Polda, aneb s poctivostí nejdřív pojdeš

Poldu jedničku jsem vždycky považoval za nejvtipnější českou adventuru spolu s Horkým létem (rovněž jen jedničkou). Po letech jsem si dal teď Poldu znovu (bůhví pokolikaté) a je to pořád vynikající sranda. Stejně tak stále obdivuju velmi pěknou a svébytnou grafiku, kde postavičky vypadají tak nějak roztomile, v čele s prohnutým Pankrácem s vyhublým tělíčkem a obříma očima.

Podobně jako Pankrácovo tělo jsou tak nějak vtipně pokroucené i postavy kolem, které nešetří absurdním humorem - právník bydlící v popelnici, aby mohl vysoudit peníze na agresivních policistech, "kouzelní" dědečkové střídající se každý týden, kdo bude zrovna ten kouzelný... To jsou postavy, na které nikdy nezapomenu, a i když je už nepovažuju za vrchol českého humoru, vždy mi při vzpomínce na ně vyloudí úsměv na rtech. V neposlední řadě pak samotný Pankrác působí jako zajímavá postava, a to nejen tím že je úplně blbej, ale hlavně je i agresivní, takže pro něho není problém vytasit bouchačku a v záchvatu vzteku někoho postřelit nebo rovnou vystřílet celý zverimex.
Tohle vše bohužel v dalších dílech naprosto chybí.

Ale bohužel hru nemůžu až tak glorifikovat, jak bych si přál, protože je zbytečně těžká a jako hra prostě úplně nefunguje. Dnes už bych přešel fakt, že v inventáři máte spoustu předmětů, které nepoužijete. Nemůžu však odpustit to, že se ve hře nenachází téměř žádné nápovědy jak dál postupovat. Často třeba tušíte, co máte udělat, ale z nějakého důvodu to ještě nejde - například váš pes ještě neumí aport, ale to vám nikdo neřekne ani nenaznačí. Klasická adventurní nápověda tu je téměř jedna, když přečtete návod na sestrojení sledovacího zařízení - jenže ta kniha se dá jaksi přečíst jenom jednou, takže pokud si to nezapamatujete/nezapíšete, můžete se také solidně zaseknout. Zcela nefér je pak i občasný pixel-hunting, kdy potřebujete přečíst různé nové letáčky, které ale už v grafice dané nástěnky zakomponované jsou, jen se na ně dá ukázat a přečíst je až po nějakém čase. Dohromady je pak hra naprosto zbytečně obtížná a je jen těžko dohratelná bez návodu.

Na závěr však ještě musím vyzdvihnout dva velké klady - vynikající dabing Lábuse, Nárožného a Soboty a i velmi povedený příběh s parádním závěrem.

Těžko teď říct, jestli je Polda 1 nejlepším dílem ze své série, ale rozhodně je v minimálně mých očích s velikým přehledem nejvtipnější a nejkrásnější na pohled.

Pro: Humor, dabing, grafika, příběh

Proti: Zbytečně vysoká obtížnost

Polda byl svého času v ČR zjevení. Podle kritiků by se v zahraničí tento titul vůbec neprosadil, ale to přece vůbec nemusel ani nechtěl! Nesporným plusem, který někteří přezíravci opomíjejí, bylo to že se jednalo o českou hru určenou českému publiku - s českými reáliemi, povahou a humorem. Polda tak naplnil to co žádná, byť sebelepší, zahraniční hra nemohla uspokojit.

Grafika je velmi pěkná a zároveň není jen tak okopčená z úspěšných zahraničních titulů. Je zcela koukatelná i dnes, po 13 letech. Zvláště Pankrác je v jedničce velmi pěkně vyveden. Hudbu si dosud pamatuji, což se o řadě jiných hrách říct nedá, takže také chválím. Dabing byl jeden z prvních a nemohl být vyveden lépe. Humor samozřejmě nesedne každému, ale mě bavil i když jsem se přímo nechechtal.

Hra měla několik nedostatků, avšak nikterak v adventurách vzácných. Řešení byla mnohdy dost nelogická, někdy se řešilo všechno na všechno, jinde se zase něco pohnulo až když jste postoupili jinde. Nesouhlasím však s tím že by obtížnost byla nelidská, hru jsem dohrál bez návodu.

Velice si Poldy vážím a pokládám ho za nejlepší hru kterou kdy Zima Software produkovala. První díl mě především dostal svou grafikou a prostředím - hra podle mého měla specifickou maloměstskou atmosféru, ostatní Poldové už mě příliš nelákali jak pojetím okolí tak pojetím Pankráce. I když za 99 korun všechno, šup do obchodu:)

Pro: české reálie, dabing, pěkná grafika, humor

Proti: nelogičnost, technické problémy, žádný velký příběh

Musím říct, že první Polda je jedinej, kterýho jsem kdy hrál a dohrál. Naposledy se tak stalo včera a hned po skončení jsem nainstaloval dvojku a tu jsem prostě hrát nemohl. Tak nějak jsem si na tu krásně kreslenou grafiku z jedničky zvykl, že už mi další díly (pouze dle obrazovkostřelů) vůbec neimponujou.
K samotný hře. Je pravda, že najít verzi, kterou bych rozfrčel na Win7 jsem chvílema vnímal jako první quest ve hře, ale nakonec se celkem snadno zadařilo, ostatně takhle jsem vnímal i ostatní úkoly ve hře, ale o tom později, a já jsem to konečně začal hrát. Grafika je pro mě skvělá, barevná, funkční a funkčně interaktivní, takže tohle je jasnej klad. Koncept tak trochu natvrdlýho policajta řešící takovej případ jakej řeší (nespoileruju), je pro mě naprosto skvělá věc, která tomu sedí, jak prdel na hrnec, páč českej člověk je v tom hned jak nahá cikánka uprostřed ghetta. Fórů na benga je moc a veřejný mínění je přesně takový, jaký ta hra reflektuje, takže s tímhle taky nemůže mít nikdo problém. Musím říct, že hra je dost "hylárijus", páč jsem u ní kolikrát hejkal, jak hejkal. :-D
Další dobrou věcí je u mě jednoznačně dabing, kterej se skvěle povedl a upřímně mi sedí víc, než ten v Mafii, páč poslouchat Rychlýho, jak metá rádoby drsný hlášky je celkem kontraproduktivní (aspoň já jsem se u něj docela tlemil, ale to bych u mafie asi neměl). Tady byl dabing taky směšnej, ale tady směšnej být měl, takže taky za jedna (Lábusovo "Hele vole, fízl" mě baví ještě teď).
Jediný, co mě tam trochu vadilo... no trochu víc, už tady taky někdo zmiňoval, že pro samou směšnost a absurditu celýho konceptu tady figurovaly tak absurdní úkoly, až člověk spíš musel uvažovat jako debil, aby se dobral nějakého výsledku, páč jinak by na to nepřišel. Důkazem toho budiž, že jsem zalamil a dvakrát jsem hodil očkem do návodu, abych se dostal na správnou stopu. Ale to je jen taková kosmetická vada, páč tohle je spíš věc vkusu, jestli to někoho sejří, nebo ne.
Prostě si myslím, že Sleepteam udělal lepší hru, než bych čekal a popravdě, než by mnoho z nás čekalo a s plynoucím časem tahle adventurka neztrácí nic na svým kouzle. Není to sice nic na hardcore nářez all night long, ale i tak se dá s tím zabít pár minut až desítek minut... Přesto to není herní Olymp a to ani smykem, ale dobrá pětasedmdesátka...

Pro: Grafika, vtip, pro české publikum dokonalé, dabing

Proti: Kraťoučké, řešení questů, které by mě nikdy nenapadly

Lehce podprůměrná adventura, která většinu znalých adventuristů asi příliš nenadchne, ale vyloženě ani nikoho neurazí.
Hra vynikne snad pouze pěkně kreslenou grafikou, animací a vcelku kvalitním dabingem.
Po hudební stránce je hra zhruba průměrná, žádný soundtrack mi nějak neuvíznul v paměti, ale ani ve hře nijak nerušil a do hry se vcelku hodil.

Herní doba je velice krátká, dialogy většinou zdlouhavé a tupé, humoru jsem od hry čekal daleko více, bohužel ve většině případů se jedná pouze o trapné pokusy o jakýsi vtip, ale musím uznat, že pár světlých chvilek hra též měla. Příběhově Polda též nikterak nevyniká, ovšem rozuzlení je vcelku zajímavé. Pixel-hunting mě otravoval naštěstí jen minimálně a na celkové ovládání jsem si rychle zvykl, byť se zpočátku zdálo trochu toporné.

Bohužel čekal jsem od Poldy více, mezi adventurami opravdu nijak výrazně nevyniká, ale jedná se spíše o takové krátké pobavení, které nepřinese žádné zapamatováníhodné situace.

Pro: Grafika, Animace, Dabing

Proti: Krátké, Retardované rozhovory

Nejsem z těch hráču, kteří preferuji adventury. Avšak série Polda je jednou z výjimek, které potvrzují pravidlo. A ke ktére jsem ochoten se čas o času vrátit.

Polda 1 je pro mě druhým nejoblíbenějším dílem, a povedeným úvodem této série. Má sice kostrbatější ovládání, místy snad nekonečné zákysy, ale když ho člověk zvládne projít, tak má dobrý pocit a pěkné zážitky. Tento díl je správně komediální, tím správným českým způsobem, tudíž se není čemu divit, jak si postava Pankráce počíná při svém vyšetřování. Někdy přívaly absurdity neberou konce.

Ovšem přemíra absurdity, dělá z této hry místy těžkou záležitost. Správný postup pro posun ve hře, totiž někdy člověka ani nenapadne, třeba protože je až příliš drsný. Hráč se tak, čas od času, zasekává a správný postup odhaluje až náhodou.

Jak už jsem zmínil nejsem ryze adventurový hráč, takže nemůžu adventury správně posoudit. Každopádně musím říct, že pěkně zpracovaný Polda se mi velice líbil a rád se k němu vracím. 90%

Pro: Vtipně zrcadlo české mentality.

Proti: Zákysy spojené s přemírou absurdity, některá řešení jsou prostě těžce představitelná

Polda je mezi českými hrami pojem. Ve své době byl něco nevýslovně úžasného. Ale jak je na tom dnes po 16ti letech z pohledu hráče který s tuto hru nehrál v době její největší slávy? Na to bych se vám pokusil odpověď.

Příběh hry je prostoučký takže žádný extra zážitek z něj mít nedudete.
V čem však polda vyniká jsou všemožné situace, na které ve hře narazíze. Humor ve hře je situační a jednoduchý, takže zde rozhodně nečekejte cimrmanovký humor. Absurdnost některých situací je tak velká, až se tomu začnete i smát. Např. sebevrah který se chce upálit (po tom co jste ho přemluvili, že se má raději než utopit upálit) má benzín který potřebujete do auta. Nakonec s ním vyměníte líh za benzín. Nebo pasáž u Ištoků, kdy se snažíte získat přízeň paní domu a v tom nejlepším se probudí její manžel. Avšak někdy jsou fórky trapné až ubohé. Zkrátka kvalita humoru ve hře se dá nejlíp popsat sinusoidou. Výborný vtip, celkem ujde, hrozný, celkem ujde a výborný a tak dále.
Obtížnost hry je také značně kolísavá. Od značně primitivních po absolutně mozekdrtící. No posuďte sami.Přijde vám logické, že k tomu abyste vyšplhali k svědkovi do prvního patra, musíte sehnat krabici, dlažební kostky, celé to svázat dohromady a to nejlepší nakonec. Připevnit k tomu všemu orla, který to do požadovaného okna vynese. Přiznám se musel jsem použít návod. A to hned několikrát, protože na řešení některých úkolů jde přijít snad jenom náhodou. Někdo může říct, že takové ty hry zkrátka byly, ale já si myslím že tento design už je dávno přežitý něčím daleko funkčnějším.
Dabing je nepochybně kladem hry. Zamrzí sice, že pan Lábus a Nárožný namluvili opravdu hodně postav, ale není to nic by nějak moc kazilo zážitek.
Grafika je i na dnešní dobu pěkná, jen toho pixelhuntingu se mohla vyvarovat.
Co říct závěrem. Polda je dobrá hra. Ale jen dobrá, protože za ty roky značně zestárl. Nemůžu vám ho přímo doporučit, ale za zkoušku stojí. Přeci jen trocha toho českého herního dějepisu občas neuškodí.

Pro: Komické situace, dabing

Proti: Nelogické hádanky, kolísavá kvalita humoru

Jedna z nejvtipnějších her vůbec. Rozhovory ve zverimexu, volání na erotickou linku, stahování chlapa na parkovišti o peníze, rozhovory v sexshopu...Hratelnostně poměrně obyčejná adventura, ale ten humor jí vyzdvihuje do výšin.

Pro: HUMOR

Proti: Dnes už starší grafika, občas nelogické úkoly

Adventury byly vždycky můj nejoblíbenější žánr, i když jsem jím nejdříve skoro nerozuměl, protože moje tehdejší angličtina na ně zkrátka nestačila. Miloval jsem na nich ale tu atmosféru, krásnou grafiku a hratelnost, kdy na hráče nečíhá smrt na každém rohu. Pokud tedy nemluvím o adventurách od Sierry. Pak se u nás začaly objevovat adventury s češtinou. Ať už to byla Legend of Kyrandia, Mlíčňák nebo třeba Simon the Sorcerer a já jsem jejích kouzlu podlehl zcela. A pak přišel Polda.

To bylo poprvé, kdy na mě hra mluvila česky. Ale jak? Skvělý dabing Luďka Soboty, Petra Nárožného nebo Jiřího Lábuse mě doslova posadil na prdel. Jelikož jsme v té době měli většinu her v disketové verzi, byli většinou bez namluvení. Takže když jsem se poprvé setkal s hrou kompletně namluvenou a ještě k tomu v mateřském jazyce, byl to zkrátka šok. Takže prvotní okouzlení Poldou přišlo kvůli dabingu.

Další věc, která mě tehdy nadchla, byla grafika. Chápu, že z dnešního pohledu asi nevypadá nic moc, ale mi jsme tenkrát stále ještě hráli Indyho 4, Monkey Island nebo Kyrandii (Broken Sword nebo Discworld II z té doby jsou úplně jiný level, ale ty se nám tehdy ještě do rukou nedostali) a Polda oproti nim vypadal mnohem lépe. Grafika byla v lepším rozlišení než zmíněné hry ze začátku 90. let, takže přímo ve hře hráč alespoň tušil, co vidí. Nebyly to tradiční 2 pixely čehosi drobného, na co jsme tehdy byli běžně zvyklí. A přiznám se, že oproti druhému a třetímu Poldovi, se mi grafika jedničky celkem líbí dodnes.

Dalším kladem, alespoň tedy pro mě, bylo to, že Pankrác je magor. Ne lehce potrhlý, jako v jiných hrách, ale pravý nefalšovaný magor. Chvíle, kdy mu zrudly oči a on vytáhl pistoli a začal střílet po sousedce, bezdomovci nebo třeba prodavači ve zverimexu jsou pro mě nezapomenutelné i po letech. Ale ve hře se najde i několik dalších postav, které jsou skoro už legendární. Ať už je to právník bezdomovec, kouzelní dědečkové nebo prodavač v sexshopu.

Rovněž humor ve hře obsažený mi sedl. Jsou tam momentky, které si vybavím i po mnoha letech. Vyražení dveří beranem po namalování loga Windows. Případně některé výborné dialogy, ať už třeba s bačou "Auto je namazané a šofér ne?" nebo s bezdomovcem. Mým nejoblíbenějším momentem jsou ale rozhovory se sebevrahem kdy mu sebevraždu utopením rozmluvíte větou: "Já zkrátka tvrdím, že dneska frčí upalování.", abyste druhý den zjistili, že Vám v autě došel benzín a šli ze sebevraha vymámit kanystr s benzínem.

Uznávám, že obtížnost je z dnešního pohledu poměrně vysoká a bez návodu bych ho tenkrát asi nedohrál. To ale nemění nic na tom, že bez Poldy by ze mně možná nebyl takový blázen do adventur, jako jsem teď.

Pro: Skvělý dabing, humor, Pankrác je magor

Proti: Vyšší obtížnost

Polda je první díl slavné české humorné série adventur, která útočila převážně na domácí trh. Série se vyznačuje velkými rozdíly mezi jednotlivými díly a to jak po stránce prostředí, námětu i grafického zpracování. Dokonce se mění i vzhled a charakter hlavního hrdiny a jen málo dílů série na sebe příběhově navazuje, či alespoň odkazuje. Série má v podstatě jen tři společné jmenovatele – hlavního hrdinu Pankráce, Luďka Sobotu v hlavní roli a trapný humor.

První díl vyšel již v roce 1998 a jednalo se o poloamatérský počin od malinkého studia Sleepteam Labs, kteří krom Poldy nikdy nic kvalitního nevyprodukovali. Měli však to štěstí, aby jejich projekt vydali a zaštítili Zima Software, kteří zajistili dabing a s ním i polovinu úspěchu. Polda se stal nejklasičtější českou adventurou, kterou může překonat snad jedině Posel smrti (pozor – nemluvím tu o kvalitě, tam by samozřejmě usoplený Polda neměl proti světovému Poslu sebemenší šanci). Polda je hra, kterou táhne vpřed příjemná ručně kreslená grafika, poutavé prostředí malého českého městečka Lupany, značná nadsázka a především již zmíněný špičkový dabing od známých komediálních herců (L. Sobota, P. Nárožný, J. Lábus,…). Úspěch Polda sklidil velice rychle a vedle jiných humorných adventur tehdejší doby (Horké Léto, Léto s Oskarem, Ve stínu havrana, či Hovniválové) se snadno a rychle vyšvihl na špici.

Jak je u podobných adventur zvykem, nic se tu nebere vážně, logika značně pokulhává a prim hrají absurdní situace a dialogy plné mnohdy pubertálních vtípků, které mladší hráče možná pobaví, ale ti starší budou v mnoha případech jen nevěřícně kroutit hlavou. O inteligentní humor Polda zavadí jen občas, ale stále to je mnohem častěji než v následujících dílech, které mají kvalitu humoru značně kolísavou, nicméně pokaždé na hranici trapnosti. Nutno uznat, že některé slovní přestřelky a hlášky Poldy jsou pro milovníky adventur až legendární. Například scény se starou Šmejkalovou, s vyděšeným prodavačem zverimexu nebo pokutování týpka u redakce jsou nejen perfektně napsané, ale i bravurně zahrané. Polda je zkrátka příjemnou kreslenou záležitostí i zábavnou sondou do českého humoru s plejádou karikaturních postaviček (byrokratický úředník, vykutálený důchodce, zchlastaný bača, hypochondrický náčelník a mnozí další.)

Jedním z největších problémů Poldy je jeho přehnaná obtížnost. Skoro polovina všech předmětů, které sesbíráte nemá žádné využití a jen překážejí v inventáři. Mnoho aktivních míst (hlavně letáčků) je sice již od počátku nakreslených ve světě, ale možnost si je prohlédnout přijde až časem. Kombinování předmětů je často tak absurdní až se nabízí otázka, zda scenáristovi vůbec došlo, že hráči narozdíl od programátorů dopředu nevědí, co a jak mají udělat. A to nemluvím o pixelhuntingu, neboť spousta předmětů je tak mrňavých, že si jich sotva všimnete. V důsledku rozsáhlé plochy, po které se můžete procházet, hrozí prakticky neustále nutnost projít znovu kompletně vše a všechno opětovně prozkoumat, neboť si můžete.vsadit na to, že jste někde něco zapomněli. Druhým a snad ještě výraznějším zádrhelem je absence jakéhokoli děje. Za celou hru narazíte tak na 3-4 události, které linku příběhu posunou dál a jinak je to pouhý slepenec scének, dialogů a hloupých kombinací předmětů.

Z mého pohledu vůbec není snadné Poldu zhodnotit. Ačkoli musím uznat, že Polda je zábava a navzdory mým vysokým nárokům na humorné adventury jsem se místy opravdu bavil. Jenomže to, co nejvíce oceňuji na 2D adventurách zde nenacházím:
– Příběh sice se zajímavým rozuzlením, avšak obecně naprosto o ničem – bez děje, bez zvratů a bez napětí.
– Postavy nemají absolutně žádnou hloubku a žádný vývoj.
– Hádanky neexistují a kombinování předmětů je místy tak absurdní, že zůstává rozum stát
– Grafika osobitá, pěkná a roztomilá, ale kreslená grafika dle mého názoru není schopná zajistit atmosféru a věrohodnost.

Pokud máte rádi české humorné adventury, je Polda ideální volbou (dokonce bych řekl, že tou vůbec nejlepší) a to obzvláště díky dabingu, venkovskému prostředí a utahování si z typických postaviček, které náš národ rád zesměšňuje (policajti, vojáci, důchodci, úředníci…). Polda je zkrátka českou klasikou, která nabízí nejen občasný solidní humor, ale i velice příjemné grafické zpracování. Po hratelností stránce jde však o katastrofu, kterou lze jen těžko dohrát bez návodu.

Pro: Humor, skoro až pohádkové prostředí, závěr, dabing

Proti: Pixelhunting, nelogické kombinace, příběh, celkově neférová obtížnost.

Poldu nechci, ale musím přirovnat k Horkému Létu, protože vyšli podobní období a útočili na stejnou sortu gameru v cz. Na jedné straně to nebyl takový nářez neortodoxního vtipu jako v H.L. ,ale vtipné to bylo k hranicím morálnosti, asi aby hru mohli hrát aj mladší lidi. Hra byla dobrý zážitek. Hlavně na tu dobu novinka - jednoduché jezdění z lokace do jiné lokace. Roztomilá grafika a vtipná "policejní" postavička.
Nezapomenutelná lokace sexshopu to bylo něco, co mě ani teď nenechá chladným a ta hudba. Hold zábava zaručená kdo nehrál vřele doporučuji.

Pro: Hezká, vtipná, kreslená grafika. rozpolcené postavičky které jenom vzhledem jsou vtipné

Proti: Někdy možná trošku zbytečně se hra držela v rámci morálky.

Poldu jsem hrál už před pár lety (i tak to bylo hodně dlouho po vydání) a už tehdy se mi dost líbil. Nyní, když mám v paměti první Horké léto, aneb Majer v akci a pro srovnání jsem si Poldu zopakoval, musím říct, že se mi líbí ještě víc. Na rozdíl od Horkého léta mě hra nezačala nudit ve dvou třetinách, ale udržela si mě až do konce. Pankrác je daleko propracovanější postava než Honza Majer a Polda přehledem vyhrává i ostatními charaktery, kterých je ostatně daleko víc než těch na ne-tak-pustém ostrově, že. Hře také daleko více prospívá přítomnost většího množství dabérů (zvláště pro Pavla Pípala a Petru Hanžlíkovou mám obrovskou slabost) a přestože obsahuje více potenciálně zákysových míst, zároveň to vyvažuje i pro mně lepším humorem. I když rozhovor se dvěma důchodci je na hranici snesitelnosti. A co víc, hra si dělá legraci sama ze sebe.

S hudbou to v prvním Poldovi valné není, ale na rozdíl od takové Mise Quadam se to rozhodně dá vydržet.

PS, znáte nějakou jinou hru, kde si to můžete rozdat s Larou... nebo spíš její ségrou? ;)

A jako obvykle credits (tentokrát je doporučuji shlédnout všem, dozvíte se něco o historii projektu i několik rýpnutí (třeba do Microsoftu nebo Ilusion Softworks). - Zajímavosti
Hru jsem dohrál teďka :) Chtěl jsem jí dohrát ještě před Polda 6, ať jsem správně připravený.

Polda je poctivá česká hra. Plná našeho českého humoru, který neomrzí.

Celý děj je hodně zajímavý. Hra má poctivý a dost tajuplný složitý příběh plný různých hádanek, složitých úkolů a zas plná humoru a to i černého.
Celá hra vypadá pěkně roztomile, taková grafika je úžasná a na adventury se dokonale hodí.

Škoda, že je ta hra docela krátká.

Pro: Grafika, dokonalý dabing, český humor, dialogy, zvrácenosti

Proti: Poměrně krátké

Priznávam sa bez mučenia, aj ja som sa pri Poldovi svojho času dokázal pobaviť. Lenže kedy to bolo? Keď som mal 11-12. Nuž a o tom je aj celkovo humor. Niektoré veci mi prišli už vtedy riadne trápne a na niektorých som sa fakt bavil. Lenže ako tak býva, rokmi sa chute a nároky menia a Polda ma tak v súčasnosti láka viac skrývať tvár do dlaní, než sa smiať.

Čo je však pomerne dobre zvládnuté, je zobrazenie klasickej malej obce, spolu s klasickými československými archetypmi obyvateľov (ale áno, oni takí policajti, susedia, zvedavé tetičky atď. naozaj stále behajú po svete, teda aspoň po tom lokálnom). Zároveň treba pochváliť aj dabing - Sobota a predovšetkým Lábus a Nárožný dokázali tejto hre vdýchnuť život, vyťahujúci ju medzi nadpriemer. Teda aspoň v mojich očiach. Samotné adventúrne riešenia sú mnohokrát viac absurdné než logické a taktika používania všetkého na všetko sa vypláca. To malo byť asi pre ďalšie humorné účely, no nevydalo, ale miesto toho to splodilo len zákysy. Každopádne ďalšie diely Poldu už len klesali a klesali. A ak sa teda práve pomalým krokom nechystáte ešte len do puberty, asi by som Poldu nedoporučoval.

Pro: dabing, zobrazenie "sedláckej" obce, priemerne 1 z 10 "vtípkov" ešte jemne pobaví

Proti: trápnosť a primitívnosť humoru, nelogické adventúrne postupy

Aneb s poctivostí nejdřív pojdeš. Tento dovětek ke hře se mi velice zalíbil, a potvrzuje to i dnešní realitu.
Když jsem poprvé dostal tuto hru do ruky jako malý, zaujala mě na tehdejší dobu barevná grafika a hlavně český dabing. Co se týče hratelnosti, tak chvilkama jsem i tápal a opravdu se přiznám, že sem tam jsem použil návod. Někdy bylo opravdu obtížné udělat nějaký úkol, abych mohl pokračovat dál ve hře. (ano vím ukamenujte mě, je to podvod nějvětšího kalibru).
Hudba je celkem chytlavá, ale co se týče návykovosti, to opravdu není tak veselá stránka.
V této hře se mi líbí prvky českého humoru a její dvojsmysly, a koukat na dva sedící "sígry ve výslužbě" byla také sranda.

Já za mě dávám 80% a těch dvacet ubírám jen díky tomu, že to mohlo být možná o trošku delší, a víc chytlavější. Jinak se hra celkem povedla.

Pro: Hudba, český humor, povedený český dabing.

Proti: Krátkost, nechytlavost.

Poldu 1 jsem si před nějakým časem koupil i se všemi ostatními díly poldy za 94Kč. Musím říct že se to rozhodně vyplatilo. První díl Poldy se mi sice na Vistě trochu sekal ale hra ani tak neztratila nic ze svého humoru. Nijak komplikovaný příběh s šokujícím rozuzlením, vykreslení malebné vesničky plné bláznivých obyvatel a především profesionální úroveň dabingu, to jsou hlavní předosti tohoto adventurního klenotu ze staré školy. Mimochodem, nedá si někdo kotletky na hrášku?

Pro: Humor, úroveň dabingu, nečekané rozuzlení příběhu, rozličné charaktery postav, JE TO ČESKÁ HRA

Proti: Grafika (ač kouzelná) může dnes působit zastarale

Když vytáhnu svoje oblíbené adventurní schéma - 1) Interaktivita (živost lokací) 2) příběh 3) humor 4) kreslená grafika - a zhodnotím podle něj tuto hru tak... No o tom bude můj komentář.

První Polda patří spíše ke slabším dílům z celé série. Chybí mu hlavně první položka ze schémátka - interaktivita. Sice se zobrazí vedle kurzoru myšky název objektu (květina, stůl, postel, okno, koberec), ale kliknutí vůbec nic neudělá a nic se nestane. Hned teda zpočátku přicházím o super zážitek z procházení a objevování lokací. Občas tu jdou některý věci prozkoumat, přičemž kurzor myši se sám přepíná na to, co je potřeba (tj. žádný samotný přepínání mezi režimy prozkoumání, používání, mluvení a chození), takových věcí je v každé lokaci ale hodně málo. Max. jedna postava, jedna věc na prozkoumání a jedna možnost odchodu pryč.

Dalo by se tedy říct, že díky tomu je celá hra v podstatě snadná - kdepak, není... Naopak je tu celá řada předmětů a ty se navíc dají používat na všechno (ne jen na to, co se dá zkoumat). Navíc kromě občasných nelogičností jsou tu takový extrémní legrácky, jako třeba leták někde na nástěnce jde prozkoumat až po určité době a tam se třeba dočtete něco, co je nezbytně nutné pro postup ve hře. Bez návodu bych tohle řešil snad 10 let. Takových podrazů tu bylo víc.

To by bylo k té interaktivitě. Příběh je typicky humorný, což navazuje na bod 3 v mém schémátku. Dokonce natolik humorný, že si můžou dovolit udělat ten děj i naprosto šílenej. Příběh i humor nemusí prostě sednou všem. Já se docela bavil (aspoň některý rozhovory byly fakt LOL), no a co se týče příběhu, nebyl vyloženě špatnej. Ale zase to nebylo nic epic, u čeho bych po skončení zůstal s otevřenou pusou!

No a poslední bod - kreslená grafika - splněno.

Ještě bych se rád vyjádřil k inventáři. Moc se mi líbil - choval se jako windowsové okno, mohl jsem ho různě zvětšovat a zmenšovat a hýbat s ním po obrazovce. Praktické, perfektní, škoda že se to neobjevilo ve více hrách.

No sečteno a podtrženo - docela průměrná česká adventurka, s dobrým dabingem a českým humorem - ale dost neinteraktivními lokacemi.

For me 65%

Pro: Dabing, inventář, kreslená grafika, humor, možná i příběh, je to česky

Proti: Mrtvé lokace, krátkost, nelogičnost, občas extrémně těžké, Pankrác chodí hodně pomalu

Jedniznačně nejlepší díl série. Geniální vtipy, kreslená grafika a atmosféra. No a hlavně výborně Luďkem Sobotou nadabovaný Pankrác v hlavní roli. Jedna z nejlepších adventur, co jsem kdy hrál. Česká herní klasika..
Ano herní mechanika je hrozná, obtížnost vysoká, často nelogická, ale vem to čert. Tahle hra má typický ulítlý, oplzlý a černý humor 90. let, který mi v dnešní době plné korektnosti a uťápnutosti dost chybí. Některé rozhovory a postavy jsou legendární a i když už si hru na počítač nenainstaluju, občas si stále na youtubku pustím nějakou tu konverzačku... prostě klasika, která neomrzí.
Polda je adventura, která se mě již po několika dnech vydání uchytila a dodnes nepustila. Je to pro mě klasika, která nemůže přestat bavit. Pěkné grafické a zvukové prostředí, z kterého se vám nejvíce bude líbit propracovaný český dabing, který je zapózován do skvělého humorného příběhu. Polda je pro mě nejlepší česká adventura, která vsází na humor... doporučuji každému.
Pamatuju si, jak jsem Poldu dlouhou dobu šíleným způsobem žral. Byl to právě Polda a Horké léto, dvě první adventury, které se u mě i s krabicemi váleli. Pamatuju si taky ale jak se mi ty mrchy sekali a já měl problémy si je vůbec zahrát. Pořád ale nezapomenu, že tyhle dvě adventury jsem hrál stále dokola protože mě neskutečně bavili. Ale teď něco k Poldovi samotnému. Dohrál jsem všecky díly, ale přiznám se, že právě jednička je dílem, na který, co se týče příběhu nezapomenu. A co více...na ten dabing budu vzpomínat ještě hodně dlouhou dobu. Škoda, že takové hry v česku nevznikají v dnešní době, tehdá to táhlo, a zaplať pánbůh za ně.

Pro: typický český humor, geniální dabing

Proti: padání hry jak na starém počítači tak na novém