DOOM 3: BFG Edition

DOOM 3: Big Fucking Gun Edition

16.10.2012 PCPS3X360
Po sedmi letech čekání se fanoušci známé série DOOM dočkali nové hry, jež nese název DOOM 3: BFG Edition. Ale není to plnohodnotné pokračovaní, nýbrž "vylepšení" třetího dílu s datadiskem, včetně přiloženého add-onu "The Lost Mission" s dosud neviděnými misemi. Dále také edice obsahuje původní první dva díly v podobě The Ultimate DOOM, Doom II: Hell on Earth a posledního oficiálního přídavku Doom II: No Rest for the Living.

V novém rozšíření ke třetímu dílu se stanete členem Bravo týmu, který jste v původní hře měli zachraňovat. Vaším úkolem bude pomoci vědcům, aby uzavřeli teleportační bránu a zabránili invazi na Zemi. S tím jsou spojené nové úkoly.

BFG Edition přidává podporu současných rozlišení, umožňuje si v grafickém menu nastavit obnovovací frekvenci monitoru, motion blur a vyhlazování hran. Celkově ale zahrnují možnosti grafického nastavení pouze šest voleb. Grafika jako taková úplně nová není. Z moderních technologií nechybí plná podpora 3D a HMD. Dále bylo do hry přidáno více hororových efektů a byl také vylepšen systém kontrolních bodů. Velkou novinkou, která potěší spoustu hráčů je, že můžete držet baterku a zbraň najednou. Toto bylo vyřešeno pomocí zabudované svítilny ve zbroji. Zbraňový arzenál zůstal nezměněn.

Snad nikomu nebude vadit, když okomentuji tento “Doom Pack”. Mám prostě potřebu k tomuto něco napsat, takže… Normálně nekritizuji ceny her na Steamu, prostě je respektuji a u svých srdcovek dokonce ani nečekám na to, až budou ve slevě a prostě je koupím. Ale BFG Edition se mi zdá dost předražené. Stojí totiž 823,- Kč. Ono to na jednu stranu vypadá dobře - zákazník totiž získá Doom 1 (+ Ultimate), Doom 2 (+ datadisk No Rest for the Living), Doom 3 (+ Datadisky Resurrection of Evil a The Lost Mission). Koupit každou tuto hru zvlášť by vyšlo na 959.83,- (počítám podle dnešního kursu 23.03.2014) a ještě by chyběl datadisk pro D2 No Rest for the Living a pro D3 The Lost Mission, takže to vypadá vlastně výhodně?

Hráč kromě toho ještě získá další věc - Achievementy!

JENOMŽE…

Hry se nedají spouštět zvlášť, ale spustí se pouze BFG Edition, kde se zobrazí menu a teprve tam si hráč může zvolit, co chce hrát. Když si koupíme Doom 1 + Doom 2 mimo BFG Edition, tak se bude spouštět přes DosBox. Stačí vlíst do složky se hrou, otevřít soubor .bat a místo DosBoxu ho přesměrovat na nějaký lepší port, třeba na Zdoom nebo Gzdoom nebo tak něco. To v BFG Edition nejde díky tomu, že se hry spouští z jakýhosi menu. Takže je hráč nucen hrát hry v enginu, který je v BFG Edition pro první dva Doomy napevno daný.

A samozřejmě se jedná o jeden z nejhorších (retro) enginů vůbec. Dokonce je horší, než ten, co byl v Doomu původně. Ten původní uměl např. shodit spodní lištu (HUD) tak, aby byla vidět jen zbraň. Hádejte co? V BFG Edition to nejde. Kromě toho engine obsahuje spoustu dalších much. Když si dáte mapu a stisknete F, abyste vypnuli follow mode, tak při pohybu s mapou se začne hýbat i DoomGuy, bůh ví proč. Nebo když hru sejvnete a znovu nahrajete, tak hudba na pozadí začne hrát od znova (což je někdy otravné). Engine dále neumožňuje 2 různé objekty na jednom místě (takže když budete chtít skočit do výklenku, a dole bude stát třeba imp, tak prostě neskočíte). A poslední věc - nefungují cheaty. Ano, ty legendární IDDQD a IDKFA!!

Existuje způsob, jak spustit původní dva díly mimo BFG Edition? Jistě - vlezete do složky, najdete tam soubory WAD a ty můžete spouštět. Jenže bude to nejenom mimo BFG Edition ale i mimo Steam, což znamená: Žádné Achievementy, žádné měření času odehrané hry, žádná možnost chatování s kamarády a zachycování screenů :( Kromě toho je původní Doom podivně upravený. Na lekárničkách je jakási pilulka místo kříže, a cokoliv, co připomíná hákový kříž nebo Hitlera bylo nemilosrdně odstraněno!

Jediné plus je u mě datadisk k Doom 2 nesoucí jméno Rest for the Living. Je ÚŽASNEJ. Level design mi strašně připomíná něco mezi původním Doomem a mezi free mapsetem, co se jmenuje Scythe 2. Mapy mi připadaly opravdu nápadité, přehledné, zajímavé, celkem obtížné, nestereotypní a příjemně hratelné. Škoda, že jich nebylo víc. Tomuto datadisku dávám 10/10.

Teď opatrně přejdu k Doom 3. Ten se dočkal několika úprav. Hlavně běží na novějším engine, který vypadá trochu líp. Baterka je připnutá na obleku, takže netřeba furt přepínat zbraně a světlo. Akorát je omezená časem, takže funguje jako v Half-Life. Takových detailů je tam víc a všechny jsou víceméně pozitivní. Jenže to, že D3 má předělaný engine má i své nevýhody. Za prvé, hra je HW náročnější (aspoň mi pár lidí říkalo, že normální D3 jim jede ok a že se jim BFG verze škube. Mně se neškube ani jedno, tak nevím), cutscény nejdou přeskočit (!!) a hlavní problém je, že nefungují mody. Takže rovnou zapomeňte na takové skvosty jako je Classic Doom nebo Hexen: Edge of Chaos.

Co se týče datadisku The Lost Mission, tak ten mě na rozdíl od Rest for the Living dost zklamal. Jeho map design byl prostě příšerný. Jestli se o Doom 3 říká, že je to koridorovka, tak co potom musí být The Lost Mission, když je tam téměř každá mapa koncipovaná jen jako síť úplně stejných chodeb? Prostě - chodba, chodba… další chodba… a ještě jedna chodba. Naštěstí je to krátké, a ke konci to začne být docela dobré (hlavně poslední dvě mapy v pekle jsou docela fajn).

Takže co si o BFG Edition myslím? Člověk sice koupí několik her naráz, ale získá je značně “znásilněné” a myslím, že je mnohem lepší si je koupit každou zvlášť (případně každou zvlasť + BFG Edition, pokud nevíte, co s prachama). Za úplně nejlepší plus celého BFG považuji achievementy. Já osobně bych si to nikdy za ty prachy nekoupil - naštěstí mi to giftnul jeden člověk za 2 stovky :))

Mimochodem - v Doom 2 je nový secret level a dá se do něj dostat z mapy 2.
Mimochodem 2 - když zmáčknu tlačítko win, tak se mi každá hra minimalizuje do lišty. BFG Edition je jediná hra, u které mi to nejde a po stisknutí win se nestane nic.
Mimochodem 3 - tlačítko F12, které nativně pořizuje Screenshoty ve Steamu tu spouští zároveň konzoli (a její spuštění zablokuje achievementy - dobrý trolling).