FIFA International Soccer

15.07.1993 PC
1994 SNESSegaGGAmiga3DO
1995 GB
1996 SegaMS
Extended Play, Visual Sciences (Amiga verze), EA Canada (PC verze), The Creative Assembly (PC verze), Probe Software (GB verze), Tiertex Design Studios (SegaGG verze), Tec Toy S.A. (SegaMS verze)
FIFA International Soccer, také známý jako FIFA 94, je prvním dílem úspěšné série fotbalových simulátorů od Electronics Arts.

Na rozdíl od konkurence, jako byly Kick Off a Sensible Soccer, bylo v tomto fotbale využito izometrického pohledu. Hra představila 48 mezinárodních týmů + 1 výběrový (klubové chyběly) s vymyšlenými hráči (hra neměla licenci), pět různých strategií, hodnocení atributů hráčů s desetibodovou stupnicí a multiplayer pro čtyři lidi.

Jeden z prvních fotbalů, u kterého jsme měli tu čest hostit ho na našich PC. Co o něm napsat? Nabízí pouze mezinárodní mužstva, kterých je přesně 48 + 1 výběrový. Oficiální licence ještě nebyla k dispozici, takže na skutečná jména zapomeňte. Malou jakoby záchranou jsou fiktivní jména některých fotbalistů, která alespoň zní dle původu reprezentované země. Je také možnost nastavit některá z těch nejzákladnějších nastavení (délka poločasu, zapnutý/vypnutý offside…).

A jak se to celé hraje? Je to jedna velká arkáda. Balón lítá prakticky jen směrem dopředu. Nějaký smysl, či účel přihrávky do strany, nebo dokonce dozadu zde vůbec nehledejte. Hru tak trochu sráží možnost vstřelení jednoduchého gólu a stačí si při tom akorát nesměle stoupnout před vykopávajícího brankáře. Ovšem záleží jen na Vás, jak často chcete tohoto způsobu zneužívat. Další zajímavostí je, že v určité pozici a to relativně daleko od branky je celkem snadné vstřelit gól, ale v momentech, kdy jste s míčem před brankářem doslova "face to face", tak možnost ke skórování je velmi nízká. Hledat zde logiku v chování hráčů a nebo míče nemá cenu. Obtížnost není vysoká a ani nelze nastavit. Během zápasu celkem citelně chybí časomíra.

Má teda cenu si to zahrát? To ano, rozhodně má! Dobře se na to kouká a celá ta atmosféra okolo působí opravdu fotbalově. Hráči se po vstřelení gólu stylově radují, ochozy působí živě, diváci sem tam zaskandují… A kdo má doma joystick, tak by měl pozvat kamaráda a svést s ním u jednoho monitoru pořádnou fotbalovou bitvu! Tenhle fotbálek si svojí šanci rozhodně zaslouží, protože minimálně na nějakou chvíli dobře zabaví.

Pro: fotbalová atmosféra, pěkně zpracované

Proti: nelogické momenty, absence časomíry

Jojo, toto byl muj uplne prvni fotbalek na PC. Co jsme si s kamaradem tehdy uzili srandy pri jeho hrani. Podvodne goly s obiranim golmana jsme vyradili. Jednou vyhral turnaj on, jednou ja. V podstate jsme pouze nakopavali balon vpred. Prihravky do stran ci zpet nemely smysl. Prekonat golmana tvari v tvar byl nadlidsky ukol, naopak z velkych vzdalenosti to tam padalo o sto šest. Ze vzdalenosti nejakych petadvaceti, triceti metru stacilo vystrelit padajicim listem a golman byl bez sance. Nicmene atmosfera na stadionu a krik fandu byl v teto hre nejlepsi ze vsech fotbalovych her. Uz jen losovani minci pred vykopem melo svuj naboj. Nicmene hra, ktera nabizela jen 48 narodnich vyberu po case omrzela.

Pro: atmosfera, losovani minci

Proti: nelogicke zejmena pri strelbe