a peru to do nich z kanónu. A vida, Cher Stone ještě navíc najela na minu a má to taky za sebou. Už zbývá jen Suzy Stock a ta má tak třetinu zdraví. Použil jsem zbytek turba, dohnal jsem ji a raději z odstupu, abych se stihnul vyhnout případné mině, do ní kropím poslední munici. Bohužel to nestačilo. Jenže jak Suzy zpanikařila, narazila do trosek Moriho auta a i ona končí v plamenech. Super. Jeden a půl kola a vítězství mám v kapse. Navíc s nepoškozeným autem, za což dostanu bonus. Další peníze inkasuju za to, že nikdo jiný už závod nedokončil. A k tomu to bylo třetí vítězství v řadě. Pecka. Další odměna.

Takhle nějak může vypadat ideální průběh závodu v Death Rally. Mnozí pamětníci považují tuto hru za nejlepší závody, jaké kdy hráli a já se hned z kraje přiznám, že i já patřím mezi ně. Pro ty z vás, co tuto legendu nehráli, jen přiblížím, že Death Rally je shora viděná arkádová závodní hra. Hráč začíná jako poslední (dvacátý) v žebříčku a jeho úkolem je dostat se na jeho vrchol a následně porazit v jediném závodě finálního bosse. Samotná hra pak probíhá tak, že k dispozici jsou vždy tři závody, do kterých je možné se přihlásit, s tím , že do každého závodu se mohou přihlásit pouze čtyři jezdci. Za lehký závod na čtyři kola si vítěz připíše 750 dolarů a tři body (za druhé místo dva a za třetí jeden). Za výhru ve středním (na 5 kol) naskočí na konto 3000 a 5 bodů (3 za druhé místo a dva za třetí) a za vítězství v těžkém (na 6 kol) 12000 a 10 bodů (7 bodů za druhé a čtyři za třetí místo). Pointa je v tom, že ani ostatní jezdci nezahálejí, takže i jejich bodová konta neustále narůstají.

V Death Rally je k dispozici celkem šest vozidel -  Vagabond (počáteční auto), Dervish, Sentinel, Shrieker, Wraith a Deliverator. Za vyhrané peníze je možné zakoupit pro vaši káru jedno ze tří možných vylepšení - pancéřování, pneumatiky a motor. Každé lepší auto má k dispozici o něco více vylepšení, než mělo to předchozí, ale cena za něj je pochopitelně vyšší. Kromě toho je možné si před závodem nechat do vozidla jednorázově namontovat silnější turbo, které ale ubírá "zdraví" hráčova vozu, na přední nárazník je možné nechat si přidělat bodáky a hráč si může zakoupit i osm min, které se pokusí pouštět ve vhodnou chvíli před své protivníky. Poslední, co si lze jednorázově zakoupit, je poškození nejlepšího soupeře, který se do závodu přihlásí. Toto poškození je náhodné v rozsahu 25-50% soupeřova zdraví.

Kromě peněz za umístění (dotovaná jsou vždy první tři místa), je možné získat další obnos za zničení všech soupeřů, za dokončení závodu s poškozením menším než 2 procenta a za tři vítězství v řadě. Občas se před závodem objeví podivně vypadající chlápek, který po hráči požaduje, aby na trati sebral drogy a zároveň dojel na prvním místě. Někdy se dokonce před závodem může ukázat smrťák, který po vás požaduje, aby některý konkrétní jezdec nespatřil cílový praporek. Tyto dvě nabídky je ale potřeba dobře zvážit, protože pokud je hráč nesplní, zaplatí naopak po závodě polovinu potenciální odměny.

Další peníze se dají získat v samotném závodě. Na trati je možné sebrat hned čtyři různé předměty. Jednak je to symbol dolaru, za nějž hráč získá peníze. Podle obtížnosti tratě to je 50, 120 nebo 500 dolarů za každý symbol. Dále se občas objeví symbol montážního klíče, po jehož přejetí se hráči obnoví část zdraví (2-5%). V neposlední řadě tu máme symbol blesku, za nějž se dobíjí turbo na vašem vozidle. U symbolu dolaru a klíče lze občas nalézt jejich větší ekvivalent, přičemž klíč doplní 20% zdraví a symbol dolaru dá desetinásobnou výši podle zvolené obtížnosti závodu. Poslední symbol, kterému je ovšem potřeba se vyhnout, je muchomůrka, po jejímž přejetí se hráči na několik vteřin rozmaže obraz. Všechny předměty se objeví vždy na pár kol a sebrat je mohou i vaši soupeři.

Co se týče soupeřů, tak jejich zpracování považuji za jednu z největších předností Death Rally. Každý má nejen své jméno, ale i portrét a vůz, který obvykle používá. Možná to vypadá jako drobnost, ale zaručuju vám, že budete mít soupeře, kteří vám nebudou sedět a kterým se budete pokud možno vyhýbat (za mě Jane Honda) a naopak kolikrát se do závodu přihlásíte jen proto, abyste některému z oponentů oplatili nějaký dřívější naschvál.

Death Rally nabízí i možnost hrát bez použití zbraní. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, počítejte s tím, že hra je o něco těžší, protože získávání peněz je mnohem náročnější. Je to způsobeno tím, že kromě bonusu za tři vítězství v řadě se žádné další ve hře nevyskytují.

Audiovizuální zpracování je jednoduše excelentní. Ve hře se nachází celkem 18 tratí + závěrečná aréna. Každá trať má svůj zrcadlový protějšek, ale jen co se týče profilu. Vzhled je pokaždé jiný. V Death Rally si zajezdíte mezi skálami, v džungli, v poušti i v městské zástavbě. Tratě jsou lemovány sloupy, stromy, kaktusy a okolostojícími diváky. Ty je možné přejet a za vozidlem pak chvíli zůstává krvavá stopa pneumatik. I hudba je perfektní a atmosféru adrenalinových závodů skvěle doplňuje.

Kdybych měl napsat závodní hru, u níž jsem strávil nejvíce hodin a odjezdil nejvíce závodů, bylo by to stoprocentně Gran Turismo 2. Ale kdybych měl napsat hru, u které jsem se nejvíce bavil, bylo by to určitě Death Rally. Tuto hru jsem dohrál nejméně patnáctkrát a při psaní tohoto komentáře jsem dostal chuť pustit se do ní znovu.

Pro: Adrenalinové závody, vylepšování vozidel, možnost hrát se zbraněmi nebo bez nich, audiovizuální zpracování

Proti: Nic

Death Rally už od roku vydání považuji za nejlepší závodní hru, jakou jsem kdy hrál. Samozřejmě se graficky nevyrovná novým, je de facto ve 2D, i když ve 3D enginu, ale je to prozatím jednoznačně jediná závodní hra na světě, u které jsem se nikdy nenaštval na program. Pokud jsem udělal chybu, mohl jsem se naštvat pouze na sebe, to u ostatních závodních her neplatí, tam jsem třeba s motorkou najel na neviditelnou bouli a spadl, s autem narazil do neviditelné stěny, nebo se ve 300 kilometrové rychlosti nařítil do stromu o průměru 2 centimetry, který to samozřejmě ustál. Jedinou nevýhodou této hry je její krátkost, na nejlehčí obtížnost jí jsem schopen dohrát do hodiny, což se sice dá přičítat tomu, že jsem jí dohrál již dvěstěkrát a že jí mám trochu v ruce, ale i tak je to málo, na nejtěžší obtížnost se totiž tato délka prodlužuje maximálně trojnásobně. Ale co, jinak je to geniální dílo, ta autíčka a vylepšení jsem si zamiloval, ty mapy ještě víc (a je jich docela dost) a vlastně málokterá hra mě tak moc bavila a ještě dneska jsem vám schopen vyjmenovat většinu závodníků...a ta hudba! Do autorádia to nejlepší!

Pro: hratelnost, počet map, replayabilita, hudba, systém ligy, nezabugovanost, DUKE NUKEM!

Proti: krátkost, nepříliš dobře pojatý multiplayer

U mě je také na místě v těch nejlepších závodových hrách, které jsem kdy hrála, ale trochu mě mrzí ta krátkost. Jak už tu bylo řečeno dá se to dohrát za hodku, dvě,tím u mě hra trochu klesla, překvapilo mě také, že se z auta, které sotva jede, div se nerozpadne :-D opravou dokáže udělat skoro Ferrari.Také už jsem ji hrála mnohokrát,ale zatím neomrzela.Na grafiku si také stěžovat nemohu i na mém starém počítači to šlape dobře.
Bezpochyby nejlepší závodní hra všech dob. Maximální hratelnost a ZNOVUhratelnost. A i na tu, z dnešního pohledu, trochu zastaralou grafiku si člověk po jedné dvou jízdách zvykne a ani mu to už nepřijde. Jako největší mínus vidím krátký a ne zcela zábavný multiplayer, kde mi chybí kampaň a překonávání silnějších soupeřů.

Pro: obrovská hratelnost, auta, upgradey, kampaň, Duke Nukem, hudba

Proti: multiplayer není tak zábavný jako singl

Jo, tohle je poctiva automobilova arkada, predchudce Carmageddonu. Hral jsem ji jeste na 486/80MHz, 8 MB RAM a 256 barevne SVGA, na dnes vic nez usmevne sestave.

Cilem hry je umistit se na cele fiktivniho zebricku, k cemuz vede cesta pres vyhravani arkadovych zavodu. Zacinate s WW Beetlem (ve hre se mu rika Vagabond) a postupne se propracovavate k lepsim a lepsim vozum. Zavody maji poradne grady pokud mate zapnute zbrane. Vase protivniky muzete zasypavat davkami z kulometu, hazet jim pod kola miny a nebo hned ze startu kriticky vyradit nejrychlejsi auto. Zaber na okruh je shora.

Zpracovani zejmena single playeru je i na dnesni dobu paradni. Na vyber jsou tri obtiznosti a moznost zapnout nebo vypnout zbranove systemy. Diky tomuto dostava hra jednoho hrace naboj a dohrajete ji i vicekrat za sebou. Sest aut postupne prochazi upgradem rychlosti a vozi nadupanejsi zbrane. Trati je ve hre dost a navic se daji jezdit i pozpatku. Behem jizdy cas od casu smetete i divaky okolo trati. Hra muze po dohrani vsech obtiznosti omrzet.

Pro: atmosfera hry, soundtrack, auta, zbrane, trate, prejeti divaci, jmena nekterych protivniku

Proti: relativni kratkost singlu

Tuhle hru jsem jako malý hrával do zblbnutí. Od nejhorší "káry" se prokousávat k nenadupanějším (skvělým) bourákům, přičemž závody jsou vždycky všechno, jen ne nudné. Vaši protivníci jsou parádně agresivní, mají super zapamtovatelný jména (Sam Speed, Farmed Ted), neustále se střílí z kulometů přimontovaných na autech, můžete sabotovat jiné jezdce, vyprdnout se na to být první a radši všechny odzadu rozstřílet, sázet miny nebo teda vážně závodit a všem ujet. Ovládání vozů je samozřejmě naprosto (skvěle) arkádové a grafika (skvěle) roztomilá. A všechno to tak nějak šlape a odsejpá a za tři hodinky máte hotovo. A to mi tehdá stačilo. A dneska? Dneska s nostalgickou slzou v oku taky.

Pro: nostalgie, jednoduchá a přístupná hratelnost, všechno krásně šlape

Spolu NFS Underground 2, FlatOut 2 a Mashed moje nejoblíbenější závody. Ale spoustu podobných her jsem ještě nehrál a v nejbližší době ani nehodlám. Hodně dobře řešený systém "kariéry" (upgrade, který v mém případě spočíval převážně opravou totálně zmasakrovaného auta do opět pojízdné verze, a pokud si dobře vzpomínám, tak i nějaké menší techtle-mechtle s věčně nespokojeným mecenášem/bossem).
Návyková závodná hra, v ktorej nekalé praktiky sú samozrejmosťou. Po súperovi sa dá strieľať, alebo mu hádzať pod kolesá míny. Dajú sa zrážať aj diváci. Ostane po nich roztomilá kalužka.

Pro: Vylepšovanie auta, jednoduchá ovládateľnosť.