Polda 2

Awesome Cop

1999 PC
Zima Software
Pokračování úspěšné české adventury se tentokrát odehrává v městečku jménem Marsias, které se proslavilo klonováním lidí. Díky tomuto vynálezu městečko jen kvete, firma DNA Revolution prodává své klony do celého světa. Klonují se vědci, politici, umělci, dokonce i válečníci. Životní úroveň v Marsiasu stoupá, lidé se mají jak prasata v žitě a pečlivě se připravují na volbu své Miss. Tato událost je považována za vyvrcholení roku. Jenže čáru přes rozpočet jim udělá odporný zločin.

Polda 2 dosáhl stejně jako jeho předchůdce úspěchu. Grafika se znatelně zlepšila a na dabingu se podíleli různí čeští komici (Luděk Sobota, Petr Nárožný, Jiří Lábus).

Autoři v roce 2008 nabídli na svých stránkách hru (speciálně upravenou pro Windows XP) ke stažení za symbolickou cenu objednávkou přes SMS.

Hra vyšla i na Android. Oproti PC verzi navíc obsahuje možnost zobrazení návodu, možnost zobrazení aktivních míst v lokaci a předmětů v inventáři, tutoriál a dva režimy ovládání – klasickým kurzorem nebo pouze dotykově.

Tak, a dohrál jsem to znovu! Vlastně bych tento komentář ani nemusel psát, protože vše důležité ohledně grafiky, namluvení a vztahu k zahraniční herní produkci už za mně shrnuli jiní. Pro mně osobně spočívá význam Poldy dvě v tom, že na rozdíl od zbytku herní produkce jde o konzervu tehdejší popkultury. V žádné, skutečně v žádné jiné hře se takový mix až mišmaš neobjevil a popravdě jde silně na úkor příběhu, který, řekněme si to upřímně, opravdu za moc nestojí. Co na tom, že v Létě s Oskarem prodává na nádraží lístky Duke Nukem a v prvním Poldovi vystupuje ségra Lary Croft. V Poldovi 2 máme přímo její klon a navíc i Pamelu Anderson se strážní věží z Pobřežní hlídky, Esmeraldu, která během svého krátkého camea vyjmenuje všechny hlavní postavy stejnojmenné telenovely (a prosím nezapomeňte, že to byla první věc tohoto typu, která se u nás objevila. Nikdo už by dnes neuvěřil, že to šlo v hlavním vysílacím čase a velká část populace na to opravdu koukala. Bonusové body za to, že Esmeraldu dabovala Petra Hanžlíková, která poskytla hlas i Leticii Calderón, Esmeraldině představitelce. Ve hře navíc dabuje všechny další ženské postavy kromě Duo Marylins a krotitelky, o které se postarala Valérie Zawadská).

Nevím ani o žádné jiné hře, ve které by to dostali politici takhle sežrat jako právě v Poldovi 2. Na blábolícího Baštu z BIS si dnes vzpomene jen málokdo, stejně tak jako na politika, který se stal vzorem pro Rumlcajse (Jan Ruml). Nádherně napsaný je Miloš Zeman, snažící se zachránit státní rozpočet hrou na automaty. Václav Klaus jako doktor Zweistein, chybí snad jen Václav Havel (ale jeho kresba je alespoň zvěčněná v Poldovi 1). O dabing těchto postav se postaral Václav Faltus, další známé jméno z druhé poloviny devadesátých let. A generální ředitel TV Nova si je nejen trochu podobný vzhledem, ale i hlasem. "Néé, do sklepa néé, to je moje televize!"

(Když jsem psal komentáře k Horkým létům, Izerovo napodobování politiků mě štvalo - Izerův problém je v tom, že svou skupinu hlasů používá pro všechny postavy, které namlouvá, ať už je to v Horkém létě nebo v (Městské) policejní akademii a dalších kazetách).

Zkrátka a dobře, Polda 2 je pro mně nostalgickou vzpomínkou na zašlé časy - ne kvůli tomu, že jsem tu hru kdysi hrál, jak se obvykle taková nostalgie projevuje, ale proto, že je vyloženě napěchovaná dobrým i zlým, klišé i perlami z doby, kdy jsem tak říkajíc začínal rozum brát.

EDIT: Proboha, já zapomněl zmínit božského zpěváka Vlado Mečiara! (a na všechny ty hrubky, co jsou v titulcích. Někdy v nich zůstaly zachovány i poznámky pro dabéry, jakože danou větu musí říct slovensky).
Tak musím říci, že dvojka se mi líbila o hodně více než jednička. I přesto, že opět pokulhává příběh, tak hra se mi líbila graficky mnoho více, než jednička.

Velký nápad s historickými postavami, které byly do dvojky zakomponovány. Proč ne, skvělý nápad. Samozřejmě jsem se opět pobavil u dabingu a humoru. Takže rozhodně i Polda 2 je pro mě skvělé pokračování.

Pro: Grafika, humor, historické postavy

Proti: Příběh

Povedená adventura... dokud si nezahrajete takřka jakoukoliv známější světovou point'n'click adventuru z konce i začátku 90. let. Což o to, rozdíl oprotí tehdejší tuzemské konkurenci byl značný, stačí vzpomenout na kousky jako o tři roky starší Swigridovu kletbu nebo prvotinu Agawy Mise Quadam, ale pokud hráč primárně nehledal humor, Polda 2 toho příliš nenabídl. Pokud se nepočítá kvalitní grafické zpracování a dabing, jehož největším pozitivem mimo zaslechnutí hlasů populárních komiků je, že na hráče mluví jeho mateřštinou. Potěší i bezproblémové ovládání a hratelnost.

Stále se ale jedná, společně s prvním dílem, o relativně hratelný kousek stojící minimálně za vyzkoušení. Závratný zážitek ale nelze čekat.

Pro: grafika a celkově profesionální zpracování

Proti: humor, zasazení

Polda 2 je svým humorem rize Česká adventura. Všechno to začíná v městečku Marsias. Jde o městečko, které se proslavilo klonováním lidí. A tak si každý může naklonovat svého prezidenta, slavného herce nebo třeba vojevůdce Napoleona. Město tak získává na popularitě a zná jej tak celý svět. Každoročně se tu pořádá také tzv. Miss Marsias, kde soutěží ty nejkrásnější naklonované ženy. A přesně tady příběh začíná. Hlavní hrdina je stejně jako v 1.díle policista Pankrác. Rozumu moc nepobral a tak na něj u místní policie čeká vždy jen ta podřadná práce. Jednoho dne se však vše změní. Pankrác se při sledování televizních zpráv dozvídá o požáru hotelu Růžová budoucnost, ve kterém právě probíhala soutěž Miss. Nejenže hotel shořel na popel ale také byla unesena soutěžící Klaudie Š. Pankrác se ihned zvedne ze židle a upaluje za svým šéfem. Ten mu však případ svěřit nechce. I když je Pankrác zrovna jediným policistou v Marsias (svého kolegu nakazil chřipkou) tak šéf si raději počká až se jeho kolega uzdraví. Náš hrdina tedy musí získat důvěru. Nakonec se mu podařilo chytit místního klona jednoho slavného kouzelníka - Koprfílda (Dostane velkou odměnu). A tak mu bude případ přidělen. Pátrání může začít.

Hra je prošpikovaná skvělými hláškami, které jen umocňuje skvělý dabing. Do hry své hlasy zapůjčili Luděk Sobota, Petr Nárožný, Vlastimil Bedrna, Valerie Zavadská a Václav Faltus. Na každém kroku tu potkáte skryté i méně skryté narážky na aktuální politické dění té doby, nebo odkazy na různé seriály atp. Třeba jakmile se šéf na policejní stanici (major) vytratí z kanceláře, ihned Pankrác poznamená, že si konečně odsloužil svých 30 případů a je na zasloužené dovolené. Nebo třeba odkaz na tehdy slavnou kapelu Lunetic. Ve hře je totiž cirkus Lunetik, který má jako hlavní atrakci čtyři opičáky :-) Nebo blázen volající že CET si kopuil, když mu bylo jednadvaCet.

Spousta ruzných lokací hru dělá zábavnější. S Pankrácem projdeme policejní stanicí, ulicemi Marsias, soukromými domy, hradem, cirkusem a dalšími. Také se do cesty postaví spoustu postav jako kolegové na stanici, pouliční výrostci, hasiči, důchodci, lidé s nejasnou sexuální orientací a v neposlední řadě spousta klonů slavných osobností jako Bill Gates, Napoleon, Hitler nebo také ty klony, které svět spatřit nemá...

Hra má krásnou osobitou grafiku (mně se strašně líbí, taková trhlá). Stejně tak i hudba je .. vhodná. Člověk ji ani nevnímá ale přitom ví že tam je. Neruší ale také není nic extra. Polda 2 není moc dlouhá hra ale některé okamžiky ve hře (třeba bomba) dají dost zabrat a zpomalí postup hrou. Sem tam zamrzí místní nelogičnost (okno, doktor, peníze, slupka) řešení některých úloh ale tak strašný to není. Třetí díl je v tomto daleko horší.

Poldu je třeba brát s nadhledem, je to adventura, která buď sedne nebo ne, a rovněž je hrou, na kterou se musí vymezit dobrý okamžik a vhodná nálada, pak se Pankrác odvděčí.

Na hru mám jen ty dobré vzpomínky, tehdy nebyly žádný internety (teda alespoň v mém okolí ne), takže opravdové zákysy se řešily pomocí Scorpion Cheatru. Polda 2 byla taky jedna z mých prvních her, kterou jsem měl jako originál a zároveň nebyla součást Score přílohy. Tehdy jsem si ho objednal spolu s Jagged Alliance 2, a Atlantis z letáku Presto Computers. To byly časy :-)

článek s obrázky

Pro: český dabing, humor

Proti: některé nelogičnosti při řešení úkolů

Polda 2 si mě získal svojí grafickou stránkou a z nějakého důvodu mě nepřestává bavit dodnes.

Trochu mě zamrzelo, že se v druhém díle už nevyskytuje to typicky české prostředí, na druhou stranu se legrácek a narážek na českou kulturu dočkáme.

Jednodušší ovládání a obtížnější úkoly, jsou také vítanou změnou oproti prvnímu dílu. Pankrác už nepůsobí dojmem úplně vygumovaného policisty ale i tak se dočkáme dosti šprýmů na konto jeho postavy (zvlášť s Pamelou Anderson).

Polda 2 je celkově zábavná a povedená adventura ale i tak obsahuje pár zásekových míst, ve kterých musí hráč jenom zkoušet co půjde
75%

Pro: Zábavná, kvalitní hra

Proti: Některé záseky, absence českého prostředí.