Tak, a dohrál jsem to znovu! Vlastně bych tento komentář ani nemusel psát, protože vše důležité ohledně grafiky, namluvení a vztahu k zahraniční herní produkci už za mně shrnuli jiní. Pro mně osobně spočívá význam Poldy dvě v tom, že na rozdíl od zbytku herní produkce jde o konzervu tehdejší popkultury. V žádné, skutečně v žádné jiné hře se takový mix až mišmaš neobjevil a popravdě jde silně na úkor příběhu, který, řekněme si to upřímně, opravdu za moc nestojí. Co na tom, že v Létě s Oskarem prodává na nádraží lístky Duke Nukem a v prvním Poldovi vystupuje ségra Lary Croft. V Poldovi 2 máme přímo její klon a navíc i Pamelu Anderson se strážní věží z Pobřežní hlídky, Esmeraldu, která během svého krátkého camea vyjmenuje všechny hlavní postavy stejnojmenné telenovely (a prosím nezapomeňte, že to byla první věc tohoto typu, která se u nás objevila. Nikdo už by dnes neuvěřil, že to šlo v hlavním vysílacím čase a velká část populace na to opravdu koukala. Bonusové body za to, že Esmeraldu dabovala Petra Hanžlíková, která poskytla hlas i Leticii Calderón, Esmeraldině představitelce. Ve hře navíc dabuje všechny další ženské postavy kromě Duo Marylins a krotitelky, o které se postarala Valérie Zawadská).

Nevím ani o žádné jiné hře, ve které by to dostali politici takhle sežrat jako právě v Poldovi 2. Na blábolícího Baštu z BIS si dnes vzpomene jen málokdo, stejně tak jako na politika, který se stal vzorem pro Rumlcajse (Jan Ruml). Nádherně napsaný je Miloš Zeman, snažící se zachránit státní rozpočet hrou na automaty. Václav Klaus jako doktor Zweistein, chybí snad jen Václav Havel (ale jeho kresba je alespoň zvěčněná v Poldovi 1). O dabing těchto postav se postaral Václav Faltus, další známé jméno z druhé poloviny devadesátých let. A generální ředitel TV Nova si je nejen trochu podobný vzhledem, ale i hlasem. "Néé, do sklepa néé, to je moje televize!"

(Když jsem psal komentáře k Horkým létům, Izerovo napodobování politiků mě štvalo - Izerův problém je v tom, že svou skupinu hlasů používá pro všechny postavy, které namlouvá, ať už je to v Horkém létě nebo v (Městské) policejní akademii a dalších kazetách).

Zkrátka a dobře, Polda 2 je pro mně nostalgickou vzpomínkou na zašlé časy - ne kvůli tomu, že jsem tu hru kdysi hrál, jak se obvykle taková nostalgie projevuje, ale proto, že je vyloženě napěchovaná dobrým i zlým, klišé i perlami z doby, kdy jsem tak říkajíc začínal rozum brát.

EDIT: Proboha, já zapomněl zmínit božského zpěváka Vlado Mečiara! (a na všechny ty hrubky, co jsou v titulcích. Někdy v nich zůstaly zachovány i poznámky pro dabéry, jakože danou větu musí říct slovensky).
Tak musím říci, že dvojka se mi líbila o hodně více než jednička. I přesto, že opět pokulhává příběh, tak hra se mi líbila graficky mnoho více, než jednička.

Velký nápad s historickými postavami, které byly do dvojky zakomponovány. Proč ne, skvělý nápad. Samozřejmě jsem se opět pobavil u dabingu a humoru. Takže rozhodně i Polda 2 je pro mě skvělé pokračování.

Pro: Grafika, humor, historické postavy

Proti: Příběh

Druhý díl Poldy je za mnou a můžu říct, že mě z celé série bavil vždycky možná nejmíň. Nevím čím to je, možná tím, že na rozdíl od jedničky, trojky či čtverky jsem ho hrál mnohem později, možná zápletkou, možná hratelností. Pokud mě ale nějaká hra strhne, nemám problém u ní prosedět celou noc až do rána. U druhého Poldy jsem ji včera vypnul v půlce poslední kapitoly.

Grafika šla sice trošku nahoru, ale roztomilost jedničky je pryč, naopak celý vizuál je takový temný, depresivní.

Hratelnost, tady mám trošku problém. Ze začátku to vypadá báječně - funguje tu dvojklik na přesun, předměty mají konečně své popisy, zůstalo inteligentní používání věcí, nepotřebné krámy mizí. Nezmizel ale nešvar z jedničky, objevování se aktivních předmětů či nových předmětů na už prozkoumaných místech. Předměty navíc brzo mizet přestanou, takže inventář máte nacpaný k prasknutí kravinama, které nemají žádné logické využití. Opět tu nechybí šílený pixelhunting, k tomu se připojuje opravdu otravný backtracking. Ten se projevuje tak, že v lokaci vyzkoušíte všechno logické, pak všechno na všechno a pak se ve vzteku podíváte do návodu, kde zjistíte, že se musíte vrátit někam na začátek a něco udělat.

Typický příklad je hra v pokeru. Už jen dostat se k samotné hře je šílené, pak se Vám podaří zakrýt kameru, sebrat falešné esa... a stejně prohrajete. Řešení je vrátit se na policejní stanici, promluvit s náčelníkem, který Vám dá falešná esa - protože si Pankrác pamatuje, že umí hrát karty. Hráč to ovšem netuší a bez návodu či procházení lokací stále dokola nemá šanci zjistit.

Podobných nelogických řešení, vyplývajících z pixelhuntingu, backtrackingu, nenalezení skryté cesty či toho, že něco nejde udělat hned, ale až později je většina. Když se k tomu přidají nesmyslné kombinace, hratelnost je spíše otravná.

No a příběh a humor. Ocitáme se v nějakém městečku Marsyas, centru klonování, kde Pankrác řeší požár hotelu a únos jedné celebrity. Protože se tu klonuje, čeká ho absolutní nálož historických osobností v kombinaci s českou pop kulturou 90. let. A je toho prostě moc. Příběh je prostě pobíhání od čerta k ďáblu, kde na Vás hra chrlí další a další klony, aniž by to nějak gradovalo. Neříkám, že jsem se nebavil, některé dialogy jsou naprosto geniální - třeba takový Miloš Zeman se svým monologem je fantastický (před ním by emigrovaly i mouchy).

Jen toho českého bizáru je trošku moc. A to říkám jako člověk, který koncem 90. let žil, sledoval politickou scénu, pop kulturu, koukal na Novu. Jen mi z toho devadesátkového bizáru místo nostalgie šla spíše hlava kolem - posuďte sami. Potkáte Michaela Jacksona, Pamelu Anderson, Laru Croft, Esmeraldu, Claudii Schifferovou, Billa Gatese, Davida Coperfielda. Z historických osobností Boženu Němcovou, Sloního muže, Caesara, Hitlera, Napoleona, Marylin Monroe, Ein, vlastně Zweisteina (s hlasem Václava Klause). A samozřejmě nechybí i tuzemská scéna, takže tu máme Mečiara (neublížil som), Zemana, Vladimíra Železného, Baštu, Rumla či Viktora Koženého. Dojde i na Lunetic.

Přes parádní dabing, doplněný novými dabéry, přes spoustu vtipných situací je více než 50% postav a scén zoufale nevtipná, tlačená na sílu a hlavně bez jakékoliv gradace. Takže jsem se příběhově nudil a hratelnost mě štvala a přes občasné geniální hlášky to více než na 60% nevidím.

PS: Nejgeniálnější je ovšem drink zvaný Zetor (zelená, tonik, rum), který jsme si jednou s partou kamarádů opravdu objednali. Barman na nás koukal jak na debily, ale kupodivu to nechutnalo vůbec špatně. Dokonce jsme udělali upgrade na Zetorr (zelená, tonik, dva rumy) a bylo to ještě lepší :)
Ačkoliv je dvojka vizuálně značně odlišná od prvního dílu, přesto ponechává a rozšiřuje všechno to, co bylo na jedničce nejlepší. Vynikají zde především skvěle nadabované karikatury reálných osobností. Nejvíc mě pobavil Miloš alias gambler, který se výhrou na automatech snaží zachránit státní rozpočet. Podobných setkání je v tomto díle více a většina se opravdu povedla.

Na jedničce jsem kritizoval nemožnost dohrání bez návodu vzhledem k nelogickým kombinacím předmětů a vůbec celého postupu vyšetřování. Dvojka je v tomto značně lepší, není zde tolik zbytečného harampádí a kombinace předmetů většinou dávají smysl. Přesto jsou ve hře pořád momenty, kdy je náhled do návodu takřka nevyhnutelný. Především se jedná o chvíle, kdy je nutno vrátit do předchozích lokací, aniž by hra alespoň jemně naznačila, že je to potřeba k dalšímu postupu.

I když ani Polda 2 nepředstavuje žánrový klenot, pořád se jedná o vynikající sondu do dob konce devadesátek a už jen z toho důvodu se mu vyplatí ty 2-3 večery obětovat.

Pro: dabing, humor, postavy, doba

Proti: děj, nelogičnosti, záseky

• Android --
Polda 2 je takový smíšeně přijatý díl. Spousta lidí ho bere jako jeden z nejslabších ze série, pro mne osobně je naopak velmi vysoko.

Jeho velkým bonusem a zároveň chybou jsou pitoreskní reakce na dobové reálie, televizní i politické. Bonusem jsou proto, že se ke mne P2 dostal právě tou dobou po vydání, takže i přes poměrně nízký věk (tehdy mi bylo 12), si dobové seriály a politiky (už jen díky Šimkovi, který do nich spolu s Bubílkovou bušil ve své šou) vybavuji, takže si většinu těch prvků umím nostalgicky připomenout. To je ale zároveň velká chyba hry, protože pokud si ji dnes pustí někdo mladší, kdo tuto dobu nepamatuje, nepochopí naprostou většinu souvislostí, a tím pro něj hra hodně ztrácí (budou znát tak Zemana a Klause a novodobou Laru).

Dvojkou zároveň přišla naprostá změna stylizace, nic nezůstalo ani podobné prvnímu dílu. Z pokroucené postavičky Pankráce se stala poměrně normální komiksová postava, celkový vzhled prostředí i barevný styl jsou také úplně jiné. Nicméně mne se tento design od začátku líbil, zatímco z jedničky jsem měl takový trochu oldschool pocit, dvojka na mne působila hrozně moderně. Nicméně tyto věci jsou vždy individuální, každopádně dvojka se mi líbí dodnes.

Co se naštěstí nezměnilo, je dabing. Už v jedničce byl velmi povedený a profesionální. Hlavní postavu stále dabuje Luděk Sobota, kterého ač nemusím, tak dabing Poldy mu opravdu sedl a k postavičce začal neodmyslitelně patřit. Objevují se tu další známá česká dabérská esa, musím vyzdvihnout Václava Faltuse, který se tehdy specializoval na napodobování hlasů politiků, a ve dvojce si jich nemálo střihnul. Sekunduje tu Petr Nárožný, Jiří Lábus + několik dalších známých dabérů, kteří porůznu nadabovali postavy (většinou vícero postav).

Hudba ke hře sedí, mění se dle navštívené lokace, takže není monotónní.

Pokud jde o herní styl, jedná se o klasickou C&P adventuru. Tady musím říct, že hra udělala velký skok oproti jedničce. Zatímco jednička byla bez návodu (nebo opravdu obrovské trpělivosti) prakticky nedohratelná, jelikož obtížnost šplhala do výšin kvůli pixelhuntingu a občas opravdu hodně nesmyslným kombinacím předmětů, tak dvojka je v tomto ohledu mnohem hratelnější. Aktivní místa na obrazovce je možno zobrazit, počty předmětů v inventáři se umírnily, kombinace předmětů začaly být o něco smysluplnější (a v Android verzi se i zobrazuje nápověda, které předměty v inventáři jsou kombinovatelné). Zároveň je hra delší a obsahuje mnohem větší množství lokací i postav.

Jak jsem již zmínil na začátku (a samozřejmě už o tom psali předchozí recenzenti), hra je nacpaná odkazy na soudobé televizní seriály – Esmeralda, Pobřežní hlídka a politické postavy + herní postavy (Lara Croft) a historické postavy (Cézar, Hitler…).

Příběh hry je komiksově-adventurní, vůbec není nijak složitý ani hluboký, a není nosnou částí, která dokáže hráče u hry udržet. Tou jsou různé epizodní gagy a odkazy, které protýkají celou hru.

Tedy abych to shrnul, pro mne je druhý díl adventury ikonický a vždy se mi líbil a bavil mne. Ale chápu, že nemusí sednout každému a hlavně mladší obecenstvo se bude ztrácet v té náloži dobových odkazů.

Pro: Grafika, délka hry, dabing, hratelnost i bez návodu

Proti: Dobové odkazy, které časem ztrácí souvislosti

Polda 2 byla jedna z prvních originálních her, kterou jsme doma měli. Krabicovka tehdy stála snad 1200 Kč, což bylo samozřejmě na tehdejší dobu docela dost. A řekl bych, že to bylo hodně peněz za docela málo muziky :(

První díl jsem nikdy nehrál, takže nemůžu porovnávat. Hlavní menu mi přišlo odbyté už v mých 10 letech. Příběh je docela klasický, kdy se v roli policisty Pankráce snažíte vyřešit sérii zločinů – žhářství, únos, bombový útok… nutno říct, že příběh nějak extra poutavý není a rozuzlení už vůbec ne.

Co je (resp. měl by být) hlavní tahoun hry, jsou dobové české (zejména politické a kulturní) reálie a osobnosti. Můžete potkat imitace Zemana, Klause, Rumla, ale i Caesara, Hitlera, Napoleona nebo třeba Laru Croft.

Bohužel to je i kámen úrazu, protože hra pochopitelně v tomto smyslu docela hodně zestárla, takže pokud člověk nezná tuto písničku, tak mu narážka na ni přijde docela mimo. Navíc ten humor mi ani tehdy nepřišel kdovíjak skvělý, vzpomínám si, jak se spolužák hrozně smál hlášce „Hele, hipísačka s malým hipísátkem!“ Mně to tak bombastické nepřišlo ani tehdy, ani dnes. Celkově byla hra spíš taková laciná a buranská a vydařených vtipů tam bylo jenom pár.

A hlavně, to, že se tam vyskytují známé české nebo světové osobnosti, k ničemu vlastně není. Např. jediný vtip v lokaci s Hitlerem je sprcha, která vede k plynové bombě, jinak vám nic zajímavého ani vtipného neřekne, stejně tak jako Napoleon, Caesar, Lara Croft atd. Klidně by tam mohly být úplně jiné, obyčejné postavy a ničemu by to vůbec nevadilo. Snad jen v případě Esmeraldy (Vizír) a Zemana (musíte ho opít Becherovkou) se autorům podařilo aspoň něco málo vykřesat.

Hádanky byly většinou logické, až na pár výjimek (sháníte vodu pro papouška, takže vás napadne jít třeba za hasiči nebo použít hadici v hybridáriu, ale ouha, musíte propíchnout pneumatiku, ve které je voda… nebo celá část s kohoutkem u Monroových byla docela WTF).

Navíc můžete některé věci udělat až potom, co uděláte nějakou nesmyslnou pitomost (nejdřív usíte zkusit požár uhasit vodkou, potom to můžete zkusit s pivem, který ho uhasí). Ale v jednom zapeklitějším případě vám hra dá aspoň malou nápovědu (Kachnanovy stopy a hláška, že by se Pankrácovi dobře přemýšlelo někde, kde je kouř)

Ke konci mi přišlo, že to autoři chtějí mít co nejrychleji za sebou a lokace, hádanky a scénář byly docela odfláklé (DNA laboratoř, letiště, závěrečná lokace). Je to škoda, protože jinak by to mohla být mnohem zajímavější hra, vhodná na nostalgické vzpomínání na 90. léta.

Herní výzva 2021 - Jménem zákona (HC)
Povedená adventura... dokud si nezahrajete takřka jakoukoliv známější světovou point'n'click adventuru z konce i začátku 90. let. Což o to, rozdíl oprotí tehdejší tuzemské konkurenci byl značný, stačí vzpomenout na kousky jako o tři roky starší Swigridovu kletbu nebo prvotinu Agawy Mise Quadam, ale pokud hráč primárně nehledal humor, Polda 2 toho příliš nenabídl. Pokud se nepočítá kvalitní grafické zpracování a dabing, jehož největším pozitivem mimo zaslechnutí hlasů populárních komiků je, že na hráče mluví jeho mateřštinou. Potěší i bezproblémové ovládání a hratelnost.

Stále se ale jedná, společně s prvním dílem, o relativně hratelný kousek stojící minimálně za vyzkoušení. Závratný zážitek ale nelze čekat.

Pro: grafika a celkově profesionální zpracování

Proti: humor, zasazení

Polda 2 je svým humorem rize Česká adventura. Všechno to začíná v městečku Marsias. Jde o městečko, které se proslavilo klonováním lidí. A tak si každý může naklonovat svého prezidenta, slavného herce nebo třeba vojevůdce Napoleona. Město tak získává na popularitě a zná jej tak celý svět. Každoročně se tu pořádá také tzv. Miss Marsias, kde soutěží ty nejkrásnější naklonované ženy. A přesně tady příběh začíná. Hlavní hrdina je stejně jako v 1.díle policista Pankrác. Rozumu moc nepobral a tak na něj u místní policie čeká vždy jen ta podřadná práce. Jednoho dne se však vše změní. Pankrác se při sledování televizních zpráv dozvídá o požáru hotelu Růžová budoucnost, ve kterém právě probíhala soutěž Miss. Nejenže hotel shořel na popel ale také byla unesena soutěžící Klaudie Š. Pankrác se ihned zvedne ze židle a upaluje za svým šéfem. Ten mu však případ svěřit nechce. I když je Pankrác zrovna jediným policistou v Marsias (svého kolegu nakazil chřipkou) tak šéf si raději počká až se jeho kolega uzdraví. Náš hrdina tedy musí získat důvěru. Nakonec se mu podařilo chytit místního klona jednoho slavného kouzelníka - Koprfílda (Dostane velkou odměnu). A tak mu bude případ přidělen. Pátrání může začít.

Hra je prošpikovaná skvělými hláškami, které jen umocňuje skvělý dabing. Do hry své hlasy zapůjčili Luděk Sobota, Petr Nárožný, Vlastimil Bedrna, Valerie Zavadská a Václav Faltus. Na každém kroku tu potkáte skryté i méně skryté narážky na aktuální politické dění té doby, nebo odkazy na různé seriály atp. Třeba jakmile se šéf na policejní stanici (major) vytratí z kanceláře, ihned Pankrác poznamená, že si konečně odsloužil svých 30 případů a je na zasloužené dovolené. Nebo třeba odkaz na tehdy slavnou kapelu Lunetic. Ve hře je totiž cirkus Lunetik, který má jako hlavní atrakci čtyři opičáky :-) Nebo blázen volající že CET si kopuil, když mu bylo jednadvaCet.

Spousta ruzných lokací hru dělá zábavnější. S Pankrácem projdeme policejní stanicí, ulicemi Marsias, soukromými domy, hradem, cirkusem a dalšími. Také se do cesty postaví spoustu postav jako kolegové na stanici, pouliční výrostci, hasiči, důchodci, lidé s nejasnou sexuální orientací a v neposlední řadě spousta klonů slavných osobností jako Bill Gates, Napoleon, Hitler nebo také ty klony, které svět spatřit nemá...

Hra má krásnou osobitou grafiku (mně se strašně líbí, taková trhlá). Stejně tak i hudba je .. vhodná. Člověk ji ani nevnímá ale přitom ví že tam je. Neruší ale také není nic extra. Polda 2 není moc dlouhá hra ale některé okamžiky ve hře (třeba bomba) dají dost zabrat a zpomalí postup hrou. Sem tam zamrzí místní nelogičnost (okno, doktor, peníze, slupka) řešení některých úloh ale tak strašný to není. Třetí díl je v tomto daleko horší.

Poldu je třeba brát s nadhledem, je to adventura, která buď sedne nebo ne, a rovněž je hrou, na kterou se musí vymezit dobrý okamžik a vhodná nálada, pak se Pankrác odvděčí.

Na hru mám jen ty dobré vzpomínky, tehdy nebyly žádný internety (teda alespoň v mém okolí ne), takže opravdové zákysy se řešily pomocí Scorpion Cheatru. Polda 2 byla taky jedna z mých prvních her, kterou jsem měl jako originál a zároveň nebyla součást Score přílohy. Tehdy jsem si ho objednal spolu s Jagged Alliance 2, a Atlantis z letáku Presto Computers. To byly časy :-)

článek s obrázky

Pro: český dabing, humor

Proti: některé nelogičnosti při řešení úkolů

Policista Pankrác se přesouvá ze své domoviny v Lupanech do jiného města jménem Marsias, které je plné klonů známých i neznámých osobností. Zjišťujeme, že je Pankrác ženatý a na základě hlasu jeho manželky jsem vlastně i rád, že se s ní ve hře nikdy nesetkáme. No a nakonec dostane na starosti i hlavní případ požáru hotelu.

Jak je u celé sérii Polda zvykem, hra s sebou nese velkou míru parodie a je přeplněná humorem a narážkami typickými pro devadesátá léta minulého století. Řekl bych, že řada z nich nemusí být moc pochopena řadou hráčů, kteří toto období nezažili. Já jsem tuto dobu zažil a s tímto konceptem problém nemám, tak jsem si příběh celkově užil a to o něco víc než u prvního dílu, který jsem ale hrál o nějaký čas později. Hlavně musím ocenit to, že ubyly nelogické postupy ve hře, byla přidána možnost rychlého přesunu postavy Pankráce pomocí dvojkliku a hlavně je tu jedna hádanka a minihra s deaktivací bomby. Tyto prvky mám totiž v adventurách hodně rád a zrovna ta hádanka s knihomolem knižním mi přijde fakt povedená.

Technické zpracování hry je pak klasickým problémem hodně českých adventur z této doby. Grafický vzhled mi přijde až moc stylizovaný do komixového vzhledu. Jako vypadá to fajn, ale mně osobně se více líbila ta ručně kreslená grafika v prvním díle. Ale chápu, že hra musela jít s dobou. Animace pohybujících se postav pak vypadají relativně dobře maximálně tak u Pankráce, zbytek nic moc. Naštěstí se ostatní zase tak moc nepohybují.

Hudba je ve hře taková podivně uťáplá, ale kupodivu jsem si ji po čase oblíbil, hlavně tu na policejní stanici. Ale i ty ostatní byly fajn. Nicméně tím nejdůležitějším je zde samozřejmě dabing, který se opět povedl. Hlasy hlavní trojice dabérů pánů Soboty, Lábuse a Nárožného dávají hře svoji specifickou atmosféru, na kterou se při hraní vždy těším. Tím však nechci nijak snižovat výkon dabérů vedlejších postav. Trochu rozporuplný názor mám ale na využití hlasů imitátora pana Faltuse. Na jednu stranu je fajn, že jeho postavy skutečně mluví různými hlasy, které se neopakují, na stranu druhou mi ty hlasy politiků, herců a dalších známých lidí té doby do hry tak nějak nesedí.

Pro řadu hráčů je druhý Polda nejlepším dílem celé série, což ale neplatí v mém případě. I tak si myslím, že se celkem povedl. A jsem hodně zvědavý na chystaný remaster a minipříběh zasazený do doby mezi druhým a třetím dílem.
Druhý díl Poldy měli původně opět splodit Sleepteam Labs, ale mezi nimi a Zima Software došlo k vážným neshodám. Vývoje se nakonec zhostili sami Zima Software, kterým série zůstala až do současnosti. Změna tvůrčího týmu se podepsala prakticky na každém aspektu hry. Až už se podíváme na děj, na prostředí, na grafiku, na humor nebo na Pankráce, tak naprosto vše je totálně překopané. Namísto venkovského prostředí je děj situován do jakéhosi fiktivního českého velkoměsta Marsias, které se vyznačuje tím, že nechává klonovat slavné osobnosti z jejich DNA. Tím je zajištěn základní kámen humoru, který se tentokrát neodvíjí od karikaturních postaviček typických pro českou kotlinu, ale od klonů celebrit, politiků (i českých), historických osobností ale i fiktivních seriálových, či herních postav. Jedná se o jakýsi mišmaš, který však dokonale zrcadlí tehdejší dobu (1999) v naší zemičce. Narazíte na Pamelu Anderson, Claudii Shiffer, Napoleona, Hitlera, Miloše Zemana, Esmeraldu, Billa Gatese, Laru Croft, Jana Rumla a spousty a spousty dalších. Jen minimum postav nemá svůj reálný, či pseudoreálný základ. Jenomže úroveň humoru rapidně klesla. Mít postavy s obrovským potenciálem je evidentně k ničemu, pokud nemáte dobrého scenáristu. Jestliže se Polda 1 držel na úrovni jakš takš inteligentního humoru, tak Polda 2 je naprostá slátanina, která může rozesmát snad jen existence na duševní úrovni náctiletých. Kolikrát jsem si při poslouchání dialogů připadal vyloženě trapně. To, že Pankrác neumí říct složitější slovo anebo se zasekává v půlce věty je sice typickým znakem humoru Luďka Soboty, nicméně jde o humor tak pokleslý, že se dá vydržet jen stěží. Zvláštní, že u Poldy 1 Sobota žádné potíže s mluvou neměl a jaká to byla legrace, tudíž dělat ze sebe negramotného idiota evidentně humoru neprospívá.

Grafická stránka hry je rovněž krokem vzad. Prostředí ztratilo své pohádkové kouzlo a nastupuje podivný pokroucený styl, kdy se zdá jakoby byly lokace snímány z několika úhlů současně. Když vidíte jak jde jedna stěna baráku šejdrem doprava a ta protější se kříví doleva, tak si říkáte, jestli grafik vůbec ví, co je to perspektiva. Chápu, že střihlý grafický styl byl záměrem a vzhledem k trhlosti děje může působit stylově, nicméně na pohled to opravdu hezké není. Polda 2 je jednoznačně nejošklivější díl série.

Alespoň že po stránce hratelnosti Polda 2 leze nahoru, ovšem rychlostí hlemýždě. V porovnání s hratelnostně naprosto nezvládnutým prvním dílem si dvojka vede lépe, avšak nijak slavně. Kombinace předmětů jsou logičtější, ačkoli čas od času stále dochází na úkony, které by nenapadly ani fanoušky sci-fi (nakrmím dřevěného kohouta a on se vykadí). Pixelhunting přetrvává a bohužel někdy je opravdu děsivý (žvejka na okně). Nicméně potěší, že všechny předměty mají nějaké využití a že se začínají objevovat logické rébusy, které k adventurám zkrátka sedí (obzvláště hádanka o knihomolovi je parádní chyták, který určitě zmate nejednoho hráče).

Ve výsledku je Polda 2 dokonalou sondou do doby na konci milénia, neboť znázorňuje obrovské množství lidí, o kterých se tehdy mluvilo, kteří tehdy plnili stránky novin a kteří na diváka koukali z televizí i monitorů. Tahle popkulturní hitparáda může být v dnešní době lákadlem větším než tehdy. Nic to však nemění na tom, že Polda 2 ztratil více než získal. Jde o ošklivou a trapnou adventuru, kterou je obtížné hrát v blízkosti rodiny, či přátel a nemuset se za to stydět.

Pro: Sonda do doby na konci milénia, klony a jejich pestrost

Proti: Humor, grafika, pixelhunting, scenář, trapnost, Sobota

Oproti jedničce hra trochu ubrala na bezprostřední komediální tvrdosti a takříkajíc změkla, ale stále si drží onen étos devadesátých let, tentokrát především díky výrazným postavám parodujícím tehdejší politickou reprezentaci, ale nejen tu. A to naprosto skvěle! To ovšem má nevýhodu především pro mladší hráče, kteří tuto dobu nepamatují a neznají souvislosti, které jsou pro celkový zážitek velmi důležité. Herní mechanika se oproti jedničce trochu zlepšila, naopak příběh je zde opravdu pitomí, což u jedničky neplatilo. Dabing samozřejmě stále skvělí.
Polda 2 si mě získal svojí grafickou stránkou a z nějakého důvodu mě nepřestává bavit dodnes.

Trochu mě zamrzelo, že se v druhém díle už nevyskytuje to typicky české prostředí, na druhou stranu se legrácek a narážek na českou kulturu dočkáme.

Jednodušší ovládání a obtížnější úkoly, jsou také vítanou změnou oproti prvnímu dílu. Pankrác už nepůsobí dojmem úplně vygumovaného policisty ale i tak se dočkáme dosti šprýmů na konto jeho postavy (zvlášť s Pamelou Anderson).

Polda 2 je celkově zábavná a povedená adventura ale i tak obsahuje pár zásekových míst, ve kterých musí hráč jenom zkoušet co půjde
75%

Pro: Zábavná, kvalitní hra

Proti: Některé záseky, absence českého prostředí.

• Android 70
Polda 2 je zvláštní díl. Oproti předchůdci mě ani tolik nebavil, ale poctivě jsem to dohrál. Samozřejmě jsem musel použít občas nápovědu. Na rozdíl od jedničky je tady víc logických úkolů místo nesmyslů z prvního dílu.

Jednotlivé lokace jsou ucházející, ale kouzlo maloměsta je pryč. Teď máme nějaké náhodné město, které nic moc nepřipomíná. Je zde pokus i o živé prostředí - nějaký ten provoz v pozadí.

Příběh je lehce zvrácený, kdy se Mattel mstí za to, že o jeho hračky není zájem.
Délka hry je tak akorát, obtížnost také. Hráno a dohráno na mobilu, kde se hra hrála velmi dobře.

Pro: Povedená hra, která se skvěle hraje na mobilu. Hvězdný dabing, humor a narážky na české i zahraniční hvězdy a osobnosti. Divný příběh a český humor. Postavy, hlášky.

Proti: Nevím, oproti jedničce to není ono :) Grafické zpracování prostředí.

Kultová česká adventura ktorú hrávam už dlhých 10 rokov a stále ma neprestáva baviť. U mňa jednoznačne najlepší diel celej série. Ešte k tomu ten nezabudnuteľný dabing. Pankrác je v tomto diele oproti jednotke o dosť chytrejší a jednotlivé prekážky sú o dosť logickejšie než v jednotke. Dosť vás tu pobaví parodovanie terajšej politickej scény. Okrem Klausa ako doktora Cwajštajna si tu zobrali na paškál aj Miloša Zemana (hádajte ktorým nápojom ho tu treba opiť), Jaroslava Baštu a dokonca aj Vladka Mečiara. A stretnete tu aj klony Hitlera, Napoleona či Ceasara ako jedného zo záporákov. Okrem pátrania po jednotlivých aktéroch prípadu tu aj zneškodňujete bombu či môžete namiešať koktejl k opitiu jedného punkera. Na záver si aj zalietate. Pripočítajte si ten dabing pánov Sobotu, Nárožného, Lábusa či Vlastimila Bedrnu a máte kultovku jak vyšitú.

Pro: Dabing, hudba, hlášky, dialógy, postavy, nápady

Na úvod musím přiznat, že zatímco jedničku Poldy jsem vždy miloval, ke dvojce jsem zase byl odjakživa přezíravý. Mohl za to fakt, že po jedničce přišlo pokračování, které se opravdu zásadně liší jak po grafické, tak scenáristické stránce.

Kdysi jsem jen těžko překousnul, že Pankrác už není okatý shrbený agresivní blbeček bydlící u babičky, ale spíše jen obyčejný hloupý policista s protivnou manželkou a tchýní na odstřel. Dnes ale už musím přiznat, že grafika je hezká, má něco do sebe a působí prostě kvalitním cartoon dojmem.

Průšvih je, že místo aby hra byla veselou taškařicí ve stylu třeba další cartoon hry Sam a Max, tak příběh je sice bláznivý, jenže to prostě - alespoň pro mě - není vůbec žádná sranda. Vtipy jsou povětšinou naprosto stupidní a nenápadité (Pankrác přeje to nejhorší své manželce nebo tchýni / Ruml + Rumcajs = Rumcajs, Stobožka je Božena Němcová se sto nohami, klon Michaela Jacksona vzpomíná na mladé masíčko ve vězení...) a pravděpodobně nebylo autorským záměrem, aby hra byla tak pochmurná, což alespoň takový dojem z ní já mám. Klony různých celebrit a jiných splácanin totiž různě trpí, jsou věznění, mučení, v lepším případě jsou v cirkusu nebo v muzeu v kamrlíku. Ten zbytek, co si žije nějakým relativně slušným způsobem, jsou většinou ženy, hloupé, hysterické a připravené vyspat se s prvním "zachráncem", který jim nějak pomůže. Asi bych se jim měl za to zlomyslně smát, ale to mně nijak nešlo. Ze začátku to vypadá, že příběh by mohl být zajímavý, ale pátrání po tom, kdo stojí za požárem soutěže Miss klonů je tak natahovaný a vede odnikud nikam, že nejspíš ke konci už zapomenete, co že je vlastně vaším cílem.

K závěru však musím zmínit asi největší klad Poldy 2 - používání předmětů a další hádanky jsou povětšinou velmi logické. Nejspíš proto je Polda 2 tak u nás oblíbený. Na rozdíl od jedničky už je tahle hra regulérní adventura s klasickým používáním předmětů, prozkoumáváním a tak dále... Určitě by se i zde našlo pár nefér věcí a i pár naprostých nesmyslů - například potřebujete vodu, ale místo abyste si ji nabrali z kyblíku či rybníku, tak musíte píchnout pneumatiku, ze které vyteče voda (?!). Ke konci už je také dost otravné, jak jste zvyklí řešit problémy spíše v rámci jedné větší lokace, ale občas se musíte poměrně nečekaně vrátit i do některého ze starších míst. Pak také, když už to tak obšírně rozebírám, by neškodilo o něco více nápověď, hlavně ve chvíli, kdy vám Pankrác řekne, že jistá zdánlivě logická akce nejde, ale neřekne vám, PROČ to nejde.

Polda 2 je pěkně vypadající adventura, kde si užijete klasické adventurní hrátky, ale příběh a humor šel zcela mimo mě - takže je to pro mě svým způsobem opak Poldy jedničky, kde herní mechanismy neustále drhly, ale vždy jsem se úžasně bavil a užíval si malebnou atmosféru Pankrácova rodného městečka. Zdejší skvadru zdeprimovaných, huhlajících a stupidních klonů jsem opustil velmi rád.

Pro: Zábavné a povětšinou logické používání předmětů, grafika

Proti: Mizerný humor, pochmurná atmosféra, nezáživný příběh

Polda Pankrác se opět vrací ve druhém díle a ve zcela nové grafice a dynamičnosti. Tento díl se od předchozího dílu o malinko zhoršil. Máme sice zcela novou grafickou podobu, trošku vylepšený inventář a samozřejmě nové vtipy.

Problémem bylo, že po delším hraní hra zacházela do stereotypu a pokud máte za sebou první díl, tak nic moc Vás už nepřekvapí. Samozřejmě pokud jste fanoušky této 6-ti dílné série, budete rádi za každý okamžik v této hře.

Nic proti Pankrácovi a jeho kamarádům nemám, ale trošku více srandy a toho hraní by se opravdu hodilo. Hra je poměrně krátká a možná, že kdyby byla delší ledacos by se i doladilo zvedlo hodnocení.

Ode mne tedy o 5% méně než první díl. 75%.

Pro: Grafické zpracování, lepší inventář, pro fanoušky povinná výbava.

Proti: Stereotyp, nic nového to úplně nepřináší. Málo srandy, krátkost.

Tak druhej díl našeho detektiva Pankráce je opravdu povedený. Osobně ho mám velice rád a hrál jsem ho hodněkrát. Ve svý době vyčníval zase svou malovanou grafikou a dabingem, kterej prostě v tomto díle je vyšperkovaný. Příběh je zase šílený, najdeme tu klony slavných osobností a že se tvůrci vyřádili akorát prostě jsou tam neduhy, které ale tak nějak k tomu patří a i tak si ho dokážu užívat. Každopádně jak to u této série bývá zvykem, musíte občas dělat zajímavé kombinace předmětů, ale řekl bych, že to není tak hrozný jako v předchozím díle. Ve výsledku je prostě série Polda určitě povinností pro milovníky adventur, avšak nic jiného od této hry a série se ani nedá očekávat.

Pro: humor, dabing, grafika

Proti: příběh, kombinace předmětů

Spolu s jedničkou jsou to nejlepší díly a to proto, že je v nich na prvním místě humor a stylová grafika, což v dalších dílech již není.
Hratelnost je oproti jedničce o dost zlepšená a tak je dvojka herně asi nejlepší díl.

Pro: Humor, hratelnost, grafika

Proti: Styl humoru nemusí vyhovovat všem

-2 +3 −5
Souhlasím s Watsonem - Spolu s jedničkou legenda. V tehdejší době mě naprosto uchvátil humor z blázince parodující dění na televizní obrazovce: "Esmeralda v počasíčku to je výborný nápad." Nebo "Když jsem koupil CET bylo mi 21 let." A tak podobně

Pro: Humor, komiksové zpracování, dabing

-5 +2 −7