Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Doom

id Software •  Sculptured Software (SNES) •  Rage Software (Saturn) •  Williams Entertainment (PS1) •  Logicware (3DO) •  David A. Palmer IMS Productions (GBA) •  Vicarious Visions (Xbox, X360) •  Nerve Software (X360, XOne, PS4, Switch)
10.12.1993
28.11.1994
01.09.1995
16.11.1995
1996
1997
05.11.2001
05.11.2005
26.09.2006
30.10.2009
16.10.2012
85
647 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Doom je po Wolfenstein 3D zakladatelem a hrou určující směr v žánru 3D FPS. Stanete se bezejmenným hrdinou, který byl vyslán na Mars zlikvidovat jednoho z velitelů a poté prozkoumat experimenty s teleportací, ale jak už to bývá, něco se pokazilo a jsou otevřeny brány do samotného pekla, démoni ovládnou celou základnu a vy jako hrdina, vyslaný na záchrannou misi, se jako jediný přeživší, musíte probojovat hordami démonů.

Doom ve své době způsobil poprask kvůli své brutalitě, krvavosti, okultním symbolům a obrovskému množství nepřátel, která jste likvidovali. K dispozici jsou zbraně jako motorová pila, pistole, brokovnice, kulomet, raketomet až po zbraně skutečně hromadného ničení. Před vámi leží úctyhodný počet levelů rozmanitých prostředí, několik druhů nepřátel v obrovském množství, od zombie vojáků po barony pekel a to vše v několika epizodách a obtížnostech.

Ke hře vyšla v roce 1995 re-edice The Ultimate DOOM, která byla zároveň jejím datadiskem a obsahovala jednu novou epizodu. Jejím plnohodnotným pokračováním byl ale už v roce 1994 vydaný Doom II. Celá tato série, nejen první díl, je pověstná velkou spoustou dostupných modů a portů, umožňujících si hru zahrát s řadou nových možností, o nichž si mohli tehdejší hráči nechat jen zdát.

V roce 2004 vyšel třetí díl následovaný o rok později datadiskem Resurrection of Evil.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Když byl Caelos ještě malé Caelosátko, měl u něj počítač jen jeden kluk ve třídě. Co by taky osmiletí smradi dělali v té době s počítačem, že ano. A ten kamarád básnil o tom, že má hru Doom (říkal d-o-o-m, ne dům:) a ta hra je hrozně krvavá, nechutná a strašidelná, prý u toho nemohl ani jíst. V dnešní době to působí víc než úsměvně, respektive úplně směšně, nicméně v roce 93/94 tomu tak bylo. Dneska by vám šestiletý kluk řekl, že je to pitomost. Já osobně jsem měl doma "Důma" až na svém prvním PC o několik let později, ale bavilo mne to stejně jako před lety na kamarádově compu. A myslím, že by mne to bavilo i dnes.

Hra na svou dobu nabízela vynikající grafiku, ozvučení i hratelnost a odstartovala dobu, kdy se FPS střílečkám říkalo "důmovky". Dneska už je toto označení úplně mimo mísu, jenže tehdy tak tomu říkal každý. Pentagramy, lebky, satanismus, brutalita, to vše zajistilo Doomu slávu.

Zajímavosti:

-podle série Doom byl natočen nepříliš úspěšný celovečerní film, který byl točen v České republice.

-podle Doomu se začalo FPS střílečkám říkat důmovky

-vývojáři tvořící Doom, spolupracovali na vývoji java hry DoomRPG, která je graficky kopií původní hry, najdete v ní Impy a další legendární monstra. Koncepčně se ale jedná o tahovou 3D taktickou akci, s prvky adventury a RPG. Fanouškům doporučuji, jedna z nejlepších java her!

-bylo vydáno několik nepříliš kvalitních knih ze světa Doomu.

-odkazy na Doom lze najít i v jiných hrách (najděte si je sami, to by nebylo překvapení:)Pro: Temná atmosféra, grafika, ozvučení, soundtrack, revoluční hra

Proti: Dnes už jen stáří.

+54
  • PC 95
Není jednoduché napsat komentář ke hře, které věnuji nejvíce svého volného času stráveného u počítače. A to nejen při hraní, ale také při sepisování článků pro blog, který je taktéž zasvěcen světu Doom universa. Asi nemá smysl zde opětovně popisovat herní mechaniky či líčit dramatické nebo veselé osobní zážitky strávené při hraní. To vše můžete vyčíst z předchozích komentářů, kterých je zde docela dost. Nezbývá než se zamyslet, proč vlastně 22 let stará hra stále přitahuje nejen mě, ale věrné hráče po celém světě.

Tvůrcům z id Softu se podařilo namíchat opravdu nadčasový koktejl v žánru 3D akcí, kterým Doom dal do vínku své jméno. Z úspěšných a hráči vyzkoušených principů z Wolfensteina 3D si designéři vzali to nejlepší a na vylepšeném technologickém základě se jim podařilo právě v tu správnou chvíli, kdy hráči lačně bažili po nových akčních zážitcích ve virtuální realitě, stvořit dokonale vyvážený produkt.

Hlavní náplní Doomu je krystalicky čistá FPS akce, kterou si musí užít každý hráč, který alespoň trošku holduje akčnímu žánru. Vyladěné souboje, které jsou přístupné nejen začátečníkům, ale i hardcore pařanům, s širokou možností nastavení obtížnosti. Bohatá sada kultovních zbraní, z nichž unikátní a pro Doom typické jsou hlavně BFG a motorová pila. Snadno zapamatovatelní a vizuálně dokonale zpracovaní mutanti, vybavení unikátními útoky, doplnění monstrózními bossy. U žádné další 3D akce se zbraně a nepřátelé tak pevně nevryly do paměti.

Kulisy pro souboje vytváří dokonale zpracované prostředí. Labyrinty základen jsou rozsáhlé nejen co do velikosti, ale nabízejí i výšková převýšení a ačkoliv jsou úrovně designovány bez přítomnosti pravých 3D pater a podobných moderních vymožeností, iluze prostoru je dokonalá. Design je specifický tím, že hráči většinou nabídne relativně přímočarou cestu k východu. Ovšem řada úrovní nabízí možnosti alternativních cest, mnohdy slepých, ale skrývajících bonusy - zbraně, power-upy, ale i další mutanty. Tudíž dosažení magických 100% zabití, secretů i sebraných předmětů vyžadují pečlivé pátrání a exploraci všech zákoutí a ledabylý průzkum může způsobit minutí podstatné části mapy.

Nesmí chybět tajná místa, lákadlo pro detektivy. Jsou schované za odlišně zbarvenými texturami stěn, za průchozími stěnami, otvírají se po aktivaci spínače nebo nášlapného čidla. Mnohé hráče právě secrety udržují při průzkumu úrovně, i když žádný z nepřátel je již nečeká. Různé skryté oblasti najdeme v mnoha současných 3D akcích, ale požitek z jejich hledání se s Doomem nedá srovnávat.

Ta pravá magie se skrývá za fantastickou atmosférou. Graficky i při použití vizuál obohacujících portů je Doom to správné retro, ale ten pocit, to vcítění do duše mariňáka a reálný zážitek z reálných lokací na Phobosu i Deimosu, nám hra poskytuje bohatě i s obstarožním vzhledem. Průchody temnými tunely, blikající světla, jezera kyseliny i otevřeně dvorany s náloží mutantů, temný soundtrack, tu metalový, tu s ambientními tóny v pozadí. Zvukový doprovod - otvírání dveří, zvuky mutantů za zdmi nebo uzavřenými prostory, to vše hráči dodává příjemné mrazení v zádech. I když brutalita krve, rozprskávajících se těl, ukřižovaných nebožtíků v současné době již nešokuje, tak v době vydání pro mnohé byla jistě kontroverzní.

A nesmím zapomenout na duši hry, engine idTech 1. Také nadčasový nástroj, který umožnil zrod nespočtu následovníků. Jeho porty umožňují provoz hry na moderních strojích v požadovaném zobrazení - buď v retro kostičkách, nebo s akcelerovanou grafikou a třeba i s 3D modely. A zatímco id Software finišují na svém high tech enginu nový Doom, tak na prastarém, i když notně modifikovaném idTech 1 vzniká Total Chaos - stand alone mod, který se může vizuálně přinejmenším rovnat i s novou herní produkcí. I v srdci této survival hry je někde skryt ten duch starého Doomu.

Snadná modifikovatelnost umožnila moderům stvořit takovou spoustu nových levelů, že jejich dohrání je v podstatě nemožné. Můžeme si tak užít nových a nových kratších i delších epizod ve světě Doomu a prožít si znovu zážitky, které se snad nikdy neomrzí. A i když se brzy zrodí čtvrté pokračování Doomu, obávám se, že ten klasický feeling a atmosféra se id Softu již nikdy nepodaří zopakovat.

A tak všichni zasvěcení, vstupme do Nesvaté katedrály, pozdvihněme Svatý grál naplněný krví a uctěme Nesmrtelného. Krále, jehož symbolem není koruna, ale přilba. Sice notně poškrábaná a potřísněná krvavými stříkanci a její ochranné sklo hyzdí praskliny, ale ten, kdo ji nosí, nikdy neumírá. Ave Doom Marine !
+50
  • PC 100
Bylo mi asi 7 nebo 8 let, přišel jsem ze školy domů a můj bratr domů přinesl na disketách hru. Hru, která položila základ pro to, že se spolu s pokračováním stala pro mě nejoblíbenější hrou vůbec. Těžko se dá vyčíslit, kolik hodin, dnů, měsíců a let jsem Doomovi věnoval, ale popořadě...

Jako odchovanec Wolfensteina 3D jsem byl už v prvopočátku fascinovanej těmi možnostmi - libovolně velké místnosti a prostory, schody, chodby - úplně nové, do té doby nevídané možnosti. Široká variabilita textur a engine, který umožňoval udělat do té doby technicky nový a rozmanitější typ map.

Systém tajných míst (secret) byl naprosto ultimátně řešen. Nikdy nezapomenu na ten pocit, kdy jsem procházel chodbou před exitem v E1M1 a vpravo si všiml jiného odstínu barvy zdi, tak mě napadlo to zkusit a tím jsem otevřel vůbec svůj první secret, dostal se na dvůr a byl z toho úplně hotovej. Jako malej jsem i věřil, že existuje nějaký tajný cheat, který dokáže otevřít všechny tajná místa. Jak se později ukázalo, atribut secret se počítá vstupem nebo překročením přímky určitého prostoru, neplatí tedy - otevření maskovaných dveří = vždy automaticky tajné místo.

Velkou a pro mě osobně nezanedbatelnou váhu má hudba. Robert Prince složil skladby (i pro pokračování), které úžasně podbarvují jednotlivé rozmanité úrovně. K multiplayeru velice stručně - i když tahle hra přinesla vůbec jako první multiplyer tohoto typu, já sám jsem z toho bohužel po hodně dlouhou dobu nic neměl, resp. neměl možnost si zahrát. Toto přišlo až o mnoho let později. Což nic neubírá na prvenství a faktu, že provedení a možnosti tohoto multiplayeru se stalo základem neuvěřitelného množství her, které přišly po Doomovi. Dá se říct, že herní pojmy jako deathmatch nebo kooperace vznikly právě tady.

Systém tří různých epizod a volitelnost úrovní dělá rozmanité ještě rozmanitějším. Originálita jednotlivých secret míst zapříčinila, že i zapřísáhlí dooměři objevovali dosud neobjevená tajná místa i po letech (zejména v pokročilejších úrovních). Summa summarum - tahle hra se stala pro mě drogou, která vyústila v Doom 2, kde jsem prožíval prakticky to samé a v ještě lepší podobě. Čímž tohle všechno zdaleka nekončilo.

Jak léta utíkaly, nestačilo mi už jen hrát stále dokola znovu a znovu, ale naučil jsem se pracovat s mapama, pochopit technicky fungování enginu a začal se tak zabývat tvorbou vlastních map od těch primitivních, až po ty lepší. Ten ultimátní pocit, když si sami můžete dělat hodiny a hodiny svoje vlastní mapy, opravovat svoje vlastní chyby, učit se, vylepšovat, experimentovat a pak to dát někomu zahrát. Úžas.

S nástupem internetu jsem se se zapojil mezi úchyláky, kteří hrají na serverech a kteří jsou v tomto směru Doomem stejně postižení jako já. To přineslo nové zážitky, další nesčetné hodiny na nespočtu mapách a hlavně ten pocit, že Doom stále žije. Tohle všechno je jen strohý popis toho, co ta hra se mnou udělala. Dodnes se k ní stejně jako k Doom serverům vracím a pochybuju, že s tím někdy přestanu. Ten fenomén znázorněný tím typickým plakátem zeleně oblečeného chlapa, který střílí do potvor pod a kolem sebe, se stal součástí mého života.
+41
  • PC 100
Pokusím si maximálně vzpomenout, jak tomu bylo před 17 lety, přesněji v roce 1994. Tenkrát mi bylo 14 let a chodil jsem ještě na základní školu. Od roku 1993 jsem si kupoval časopis o počítačových hrách, moje první číslo bylo 3/1994, vyšla tam recenze na DOOM, a to mě poznamenalo :-)
Během roku 1993 jsme si s bráchou (starší o rok a půl) šetřili na nějaké to PC, chtěli jsme už 486 a tak jsme snili v prodejně ESCOM o nějaké 486/DX40Mhz, 4MB RAM,… tenkrát za šílených asi 40.000,- Dodnes mám schované asi 3 roky postupně vydávaných letáčků cca (1993-1996) této firmy a tak vlastně vím co tenkrát přesně stálo. Uplně jsme byli tenkrát zblblí hrou DOOM, mluvili jsme o ní ve škole, doma, na dvoře, s kamarády,… hra nám nedala usnout, než jsme si jí mohli poprvé zahrát…
Moje mamka jezdila pracovně z našeho města do Roudnice nad Labem a tak jsem věděl, že je tam firma Escom prodávající počítače a hry. Takže jakmile jsem mohl jet s ní, tak jsem toho náležitě využil a jel se kochat novými počítači do této firmy.
Jednoho dne jsme jeli ale s mamkou dva, já a můj kamarád. Zašli jsme do prodejny ESCOM a zeptali se zda-li je možné si někde u nich zahrát hru DOOM, s radostí nám odpověděli, že to není problém, že mají hernu v podroví tohoto činžovního domu. Jednalo se o velmi malou místnost s asi 4 počítači. Nepamatuji si zda-li byli sesíťované, tomu jsem tenkrát vůbec nerozumněl…
Kamarád tedy usedl k počítači, pánové nám zapnuli hru DOOM, začala nabíhat . . . . . . . . . dnes již skoro neznámé čekání a viděli jsme jak nabíhají tečky . . . . . . . . . jedna za druhou . . . . . . trvalo to a my se nemohli dočkat, já seděl vedle a jenom jsem zíral co a jak naběhne. Znali jsme akorát hru Wolfenstein 3D, ale o DOOMu jsme doposud jen četli, a viděli jen obrázky…
Hra naběhla ! Srdce se nám rozbušili, kamarád dal ESC a navolil něco čemu jsem tenkrát vůbec nerozumněl, nevěděl jsem co tam mačká, dělal to tak rychle, že podle mě ani on sám tenkrát nevěděl co je obtížnost a co byla epizoda. Dnes samozřejmě vím, že dal velikou obtížnost a hned první misi v první epizodě. Ocitnuli jsme se v dlouhé chodbě, vzadu vlevo byl vidět nějaký červený kruh (teleport). Já jsem jen sledoval a byl jsem asi uplně stejně vyplašený jako hrající kamarád. Rozešel se směrem dopředu a bylo to fantastické !!! Hra se chovala jako by člověk doopravdy šel, ruka pistole se kolíbala ze strany na stranu, byli jsme z toho vedle. Nemohl jsem odlepit oči od monitoru, ta hudba, a zvuky, prostě oproti Wolfensteinovi skok mílovými kroky dopředu. Ale abych se dostal zpět ke hře, ta se vyvíjela dramaticky :-) zvolená obtížnost byla na jeho schopnosti moc. Z chodby se dal směrem do prava a tam na něj vylítnulo asi 8 chlapů, vojáků se zbraněma, začal pálit z pistole, dostal je, ale zdraví už nic moc. Pak prošel takovým tím ohromným červeným „křížem“ a jak šel nějak na křivo, tak se o něj „otřel“ a ono to pálilo !!! A zase kus zdraví pryč, tak rychle dál a tam byli další vojáci… pamatuji si jen, že střílel, ale zda-li je dostal nebo oni jeho, to si už nepamatuji. Jen si silně pamatuji, že jsem měl velmi krásné zážitky a v duchu jsem si říkal, co je asi dál, a zda-li ta hra je opravdu tak těžká, že to bude hraní na spoustu času.
Cestou domů jsme samozřejmě o ničem jiném nemluvili, počítač jsme doma neměli a tak jsme s kamarádem chodili po škole k mému otci do práce a tam jsme mohli vždy chvíli hrát. A tak jsme pařili Wolfenstein 3D, Test Drive 2, a jiné pro nás naprosto famózní a moderní hry… Hltali jsme obrazovku a nemohli se vždy dočkat, až budeme mít zase po škole čas zajít si něco „zapařit“.
Samozřejmě počítač jsme si s bráchou nakonec koupili, vysněnou 486… a to začal uplně jiný život, brácha začal chodit do školy v Praze a tak se nám otevřel svět počítačových her, začal nosit na disketách hry o kterých jsme doposud jen četli, třeba s DOOMem jsme měli takové trable, že jedna disketa nebyla dobře nahraná a my čekali další cca týden než se nám jej podařilo nahrát do PC a konečně spustit, kdo pamatuje instalaci této hry tak ví o čem je řeč. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ale to už je jiná kapitola a o tomto zážitku by se dal také napsat článek.
Přeji všem novým pařanům, aby prožili také takové zážitky s PC jaké jsme je zažívali my, když nám bylo 14 let … Neny
+34 +35 −1
  • PC 100
Kdybych měl ze všech svých nejoblíbenějších her vybrat jen jednu jedinou, byl by to nepochybně Doom (ale trochu bych podváděl, páč byl tím Doom myslel celou sérii), protože Doom mi toho hodně dal. Ne jen jako hra, ale i jako životní styl. Před lety jsem totiž začal pro Doom vyrábět své vlastní mapy a poznal tak i pár dalších zajímavých lidí, se kterými jsem vytvořil i pár mapsetů :)
Já už od mala chtěl tvořit vlastní mapy do her, ale všechny hry před Doomem byly na můj vkus příliš omezené (Wolfenstein např.) a hry pozdější už byly příliš “velká divočina” (Buildovky, Quake série).

Doom přinesl vlastně jen pár novinek oproti staršímu Wolfovi, ale ony ty: “1) Rozdílné výšky stropů a podlah 2) stěny, které nemusí být jen horizontální a vertikální z hlediska půdorysu” udělaly opravdu HODNĚ. Jednak pro mappery, protože konečně tu bylo něco, co neomezovalo příliš jejich kreativitu a jednak pro hráče samozřejmě.

Level design získal nové možnosti, které tu před tím nebyly. Na rozdíl od Wolfa (s Wolfem budu srovnávat hodně) šlo např. odlišit “nepodstatné vedlejší části mapy” a “dominantní místo, kde se odehrává to důležité”, což mělo i ten efekt, že se mapa dala dobře zapamatovat. Hráč se třeba procházel někde ve stoce a našel tam modrý klíč a první na co si vzpomněl byla právě ta dominantní velká místnost, kde zahlédl modré dveře. To Wolf příliš neuměl (ač se snažil), protože tam chodby vypadaly většinou identicky a hráč si málo kdy pamatoval “kde co je”
Stejně tak engine Doomu umožňoval už jistou snahu o to, že hra bude vypadat jako realita. Však stačí se jen kouknout na místnost, kde jsou počítačové monitory a různé tlačítka a hráč hned nabude dojmu “že je v nějaké laboratoři”
Engine také umožňuje nastavit různou světelnost v různých sectorech, což třeba hraje svou roli v rámci “strašidelné atmosféry”

Jediné, co Doom engine nikdy neuměl jsou “1) Šikmé podlahy a stropy, jak to uměl pozdější Build engine a 2) dvě a více pater nad sebou”. Paradoxně tyto dva nedostatky jsou spíše výhodou. Editace map se tak stává totiž snadnou záležitostí a vlastně i to, že existuje hromada nových portů pro Dooma, které už dvě patra nad sebou umožňují stejně jako šikmé podlahy a stropy, stále dokazují, že Doom to “vlastně ani nepotřebuje”, neboť se to využívá téměř minimálně… jen v některých megawadech (mapsetech). Dvě patra nad sebou se jinak často dělají přes “Silent teleport”, což znamená, že mapper vytvoří dvě patra vedle sebe a na schody dá teleport, kterého si hráč ani nevšimne.

No dobře… Technické možnosti id tech 1 “Doom” enginu ponechme stranou. Někdo by řekl, že kdyby se neobjevil Doom, přišla by s pokusy o “3D engine” (spíše 2.5D engine) nějaká jiná hra.

Doom však není jen vynikající hra jen kvůli technologickým novinkám, které na herní trh přinesl. Doom je prostě osobitá hra po všech stránkách. Nápad, že se to bude odehrávat někde ve výzkumné laboratoři na Marsu, kde se podaří otevřít bránu do pekel, je relativně originální i dnes. V souvislosti s tím se podařilo vytvořit i na svou dobu poměrně ponurou atmosféru “opuštěné vesmírné základny” v prvních epizodách a “strašidelného pekla” v epizodách pozdějších. Své plus má i celá řada originálních potvor (věčně se usmívající Cacodemon - která jiná hra tohle překonala? Kozlík Baron of Hell. Růžová kousající potvůrka)...

A samozřejmě, co se týče hratelnosti, i ta nemá prostě chybu. Sice je v dnešní době už trochu “ohraná” a kdo hrál Doom II možná bude trochu postrádat Super Shotgun (dvouhlavňovou brokovnici), ovšem mapy jsou prostě fajn. Jednak jim nechybí hezký design, jsou docela přehledné, minimalistické a krátké, což zvyšuje jejich “chytlavost”. Tvůrci si akorát občas libují v jevu, který nazývám “teleportační choas”, kde se hráč snadno může mezi hromadou různě vedoucích teleportů ztratit :) Některé jsou přitom jen “jednosměrné”, což ještě obtížnost kapku zvyšuje… Secrety se až na pár výjimek dají v pohodě objevit a jsou docela nápadité. Všechny mapy jsem na ultra-violence dohrál na 100% a 100% a 100%, až na Tower of Babel, kde jsem zapomněl jednu lebku tuším…

Jo a ještě tři věci:
-Doom taky jako vůbec první fpska obsahoval explodující barely :)
-Nightmare obtížnost dokazuje, že tvůrcům nechyběly i nějaké ty humorné nápady. Obtížnost je vlastně celkem nehratelná, protože nepřátelé po chvíli zase oživují, střelci jsou nadpřirozeně přesní a pinky demon běhá 2x rychleji.
-Hodně textur v mapách je nesrovnaných nebo chybějících. To vlastně platí i pro druhý díl a pro další “doomovky” (Heretic, Hexen) přičemž tvůrci museli tehdy už mít nějaký editor, který posunování textur umožňoval (jak dokazují např. dveře v Doom 2 v mapě 12)... Asi na to tehdy prostě kašlali. Přišlo mi to každopádně dost zajímavé, že jsem se o tom musel zmínit :-))

No… nebudu to protahovat... 100%... Doom je i po dvaceti letech stále živou a vlivnou hrou!
+33