Polda, aneb s poctivostí nejdřív pojdeš

freeware (dříve placená hra)
1998 PC
, (sekundární)
V obci Lupany dojde k únosu dvou lidí a vy, v kůži poldy Pankráce, se snažíte celému případu únosů občanů přijít na kloub. Nebude to ale nic lehkého, nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

První díl populární série Polda je tradiční point & click adventurou konce 90. let. Na úspěchu se podílel zvláště na lokální poměry zvučně obsazený dabing, kterého se zhostili přední čeští komici a dabéři (Luděk Sobota, Jiří Lábus, Petr Nárožný). Hra je v SVGA grafice a obsahuje řadu animací.

O rok později vyšel Polda 2. Ten byl posléze následován dalšími díly.

Tak v ramci osvety sem hodim link na zhodnotenie hry osobou uplne nezaujatou a nenostalgickou voci tejto hre, skoda ze tu nie je ako koment…

Poldu jedničku jsem vždycky považoval za nejvtipnější českou adventuru spolu s Horkým létem (rovněž jen jedničkou). Po letech jsem si dal teď Poldu znovu (bůhví pokolikaté) a je to pořád vynikající sranda. Stejně tak stále obdivuju velmi pěknou a svébytnou grafiku, kde postavičky vypadají tak nějak roztomile, v čele s prohnutým Pankrácem s vyhublým tělíčkem a obříma očima.

Podobně jako Pankrácovo tělo jsou tak nějak vtipně pokroucené i postavy kolem, které nešetří absurdním humorem - právník bydlící v popelnici, aby mohl vysoudit peníze na agresivních policistech, "kouzelní" dědečkové střídající se každý týden, kdo bude zrovna ten kouzelný... To jsou postavy, na které nikdy nezapomenu, a i když je už nepovažuju za vrchol českého humoru, vždy mi při vzpomínce na ně vyloudí úsměv na rtech. V neposlední řadě pak samotný Pankrác působí jako zajímavá postava, a to nejen tím že je úplně blbej, ale hlavně je i agresivní, takže pro něho není problém vytasit bouchačku a v záchvatu vzteku někoho postřelit nebo rovnou vystřílet celý zverimex.
Tohle vše bohužel v dalších dílech naprosto chybí.

Ale bohužel hru nemůžu až tak glorifikovat, jak bych si přál, protože je zbytečně těžká a jako hra prostě úplně nefunguje. Dnes už bych přešel fakt, že v inventáři máte spoustu předmětů, které nepoužijete. Nemůžu však odpustit to, že se ve hře nenachází téměř žádné nápovědy jak dál postupovat. Často třeba tušíte, co máte udělat, ale z nějakého důvodu to ještě nejde - například váš pes ještě neumí aport, ale to vám nikdo neřekne ani nenaznačí. Klasická adventurní nápověda tu je téměř jedna, když přečtete návod na sestrojení sledovacího zařízení - jenže ta kniha se dá jaksi přečíst jenom jednou, takže pokud si to nezapamatujete/nezapíšete, můžete se také solidně zaseknout. Zcela nefér je pak i občasný pixel-hunting, kdy potřebujete přečíst různé nové letáčky, které ale už v grafice dané nástěnky zakomponované jsou, jen se na ně dá ukázat a přečíst je až po nějakém čase. Dohromady je pak hra naprosto zbytečně obtížná a je jen těžko dohratelná bez návodu.

Na závěr však ještě musím vyzdvihnout dva velké klady - vynikající dabing Lábuse, Nárožného a Soboty a i velmi povedený příběh s parádním závěrem.

Těžko teď říct, jestli je Polda 1 nejlepším dílem ze své série, ale rozhodně je v minimálně mých očích s velikým přehledem nejvtipnější a nejkrásnější na pohled.

Pro: Humor, dabing, grafika, příběh

Proti: Zbytečně vysoká obtížnost

Polda byl svého času v ČR zjevení. Podle kritiků by se v zahraničí tento titul vůbec neprosadil, ale to přece vůbec nemusel ani nechtěl! Nesporným plusem, který někteří přezíravci opomíjejí, bylo to že se jednalo o českou hru určenou českému publiku - s českými reáliemi, povahou a humorem. Polda tak naplnil to co žádná, byť sebelepší, zahraniční hra nemohla uspokojit.

Grafika je velmi pěkná a zároveň není jen tak okopčená z úspěšných zahraničních titulů. Je zcela koukatelná i dnes, po 13 letech. Zvláště Pankrác je v jedničce velmi pěkně vyveden. Hudbu si dosud pamatuji, což se o řadě jiných hrách říct nedá, takže také chválím. Dabing byl jeden z prvních a nemohl být vyveden lépe. Humor samozřejmě nesedne každému, ale mě bavil i když jsem se přímo nechechtal.

Hra měla několik nedostatků, avšak nikterak v adventurách vzácných. Řešení byla mnohdy dost nelogická, někdy se řešilo všechno na všechno, jinde se zase něco pohnulo až když jste postoupili jinde. Nesouhlasím však s tím že by obtížnost byla nelidská, hru jsem dohrál bez návodu.

Velice si Poldy vážím a pokládám ho za nejlepší hru kterou kdy Zima Software produkovala. První díl mě především dostal svou grafikou a prostředím - hra podle mého měla specifickou maloměstskou atmosféru, ostatní Poldové už mě příliš nelákali jak pojetím okolí tak pojetím Pankráce. I když za 99 korun všechno, šup do obchodu:)

Pro: české reálie, dabing, pěkná grafika, humor

Proti: nelogičnost, technické problémy, žádný velký příběh

Musím říct, že první Polda je jedinej, kterýho jsem kdy hrál a dohrál. Naposledy se tak stalo včera a hned po skončení jsem nainstaloval dvojku a tu jsem prostě hrát nemohl. Tak nějak jsem si na tu krásně kreslenou grafiku z jedničky zvykl, že už mi další díly (pouze dle obrazovkostřelů) vůbec neimponujou.
K samotný hře. Je pravda, že najít verzi, kterou bych rozfrčel na Win7 jsem chvílema vnímal jako první quest ve hře, ale nakonec se celkem snadno zadařilo, ostatně takhle jsem vnímal i ostatní úkoly ve hře, ale o tom později, a já jsem to konečně začal hrát. Grafika je pro mě skvělá, barevná, funkční a funkčně interaktivní, takže tohle je jasnej klad. Koncept tak trochu natvrdlýho policajta řešící takovej případ jakej řeší (nespoileruju), je pro mě naprosto skvělá věc, která tomu sedí, jak prdel na hrnec, páč českej člověk je v tom hned jak nahá cikánka uprostřed ghetta. Fórů na benga je moc a veřejný mínění je přesně takový, jaký ta hra reflektuje, takže s tímhle taky nemůže mít nikdo problém. Musím říct, že hra je dost "hylárijus", páč jsem u ní kolikrát hejkal, jak hejkal. :-D
Další dobrou věcí je u mě jednoznačně dabing, kterej se skvěle povedl a upřímně mi sedí víc, než ten v Mafii, páč poslouchat Rychlýho, jak metá rádoby drsný hlášky je celkem kontraproduktivní (aspoň já jsem se u něj docela tlemil, ale to bych u mafie asi neměl). Tady byl dabing taky směšnej, ale tady směšnej být měl, takže taky za jedna (Lábusovo "Hele vole, fízl" mě baví ještě teď).
Jediný, co mě tam trochu vadilo... no trochu víc, už tady taky někdo zmiňoval, že pro samou směšnost a absurditu celýho konceptu tady figurovaly tak absurdní úkoly, až člověk spíš musel uvažovat jako debil, aby se dobral nějakého výsledku, páč jinak by na to nepřišel. Důkazem toho budiž, že jsem zalamil a dvakrát jsem hodil očkem do návodu, abych se dostal na správnou stopu. Ale to je jen taková kosmetická vada, páč tohle je spíš věc vkusu, jestli to někoho sejří, nebo ne.
Prostě si myslím, že Sleepteam udělal lepší hru, než bych čekal a popravdě, než by mnoho z nás čekalo a s plynoucím časem tahle adventurka neztrácí nic na svým kouzle. Není to sice nic na hardcore nářez all night long, ale i tak se dá s tím zabít pár minut až desítek minut... Přesto to není herní Olymp a to ani smykem, ale dobrá pětasedmdesátka...

Pro: Grafika, vtip, pro české publikum dokonalé, dabing

Proti: Kraťoučké, řešení questů, které by mě nikdy nenapadly

Polda je mezi českými hrami pojem. Ve své době byl něco nevýslovně úžasného. Ale jak je na tom dnes po 16ti letech z pohledu hráče který s tuto hru nehrál v době její největší slávy? Na to bych se vám pokusil odpověď.

Příběh hry je prostoučký takže žádný extra zážitek z něj mít nedudete.
V čem však polda vyniká jsou všemožné situace, na které ve hře narazíze. Humor ve hře je situační a jednoduchý, takže zde rozhodně nečekejte cimrmanovký humor. Absurdnost některých situací je tak velká, až se tomu začnete i smát. Např. sebevrah který se chce upálit (po tom co jste ho přemluvili, že se má raději než utopit upálit) má benzín který potřebujete do auta. Nakonec s ním vyměníte líh za benzín. Nebo pasáž u Ištoků, kdy se snažíte získat přízeň paní domu a v tom nejlepším se probudí její manžel. Avšak někdy jsou fórky trapné až ubohé. Zkrátka kvalita humoru ve hře se dá nejlíp popsat sinusoidou. Výborný vtip, celkem ujde, hrozný, celkem ujde a výborný a tak dále.
Obtížnost hry je také značně kolísavá. Od značně primitivních po absolutně mozekdrtící. No posuďte sami.Přijde vám logické, že k tomu abyste vyšplhali k svědkovi do prvního patra, musíte sehnat krabici, dlažební kostky, celé to svázat dohromady a to nejlepší nakonec. Připevnit k tomu všemu orla, který to do požadovaného okna vynese. Přiznám se musel jsem použít návod. A to hned několikrát, protože na řešení některých úkolů jde přijít snad jenom náhodou. Někdo může říct, že takové ty hry zkrátka byly, ale já si myslím že tento design už je dávno přežitý něčím daleko funkčnějším.
Dabing je nepochybně kladem hry. Zamrzí sice, že pan Lábus a Nárožný namluvili opravdu hodně postav, ale není to nic by nějak moc kazilo zážitek.
Grafika je i na dnešní dobu pěkná, jen toho pixelhuntingu se mohla vyvarovat.
Co říct závěrem. Polda je dobrá hra. Ale jen dobrá, protože za ty roky značně zestárl. Nemůžu vám ho přímo doporučit, ale za zkoušku stojí. Přeci jen trocha toho českého herního dějepisu občas neuškodí.

Pro: Komické situace, dabing

Proti: Nelogické hádanky, kolísavá kvalita humoru

Lehce podprůměrná adventura, která většinu znalých adventuristů asi příliš nenadchne, ale vyloženě ani nikoho neurazí.
Hra vynikne snad pouze pěkně kreslenou grafikou, animací a vcelku kvalitním dabingem.
Po hudební stránce je hra zhruba průměrná, žádný soundtrack mi nějak neuvíznul v paměti, ale ani ve hře nijak nerušil a do hry se vcelku hodil.

Herní doba je velice krátká, dialogy většinou zdlouhavé a tupé, humoru jsem od hry čekal daleko více, bohužel ve většině případů se jedná pouze o trapné pokusy o jakýsi vtip, ale musím uznat, že pár světlých chvilek hra též měla. Příběhově Polda též nikterak nevyniká, ovšem rozuzlení je vcelku zajímavé. Pixel-hunting mě otravoval naštěstí jen minimálně a na celkové ovládání jsem si rychle zvykl, byť se zpočátku zdálo trochu toporné.

Bohužel čekal jsem od Poldy více, mezi adventurami opravdu nijak výrazně nevyniká, ale jedná se spíše o takové krátké pobavení, které nepřinese žádné zapamatováníhodné situace.

Pro: Grafika, Animace, Dabing

Proti: Krátké, Retardované rozhovory