Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
ještěr

ještěr

Mareček / 32 let / Rezident v automotive, teréňák-mapovatel v OP / Frýdek-Místek (ČR - kraj Moravskoslezský)

Profil

Nejsem videoherní maniak a hry hodnotím bez ohledu na věk, zásluhy, jméno, hype, grafiky atd., nýbrž podle toho, jak mně v danou chvíli a rozpoložení bavily. Hodnocení 50% neberu jako ostudu nebo začátek laťky, ale jako aritmetický průměr, takže spousta mých hodnocení logicky osciluje někde kolem tohodle čísla, nebo lehce vejš, protože nemám čas řešit kdejaké béčko a dost si vybírám.

Respektuju názorovou pestrost a nikomu naprosto neberu jeho hodnocení, stejnou míru tolerance očekávám vzhledem ke svý osobě. Přesto hraju zejména FPS, a pokud se vám zdá, že jsem nějakou hru v nějakém pro mně okrajovém nezajímavém žánru příliš neférově strhal, berte to tak, že jsem byl na ni možná zbytečně moc příšnej a na mé hodnocení při rozhodování o koupi moc nehleďte...

Pokud se někdo na hry dívá podobným způsobem jako já, možná mu pomůže pár brief-hodnocení některých posledních her, co jsem hrál za cca posledních 5 let:

Alien: Isolation
ANO! Něco tak celkově zvládnutého a kvalitního jsem nehrál od Kuvajtu napadení. A to jsem na hry ras a náročnej kokot. (Amplikováno láskou k látce. Když se dílo aliení podaří, je to pro mě dvakrát větší nářez. Když se dílo provaří, vzniká dvojnásobná sračka.)

Rise of the Tomb Raider
ANO. Jedny z nejhezčích navržených scenérií v historii průmyslu hledejte zde. Jsem fotograf, takže hrátky s barvami, hloubkou ostrosti, košatá panoramata, dupaté holky, to je moje.

Quake Live
ANO. Stařičký Quake se možná neloučí na vrcholu jako Michael Jordan, ale ani na kolenou jako Muhammad Ali.

Fallout 1.5: Resurrection
ANO, pokud se vám z grafiky (která je místama dokonce ošklivější, než v původních hrách) zde uzřené vysloveně nezvedá kufr. Hra splňuje dvě zásadní kritéria - udržela si mou pozornost a zároveň neoplývá žádnou zásadní vadou.

Far Cry 3
ANO, byť mnohem nevyrovnanější než Crysis, sotva jsem ji přejel, ale zároveň mnohem zajímavější příběhem, v charakterech i prostředím. Dlouho jsem tomu nevěřil, ale odvážný a osvěžující Ubisoft překonal ustrnulý Crytek. Vítejte na ostrově, kde nikdo, a ze všeho nejmíň vy, není úplně normální.

Thief
ANO. Průser jara, a taky nářez jara 2014. V sexy kulisách se ale odehrává fakt divnej příběh (a 1 000 dalších věcí, které mě serou). Košatá směsice debility a moudrosti, rozhodně ale zážítek.

Far Cry 4
ANO. Far Cry už asi nikdy nebude nejpřelomovější a nejoriginálnější série pod sluncem, rozhodně je ale hra zábavně a profesionálně udělaná a má určité čaro.

Wolfenstein: The New Order
ANO, mám, zhusta na háku, co si nesympaťák Warren Spector, z jehož her mě beztak zajímal jenom Thief, o náckobraní vlastně myslí. Jde o to, že jsme narazili o hru hnětenou s láskou, na dobře hratelnou střílečku s jistou audiovizuální hodnotou, která nějakou dobu vydrží. A to není málo.

Crysis
ANO, ale je to taková umělá holka bez koulí, co hezky vypadá a nenadchne/neurazí. Kdo by se na takovou holku zlobil?

Wolfenstein: The Old Blood
ANO. The New Order a The Old Blood jsou jako dvě pořádná chlupatá varlata. Převlečený datadisk The Old Blood je to menší z nich.

Tomb Raider
ANO, čistá komerce (©Vladimír Železný), avšak zábavná. Hra, kterou na svých bedrech nese hlavní hrdinka; bez Lary by asi neobstála.

F1 2013
ANO, úspěšný simulátor, který by potenciálně mohl být i úspěšnou příběhovou hrou a hlubší sondou do závodnické duše, kdyby se někomu chtělo. Which of course requires balls. Takhle je to spíše jen - simulátor ojíždění Pirellek.

Ori and the Blind Forest
ANO. Too different to avoid.

..... .....

Doom
NE. It's fucking slow.

Crysis 3
NE, druhá půlka hry není nic jiného, než načančaný, stereotypní, pomalý a složitě hratelný grc. ANO pouze pakliže hrajete hry výhradně očima - dejte si obtížnost pro blbce z placfakulty a kochtejte se polygonovým pornem.

Crysis 2
NE, něco tak pozoruhodně vykleštěného a nezajímavého jsem léta nehrál, a to jsem v pubertě hrál i simulátor pěstování a hnojení mařky.

Deus Ex: Human Revolution
NE. Vše, co si o této hře myslím, napsal do databáze moudrý uživatel Ebb.

BioShock 2
NE. Amplifikované morrowindovské staré déja-vu, člověk se pět roků těší a pak zjistí, že čekal na Godota. Podle mě má Bioshock špatný level design i enemy design a weapon ballance atd. Což je u střílečky průser jak mraky.

Hitman: Absolution
NE. Většinou mám s blbýma hrama asi takovou trpělivost, jakou měl Goebbels s židama. Tento Hitman nebyl ten případ, protože jsem měl předchozí díly rád. O to větší bylo pak moje zklamání, jelikož Absolutionek popřel všechny mechanismy, které se mi na Blood Money po čertech líbily a vlastně tu hru "udělaly".

Far Cry: Primal
NE. Asi taková herní lahoda a potěcha, jako když si objednáte kvalitní černý čaj a přinesou vám ovocný třikrát přeceděný. Přitom první díl byl excelentní jedinečnou hrou a i další díly byly, když už místama nic jiného, tak alespoň zábavné.

Alan Wake
NE. Hra, jejíž konec by mě velmi zajímal, ale zcela mi neimponuje její gameplay. Při stahování pojebaného mouse acceleration patche jsem navíc chytl vira. Tfuj. Od vydání Death Rally mě Remedy skoro dvacet roků jen serou.

Metro 2033
NE. Bolševické bláto. Valím voka, že lze udělat áčkovku s ještě horším gameplayem, než jsou Alieni, ale očividně to de. "Vyzdvihl" bych velmi špatné míření a bojůvky celkově, spolubojovníky nebrat.

Aliens: Colonial Marines
NE!, je to kopanec alienům do kulí, typická ojebávka a dojná kráva, škoda na toto téma klávesnici oťukávati.

Singularity
NE! Když pánbůh naděloval talent, tihle borci asi někde vychrápávali opici. I tvorba účtovacích případů v dosáckém programu ÚČTO, co po čas mého mládí frčel na obchodkách, je vedle Singularity hratelnostním trhákem.