Polda, aneb s poctivostí nejdřív pojdeš

1998
22.05.2018

freeware (dříve placená hra)

V obci Lupany dojde k únosu dvou lidí a vy, v kůži poldy Pankráce, se snažíte celému případu únosů občanů přijít na kloub. Nebude to ale nic lehkého, nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

První díl populární série Polda je tradiční point & click adventurou konce 90. let. Na úspěchu se podílel zvláště na lokální poměry zvučně obsazený dabing, kterého se zhostili přední čeští komici a dabéři (Luděk Sobota, Jiří Lábus, Petr Nárožný). Hra je v SVGA grafice a obsahuje řadu animací.

O rok později vyšel Polda 2. Ten byl posléze následován dalšími díly.

Poldu jedničku jsem vždycky považoval za nejvtipnější českou adventuru spolu s Horkým létem (rovněž jen jedničkou). Po letech jsem si dal teď Poldu znovu (bůhví pokolikaté) a je to pořád vynikající sranda. Stejně tak stále obdivuju velmi pěknou a svébytnou grafiku, kde postavičky vypadají tak nějak roztomile, v čele s prohnutým Pankrácem s vyhublým tělíčkem a obříma očima.

Podobně jako Pankrácovo tělo jsou tak nějak vtipně pokroucené i postavy kolem, které nešetří absurdním humorem - právník bydlící v popelnici, aby mohl vysoudit peníze na agresivních policistech, "kouzelní" dědečkové střídající se každý týden, kdo bude zrovna ten kouzelný... To jsou postavy, na které nikdy nezapomenu, a i když je už nepovažuju za vrchol českého humoru, vždy mi při vzpomínce na ně vyloudí úsměv na rtech. V neposlední řadě pak samotný Pankrác působí jako zajímavá postava, a to nejen tím že je úplně blbej, ale hlavně je i agresivní, takže pro něho není problém vytasit bouchačku a v záchvatu vzteku někoho postřelit nebo rovnou vystřílet celý zverimex.
Tohle vše bohužel v dalších dílech naprosto chybí.

Ale bohužel hru nemůžu až tak glorifikovat, jak bych si přál, protože je zbytečně těžká a jako hra prostě úplně nefunguje. Dnes už bych přešel fakt, že v inventáři máte spoustu předmětů, které nepoužijete. Nemůžu však odpustit to, že se ve hře nenachází téměř žádné nápovědy jak dál postupovat. Často třeba tušíte, co máte udělat, ale z nějakého důvodu to ještě nejde - například váš pes ještě neumí aport, ale to vám nikdo neřekne ani nenaznačí. Klasická adventurní nápověda tu je téměř jedna, když přečtete návod na sestrojení sledovacího zařízení - jenže ta kniha se dá jaksi přečíst jenom jednou, takže pokud si to nezapamatujete/nezapíšete, můžete se také solidně zaseknout. Zcela nefér je pak i občasný pixel-hunting, kdy potřebujete přečíst různé nové letáčky, které ale už v grafice dané nástěnky zakomponované jsou, jen se na ně dá ukázat a přečíst je až po nějakém čase. Dohromady je pak hra naprosto zbytečně obtížná a je jen těžko dohratelná bez návodu.

Na závěr však ještě musím vyzdvihnout dva velké klady - vynikající dabing Lábuse, Nárožného a Soboty a i velmi povedený příběh s parádním závěrem.

Těžko teď říct, jestli je Polda 1 nejlepším dílem ze své série, ale rozhodně je v minimálně mých očích s velikým přehledem nejvtipnější a nejkrásnější na pohled.

Pro: Humor, dabing, grafika, příběh

Proti: Zbytečně vysoká obtížnost

Tak jsem po dlouhé době opět dohrál první díl Poldy. Vůbec se nezměnila a dokázal jsem se u ní pobavit. Dabing, grafika asi zabodovali nejvíce. Co mě ovšem mrzí, tak je občasná nelogičnost úkolů a ne všechny předměty, které máte v inventáři, také použijete. Příběh též trošku pokulhává. Tady bych dal asi menší mínus.

Grafika také může být na dnešní dobu starší a může lidi odradit. Naopak milovníci adventur asi nezaváhají. Ale na druhou stranu, nějaký extra zážitek z této hry mít asi nebudete.

Ale i tak se stále jedná o vtipnou a graficky skvělou adventuru, která je stále hratelná a ti, co ji nehráli, by ji určitě měli zkusit.

Pro: Dabing, grafika

Proti: Příběh, nelogičnost úkolů

Herní výzva - kategorie č.6 - Jménem zákona - Hardcore

Při pohledu na tuto kategorii mě hned napadlo doplnit si své herní vzdělání o slavnou českou hru, o kterou jsem sice v dětství několikrát zakopl, nikdy se však nejednalo o nějaké souvislé hraní. Jediné, co jsem si tak pamatoval bylo to, že hra má svůj specifický, avšak rozhodně povedený český dabing.

Polda rozhodně není hra, která by oplývala zábavnou hratelností či snad v rámci žánru sofistikovanými mechanismy. Právě naopak. Hra se bez návodu snad ani nedá dohrát. Nelogické kombinace kvanta nejrůznějších předmětů a vůbec celý Pankrácův postup ve vyšetřování nedávají žádnou logiku, což by bylo možná vtipné, kdyby to nebylo tak frustrující.

Poldu tak zachraňuje pouze výborný dabing a povedené hlášky, ve všem ostatním jako hra značně pokulhává. Když však k dílu přistoupíte jako k jednorázové herní sondě tehdejší společnosti plné různých karikatur naší české nátury a nebudete se štítit návodu, o zábavu na pár hodin máte postaráno. Být však cizincem a nerozumět našemu jazyku a kultuře, asi bych se dlouho nezdržoval a hra by šla rychle z disku.

Pro: dabing, humor, animace, stylizace

Proti: bez návodu nehratelné, nelogičnosti

• iOS 70
I jako nefanoušek adventur nejspíš tuto hru zná každý český gamer (minimálně z mojí generace). Ta hra je opředená takovým lehkým kultem (ne jako Mafia, ale i tak slušným). Vlastně jsem nikdy nehrál první díl, ačkoliv 2. až 5. mám projeté. No, možnost zahrát si to cestou na/z dovolené na mobilu byla lákavá.

Na hře oceňuji bezesporu vizuální stránku, která je tak česky groteskně zábavná. Je to grafika, která ani po více než 20-ti letech nestárne a má své kouzlo. Nevím, jak moc dokáže vizuální stránku ocenit nenašinec, jelikož především různé menší odkazy a parodie na české prostředí, dělá to hlavní kouzlo. To vlastně platí o hře jako takové.

Ovšem to nejcennější na hře je její dabing, který je naprosto špičkový. A to je vlastně asi i to, proč Poldu jako sérii oceňuji a má v mém hráčském srdci speciální místo. Protože, co se týká hratelnosti jako takové, tak se nejedná o žádný zázrak (minimálně tento první díl, ostatní budu muset ještě po letech znovu prověřit).

Hádanky jsou často stupidně komplikované a přiznávám, že bez návodu bych hru zabalil poměrně brzy. Některé kombinace jsou prostě nesmyslné a chybí tu nějaké chytré hinty, které by hráči pomohli, takže se zbytečně snižuje k náhledu do návodu. Mobilní verze je opředena fičurou, která pomáhá vidět aktivní prvky na obrazovce či možnosti kombinací věcí v inventáři, což dost snižuje obtížnost, ale já to beru jako vhodnou možnost, kterou samozřejmě používat nemusíte, ale je to méně otravné, než projíždět návod.

Jako přiznávám se, že na adventurní hádanky asi nebudu nejbystřejší hráč, ale když i po přečtení si nápovědy se neplácnu do čela a neřeknu si: ‘ajooo, to jsem, ale vůl!‘… tak je asi něco neideálně. Ale jinak je to poměrně zábavné hraní s takovým tím infantilním humorem, který většina Čechů dokáže ocenit.

Pro: dabing, vizuál, český humor

Proti: zbytečná nesmyslnost některých hádanek

Polda 1, začátek nejdelší české série adventur a hra, kterou měl a hrál snad opravdu každý, já měl kdysi dokonce originálku. V jistém smyslu ještě kultovnější hra, než ve stejné době vzniklé Horké léto. Není se čemu divit - parádní dabing, humor, příjemná grafika a vděčný objekt nejrůznějších vtipů - policajt v hlavní roli. Jak to dopadlo dnes?

Grafika samozřejmě nevypadá jako zahraniční hry ve stejné roce, nicméně jednoduchá, pohádkově laděná a mírně karikovaná vizuální stránka rozhodně neurazí ani dnes.

Příběh je zdánlivě jednoduchý. V malém městečku Lupany dojde k únosu hostinského Jana Kostřába a jeho sestry Marie. Na případ je nasazen místní polda Pankrác, který ve třech dnech musí zjistit co se stalo. Protože jde o hru humornou a českou, příběh nijak negraduje a řešíte úsměvné záležitosti, třeba jak se vypořádat s policejní byrokracií, dostat přes otravnou manželku svědka, do sex shopu či zavřené hospody. O to větší šok přinese konec, který je na příběh-nepříběh šokující, brutální a... pohádkový - kdo ještě nehrál, nečíst! Pankrác zjišťuje, že pohádka o Jeníčkovi a Mařence je podle skutečného případu jedné kanibalky a že únos jejich dospělých verzí má na svědomí sestra kanibalky a jeho vlastní babička. Líbilo se, že hra ač je to humorná pitominka ctí pravidla detektivek a tak se pachatelka objeví jako první postava, směřování příběhu naznačí prakticky první věc co najdete - pohádková knížka, indicie je i zmatené vyprávění jednoho stařečka o tom, jak zapomněl své dvě děti v lese.

Humor je prostě typicky český devadesátkový. Pankrác sice není žádný génius, ale ani tupec, spíše takový trošku trošku přestřelený typický policajt stylu "buzerovat a prudit". Šikanuje lidi, rozdává pokuty, flegmaticky pomáhá sebevrahovi se zabít, nechybí ani pár případů "selhání pistole". Vytahuje se na slabší, leze do zadku nadřízeným, zkrátka česká klasika. Některé scény a především dialogy jsou i po letech geniální - debata s prodavačem ve zverimexu, nebo když po zazvonění vystrčí čumák odporná babizna a Pankrác to okomentuje "nazdár kde máš páníčka" :) Velmi tomu pomáhají dabéři, Lábus zvládá s přehledem veškeré báby, Nárožný umí zahrát tuponě i vypravěče a Sobota tady naprosto kraluje. Řekl bych, že po Jáchymovi je tohle jeho druhá nejlepší a jedna z mála snesitelných rolí :). Nechybí ani jeden odkaz (Lara Croft), nějaký ten sex a vůbec atmosféra je fantastická.

O dost slabší je samotná hratelnost. Tvůrci přišli se spoustou aktivních míst ve spoustě lokací, které ovšem Pankrác nijak nekomentuje, což mi přišlo divný. Oceňuji ovládání jedním tlačítkem, oceňuji to, že nemusíte zkoušet všechno na všechno, protože použitelná činnost se Vám ukáže. Zbytek je ovšem na ranu. Něco jsem si pamatoval, s něčím počítal, něco vyřešilo pečlivé prohlížení obrazovek. I tak je tu brutální pixelhunting (štěnice), činnosti které jdou provést až po několikáté (otevírání trezoru). A především prasárna největší - objevování se aktivních míst. Nejen, že se v lokacích zjevují předměty či postavy, co tu předtím nebyly, ale věci co nebyly aktivní najednou aktivní jsou. Doslova ultimátní výdrb je sebrání aspirinu, kdo hrál, ví o čem mluvím.

Hratelnost je zkrátka přehnaně obtížná, neférovým způsobem a proto dávám jen 70%. I proto, že přes parádní konec, dabing a humor je to jen takový rozjezd a trojka či čtverka byly mnohem lepší.