Polda 2 remástr

Detective Hayseed - The Cloning Madness

12.12.2023

Polda 2 remástr je nová verze klasické české adventury Polda 2 z roku 1999 od studia Zima Software. Ač nese název remástr, dalo by se hovořit i o remaku, jelikož všechny původní lokality ze hry byly znovu nově ručně nakreslené v lepší grafice, která podporuje vysoká rozlišení, a to až 4K. Nechybí však ani možnost přepnout na původní grafiku. Samozřejmostí je ikonický český dabing v čele s Luďkem Sobotou v roli poldy Pankráce, přičemž dále pak účinkují Petr Nárožný, Jiří Lábus, Václav Faltus, Pavel Pípal, Valérie Zawadská a další.

Příběh hry zůstal beze změny a opět nás vrací do fiktivního městečka Marsias, kde probíhá klonování lidí. V květnu 2024 však hru rozšíří zbrusu nová příběhová kapitola o tom, jak se Pankrác stal soukromým detektivem.

Během hraní sedmého dílu Poldy došlo na krátký segment, kdy si Pankrác zahrál několik scén z původního 2. dílu v o něco hezčím grafickém kabátku. Když se následně objevila nová crowdfundingová kampaň na remaster celé dvojky, neváhal jsem a poprvé v životě jsem na takový projekt přispěl.

Hlavní změnou v remástru je pochopitelně vzhled. Veškerá grafika byla překreslena, prakticky vše vypadá detailněji a celkově hezčeji. Přitom hra nabízí možnost si danou obrazovku zobrazit a hrát v původním vzhledu, takže jsem si celkem často vše prohlížel jak v nové, tak i pro porovnání ve staré verzi. Přitom mě bavilo nalézat různé detaily umístěné především v nových místech na okrajích. Myslím tím třeba fotku zaměstnance měsíce u Bašty nebo jakýsi naložený pes v nálevu v Hybridáriu.

Pozadu nezůstalo ani ozvučení. Hudba se drží původních motivů, ale je kompletně přepracovaná. Tak trošku jsem si na ni musel chvíli zvykat, protože mám původní verze některých skladeb rád a když se řekne druhý Polda, tak mi hned hrají v hlavě. Stejně jako v případě grafiky je možné si přepnout hudbu na její starou verzi, ale nakonec jsem si oblíbil i tu remasterovanou hudbu. Dabing je z pochopitelných důvodů původní, ale i tak se stále dobře poslouchá.

Příjemné je i zjednodušení hratelnosti. Rychlé přesuny na dvojklik byly dostupné již v původní verzi, zde navíc přibylo zvýraznění všech interaktivních věcí na obrazovce pomocí mezerníku, čili takový standard modernějších adventur. Dále je možné si nechat v inventáři zvýraznit ty předměty, se kterými se na aktuální obrazovce dá něco dělat. To mi už přijde spíš jako nápověda, ale pro někoho to může být takové příjemné popostrčení.

Jedinou věcí, která mě na hře zamrzela, jsou rozbité dva achievementy. Zde však předpokládám, že brzy dojde k nápravě. S remástrem jsem jinak spokojený. Dostal jsem přesně to, co jsem od něj očekával. Až budu mít někdy chuť si zase Poldu zahrát, tak nemám důvod sahat po původní verzi, což je asi tou nejlepší vizitkou. Už teď se však těším na květen, až vyjde i nová kapitola odehrávající se mezi druhým a třetím dílem.
Grafika je přepracovaná opravdu znamenitě, stejně jako animace a i přepracovaná hudba zní výrazněji. Palec nahoru na možnost přepínat si kdykoliv na původní grafiku. Je zajímavé si to občas porovnávat. Co mě, ale překvapilo bylo to, že drtivá většina vtipů a narážek nijak nezastárla. A to přesto, že původní hra vyšla již před 24 lety. Ve hře jsou zjednodušující prvky z novějších dílů, kdy si například můžete zobrazit aktivní prvky na mapě a eliminovat si tím pixel hunting. Nebo si můžete zobrátit v inventáři předměty, které na dané obrazovce můžete využít. Hru to celkově pomáhá hrát plynuleji. Oživit si takhle jednu z mých oblíbených her z dětství bylo opravdu správně nostalgické.

Pro: Pěkně přepracovaná grafika, animace a soundtrack, vtipy a narážky aktuální i dnes, zjednodušující prvky, starý dobrý polda

Proti: Někdo by možná ocenil větší oldschoolovost a zjednodušují prvky by tam nechtěl, pokud vám nesedí styl humoru tak nic pro vás

Myslím že remástr na výsost povedenej. To jak znovu překreslili všechny pozadí, je paráda. Hru jsem si nesmírně užil a i ta nově nahraná hudba je taky skvělá, sice jsem si na ni musel chvíly zvykat ale nakonec se mi zalíbila. Velké plus je, že si můžete hru kdykoli přepnout do původní grafiky a to samé platí i o hudbě. Takže si příště hru zahraju třeba s původním soundtrackem s touhle novou grafikou.
A v květnu se už těším na rozšíření, které se bude odehrávat mezi dvojkou a trojkou.