Wolfenstein: The Old Blood

05.05.2015 PCPS4XOne
Wolfenstein: The Old Blood je samostatne spustiteľný datadisk, v ktorom sa vrátime pred udalosti Wolfenstein: The New Order.

Prequel je zasadený do roku 1946 a rozdelený je na 2 príbehové časti. Prvá časť sa volá Rudi Jäger and the Den of Wolves a sleduje snahu Blazkovicza získať na hrade Wolfenstein presnú lokalitu Deatsheadovho sídla. Do cesty sa mu ale postaví psychopatický strážca väzenia a niekoľko desiatok po krk ozbrojených nacistov. Druhá časť sa volá The Dark Secrets of Helga Von Schabbs a sleduje hlavného hrdinu vo Wolfburgu, kde nacistická archeologička na vykopávkach hľadá starobylé artefakty nesmiernej moci. Temná sila sa prebúdza...

Hra ponúka oproti originálu nové zbrane, nepriateľov a samozrejme nové prostredia.

Kwoky: asi jo. ale na Steamu už to bylo o 50centů levnějc :-)

Poslední Wolfenstein u mě opět zabodoval, a to z jednoho podstatného důvodu. Užíval jsem si kombinace mých nejoblíbenějších herních stylů, jakými jsou stealth a akce a přestože se mohou leckomu jevit stealth pasáže poněkud krkolomně, já si nemohl stěžovat a užíval si je. Ale jak už to u Wolfensteina bývá, prioritní akce měla i tentokrát svoje kouzlo a neméně k její kvalitě přispěla i mému uchu příjemná zvuková stránka hry a jak jinak, nejvíce zvuky zbraní. Zbraňový arzenál sice není špatný a trpět nedostatkem munice příliš nehrozí, nicméně bych rozhodně uvítal alespoň minimální upgrade zbraní jako u Wolfenstein. Tam totiž neustálé hledání zlatých cihel a nezbytné šmejdění po všech možných koutech mělo smysl a upgrade zbraní byl tak závislý na tom, jak důkladní jste při hledání byli, kdežto u Old Blood jsem smysl sbírání zlatých cihel nějak nepobral.

Přiznám se, že příběh jsem ani u Old Blood příliš neřešil, i když úplně jsem jej také neignoroval, přesto však byl pro mě na minimálně druhé koleji.

Optimalizace hry měla sice svoje občasné výkyvy, ale nebylo to nic, co by se po nepatrných úpravách nedalo sladit na kvalitní úroveň.

Co dodat? Celodenní nekonečné stahování přineslo opět velmi dobrý zážitek a pocit ve stylu "už abych k tomu zase usedl" mě přepadával opravdu často, takže menší výtka tudíž platí nepříliš velké délce hry, která se alespoň trochu mohla přiblížit předchozímu New Order. Za mě tedy spokojenost a opětovné utvrzení v tom, že Wolfenstein pro mě zkrátka byla, je a bude kvalitní herní značka, která, jak je vidět, mě jen tak nezklame.

Pro: design hry, kombinace akce a stealth, záživnost

Proti: délka hry

Wolfenstein: The New Order byla parádní řežba s dobře pojatým příběhem a výbornou audiovizuální stránkou. To samé jsem pochopitelně očekával od datadisku The Old Blood. Ve výsledku jsem to částečně dostal, ale pár výtek mám.

Příběh hraje v The Old Blood bohužel druhé housle, je zapomenutelný a hráč ho spíš ignoruje, což bylo docela zklamání, protože právě v něm The New Order exceloval. Na druhou stranu ani nepřekážel a pár svých momentů měl, bylo jich ale poskrovnu.

V čem datadisk ale vyniká je akční část hry. Je to řežba hlava nehlava, zbraně jsou stále výborné a systém velitelů, které je lepší zabít ve stealth režimu, se mi hodně líbil. Při plížení občas chybovala UI, což bylo někdy humorné, jindy k vzteku - v předposledním levelu jsem potichu podřízl (jako podsvinče) jednoho nácka, a druhý si toho ani nevšiml. Přitom s ním vedl rozhovor. Naopak, zpoza náhrobního kamene jsem pistolkou s tlumičem zabil velitele, po chvíli jeho tělo objevil nácek a jak najednou celá mapa věděla že jsem schovaný zrovna za tím šutrem! Při akci ale UI fungovala naprosto v pohodě a dokázala chytře zatopit.

Co se týče lokací, designu misí, grafiky a hudby, zde naprostá spokojenost. Hrad Wolfenstein byl hodně fajn, ale nejvíc se mi hra líbila zhruba od návštěvy Kesslera ve vesnici.

Celkově tedy výborná zábava, hra nenudila a mohla být klidně i o ty tři hodinky delší. Takže i přes malé mínusy spokojenost.

Herní výzva 2017: 9. "Jack_Dark doporučuje!"

Pro: Akce, zábava, grafika, lokace

Proti: Poslabší příběh, pár chybek v UI

Oznámení Old Blood mě nadchlo, zvlášť že termín vydání byl za necelé dva měsíce. Uteklo to jako voda a skoro rok od vydání New Order, je tu Old Blood. Spíše než DLC, bych tento kousek označil za poctivý datadisk!

Návrat do hradu Wolfenstein je parádní pro všechny pamětníky, co hráli Return to Castle Wolfenstein. Tato základna ukáže něco z prototypů zbraní na kterých nacisté pracovali, představí nové záporáky, předvede nové nepřátele a hlavně se i do rukou BJ Blazkowice dostanou nové zbraně a perky. BJ nebude na vše úplně sám, objeví se zde i pár přátelských agentů a lidí co mu nabídnou pomocnou ruku.

Další příjemná herní vychytávka je, že v každé kapitole lze najít místo, které přepne hru do úrovně v původním Wolfenstein 3D. Pro všechny co hráli původního Wolfa je toto povinnost.

Do příběhu jsem schválně moc nezabíhal, jelikož nabízí pěkné zvraty, parádní prostředí a osobnost BJ který má charakter a občas dovede i zavtipkovat. Akce je to stále skvělá, přestřelky vypadají famózně, zbraně dobře zní a pocit z hraní je zkrátka výborný. Vše to pěkně odsýpá a za nějakých 8 hodin může být hotovo. Času to zabere více pokud budete plnit ještě staré levely z Wolfa, plus pak hra nabízí challenge úrovně, kde je potřeba vyčistit arény od nacistů.

Za nějakých 20 eur je to poctivý datadisk, který nabízí úplně nový obsah pro Wolfa. Navíc letošní rok je hodně s FPS na štíru, tak tohle rozhodně udělá radost všem fandům tohoto žánru.
Nemůžu si pomoct, ale čekal jsem více. Příběh, na který původní hra kladla takový důraz, je nezajímavý a vyskytující se postavy v něm jsou mi ukradené. Autoři se snažili přiblížit jejich osudy pomocí zápisků, ale to nemá takovou sílu, jako s nimi skutečně něco zažít.

Technická stránka v podání idTech 5 enginu je stále žalostná. Doskakující textury, nízká míra detailů, nezničitelnost prostředí (až na některé bedny), mizerný zvuk a ještě mizernější pocit ze střelby... Kromě toho, 6ti hodinová hrací doba a 35Gb na disku?

Stealth pasáže jsem ignoroval poté, co mi hra skriptovaně spustila poplach a vzhledem k nízké obtížnosti všeobecně není kradmý postup nijak zvlášť nutný. Nepřátelé nereagují na pohozené mrtvoly kolem, ale když jdou do akce, ví naprosto přesně mou polohu. I skrz zdi.

Pro lineární level-design je přítomnost mapy dost legrační a samotný pohyb v úrovni mi kolikrát připravil nemilé překvapení. Oldschool Wolf3D pasáže se hodně rychle přejí a napotřetí už jsem je rovnou ignoroval.

Né že by to byl vyloženě průser, ale víc odvařený jsem byl z prvních trailerů, než z celého hraní tohodle addonu....

✰✰
Vynikající prequel k The New Order, který jsem si užil snad ještě více. Zombíci ke konci tomu přidali šťávičku a řachance z twin brokovnic prostě neomrzí. 8 hodinová herní doba (rád si lokace prohlížím) je úctyhodná a to mám hru splněnou bez challengí a sebrání všech collectibles jen na nějakých 56%. Rozhodně doporučuji.

Pro: Příběh a jeho styl vyprávění, twin brokovnice, zombíci, humor, grafika a optimalizace

Proti: Stále příliš lineární, ne tak napínavé animace a dialogy jako v The New Order