Horké léto, aneb Majer v akci

1998 PC
Maxon
"Jsem obyčejnej kluk. Kluci mi říkají Rambo a holky kreténe. Jinak jsem Majer. Honza Majer." Tak těmito slovy hlavní postavy začíná hra Horké léto. Majerova rodina se vydává stanovat na ostrov uprostřed Pacifiku a jak už to tak bývá, něco se zvrtne a náš hrdina se probouzí sám bez rodiny. Aby ji nalezl a zachránil, musí si poradit s lidodlábama, mafiánem a místní faunou i flórou.

Horké léto je česká adventura stojící především na humoru. Hra je kompletně nadabovaná Zdeňkem Izerem (včetně různých zvuků), stala se nejprodávanější českou hrou roku 1998 a spustila v Čechách menší vlnu her dabovaných známými českými herci.

Mitisko (komentář): Pokud nejsi Čech, tak chválím tvou češtinu, až na jednu hrubku píšeš jako rodilý mluvčí ;)

Jednou z první her, kterou jsem hrál, je Horké léto, a protože jsem se díky výzvě rozhodl zahrát si konečně druhý díl, prožil jsem si dobrodružství Majerovic rodinky znovu. Nedávno jsem se dostal k originálce a díky DOSBoxu na mě vyskočilo legendární intro s přezdívkami Honzy Majera.

Nesmyslné kombinace předmětů mě již při prvním hraní dovedly k mnoha zákysům a nejinak tomu bylo i teď. Spoustu činností jsem si ale pamatoval, takže na řešení několika situací jsem nakonec přišel i bez návodu. Na většinu zákysů mi však dal zapomenout kontrolor topení, rozhovor o ionizačním chemomorfním galvanizátoru či hlášky typu teplej spacák.

Horké léto je prostě postavené na hláškách, protože bez nich by to nebyl ani poloviční zážitek. Polda mi svým humorem moc nesedl, za což určitě může i fakt, že jsem jej nehrál v době vydání. Honza Majer v podání Zdeňka Izera je ale jiná káva a i když mi teď už nepřijde vtipný každý rozhovor, jako kdysi, stále má Horké léto něco do sebe.

Pro: dabing Zdeňka Izera, Majerovic rodinka, humor

Proti: zákysy

Má první originálka. Má první česká adventura. A hra, kterou jsem snad nejčastějši dohrál (minimálně šestkrát). Rozhodl jsem se ji ale podrobit zkoušce času a po mnoha letech si ji znovu zahrát.

Horké léto pro mě vždy představovalo především neuvěřitelně vtipnou adventuru. Ještě jsem ani nebyl v pubertě a hltal jsem v podstatě jakoukoliv hlášku a jakýkoliv popisek, protože autoři všude vpasovali nějaký ten vtípek. Kdysi jsem uměl spoustu vět ještě dlouhé měsíce po dohrání zpaměti a citoval i části rozhovorů. Jenže to mi bylo 12. Naštěstí Horké léto pořád JE vtipné, jen už to není taková nekonečná řachanda. Většina vtípků je postavená na "hloupém" humoru, kde je to samá vzpomínka na zastřeleného dědu, nevěrného strýce a především Majerova oblíbeného bernardýna, kterého vidí ve všem. Nyní bych řekl, že humor je to většinou příjemný, ale opravdu vtipný pouze místy.

K vtipům a celkové atmosféře vydatně pomáhá Zdeněk Izer, který dabuje všechny postavy. Využívá také svého talentu, že i ten sebeohranější vtip zní v jeho podání dobře. K celkové absurditě pak ještě přispívá to, že postavy mluví různými hlasy známých osobností, které Izer umí imitovat... i když vzhledově vypadají úplně jinak (jednoruký vyhublý děda - Miloš Zeman, tlustý Majerův taťka - Felix Holzmann...).

Těžko říct jestli kvůli určité nostalgii, ale Horké léto si u mě rozhodně ponechalo ten zajímavý a originální "feeling". Krásně nakreslené lokace jsou zajímavé na pohled, ať už jste v džungli, vesničce lidojedů či v nevkusné vile zbohatlého mafiána. Všechno to tak nějak žije, je to samý zvuk, samé křepčení neznámých zvířat, vrčení strojů a dalšího bordelu, co postavy vyluzují, že ani hráči nedojde, že se ve hře vlastně nevyskytuje hudba.

Největším problémem je však Horké léto jakožto adventura. Máme tu sice občas klasické zaúkolování hrdiny, kde má přinést tohle a támhleto, ale neustále se hráči hážou klacky pod nohy všelijakého charakteru. Postavy sice mají velmi zábavné dialogy, ale moc vám neporadí (ani když je to vyloženě na místě). Charaktery v adventurách mívají téměř vždy výraznou roli "rádce" (i často nepřímého) při vašem postupu, to zde autoři bohužel nedodržují. Podobně tak prozkoumávání slouží jako zdroj vtipů, ale jen ve vzácných případech vám nějak napoví.

Předměty se sice kombinují a používají povětšinou logicky (až na čestnou výjimku opičí bomby), ale často je to poměrně nečekané, obtížné (získání soli) a co si budeme říkat, amorální - za hru zabijete několik zvířat a i minimálně jeden člověk to díky vašemu adventurování nepřežije.

Horké léto je pěkná česká adventura s trochu buranským, ale často vtipným humorem, která dodnes může okouzlit svou příjemnou grafikou a atmosférou. V adventurních mechanismech však často tápe.

Pro: Grafika, atmosféra, dabing.

Proti: Místy hra "drhne" kvůli nedodržování adventurních principů.

Přiznám se, že jsem se k této hře dostal až teď, takže se žádná nostalgie, nebo tak něco, nekoná. Každopádně můžu říct, že je to celkem v pohodě adventura s celkem pohodovým humorem. Jasně, sice se občas vyskytnou nějaké ty pubertální vtípky, kdy nám hlavní hrdina popisuje, jak jeho tetička má nohy do U, nebo jak jeho sestra má nohy do X, ale pak to převálcuje třeba naprosto parádně ujetý rozhovor o ionizačním chemomorfním galvanizátoru.

Líbí se mi, že lokace jsou celkem živé, je v nich toho spoustu k prozkoumání (i když jak kde) a k sebrání. Díky tomu se jedná o celkem zábavnou věc, třeba ve srovnání s Poldou, ale zase je to trochu složitější, než se podaří najít co a kam. Navíc je tu i pár zákeřných věcí (např. jsem zakysl, protože jsem myslel, že první ostrov byl už vyřešenej, a že se tam ani nedá vrátit, přitom jsem tam byl donucen jít až 2x - pro červený šutr a pro smůlu). Dá se to však dohrát s občasným nakouknutím do návodu :-)

Trochu mi lezlo na nervy, jak dialog nebyl prostě jeden dlouhý dialog, ale byl někdy rozkouskován až do pěti částí. Kliknu třeba na nějakou věc a hlavní hrdina řekne “to je ale pěkná věc,” a další dialog “můj strýček měl taky takovou a bla bla,” a já nějak doufám, že už je konec, tak to odkliknu, ale ne, pokračuje ještě třetí část “bohužel ji strýček ztratil,”. Díky tomu, že to odkliknu už tu třetí část nestihnu a musím začít znovu, abych ji slyšel. Pak jsem si na ty tři části začal dával pozor, ale následně se mi stávalo, že jsem odklikl čtvrtou část. A pak pátou :) To to nemohlo být celé naráz? Celý odstavec toho, co se chystá hlavní hrdina říct?

Taky jsem objevil pár bugů, je tu místo, kde mi hra občas spadne (při nalezení piva v bidetu), jedna věc je tu trochu nedořešená (zapomněl jsem svázal gorilu opaskem, ale kupodivu to nemělo na zbytek hry žádný vliv).

To je asi tak všechno. No, na poměry českých adventur pohodové. Klidně bych chtěl přešel k dalšímu dílu, ale ten druhý mi nejde nějak spustit, takže asi nic :) Asi za to může bernardýn.
Bezpochyby nejvtipnější česká adventura nadabovaná Zdeňkem Izerem, na kterym, by se dalo říct, tahle hra stojí. Hlavní postavou je Honza Majer, kterýmu na dovolený na tropickym ostrově(ňák mi nejde do hlavy, kde na to zrovna takováhle rodinka vzala prachy:) unesou domorodci příbuzný nejspíš s vidinou vydatný večeře. Takže je jasný, že je bude muset Honzík zachránit. Problém je v tom, že to neni člen speciálních jednotek, ale jenom takovej přitroublej flákač s pivnim mozůlkem... No jestli se mu to povede nebo ne, záleží už jenom na samotnym hráči žejo :)

Pro: Zdeněk Izer, sranda, zábava

Moje 2.adventura! Bylo mi 14 a musím říci, že mě tato česká hra ze začátku doslova šokovala některými ostřejšími počiny jako zastřelení opice a nacpání granátem a nemohla jsem celkovému ději uvěřit :-D Pak mě chytla natolik, že jsem si zkrátka dala za úkol, že tu hru musím dohrát za každou cenu :-) Děj se odehrává zprvu na pustém ostrově, kde stanuje celá rodina Majerů, kterou zajmou lidojedi - samozřejmě až na Honzu Majera, za kterého hrajete a kterého (včetně vlastně úplně všech postav) dabuje skvělý a vtipný Zdeněk Izer :-) Vaším posláním je samozřejmě rodinku vysvobodit (ačkoli jí nenávidíte) a pak se nějak dostat domů. Mezitím vším sbíráte předměty, které by se mohli hodit, mluvíte (později) s lidmi - občas i se zvířaty :-D a popíjíte přitom pivko. Grafika je skvělá a myslím, že se opravdu pobavíte ;-)

Pro: Zábavná hra s vtipnými komentáři.

Proti: Kdo nemá rád Izera, ať to nehraje :-)