Test Drive: Off Road

01.02.1997
28.02.1997

Série Test Drive se vydala v tomto díle místo silnice do terénu, kde budeme brázdit kopce ve čtyřech typech vozidel (Jeep Wrangler, Chevrolet K-1500, Hummer a Land Rover). Na hráče čeká 12 tratí, které jsou pokryty buď pískem, sněhem či kamením. Při závodech nejsme odkázáni jen na vytyčenou trasu závodu, ale máme možnost si to šněrovat po okolních kopcích a zkrátit si trasu závodu často těžším terénem, nutné je ale projet příslušnými checkpointy, jinak následuje penalizace. Hra disponuje vizuálním poškozením vozidel, bez vlivu na vlastnosti daného auta.

Ve hře jsou 3 režimy - Practice Race: Zde si hráč může vybrat auto a trať dle libosti a odjet třeba jen jeden závod. Mixed League se skládá z 6 turnajů a je možné je absolvovat s libovolným autem a soupeři budou mít ostatní druhy vozidel. Class League jsou pak závody stejných aut, kde místo charakteristik jednotlivých aut rozhodují řidičské schopnosti. Samozřejmostí jsou i závody s živými protivníky, buď na jedné obrazovce, nebo při hře po síti.

Na hru navazuje Test Drive: Off-Road 2, propracovanější a rozsáhlejší pokračování s více auty, tratěmi a možnostmi.

Test Drive: Off Road neboli "džípy" (jak jsme s bratrem této hře říkali) patří do skupiny her, které jsem hrál za mého útlého mládí, ale právě kvůli našemu pseudonymu jsem měl problém zjistit pravý název hry. Nakonec se ale zadařilo, a i když ji na svém počítači už nerozchodím, mohu ji zde na DH alespoň hodnotit a komentovat.

Singleplayer jsem sice moc nehrál, ale zato se "džípy" staly na dlouhou dobu nejčastější závodní hrou, kterou jsme s bratrem nebo strýcem hráli v režimu multiplayer. Velkou výhodou byla volnost pohybu, jenž omezovaly pouze checkpointy, kterým jsme říkali "čekvoně". Toto označení přijde dnes určitě více lidem než jen mě samotnému úsměvné, ale jelikož jsme tenkrát ještě neuměli ani slovo anglicky, slyšeli jsme při vyslovení slova checkpoint slovo "čekvoň". Nejoblíbenějším vozidlem byl pro mě Hummer, kterým jsem jezdil ze všech čtyř typů aut nejčastěji.

Jak už jsem psal v úvodu, nejvíce mě mrzí, že mi již "džípy" na mém novém počítači nejdou spustit, a tak nezbývá nic jiného než jen vzpomínat na ty staré dobré časy, kdy jsem se džípem proháněl po jedinečných písečných, kamenných nebo zasněžených tratích.

Pro: 12 jedinečných tratí, zábavný multiplayer, volnost pohybu, Hummer, čekvoně

Proti: na nových počítačích hra nejde spustit