Bud Spencer & Terence Hill - Slaps And Beans

15.12.2017
24.07.2018
30.10.2019

...Altrimenti ci arrabbiamo - Jestli se rozzlobíme, budeme zlí...

Kdo by neznal legendární dvojici Buda Spencera a Terence Hilla? Charismatičtí sympaťáci se v řadě nenáročných komedií stali oblíbenci fanoušků z celého světa. Od uvedení jejich posledního společného snímku již uplynulo mnoho let a Bud Spencer již odešel do hereckého nebe, veskrze dobře naložená dvojice však neupadla v zapomnění. Kickstarterový Slaps and Beans je nostalgickým ohlédnutím za jimi zosobňovaným subžánrem grotesky, kde se pro ránu nejde daleko.

Samozřejmostí je vlastní příběh stavějící na podobně absurdních situacích, jaké známé také z filmového plátna. Bud a Terence mají jednu kapsu prázdnou, druhou vysypanou a toto měla být jejich příležitost, jak vydělat pár dolarů. Plány a sny jsou jedna věc... Peníze byly ukradeny a co více, byla unesena i mladá slečna, na niž si Terence myslí. Záminka je na světě a pěsti s fackami mohou začít létat vzduchem. Slaps And Beans tedy přináší vlastní zápletku, která vás provede lokacemi známými z filmů. Nechybí spaghetti western počátky, slunné Miami poloviny 80. let ani periferie města s lunaparkem včetně závodu v červené dunovce se žlutou střechou.

Pixelová retrografika se vyznačuje detaily. Na počínání usměvavých bitkařů nahlížíte z pohledu 2D. Základní premisu představuje procházení lokacemi a souboje s nepřáteli, v nichž uplatníte jedinečnosti každého z hrdinů. Občasné minihry zahrnují například vzájemné souboje v konzumaci piva a párků. Místy interaktivní prostředí s rozbitnými objekty lze využít v soubojích s nepřáteli. Dojde tak na mlácení zlotřilců židlemi, půllitry či pánvičkami, na kterých ještě před chvílí spočívala fazolová bašta. Titul podporuje lokální kooperaci a obsahuje český překlad.

Nejdou nějak přeskočit ty minihry? Seknul jsem se na pivopárkovým závodu, který prostě nedávám. Navíc mám dojem, že Terencovi to jede nějak pomaleji a nezrychluje to tak jako mě.

Filmy s Budem Spencerem a Terencem Hillem zbožňuju. Westerny mi až tolik nesedí, ale na pětici Jdi na to, Dva poldové, Jestli se rozzlobíme, budeme zlí, Kdo najde přítele, najde poklad a Dvojníci nedám dopustit. Až na Dvojníky se ve Slaps And Beans nacházejí prvky ze všech zmíněných filmů a hlavní padouch je dokonce sám velký K dvojka (ve filmu Jdi na to K jednička), takže i přes mé počáteční obavy o kvalitu zpracování jsem se do hry pustil.

Zpočátku mi trochu dělalo problémy ovládání, ze kterého mě bolely ruce a bohužel nejde přenastavit. Pak jsem ale vyzkoušel tlačítka pro druhého hráče a náhle se mi hrálo daleko lépe. Mlácení, hlášky, střílení, pojídání fazolí, mlácení, minihry, závody, házení ovoce, mlácení, jízda autem, stealth postup, pití piva a už jsem zmiňoval mlácení?

I když je však hlavní náplní tohoto titulu především likvidace všemožných padouchů, za zmínku stojí i příběh, který je poslepovaný z řady původních scének a sem tam doplněný o něco navíc. Dost mě to překvapilo, ale vzniklý mišmaš funguje parádně a moje putování dávalo i smysl.

Nebyl bych to já, abych se nepokusil splnit všechny nápadité achievementy a nakonec se mi to povedlo. Původních pět hodin, které jsem potřeboval k dohrání se sice opakováním potřebných úrovní natáhlo na více jako osm, ale stálo to za to. Jediné, co mě občas brzdilo, byly bugy, které zapříčinily zaseknutí hlavních protagonistů na místě, což šlo vyřešit jen restartem daného levelu.

Bud Spencer & Terence Hill - Slaps And Beans není tou nejlepší herní adaptací, kterou jsem kdy hrál. Tou je a nejspíše i zůstane Třináctka. První příčka mezi mnou hodnocenými hrami čistě podle filmové předlohy však této mlátičce jednoznačně patří. Pokud jste fanoušky slavné italské dvojice, jistě se budete bavit tak, jako já, ale pro ostatní to nebude ani poloviční zážitek.

Pro: Bud Spencer, Terence Hill, příběh, hlášky, mlácení, nápadité achievementy, K dvojka

Proti: nemožnost přenastavení ovládání, bugy

Bud Spencer a Terence Hill jsou kultovními protagonisty celé řady italských komedií hlavně 70. a 80. let minulého století, v nichž nerozlučná dvojka svádí četné brachiální souboje na férovku s padouchy všeho druhu prostřednictvím facek a úderů pěstí. Nejsem znalec těchto komedií, ale některé z filmů, nebo spíše fragmenty kultovních scén, mám dlouhá léta stále v paměti.

Pořád si pamatuji návštěvy kina zdarma díky mému dědečkovi promítači. A stejně tak časy na základní škole, kdy jsme společně rozebírali a na oko na sobě demonstrovali nejoblíbenější bojové scény a hlášky ze zhlédnutých filmů naší oblíbené dvojky, které se kupodivu objevovaly i v našich kinech. Zřejmě totiž byly dostatečně proletářsky angažované a podávaly negativní obrázek o prohnilé kapitalistické cizině. Je to fakt, jelikož ve svých rolích měli Bud a Terence většinou hluboko do kapsy.

I z těchto důvodů jsem hru Bud Spencer & Terence Hill - Slaps and Beans podpořil po úspěšné Kickstarterové kampani zakoupením Early Access verze na Steamu, abych si nostalgicky připomněl vzpomínky na staré časy. Ihned po spuštění hry na vás koukne logo se Spencerovou produkční společností, z čehož vyplývá evidentní oficiální licence.

Příběh přebírá ikonické momenty a scény z nejrůznějších bijáků s oběma protagonisty, z nichž autoři vytvořili nový příběh, v němž se jeho protagonisté ženou nejen za penězi, ale i za unesenou dívčinou. Lokace se odehrávají v pestrých a odlišných prostředích, počínaje divokým západem, přes pouliční bitky, prales či pláž až po podzemní nepřátelská doupata a laboratoře. Znalci je jistě budou schopni přiřadit ke správným filmům. Rovněž soundtrack jste mohli slyšet ve filmech.

Bohužel hra není opatřena dabingem, který by dialogům slušel. Myslím, že určitě by nějaký imitátor byl schopen napodobit hlasy herců. Příběh je tak vyprávěn pouze formou textových sekvencí, které manuálně odklepáváte. Což působí docela chudě až amatérsky v kombinaci s profesionální licencí. Výtku mám ke způsobu ukončování dialogových sekvencí, například při opakování úrovně. Bohužel je nejde ukončit, ale musíte je převíjet dopředu jako starou “véháesku”. Což poněkud zdržuje.

Hra samotná je pixel artovou bojovkou, či možná lépe mlátičkou. Chopíte se Buda či Terence dle vaší volby (nebo obou při kooperativním hraní) a mlátíte a fackujete padouchy, kteří k vám nabíhají z různých stran. Máte k dispozici možnost krytí, neomezený základní a pak ještě silný úder, kterým ale nemůžete jenom tak plýtvat. Rozvržení kláves je poněkud netypické, ale dá se na něj zvyknout, autoři jej volili určitě tak, aby se vešli dva hráči k jedné klávesnici. Samozřejmě s gamepadem bude možná ergonomie ovládání lepší.

Díky hojnému počtu nepřátel moje hraní zprvu sestávalo z poněkud chaotického mlácení do kláves, což bylo poměrně stereotypní. Avšak jak postupně pokračujete hrou, zjistíte a naučíte se vhodné použití úderů v kombinaci s krytím a váš boj začnete mít pod kontrolou. Samozřejmě nejde o precizní bojovku, zejména díky záplavě panáčků na obrazovce a omezeným možnostem manévrování. Při akci má každý hrdina specifický bojový styl, speciální údery a chvaty odpovídají filmovým předlohám. Občas narazíte na boss fighty, které vyžadují specifickou taktiku, abyste se “šéfům” dostali na kobylku.

Navíc můžete při boji používat odhozené či nalezené předměty, takže poté, co se třeba posílíte životodárným tekutým chlebem českého (a jak vidno i italského) lidu, můžete mafiánům hodit na hlavu pivní sklenici. Nebo ji protivníku roztřískat o hlavu. Akce je postupem času docela stereotypní i přes odlišné typy nepřátel, a tak není divu, že autoři zařadili četné minihry pro oživení. Házení ovoce, střelba z koltu na cíl, soutěž v pojídání hotdogů nebo stíhání vozidel na motorce či v autě. A dokonce samostatná závodní mise, byť s docela prachmizerným jízdním modelem.

Grafika je krásně pixelartová, což odpovídá retro duchu starých filmů, detaily jsou značně propracované a hra kupodivu přináší poměrně věrné podání hrdinů. Nicméně animace je poněkud trhaná, což je dáno zřejmě grafickým zpracováním. Co říci o doprovodné hudbě? Pro samostatný poslech je zcela nevhodná - kdo by chtěl poslouchat italské odrhovačky, že. Ale ve hře dokonale dotváří filmové scény a prostě k Budovi a Terencovi patří.

Hra není dlouhá a zabere cca 4-5 hodin, já mám nahráno 9 hodin, jelikož jsem hru procházel dvakrát. Druhý průchod jsem ale nedokončil. Na nejtěžší obtížnost jsem se totiž zasekl na pláži a dále se mi již nepodařilo probít. Možná pokud bych si najal parťáka, tak ve dvou v kooperativním režimu by hra šla lépe.

Bud Spencer & Terence Hill - Slaps and Beans je z hlediska hratelnosti průměrnou mlátičkou a pokud by hra neměla své specifické hrdiny, filmové pozadí a masivní dávku humoru, asi by po ní neštěkl ani pes. Pokud byste totiž zaměnili Buda s Terencem za jiné generické hrdiny, ničím objevným titul nebude vyčnívat z řady. Takto se pro mě jedná o mírný nadprůměr, nic víc. U fanoušků titulní dvojice bude hodnocení jistě vyšší.

Pro: Česká lokalizace. Věrnost originálu. Četné vtípky a humor. Pěkná pixelartová grafika.

Proti: Stereotypní hratelnost. Absence dabingu. Rozložení kláves.

Tedy, to byla jízda. Už dlouho se mi nestalo, abych nějakou hru dohrál na jeden zátah. Herní doba je sice jen lehce přes 4 hodiny, ale i tak. Stejně jako mnoho z nás jsem na filmech s Budem Spencerem a Terencem Hillem vyrůstal, takže jsem prostředí a různé postavy a hlášky poznával. Znalost předlohy je tedy v této hře velkou výhodou, i když ne úplně nutností.

První co mi padlo do oka byla krásná pixelová grafika, která pěkně navozovala atmosféru dobových filmů legendární dvojice. Stejně tak je to s hudbou, jedná se o to nejznámější z filmů a nechybí ani legendární lalalala song :)

Hratelnost je tradiční akční rubanice s pár minihrama jako bonusem. Celá akce je fajn a hraje se fakt dobře, jen je nutné si zvyknout na ovládání, které nejde přenastavit. Hru jsem odehrál za Terence, Buda tedy ovládal počítač, jen párkrát jsem si na něj přepnul v určitých situacích. Na normální obtížnost není hra složitá, i když několika smrtím se asi nikdo nevyhne. Nejtěžší pasáží pro mě byla minihra s pitím piva, kterou jsem opakoval asi pětkrát, a boss na chůdách, kterého jsem opakoval asi trilionkrát, než jsem zjistil, že je to jednoduché :)

Co se týče příběhu, ten je pospojovaný z několika filmů a překvapivě dává smysl. Je sice úplně jednoduchý, to ale byly i filmy dvojice. Co se týče jednotlivých levelů, přijde mi, že ke konci trošku hra ztrácela dech a nejlepší nápady byly na začátku. Humor je takový, jaký si pamatujeme z filmů, včetně tradičního špičkování dvojice. A samozřejmě to samé platí i pro rvačky - Terence je hbitý a rychlý, Bud chodí a dává kladiva :)

Bud Spencer & Terence Hill - Slaps And Beans je velmi povedená jednohubka na jedno odpoledne, kterou si užijí hlavně pamětníci legendární dvojice.

Pro: Hratelnost, zábava, humor, grafika, hudba, nostalgie

Proti: Ke konci hra trošku ztrácí dech, nejdou přenastavit klávesy

„Budem se přetlačovat.”
„Ne.”
„Ha, bojíš se, že jsem silnější!?”
„No, hlavně v pase.”

Bud Spencer a Terence Hill jsou jedni ze strůjců mé lásky k filmům. Doteď si pamatuji, jak jsem jejich filmy hltal, jeden za druhým, bavil se bitkami, hláškami, prostředím, pohodovou atmosférou, ale hlavně pravým chlapským přátelstvím, které sahalo i za hranice filmové. To všechno byli Bud Spencer a Terence Hill a mám pocit, že druhá podobná dvojka tu v naší galaxii už nikdy nebude.

Co ale pořád může v rámci této dvojky překvapit, tak to je například herní scéna. Tam vysloveně nepotřebujete je dva, aby Vám hra nahodila nostalgickou žílu na čele, pár kapek potu z takového toho pocitu před absolutní euforií a hlavně pár hodin radosti nad dobře stráveným časem u krásných filmových vzpomínek s těmi dvěma.

„Nerad odcházím bez placení. Koneckonců, nejí se tu špatně.”
„To jo, ale obsluha je mizerná.”

Italští tvůrci to tady pojali se vší úctou a pokorou. Udělali, co udělat mohli a udělali to dobře. Vytvořili takovou tu automatovou plošinovku s dvěma bitkaři, kde u jednoho stroje můžete hrát za oba dva a radovat se z každé rány, která padne na úrodnou půdu. K tomu připravili jednoduchý příběh, který je zplácnutý z pár jejich filmů a celé to dohromady tak krásně pasuje, že Vás to od začátku do konce nekonečně baví. Pravda, hra to dlouhá úplně není, ale ty pocity, co tu vyloudí, jsou totálně k nezaplacení. Moc rádi si tak připomenete ty největší pecky, mezi které určitě patří právě Jestli se rozzlobíme, Kdo najde přítele, najde poklad, Superpolicajti z Miami a další.

„Vanilka , Tutti frutti , kávová , karmelová.”
„Dej mi pistáciovou.”

Hra pracuje i s některými hláškami z filmu, k tomu Vám neustále hraje hudba z těch filmů, která je i na dnešní poměry filmového soundtracku prakticky epická a geniální. No a celé je to zaobalené do hezkého 16 bitového hávu, který je dnes zatraceně v módě a pořád se ta móda zuby nehty drží. No, pro nostalgika jako jsem já, je tahle hra země zaslíbená, ze které jsem se nechtěl dostávat. Konec je sice záhy, misí je pár a snad každá druhá je zakončená nějakým ultra bossem a tak Vám po chvíli stejně zbyde pohled na ty dva a nekonečně veselá hudba z filmů při jejímž poslechu píšu (hra nabízí i jukebox, u kterého jsem pár desítek minut zkejsnul) i tento komentář.

„Přečtu ti budoucnost. Umím číst z lidské dlaně.”
„Kdybys uměl číst z mé dlaně, věděl bys, že se mnou si nesmíš zahrávat.”

Tato hra má přesně to, o čem jsem snil od té doby, co jsem o ní věděl. Jen to chvíli trvalo, než jsem se k ní dostal. Je to přesně ta bojovka, co ocení především fanoušci ústřední dvojice. Také je to ale asi jedna z nejlepších her s filmovým základem, co jsem měl dosud možnost hrát. Prostě a jednoduše, tenhle herní počin se povedl a myslím si, že by si ho měl zahrát každý, kdo s Budem a Terencem prožil dětství. Ještě, že už je na cestě dvojka...

Pro: Fantastické brnkání na nostalgickou strunu mého dětství. Bud Spencer a Terence Hill jsou pro mě životní legendy a tato hra mi vyloudila nejednou úsměv na rtu při jejím hraní.

Proti: Jejím největším problémem je, že jí je málo a ještě je krátká. Jinak má všechno, co je potřeba, aby Vám bylo hezky. A ano, uznávám, ovládání stálo trošku za prd. A nelze změnit.

Tento komentář píšu shodou okolností v den nedožitých 90. narozenin Buda Spencera, to určitě nebude shoda náhod, ale spíš určitá propojenost, protože filmy Buda Spencera a Terence Hilla mě provázejí už možná 30 let a pořád se na ně rád kouknu. Proto, když jsem se dozvěděl o téhle hře, tak jsem hned věděl, že ji dřív nebo později projdu. Mohl jsem hrát už někdy na začátku roku, ale chtěl jsem mít poctivou přípravu, tak jsem se chtěl podívat ještě na pár jejich filmů, které jsem buď neviděl, nebo už uběhla velmi dlouhá doba, co jsem je zhlédl. Protože moc nemusím westerny obecně, tak jsem to celkem dlouho odkládal, ale když jsem nedávno onemocněl, tak už jsem ty 4 filmy zkouknul skoro za den a mohl se do hry konečně pustit ;)

Už když jsem hru spustil, tak se hned rozehrál starý známý soundtrack a úsměv se mi roztáhl od ucha k uchu. Po rozehrání hry a drobném intru hned následovaly facky a po nich facky občas prostoupené nějakým tím knockoutem :) Byla to prostě nostalgická nálož hned od začátku. Jak se měnily lokace, soundtracky a odvíjel se příběh, tak se stalo neustálé fackování trochu repetitivním, takže jsem přešel na strategii 1-2 levelů za večer, což bylo příjemné dávkování a hra mi tak vydržela delší dobu.

Přesto, že moje hodnocení je vcelku vysoké a hra mě bavila, tak jsem nemohl přehlédnout množství nedostatků, nebo ne zcela dobrých aspektů hry. Za prvé: Bitek je až moc a jsou monotónní, což je škoda, protože ve filmech to bylo často to úplně nejlepší. Za druhé: Příběh hry je složen z většiny nejznámějších filmů ústředních hrdinů, ale je šit horkou jehlou a jednotlivé levely jsou dost nevyrovnané, co se kvality týče. Za třetí: Dialogy jsou hodně slabé (ne že by ve filmech byly suprové, to ne, ale měly svoje kouzlo), často se točí kolem peněz, jídla a žen, ale takovým tím puberťákovským humorem, který mi bohužel nepřijde moc vtipný, často je naopak spíš trapný.

Negativ je celkem dost, ale přesto je hra dobrá, pro fanoušky filmů je to takřka povinnost. Snad každých 5 minut je zde odkaz na známou scénu z filmu. Nostalgie pracuje naplno a vrací vás do dětství, kdy stačilo ty špatný chlápky zmlátit a pokračovat dál za svým cílem. Pro ty, co ústřední dvojici tolik neznají už to bude ale trochu slabší, protože hra sama o sobě není ničím nadprůměrná, nebo skvělá, je to jen dobře udělaná práce. Moc netuším, jak jsou na tom ostatní mlátičky, protože je normálně nehraju, ale asi se nebudou tolik lišit.

Takže za mě, hru jsem si užil, zavzpomínal, pobavil se a byl šťastný. To je vždycky to nejdůležitější a v konečném důsledku je jedno, jestli je hra obecně skvělá, hlavně, když baví vás samotné ;)

Pro: Bud Spencer a Terence Hill, soundtrack, známé scény, množství odkazů na filmy

Proti: rvaček je někdy až moc, jednotlivé levely mají rozkolísanou kvalitu, dialogy jsou moc dětinské