Far Cry 5

27.03.2018 PCPS4XOne
Pátý návrat série Far Cry vás obuje do bot zástupce šerifa z okresu Hope County ve státě Montana. Chudé místo sužuje nemálo problémů, největší trable však působí náboženská sekta Eden's Gate klanu Seedů. Kazatel Joseph Seed prorokuje brzký konec světa a jeho militantní přívrženci pro svou spásu neváhají terorizovat široké okolí.

Otevřený svět rurálního severozápadu Spojených států přináší doposud největší mapu, přičemž zdejší vzdálenosti jde opět překonávat jak pěšky, tak za pomoci nejrůznějších dopravních prostředků, nejnověji doplněných letadly. Terénní práce vyšetřovatele zahrnuje především návštěvy po okresu rozesetých usedlostí, vesnic a městeček. Státním zaměstnancům tam vesměs nedůvěřují ani ti, kteří Seedovu fanatickou věrouku odmítají. Není proto divu, že sektáři vás považují za cíl číslo jedna.

Mimo editoru postav debutuje i tzv. "dynamická AI." Nepřátelé přizpůsobují taktiku vašemu počínání a každá konfrontace se sympatizanty sekty by tak měla být trochu jiná. Vedle nejlepšího přítele člověka si lze na pomoc přivolat spolubojovníky, například majitelku baru či třeba pastora. Tyto zemité charaktery si žijí vlastní životy i mimo občanskou válku nízké intenzity a každý dovedly k odporu vlastní pohnutky. V případě online kampaně vás může kdykoliv podpořit druhý hráč jakožto co-op parťák.

Od již pátého dílu Far Cry jsem příliš nečekal, vlastně jsem se až docela nedávno dozvěděl o jeho motivu a zasazení. Poměrně kritické recenze a názory, které šlo po vydání nalézt snadno a lehce, ovšem mají často naopak nádech naléhavosti si takovouto hru vyzkoušet na vlastní kůži - takže na rozdíl od čtvrtého dílu, který jsem vynechal vzhledem k jeho blízkosti k FC3 a minimálním rozdílům, jsem se pátý díl rozhodl vyzkoušet bez časové prodlevy. A ono sláva, ono jde v jistém smyslu k návratu ke druhému dílu - vedle Operace Flashpoint a Vietcongu mé nejoblíbenější videoherní "střílečce".

Pozitiv bezprostřední po dohrání vidím dostatek, a myslím, že tento velmi kvalitní zážitek není jen chvilkový, ale i přetrvá. Netradičně musím začít od hudby a zvuků, které mají lví podíl na smyslovém prožitku a společně s vynikajícím vizuálním zpracováním tvoří výraznou kombinaci. Dan Romer dokáže navodit specifickou atmosféru, která je zde v rámci série asi nejpovedenější (When the Morning Light Shines In, We Will Rise Again). Shodou náhod jsem ve stejném čase narazil na tři díla zabývající se náboženským kultem ve vyspělé, moderní, společnosti. Jedná se tedy o Far Cry 5, Outlast II (u kterého se už nezbavím dojmu, že jde o hororovou variantu na Far Cry 5) a také Murakamiho 1Q84 - v jistých ohledech tak mám na toto téma odlišné pohledy a to myslím ještě o nějaký kus zvyšuje výsledný zážitek. Příběh, který je recenzenty často kritizován, jsem si užil a Josepha Seeda samozřejmě oblíbil (o poznání než oblíbeného Vaase z FC3), ačkoliv jeho role je spíše minimální. Stejně tak jsem se bavil u samotného hraní. Jako celek je vše kompaktní, nic nepřibývá, nic nechybí. Jde o klasický princip sandbox hry, kdy záleží jen a jen na přístupu. Mně například vyhovovalo hrát v menších úsecích, ale v častějších intervalech. Stereotyp typický pro hry od Ubisoftu se nedostavil ve větší míře, nicméně jasně musím přiznat, že bych FC5 po dokončení nějaký čas nezapnul.

Hratelnost je zcela typická pro sérii, mnoho možností v poměrně se opakujících akcích a úkolech. Stále mně však překvapuje, že i v tomto konceptu dokáží tvůrci přicházet s něčím ne tak okoukaným a oživovat zavedené postupy v game designu. Využití vzdušeného prostoru a silné inklinaci k parťákům jen schvaluji, stejně jako nápad jasného konceptu tří regionů, a sbírání bodů za plnění rozličných akcí. Nicméně i vůči bezproblémové a zábavné hratelnosti u mě hrál prim příběh, respektive některé jeho nuance, které bez pochyb mohou působit i například hloupě až nepatřičně (citáty hlavních postav, pár více bizarních úkolů, celé poselství a jeho podání...) tak já jej naopak přijal jako hlavní bod titulu. Ač tedy v mírně sebe parodizujícím oparu. Dokonce i čtyři "záporáci" jsou zde (ovšem znovu, jen v omezeném čase) vykresleni logicky a důvody, proč to či ono dělají (v rozšířeném konceptu war - famine - pestilence - death) jsou patrné. Jako určitý komentář k pomyslném úpadku civilizace není FC5 vůbec tak špatné, jak je někdy popisované. Naopak.

Silná osmička, s tím, že jde o velmi povedenou hru, která mě utvrzuje v tom, že Ubisoft se v AAA prostoru snaží často o trochu více než konkurence a jiné "střílečky". Povedený dojem podtrhují i malé HW nároky (a tedy plynulost hraní) a ideální hrací dobu okolo 15 až 20 hodin. Navíc, nemohu najít něco, co by mě na Far Cry 5 přímo vadilo - naopak je mi celá hra sympatická.

Pro: hratelnost, příběh, hudba a zvuky, game design, perky

Proti: drobnosti

FC5 úspěšně pokračuje v likvidaci základního stavebního kamene celé série a původně čistou střílečku přetváří v uzoufání nudný kolovrátek volno časových aktivit a misí založených na plnění nesmyslných výzev. Více než plnohodnotný díl působí hra dojmem narychlo spíchnutého DLC. Obzvlášť ve srovnání s nedávno vydaným Assassins Creed: Origins od stejné firmy je FC5 jen chudý příbuzný. Prostě obyčejné pískoviště, kde někdo bezmyšlenkovitě rozházel hračky.

DLC vejvaru odpovídá i nezajímavý a špatně vyprávěný příběh s triviální zápletkou a nulovými zvraty. Po slibném úvodu příběh jakoby usne a většinu herní doby se vůbec nic neděje. Dochází pouze k postupnému odhalování osobností a motivací hlavních záporáků. Vedlejší postavy prakticky nejsou. Vesměs jde o známosti na jednu noc, které něco zablekotají a pak se po nich slehne zem.

To, co bylo dříve ve hrách přítomno automaticky hned od začátku, je nutné v FC5 získat přes otravný systém perků. Chceš mít v kapse více než jednu zbraň? Vezmi lopatu, zabij 10 krtků a za odměnu dostaneš body, za které si můžeš odemknout zázračnou super schopnost Nosič dvou zbraní. Nebo tří, když zabiješ krtků dvacet. Vopruz, který ale jednoduše odstraňuje čít Já chci všechno hned.

Když však přijde na střílení - je to zábava. AI nepřátel sice vyvádí psí kusy, ale obléhání a dobývání nepřátelských pozic nabízí mnoho možností, jak se vyřádit. Lokace jsou pokaždé zajímavě navrženy a skrývají nejedno překvapení. Bohužel intenzivní akce trvá zhruba 3 až 5 minut a pak spadne řemen. Hratelnost nemá žádné tempo, chybí spád a závěrečná gradace se nekoná. Díky neustálým únosům hráče z herního světa do neznáma je herní zážitek zcela rozbitý.

FC5 názorně ukazuje, jak nudné a života pusté jsou otevřené herní světy, pokud se nejedná o plnohodnotné RPG. Designérská zoufalost a neschopnost naplnit svět kvalitním a zábavným obsahem je vidět na každém kroku. Někomu možná stačí ke štěstí chytat lelky, mě ne.
Tak když Ubisoft poprvé Far Cry 5 ukázal tak se mi to moc nelíbilo, ale po první hodině hraní jsem si říkal, že jsem si tu hru nekoupil už dřív podle mě je hra téměř dokonalá. Už od třetího dílu na tato série servíruje skvělé záporáky ve trojce to byl Vaas ve čtyřce Pagan Min a tady to je Joseph Seed a jeho rodina opět to byl záporak které ho jsem si zapamatoval už o první minuti kdy jsem ho viděl, ale teď si řekneme i jiné klady kterých má hra hodně. Jako první tu je Krásná grafika, která se sice od svého předchůdce moc neliší ale nádherné scenérie Hope County se mi nikdy neomrzely to je i druhy klad hry prostředí které je prostě nádherné a dost velké na vyblbnutí s tím se taky pojí i vedlejší mise které mi poprvé v sérii přišli hodně zábavné a rozmanité, takže pecka.
Jako další tu je příběh ten sice není bůh ví jak převratný, ale díky záporákovi je skvěle podaný. Pak tu jsou i pořádný boss fighty konečně, a ne žádný quicktime event. To je hodně velký plus. Pak tu jsou parťáci, které si můžete přivolat mate tu například medvěda, odstřelovače, letce a je jich víc těch hlavních je asi 9. Pak tu je velká škála zbraní a jejich úpravy a svojí hlavní postavu si pochopitelně také upravujte ale není to dovednostními body které jste získávali za zkušenosti, ale tady máte talenty, které dostáváte tím, že třeba mate zabit 10 lidí útočnou puškou a nebo zabití někoho potichu těch možností je fakt hodně. Pak se mi hrozně líbil pocit ze střelby ten byl skvělý, a hlavně to ozvučení jak braní, tak i té hudby která byla skvělá a pak tu máte velký vozoví park od letadel, aut, lodí a vrtulníku to je fakt bomba.
A jako zápor tu mam jen jednu věc a to že hlavní hrdina nemluví to mi prostě brání dát teto hře 100% ale jinak to je skvělá hra kterou jsem si užil a pokud máte rádi Far Cry a ještě jste pětku nehrály tak to udělejte podle mě nebudete litovat těch novinek tu je fakt hodně 95%.

Pro: Grafika, prostředí a velikost, záporák a díky tomu příběh, parťáci, zbraně a jejich úpravy, pocit ze střelby, ozvučení, hlavní i vedlejší aktivity, dopravní prostředky, boss fighty,

Proti: Hlavní hrdina nebo hrdinka nemají dabing.

• XOne 90
K sérii Far Cry jsem se dostal asi jako každý a to v roce 2004, kdy vyšel první díl, ze kterého jsem by nadšený.
Po třinácti letech jsem se k sérii vrátil, když jsem si pořídil X1 a rozhodl jsem se, že první konzolovou hrou bude Far Cry: Primal. Po dohrání "prájmlu" jsem byl stejně nadšený jako po dohrání prvního dílu, proto jsem se rozhodl, že si zahraju Far Cry 4. Když jsem dohrál čtyřku a její DLC Far Cry 4: Valley of the Yetis došlo mi, že Primal zase tak vynikající nebyl. Far Cry 5 vypadal, že by se měl vrátit do kolejí čtvrtého dílu, bohužel se tak stalo jen částečně.
Po grafické stránce toho není hře moc co vytknout. Zpracování je vynikající a rozlehlý, otevřený svět se mi za celou dobu hraní neokoukal. Co se hratelnosti týče, spousta lidí si stěžovala na opakující se zápletku s předchozích dílů. Tohle je jedna z věcí, která mi vůbec nevadila, naopak jsem se těšil, že příběh bude podobný čtvrtému dílu. To se z části vyplnilo, opět jsme bez ničeho vhozeni doprostřed mapy, kterou musíme postupně osvobozovat, jenomže z mého pohledu je příběh hrozně komplikovaný a nedokázal jsem se v něm pořádně zorientovat. Tomu pomohly i postavy záporáků. S Paganem jsem si to užíval, tady jsem byl v rozpacích.
Nepřátele postrádali veškerou rozmanitost, nebyl problém ve hře najít stanoviště, kde byli všichni nepřátele stejně oblečení.
Nelíbil se mi taky sytém perků, body se udělují jen za splněné podúkoly. Systém s XP je podle mě lepší.
V kampani si na pomoc můžete vybrat z několika postav. Přiznám se, že jsem to nikdy nezkoušel, nepotřeboval jsme je.
Je škoda, že ze hry zmizela možnost vyrábět si svépomocí různé nástroje a batohy, zvířata jsou ve hře už jen víceméně na parádu.
Moc se mí líbilo přidání helikoptér a letadel, kropit s nimi stanoviště z výšky těžkým kulometem a raketami bylo super.

FC5 je povedená střílečka, která, jak se říká, nenadchne ani neurazí.

Pro: Veliký, otevřený svět, grafika, letadla

Proti: Ke konci to byla trochu nuda