Little Inferno

18.11.2012
30.01.2013
03.12.2013
16.03.2017

V Little Inferno se hráč ujme role malého človíčka, který si pořídil speciální krb "Little Inferno Fireplace", ve kterém může spalovat nejrůznější věci (od hraček až po domácí spotřebiče) za účelem zůstat v teple, neboť počasí venku připomíná dobu ledovou. Za všechny spálené předměty hráč dostává peníze na nákup dalších věcí, jež se objednávají pomocí speciálních katalogů, které si hráč postupně odemyká různými kombinacemi spalovaných předmětů.

Ve hře se objevuje i několik odkazů na World of Goo, kterou navrhoval jeden z umělců Little Inferno - Kyle Gabler.

K této hře jsem se dostala přes World of Goo a upřímě řečeno jsem ze začátku ani nečekala, že ji vůbec dohraju, neboť je dost monotónní, a předpokládala jsem, že mě brzo omrzí. Nicméně postupem času se začaly objevovat první známky příběhu a celkem se zvýšila i obtížnost (více předmětů ke spálení - více možných kombinací) a hra mě nepustila až do konce.

Little Inferno je dobrá oddychovka. Moc se mi líbil styl animace a to, že každý předmět po zapálení dělá něco jiného (vybuchují, křičí, zpívají, množí se...).

Pro: originalita, nečekaný konec, animace

Proti: monotónnost

Little Inferno jsem si přímo zamiloval. Ačkoliv World of Goo jsem nikdy nehrál déle jak pár desítek minut, Malé Inferno jsem dokončil prakticky na jedno zahrání.

Vánoční atmosféra, kterou společně s Shenmue řadím v Little Inferno za jednu z nejlepších (a tak tedy vidím Little Inferno jako ideální titul pro hraní v zimních měsících) společně s jednoduchým, ale velmi zábavným konceptem v mechanismu "spalování" předmětů, tvoří kombinaci velmi silnou. Už zde bych hru doporučil. Ovšem, tím hlavním na titulu mimo zábavné hratelnosti a v povedené atmosféře je unikátní zpracování autora, Kyle Gablera, a to jak to vizuální, tak i to sluchové - ke trochu nenápadnému, ale o to lepšímu soundtracku, se vracím velmi často; i zvuky roztodivných předmětů když hoří nemají chybu. A pokud je vše ještě završeno malým a sympatickým příběhem odvyprávěným skrze několik vět, tak v Little Inferno vidím titul vhodný prakticky pro každého.

Pro: hratelnost, stylizace, atmosféra, příběh, rozsah (pár hodin), originalita, závěr, humor

Proti: x

K této hře jsem se dostala úplnou náhodou, a i když jsem si při spuštění nemyslela, že ji hned dohraji, stalo se tak. Nejprve to vypadalo, že mě pyromanie bavit nebude, ale opak se stal pravdou (doufám, že to u mě začalo a skončilo u této hry).

Z počátku jsem jen bezhlavě pálila co šlo a velmi se bavila u toho, jak jednotlivé věci při zapálení vybuchují nebo vydávají různé zvuky. Zvláště pak s velkou zálibou jsem pálila malé pavoučky. Později mě začaly velmi zajímat comba, na které člověk dosáhl tím, že pálil určité věci najednou. Už názvy některých comb jsou velkou nápovědou. Přiznám se ale, že jsem se na většinu z nich musela podívat do návodu. Každopádně jsem musela získat všech 99 a to hned.

Obálky, které mi neustále chodily, mě od mého záměru spíše zdržovaly. Nakonec jsem se prohořela až k samotnému konci a mile mě překvapilo, že tím hra a příběh ještě nekončí.

Pro: probudí ve vás pyromana (nebo je to proti?), možnost získávání comb, efekty zapálených věcí

Proti: hra je krátká a monotóní

"Že ty ty dopisy jen proklikáváš a pálíš?" ptá se vás holčička odvedle v jednom z několika sebezpytujících momentů hry a naráží na to, že je sice vidět jasná, až dojemná snaha zasadit hravou pyromanii do hlubšího příběhu, ale tato snaha se u otřelých necitů jako jsem já míjí účinkem a protažený vysvětlující konec jen nudí.

Malé Inferno je klasická oddechovka, která dobře funguje jako pauza od práce (stereotyp vás od ní po hodině zase vyžene, takže žádné zhoubné zažrání nehrozí). Zcela intelektuálně i jemně motoricky nenáročně zde vhazujete do krbu předměty jako je plyšák nebo babička a koukáte, jak hoří. Výzvou je odhalení všech kombinací, ale pro dokončení je nepotřebujete všechny.

Pro: oddychovka

Proti: stereotyp

Máte rádi oheň? Tíhnete k pyrománii? Máte rádi, když hoří svíčka a Vy nutně musíte strkat prsty do rozteklého vosku a u toho skučet, protože Vás to pálí? Tak přesně pro Vás je Little Inferno. Hra pro ty, kteří si rádi hrají s ohněm, ale zároveň jistota, že nezapálí barák. Ledaže by teda nehráli tuto hru tak úpěnlivě, že by jim shořel například procesor nebo grafická karta. I když, to u hry tohoto typu zřejmě nehrozí.

Podstatou hry je krb, ve kterém pálíte, co Vám pod ruku přijde. Pálíte a postupně zjišťujete, co jde k sobě a co spolu hoří líp. Navíc za to pálení získáváte zlaťáky a za zlaťáky si kupujete další věci a hračky, které opět pálíte. Zábavná logická hříčka, která dokonce místy poměrně okatě odkazuje například na World of Goo. Navíc má snahu mít jakýsi příběh, aby to přeci nebylo jen o tom pálení a tak postupujete a dostáváte se k jádru věci skrz dopisy, které po přečtení také spálíte.

Pokud tedy máte neutuchající chuť něco pálit a pokud možno, tak i spálit, tak je Little Inferno přesně pro Vás. Já si s ním pár krátkých hodin pěkně pohrál.

Pro: Zábavný logický rychlík pálení věcí s dobrým nápadem a neméně zábavným zpracováním

Proti: Nic víc od toho nečekejte