Fallout 1.5: Resurrection

freeware
03.10.2013
Resurrection team
Fallout 1.5: Resurrection je totální konverzí Falloutu 2 se zcela novým příběhem. Dějová linie se odehrává v období mezi prvním a druhým Falloutem v lokalitě východně od právě se rodící NCR, zhruba tedy v Novém Mexiku. Ve hře tak narazíme pouze na nové, originální lokace.

Hráč se probouzí na dně temné jeskyně s těžkými zraněními. Neví, jak se tam ocitl, a ani neví, kdo je vlastně zač. Začíná tak od úplné nuly a pátrá po své minulosti, jež je temnější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Příběh servíruje několik desítek rozmanitých úkolů zakomponovaných do světa zmítajícího se v chaosu. Některé úkoly je možné řešit vícero způsoby a dobré řešení od špatného nebývá na první pohled jednoznačně patrné. Hra oplývá drsnou atmosférou, dokreslující úpadek lidské společnosti.

Resurrection je o vzkříšení, jednak samotné hlavní postavy, která v úvodu unikne smrti o pověstný vlásek, ale je také o vzkříšení starého Falloutího světa.

(Omlouvám se za případné spoilery)

Temnota. Temnota se nikdy nezměnila. Celý svět se do ní propadl. Zbyla jen Pustina. Nikdo nikomu nevěří. Zůstala jenom zloba, neustálý strach, zklamání, bolest. Z civilizace se zachovali jen ruiny měst a pár nebožáků, co přežívá, jak se dá. Skrz depresivní radioaktivní mračna však občas vysvitne slunce, záblesk naděje. A dá snad i důvod k tomu vydržet ještě o něco déle.
Jak přežít ve troskách starého světa, kde se vás téměř všichni snaží zabít a navíc si ani nepamatujete, kdo jste nebo kam to jdete? Jedinou věcí, co vás pohání vstříc naplnění vašeho osudu je podivný přívěsek, který se vám od probuzení houpe na krku a vy víte, že musíte zjistit, co znamená. Putujete Pustinami bývalého Nového Mexika, vyděláváte si na přežití úkoly, krádežemi, vraždami. Občas ale na všechno nestačíte a ze dvou holek, které jsou odlišné jako nebe a noc, co se k vám při putování přidají, se časem stávají pověstní přátelé na život a na smrt.
Nic však není jednoznačné, jak se zdá, žádná z frakcí není úplně dobrá ani úplně zlá. Protože jak známo, nikdo nepáchá zlo, protože je to zlo- jenom si ho zamění za dobro a štěstí pro sebe.. Pomůžete raději izolovaným potomkům Vaultu anebo jejich žoldákům, co za měšťany denně nasazují životy v boji se smrtící hrozbou? Rozhodnutí je jen a jen na vás. A tak to má být. Ať však tak nebo tak, pátrání po vlastní minulosti pokračuje, nesnese odkladu, poněvadž pro vás není nic víc důležitější. A odhalení může být strašlivější, než by se vám kdy mohlo zdát.
Fallout 1 je pro mě modlou, nejlepší hrou, co kdy vznikla a čeští autoři důstojně naplnili její odkaz. Opět jsem byl "tam", kde bych chtěl doopravdy existovat, ať už to možná zní jakkoliv šíleně. Pocit, když nevíte, co se v nadcházejících chvílích stane a a bez bázně a s odvahou v srdci kráčíte vstříc svému osudu.. S grafikou se prakticky vůbec nehnulo a je to sakra dobře, tedy až na pár nových zbraní a věcí, což je jen vítané zpestření.
Problém je ten, že jsem hru ještě nedohrál, poněvadž se prosekávám poslední lokací- V tom vidím jeden z mála problémů a to, že pokud nemáte postavu vyloženě specializovanou na vědu, je docela obtížné to bez drog dohrát. Ale vždycky je nějaká skulinka, postranní cesta, způsob, jak dosáhnout svého a věřím, že bude i zde. Další z mála "problémů" jsou velice štědřě placené questy, které se ale odvíjejí od toho, jakou máte postavu a já vždycky hrál tak trochu za vychcánka. Poslední problém spíš bude pro mladší hráče, protože kdo je odkojený šípkami z F3, aneb "kam má jít a co přesně udělat", bude zklamán. Takže je nutno zapojit mozek a může se stát, že budete číst více, než klikat terčíkem na nepřátele.
Ale to je v pořádku- tohle není žádné zku..vené FPS. Tohle je Fallout!

Pro: Fallout, tak jak ho chceme.

Proti: Možná jen víc lokací.

Je možná zvláštní, že jsem si na první komentář vybral zrovna "mod", ale on to je mod jen proto, že se k instalaci potřebuje původní hra. Jinak je to podle mě plnohodnotný díl Falloutí série (3 a NV, do série nepočítám). Čtu tady komenty od lidí, že hra je nudná a zabugovaná. Popravdě jsem za celé hraní nenarazil ani na jeden bug, nebo problém, který by mi ztížil pokračovaní hrou, nebo nedokončení nějakého questu a nudná ??? ani náhodou. Jen jak jsem si k tomu sedl, zastřelil první krysu a prošel si první rozhovor zatlačil jsem nostalgickou slzu v oku a začal jsem si hru totálně uživat. Rozhovory jsou neskutečně obsáhlé, questy zábavné a vůbec, je to prostě Fallout se vším co k němu patří.
Lehce mi vadilo to, co tady už bylo napsáno a to je že v každém městě jsou vlastně dvě bandy, a vy se jen musíte rozhodnout ke které se přidáte. Ale není to nic to by mě nějak otravovalo.
Co se týče příběhu, tak začátek je klišé jako sviňa :-), ale jak jsem procházel dál a dál, tak mě samotného dost zajímalo, jak to vlastně skončí a celý celek příběhu taky příjemně překvapil.
Prostě klobou dolů před lidma, kteří se na tom podíleli, a pokud si někdy budu chtít zahrát Fallouty, tak to bude automaticky. F1 , F1.5, F2 a né jinak :-)

Pro: Rozhovory, questy, dopady na vaše rozhodnutí, prostě Fallout :-)

Proti: V každém městě stejný problém. Dvě organizace a vy si vyberte.

Vzhledem k tomu, že a) udělat hru ve stylu a náladě starých Falloutů je těžké, b) udělat ji online, nezávisle, amatérsky je kurvatěžké, c) značné % her mě více nebo méně neoslovuje a přibývajícím věkem se to rozhodně nelepší, považuju Ressurection za veliký úspěch. Navzdory mnoha přechytřelým posměváčkům mě příběh hry zajímal a bavil (ač ke konci slábl) a dialogy většinou taky (ač je trochu na jedno brdo napsala úzká skupinka navzájem asi podobných lidí). Pak tady máme velmi dobře napsanou lokaci Rat Hole a přinejmenším zajímavé Albaquerque a celkově dobrou "původní" atmošku...

Největším provarem Ressu tak zůstává neochota aplikovat větší množství nové unikátní nebo v komunitě volně dostupné grafiky, kromě pár koncových obrazovek není ve hře snad žádný nový hezký kus retro umění. Nicméně přesně to jsem čekal. Kdyby byli autoři v tomhle směru čipernější, neevokovaly by jejich nové lokace Klamath, Den, Vault City atd. a byli by ještě více za frajery:)

Neočekával jsem, že se budou autoři věnovat hlubokým, propracovaným tématům Studené války aj. divokým, fantastickým, byť nikdy nezrealizovaným designům (které obsahoval projekt Van Buren), takže jsem v tomto ohledu nemohl být zklamán. Navíc došla k vydání v době, kdy už jsem se o její osud prakticky vůbec nezajímal a o to víc jsem si ji užil.

(Hru jsem recenzoval pro GAMESY.)

Už začátek hry přinesl určité pochyby o kvalitách díla - hrdina se probouzí v jeskyni, se ztrátou paměti. Klišé jak řiť, ale víme co s takovým začátkem nadělal Planescape: Torment, takže jsem nad tím mávnul rukou a pokračoval ve hře. O pár minut dál se mi starostka úvodní osady představila slovy "jmenuji se starostka[...]", což už bylo mírně wtf a dávalo tušit věci příští. Úvodní vesnici (=vyspělejší Arroyo/squat před V13) zakončila jakási slovní hříčka na téma proč se Rat Hole říká Rat Hole, kterou dokonale zabil anglický překlad. (A které se v české verzi imho mělo říkat prostě Díra.)

Rat Hole (=Den) je první větší "město", ve kterém si můžete vybrat jestli budete plnit questy pro bandu hrdlořezů, nebo radši pro bandu feťáků. Samotný quest točící se kolem jejich konfliktu patří asi k nejsvětlejším bodům Ressurection, ale vzhledem k tomu, že ani jedna strana nejsou zrovna sympaťáci, jsem se tu při první návštěvě dlouho nezdržoval a vyrazil dál, do Seditu (=asi jakože Klamathoidní Hub).

Touhle dobou už si nešlo nevšimnout, že všechny postavy jsou napsané jedna jako druhá a cca 4/5 všech NPC jsou od sebe podle dialogů v podstatě k nerozeznání - trochu se liší mírou nevrlosti, ale jinak je to jeden sterilní šablonopanák vedle duhého. V Seditu sídlí všechny 3 ze 3 karavaních společností v oblasti, ačkoliv tu v podstatě nic zajímavého není, snad krom jeskyně plné páračů, kteří z nějakého důvodu nepožírají místní obyvatelstvo. Sedit je jinak asi nejnormálnější lokace. Mimochodem lokace jako takové jsou poměrně dobře vyvedené a je to jedna z mála věcí, kterou autoři modu obstojně zvládli.

Dál máme ve hře ještě Corath(=Redding), což je taková větší obdoba Rat Hole, ale stojej proti sobě ještě větší hovada (plus si každý ve městě myslí že zákon o ringu "dva vejdou jeden vyjde" je dobrý nápad) a Albaquerque (=Vault City), které... je relativně normální. Když pominu, že jsem musel za "blbé průvodcovské kecy" vysolit několiset(!) zátek, abych vůbec pohnul s hlavním questem, který má vůbec sklony se vytrácet mimo dění. (Ten mimochodem ačkoliv je klišovitý a značně předvídatelný nedopadnul po příběhové stránce zas až tak katastroficky.)

V Albaquerque se ke mě přidala Lystra, do té doby nejlépe napsaná postava v celé hře. A vydrželo jí to zhruba do chvíle, kdy se ke mě na konci dialogu přidala - v ten moment se sympatická mladá dívka s rebelskými sklony změnila na upjatou pipinu a.. no.. nic.

Dál už jen nepřátelská základna, nebo dvě. Rozsahem tedy FO1.5 optimisticky pokrývá 4 města, čili asi třetinu FO2. Bohužel skill-checky na konci hry si říkají alespoň tak o dvojnásobek obsahu. Navzdory vysoké výdrži nepřátel a zabugovaným náhodným setkáním jsou souboje tou nejlepší částí Ressurectionu, což je bohužel do značné míry dáno tím, že mechanismy soubojů autoři Ressurectionu nedělali.

Obecně jako RPG by snad Ressurection mohl obstát za 70 bez většího remcání. Jako Fallout hra se ale jedná o téměř jednoznačný fail a kdybych měl hodnotit jen samotný nový obsah, bylo by to za 35. Ressurection na Falloutí formuli prostě kazí skoro všechno a jakkoliv jsem se snažil být při hraní trpělivým optimistou, nakonec musím konstatovat, že bych byl jakožto příznivce Falloutu radši, kdyby Ressurection vůbec nevyšel.

Není to dokonalé, má to spoustu much, trvalo to deset let... ale je to Fallout, tak jak ho chceme a máme rádi. PECKA :D

Pro: Příběh, questy, support od tvůrců

Proti: Bugy, záseky