Bud Spencer & Terence Hill - Slaps And Beans

akce > bojová *
akce > plošinovka
15.12.2017 PC
24.07.2018 PS4XOneSwitch
...Altrimenti ci arrabbiamo - Jestli se rozzlobíme, budeme zlí...

Kdo by neznal legendární dvojici Buda Spencera a Terence Hilla? Charismatičtí sympaťáci se v řadě nenáročných komedií stali oblíbenci fanoušků z celého světa. Od uvedení jejich posledního společného snímku již uplynulo mnoho let a Bud Spencer již odešel do hereckého nebe, veskrze dobře naložená dvojice však neupadla v zapomnění. Kickstarterový Slaps and Beans je nostalgickým ohlédnutím za jimi zosobňovaným subžánrem grotesky, kde se pro ránu nejde daleko.

Samozřejmostí je vlastní příběh stavějící na podobně absurdních situacích, jaké známé také z filmového plátna. Bud a Terence mají jednu kapsu prázdnou, druhou vysypanou a toto měla být jejich příležitost, jak vydělat pár dolarů. Plány a sny jsou jedna věc... Peníze byly ukradeny a co více, byla unesena i mladá slečna, na niž si Terence myslí. Záminka je na světě a pěsti s fackami mohou začít létat vzduchem. Slaps And Beans tedy přináší vlastní zápletku, která vás provede lokacemi známými z filmů. Nechybí spaghetti western počátky, slunné Miami poloviny 80. let ani periferie města s lunaparkem včetně závodu v červené dunovce se žlutou střechou.

Pixelová retrografika se vyznačuje detaily. Na počínání usměvavých bitkařů nahlížíte z pohledu 2D. Základní premisu představuje procházení lokacemi a souboje s nepřáteli, v nichž uplatníte jedinečnosti každého z hrdinů. Občasné minihry zahrnují například vzájemné souboje v konzumaci piva a párků. Místy interaktivní prostředí s rozbitnými objekty lze využít v soubojích s nepřáteli. Dojde tak na mlácení zlotřilců židlemi, půllitry či pánvičkami, na kterých ještě před chvílí spočívala fazolová bašta. Titul podporuje lokální kooperaci a obsahuje český překlad.

Crash: Před chvílí jsem si to pouštěl :) A tohle je původní dabing, ten je nejlepší. Každopádně, pokud tě to zajímá, tak ti napíšu menší…

Filmy s Budem Spencerem a Terencem Hillem zbožňuju. Westerny mi až tolik nesedí, ale na pětici Jdi na to, Dva poldové, Jestli se rozzlobíme, budeme zlí, Kdo najde přítele, najde poklad a Dvojníci nedám dopustit. Až na Dvojníky se ve Slaps And Beans nacházejí prvky ze všech zmíněných filmů a hlavní padouch je dokonce sám velký K dvojka (ve filmu Jdi na to K jednička), takže i přes mé počáteční obavy o kvalitu zpracování jsem se do hry pustil.

Zpočátku mi trochu dělalo problémy ovládání, ze kterého mě bolely ruce a bohužel nejde přenastavit. Pak jsem ale vyzkoušel tlačítka pro druhého hráče a náhle se mi hrálo daleko lépe. Mlácení, hlášky, střílení, pojídání fazolí, mlácení, minihry, závody, házení ovoce, mlácení, jízda autem, stealth postup, pití piva a už jsem zmiňoval mlácení?

I když je však hlavní náplní tohoto titulu především likvidace všemožných padouchů, za zmínku stojí i příběh, který je poslepovaný z řady původních scének a sem tam doplněný o něco navíc. Dost mě to překvapilo, ale vzniklý mišmaš funguje parádně a moje putování dávalo i smysl.

Nebyl bych to já, abych se nepokusil splnit všechny nápadité achievementy a nakonec se mi to povedlo. Původních pět hodin, které jsem potřeboval k dohrání se sice opakováním potřebných úrovní natáhlo na více jako osm, ale stálo to za to. Jediné, co mě občas brzdilo, byly bugy, které zapříčinily zaseknutí hlavních protagonistů na místě, což šlo vyřešit jen restartem daného levelu.

Bud Spencer & Terence Hill - Slaps And Beans není tou nejlepší herní adaptací, kterou jsem kdy hrál. Tou je a nejspíše i zůstane Třináctka. První příčka mezi mnou hodnocenými hrami čistě podle filmové předlohy však této mlátičce jednoznačně patří. Pokud jste fanoušky slavné italské dvojice, jistě se budete bavit tak, jako já, ale pro ostatní to nebude ani poloviční zážitek.

Pro: Bud Spencer, Terence Hill, příběh, hlášky, mlácení, nápadité achievementy, K dvojka

Proti: nemožnost přenastavení ovládání, bugy