Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2018 - vyhodnocení a statistiky

Zúčastnili jste se v loňském roce naší Herní výzvy? Zajímá vás kdo výzvu úspěšně dokončil, na jakých platformách se hrálo, nebo snad jakou nejstarší hru jste ve výzvě dohráli? Nebo jste dokonce mezi těmi šťastlivci, kteří netrpělivě čekají na vylosování výher? Tak právě pro vás je tady tenhle článek.


Web Herní výzvy 2018 včetně kategorií najdete tady: http://www.hernivyzva.cz/2018/

Soutěž

Začneme tím, na co netrpělivě čeká skoro 6 desítek účastníků Herní výzvy. Přesněji 59 z vás totiž dotáhlo výzvu úspěšně do konce a ke všem hrám napsali i komentář na Databázi her a tím si zajistili účast v závěrečném slosování naší soutěže. Pojďme si tedy všechny úspěšné soutěžící představit v abecedním pořadí a zároveň jim pogratulovat k úspěšnému dokončení výzvy:

BINGMAN, bukrrCZ, Can, DanielKM, Drekt, Drolin, Fingon, Flynn, Garion, Garret, ghost, Gotreg, HolyMeatball, iggythegrifter, Jumas, jvempire, Karasman, Kunick, Kwoky, Laurona, leebigh, Majklkiller24, Marcia M., mattesak, miCHALupka, morlun, MortZ, nemopbx, OndrejVasicek.cz, Paul, PavelU, Psyx, raisen, Red, RemixSvK, rikuhahl, RomcaT, Ronik, S4TW, Sai, Sheffield_cz, Schu, SilentWolf, Smartka, Solidor, St_Jay, Starletka, Steve, Strady, SyLeBROs, Témos, Timanris, TiNk3r, Tulareanus, ViRus, Všivák, Wolverine, Wrii a Zoltan

V rámci vyhodnocení jsme museli řešit tři sporné případy a je namístě vás o tom informovat. Tím prvním byl uživatel Majklkiller24, který dohrál 10 her, ale napsal jen 7 komentářů, které navíc jsou celkem minimalistické. Jenže kromě toho, napsal ještě ke všem deseti hrám o něco lepší komentáře přímo do svého profilu k Herní výzvě. Bohužel se poslední dva měsíce před koncem výzvy na DH nepřihlásil, takže jsme neměli možnost to s ním řešit, ale s přihlédnutím k tomu, že je nováčkem na DH, jsme se rozhodli, že ho do losování zařadíme, protože technicky všechny podmínky splnil, jen trochu zmatečně.

Druhým sporným případem byl uživatel Popcorn, který dohrál 10 her a napsal 6 komentářů, s tím, že zbylé 4 hry nemají na DH profil. Problematickou se z našeho pohledu stala kategorie "V zemi nikoho", kde si Popcorn zvláštně vyložil pravidla a vybral si hru, která neměla na DH profil, ale profil nepřidal, a bral to tak, že ani v tomto případě komentář psát nemusí. Bohužel, situaci řešil až na poslední chvíli, po upozornění profil hry sice přidal, ten byl schválen 31.12.2018 ráno, ale komentář k němu už bohužel nestihl napsat. Třetím sporným případem byla uživatelka Nafrei, která dohrála všech 10 her, napsala i všech deset komentářů, osm z nich v úžasném silvestrovském sprintu, a to tak, že poslední komentář odeslala dokonce v poslední minutě výzvy. Bohužel se následně zjistilo, že si do kategorie “Sousedy si nevybereš” vybrala hru, kterou vytvořilo španělské vývojářské studio, což nesplňuje podmínky výzvy. Tyto dva uživatele jsme tak bohužel museli vyřadit z losování o výhry, vzhledem k tomu, že podmínky výzvy prostě nesplnili. V obou případech sehrálo roli i to, že se do soutěže snažili dostat až na poslední chvíli, a tím pádem už nezbyl prostor na jakékoliv opravy těchto chyb. Protože ale nejsme necitelní nehumanoidé, rozhodli jsme se oba dva neúspěšné kandidáty zařadit alespoň do losování Ceny útěchy (viz níže).

Vraťme se ale k té hlavní soutěži, ve které jsme výherce vylosovali na streamu dnes odpoledne:Hlavní sponzor soutěže


Výherce hlavní ceny, gratulujeme!

Cena útěchy

Kromě dopředu avizovaných cen tu na některé z vás čeká ještě malé překvapení. Všichni ti, na které se v hlavním losování štěstí neusmálo a odešli z něj s prázdnou, budou zařazeni do slosování o cenu útěchy. A jak už jsme avizovali výše, k nim se přidají i naši dva nešťastníci Popcorn a Nafrei, kteří museli být bohužel z losování vyloučeni. A o co že se bude vlastně losovat? Výherce získá hru dle vlastního výběru v ceně do 10€, z digitální distribuce vybrané dle domluvy.

EDIT: Cena útěchy byla vylosována 24. ledna 2019, krátký videozáznam je ke shlédnutí níže.

Výhercem Ceny útěchy se stává Marcia M.
Cena Fair Play

Na závěr jsme si přichystali ještě jedno velmi důležité ocenění. Dobře víte, že jako organizátoři nemáme absolutně šanci zkontrolovat, jestli jste skutečně hry zařazené do výzvy dohráli a už vůbec ne, zda jste je dohráli v daném roce. Přesto se zdá, že většina z vás k výzvě přistupuje férově, snažíte se hry opravdu dohrát, napsat k nim rozsáhlé komentáře, někdy přidáváte i odkazy na videa, nebo píšete i komentáře ke hrám, které nemají na DH profil. My si toho nesmírně vážíme a letos jsme se rozhodli jednoho z vás odměnit za příkladný férový přístup k Herní výzvě.

Tím vybraným je uživatelka kiwizak, která dohrála devět her, napsala devět komentářů, včetně krátkého komentáře k mobilní hře přímo do profilu výzvy, ale nakonec výzvu nedokončila, což i veřejně na fóru oznámila. Nedokončila poslední level ve hře Trine a nestihla napsat k ní komentář. Každý, kdo Trine hrál, potvrdí, že komentář k této hře se dá napsat už po odehrání půlky hry a nikdo nic nepozná. Přesto si kiwizak zachovala důstojnost, nenechala se zlákat vidinou postupu do slosování o ceny a férově přiznala nesplnění výzvy. Vážíme si toho o to víc, že jde o nováčka registrovaného na DH 3.1.2018. Takový přístup si zaslouží potlesk na otevřené scéně a odměnu.

Kiwizak tedy získává Cenu Fair Play Herní Výzvy 2018, kterou je hra dle vlastního výběru v ceně do 30€, z digitální distribuce vybrané dle dohody.

Statistiky

Soutěž máme za sebou a na řadě jsou mega-statistiky pro všechny milovníky různých žebříčků, pořadí a zajímavých informací ze zákulisí Herní výzvy 2018. Podobně jako v loňském roce jsme tyto informace seskupili do tří oblastí. První se týká vás účastníků Herní výzvy. Poté jsme se podívali na vaše hodnocení a komentáře a nakonec jsme se věnovali samotným hrám, které jste si do výzvy vybrali.

Účastníci

Do Herní výzvy 2018 se přihlásilo celkem 515 účastníků, z toho 212 účastníků bylo aktivních, tedy dohráli alespoň jednu hru, 169 účastníků udělilo alespoň jedné hře hodnocení na DH a 114 účastníků napsalo na Databázi her alespoň k jedné hře komentář. Celkem 72 účastníků splnilo výzvu, tedy dohrálo všech deset her a 59 účastníků napsalo ke všem hrám komentář a splnilo tak všechny podmínky pro zařazení do soutěže.

Datum registrace na DH

Nejdéle registrovanými účastníky Herní výzvy 2018 jsou Memphis a musa, oba registrovaní na DH 2.5.2008, a oba shodně dohráli 5 her. Nejdéle registrovanými účastníky, kteří zároveň i úspěšně dokončili výzvu jsou Paul a Tulareanus, oba registrovaní 10.6.2008.

Nejkratší dobu registrovaným účastníkem výzvy je JulmanSVK registrovaný na DH 13.12.2018, který dohrál celkem 6 her. Nejkratší dobu registrovaným účastníkem, který zároveň dokončil výzvu je Maríca, registrovaný 29.11.2018. Jen o den dříve, tedy 28.11.2018 se registroval MortZ, který se stává nejkratší dobu registrovaným účastníkem, který dohrál výzvu a současně zvládl napsat komentáře ke všem deseti hrám a zařadil se tak mezi soutěžící.

Následující tabulka ukazuje přehled účastníků Herní výzvy 2018 rozdělených dle registrace na DH. Velkým potěšením je pro nás letos skutečnost, že se konečně mezi úspěšné účastníky Herní výzvy zařadili i nováčci a to ve slušném počtu.


Datum přihlášení do výzvy

Výzva byla spuštěna 2.1.2018 a hned první den se přihlásilo 59 účastníků. Samozřejmě v porovnání jednotlivých měsíců, co se týká počtu přihlášek do výzvy, tak leden totálně dominuje. Zajímavé je spíše porovnání toho zbytku roku, ze kterého je vidět, že výzva dokázala oslovit lidi vlastně po celý rok. A za zmínku stojí samozřejmě listopad, kdy šlo o to, zda překonáme hranici 500 přihlášek a bude se soutěžit o konzoli Nintendo Switch.

Počet přihlášek v měsíci:

Leden - 337 přihlášek
Únor - 61 přihlášek
Březen - 24 přihlášek
Duben - 10 přihlášek
Květen - 20 přihlášek
Červen - 7 přihlášek
Červenec - 18 přihlášek
Srpen - 6 přihlášek
Září - 6 přihlášek
Říjen - 2 přihlášky
Listopad - 21 přihlášek
Prosinec - 3 přihlášky

Prvním přihlášeným účastníkem do Herní výzvy 2018 byl miCHALupka, který výzvu úspěšně dokončil a posledním přihlášeným pak player, který se přidal na Štědrý den a dohrál v rámci výzvy dvě hry.

Účastníci dle věku

Celkem 142 účastníků (28% z přihlášených) má uvedeno v profilu věk. V minulém ročníku nás navštívila jen jedna zombie, letos tu máme hnedle tři: ASS4S5iN - 118 let, Drekt - 107 let a Bodkin - 100 let. Dokonce se mají tak čile k životu, že Bodkin a Drekt dokončili výzvu a Drekt zvládl napsat i všechny komentáře. Zdravíme do záhrobí a vrátíme se k normálním hráčům.

Pravděpodobně nejstarším hráčem Herní výzvy 2018 byl leebigh (46 let), který to většině mladších hráčů natřel, protože výzvu dohrál a napsal i všechny komentáře, takže postoupil do soutěže. Nejmladším účastníkem výzvy je BlueJack00775 (16 let), který dohrál jednu hru. Nejmladším úspěšným účastníkem, který výzvu dokončil včetně komentářů je RemixSvK (19 let). Následující tabulka zobrazuje rozdělení účastníků Herní výzvy 2018 dle jejich věku.


Účastníci dle bydliště

Celkem 161 účastníků (31% z přihlášených) mělo uvedeno ve svém profilu kraj, ze kterého pochází. Oproti minulému ročníku viditelný nárůst účastníků zaznamenal Středočeský kraj a kraj Vysočina, objevili se také první zástupci Banskobystrického a Nitranského kraje, jinak jsou výsledky podobné těm loňským.


Účastníci dle DH bodů

Váš bodový stav byl zaznamenán v průběhu prvního lednového týdne 2019. Vzhledem k tomu, že vedoucí uživatel DH bodování jazz1 se loňské výzvy nezúčastnil, tak se do čela účastníků Herní výzvy 2018 s největším počtem DH bodů dostal Jumas (17861 bodů), kterého na druhém místě následuje ViRus (13050 bodů) a na třetím místě Ronik (11677 bodů).

Úspěšným účastníkem s nejmenším počtem DH bodů, který dohrál všech deset her a zároveň napsal ke všem i komentáře je TiNk3r (57 bodů). Účastníkem s nejmenším počtem bodů, který dokončil výzvu bez komentářů je lukasino121 (14 bodů). Následující tabulka obsahuje rozdělení účastníků výzvy dle DH bodů.


Kolik her jste dohráli

Úspěšné účastníky výzvy už známe, pojďme se ale podívat, ve které fázi výzvy skončili ti ostatní, kterým se výzva nepodařila dokončit.

10 her - 72 účastníků
9 her - 3 účastníci
8 her - 7 účastníků
7 her - 4 účastníci
6 her - 17 účastníků
5 her - 14 účastníků
4 hry - 14 účastníků
3 hry - 17 účastníků
2 hry - 27 účastníků
1 hra - 37 účastníků

Průkopník přidavač

I letos vyhlašujeme tyto speciální neoficiální a nesoutěžní tituly. Do kategorie Průkopník přidavač se nominoval každý, který v roce 2018 přidal na DH nový profil hry a zároveň si tuto hru zařadil do své Herní výzvy. Oproti loňsku se do této kategorie nominovalo mnohem více účastníků, i díky tomu, že jsme vás k této aktivitě vlastně vyzvali v HC verzi kategorie V zemi nikoho. Celkem tedy bylo přidáno 94 nových profilů her, o což se postaralo 69 účastníků, kteří si je zařadili do své výzvy.

Průkopníkem přidavačem Herní výzvy 2018 se stává Kunick, který v rámci výzvy přidal 4 nové profily těchto her: Feel-A-Maze, Castle Conqueror EX, Super Mario 3D Land a Pressured.

Těsně za ním se třemi přidanými profily se umístili tři účastníci.
Drekt - SIMULACRA: Pipe Dreams, Rusty Lake: Roots, Brawlhalla
Drolin - Retro Game Challenge, Zero Escape: Virtue's Last Reward, Policenauts
Ronik - The World Ends with You, Super Lucky's Tale, Environmental Station Alpha

Průkopník hodnotitel

Do kategorie průkopníka hodnotitele se nominovali všichni, kdo udělili hře zařazené do své výzvy vůbec první hodnocení na DH bez ohledu na platformu. Celkem bylo v rámci výzvy 73 účastníky poprvé ohodnoceno 110 her.

Průkopníkem hodnotitelem Herní výzvy 2018 se stává Drekt, který udělil celkem pět prvních hodnocení těmto hrám: Slime-san, SIMULACRA: Pipe Dreams, EarthBound Beginnings, Rusty Lake: Roots a Brawlhalla.

Na druhém místě se čtyřmi prvními hodnoceními se umístili Kunick (Feel-A-Maze, Castle Conqueror EX, Super Mario 3D Land a Pressured) a Redfield (Thronebreaker: The Witcher Tales, Tower of Time, Ace Combat Zero: The Belkan War a Battle Chasers: Nightwar).

A o třetí místo se třemi prvními hodnoceními se podělili následující tři účastníci:
Sai (Shadow of the Tomb Raider, A Way Out, God of War)
Solidor (Agatha Knife, Star Ocean: Integrity and Faithlessness, Da Capo III)
Strady (Glass Masquerade, Spider-Man and Venom: Maximum Carnage, RIVE: Wreck, Hack, Die, Retry!)

Průkopník komentátor

Do kategorie průkopníka komentátora se nominoval každý, kdo napsal ke hře zařazené do své výzvy úplně první komentář na její profil na databázi. I zde jsme díky kategorii V zemi nikoho zaznamenali výrazný nárůst. Celkem bylo napsáno 211 prvních komentářů, o což se postaralo 93 účastníků.

Titul Průkopníka komentátora Herní výzvy 2018 s osmi prvními komentáři získává BINGMAN za komentáře k těmto hrám Forgotton Anne, Escape Goat 2, Fragments of Him, Darkwood, The Banner Saga 3, The Shrouded Isle, Mother Russia Bleeds a The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

Na druhém místě se sedmi komentáři se umístil Ronik (The World Ends With You, Sundered, Scanner Sombre, RUINER, The Legend of Zelda: Majora’s Mask 3D, Super Lucky’s Tale, Environmental Station Alpha).

A třetí místo se šesti prvními komentáři obsadili:

Drekt (La-Mulana, Slime-san, SIMULACRA: Pipe Dreams, Nightmares from the Deep: The Cursed Heart, EarthBound Beginnings, Rusty Lake: Roots)

Fingon (Enigmatis: The Ghosts of Maple Creek, Secret Files: Sam Peters, Midnight Mysteries: Ghostwriting, Phoenix Wright: Ace Attorney - Justice for All, Deadtime Stories, Contradiction: Spot the Liar!)

Pozn. autora: Původně jsme vyhlásili se sedmi komentáři na sdíleném prvním místě BINGMANa a Ronika, ale BINGMAN je hráč tělem i duší a nenechal se o vítězství připravit, což jsme po jeho protestu museli uznat, neboť jsme jeden jeho komentář zapomněli započítat. BINGMANovi se tak omlouváme a Ronika je nám upřímně líto. :)

Průkopník Herní výzvy 2018

Letos vyhlásíme i Hlavního průkopníka Herní výzvy 2018 a tím se stává Drekt, který získal titul Průkopník hodnotitel a a zároveň v obou zbylých kategoriích se umístil na stupních vítězů. Skutečně záslužná práce pro Databázi her v rámci této akce. Děkujeme.

Hodnocení a komentáře

Celkem jste v rámci Herní výzvy 2018 udělili 964 hodnocení ke 639 herním titulům a napsali jste 721 komentářů k 509 herním titulům.

Kategorie seřazené dle počtu hodnocení

Kategorie herní výzvy jsme seřadili podle počtu ohodnocených her v rámci každé kategorie. Nejvíce her jste ohodnotili v kategoriích Krize identity a Hru nezastavíš. Na chvostu žebříčku se celkem logicky umístila kategorie Nejen PC živ je člověk, ale odstup od zbytku je naprosto minimální, což je zajímavé, vzhledem k tomu, že spousta z vás zařadila do této kategorie mobilní hru, které na DH nemůže mít profil.

1. Kategorie č. 2 - Krize identity - 113 hodnocení
2. Kategorie č. 4 - Hru nezastavíš - 111 hodnocení
3. Kategorie č. 8 - V zemi nikoho - 109 hodnocení
4. Kategorie č. 9 - Nerozbalený dárek - 96 hodnocení
5.-6. Kategorie č. 1 - Tehdy to začalo - 94 hodnocení
5.-6. Kategorie č. 3 - Lidem vstup zakázán - 94 hodnocení
7.-8. Kategorie č. 6 - Sousedy si nevybereš - 89 hodnocení
7.-8. Kategorie č. 10 - Válka periferií - 89 hodnocení
9. Kategorie č. 5 - Nervy z oceli - 85 hodnocení
10. Kategorie č. 7 - Nejen PC živ je člověk - 84 hodnocení

Kategorie seřazené dle počtu komentářů

Velmi podobné výsledky přinesl i žebříček kategorií seřazených dle počtu komentářů. Akorát do popředí se dostala logicky kategorie V zemi nikoho, kde vás to přeci jen vybízelo k tomu napsat ke hře první komentář. Na chvostu s nejméně komentáři zůstala kategorie Nejen PC živ je člověk, ve společnosti kategorie Sousedy si nevybereš. Zdá se že hry našich sousedů jste radši moc komentovat nechtěli.

1. Kategorie č. 8 - V zemi nikoho - 89 komentářů
2. Kategorie č. 4 - Hru nezastavíš - 79 komentářů
3. Kategorie č. 9 - Nerozbalený dárek - 74 komentářů
4.-5. Kategorie č. 2 - Krize identity - 72 komentářů
4.-5. Kategorie č. 1 - Tehdy to začalo - 72 komentářů
6.-7. Kategorie č. 3 - Lidem vstup zakázán - 69 komentářů
6.-7. Kategorie č. 10 - Válka periferií - 69 komentářů
8. Kategorie č. 5 - Nervy z oceli - 67 komentářů
9.-10. Kategorie č. 6 - Sousedy si nevybereš - 65 komentářů
9.-10. Kategorie č. 7 - Nejen PC živ je člověk - 65 komentářů

Nejlépe hodnocené kategorie

Pořadí v tomto žebříčku určuje průměrné hodnocení her v dané kategorii. Celkem překvapivě se v čele objevila kategorie Nejen PC živ je člověk, zdá se že mimo PC vycházejí lepší hry. Stejně tak překvapivé je druhé místo kategorie Nervy z oceli, asi těžké hry nemusí být zrovna špatné hry.

1. Kategorie č. 7 - Nejen PC živ je člověk - prům. hodnocení 81.4%
2. Kategorie č. 5 - Nervy z oceli - prům. hodnocení 80,2%
3. Kategorie č. 2 - Krize identity - prům. hodnocení 79,9%
4. Kategorie č. 6 - Sousedy si nevybereš - prům. hodnocení 77,9%
5. Kategorie č. 1 - Tehdy to začalo - prům. hodnocení 76,8%
6. Kategorie č. 10 - Válka periferií - prům. hodnocení 75,9%
7. Kategorie č. 9 - Nerozbalený dárek - prům. hodnocení 75,5%
8. Kategorie č. 8 - V zemi nikoho - prům. hodnocení 74,7%
9. Kategorie č. 3 - Lidem vstup zakázán - prům. hodnocení 72,5%
10. Kategorie č. 4 - Hru nezastavíš - prům. hodnocení 70,3%

Nejlepší výběr her do výzvy

Oproti loňskému roku, jsme v tomto žebříčku trochu slevili z podmínek a zařadili do něj každého, kdo ohodnotil alespoň pět her ze své výzvy. Z těchto hodnocení jsme vypočítali průměr a seřadili vás podle tohoto výsledku. Potěšilo nás, že se do TOP10 dostalo i pět úspěšných plnitelů výzvy, takže se ukazuje, že se výzva dá dohrát i se zábavnými kousky, které se vám líbí.

1. Majklkiller24 - prům. hodnocení 90,7%
2. Ondrahal560 - prům. hodnocení 88,6%
3. krecma- prům. hodnocení 88,3%
4. Maríca- prům. hodnocení 86,7%
5. Brasikona- prům. hodnocení 85,0%
6. rikuhahl- prům. hodnocení 83,5%
7. TiNk3r- prům. hodnocení 83,3%
8.-9. mattesak- prům. hodnocení 83,0%
8.-9. raisen- prům. hodnocení 83,0%
10. Malignus- prům. hodnocení 82,9%

Nejhorší výběr her do výzvy

O tento žebříček jste si v loňském roce napsali v diskuzi, tak ho letos rovnou zařazujeme do článku. Obecně se letos vaše průměrné hodnocení pohybovalo výše než loni. Taky tam nebyla odpadní kategorie, přesto si někteří z vás dokázali výzvu udělat docela nepříjemnou. I když v případě Karasmana těžko říct, jestli za to může špatný výběr her a nebo jeho kritické hodnotící oko, vzhledem k tomu, kolik toho má odehráno.

1. Karasman - prům. hodnocení 59,4%
2. Red - prům. hodnocení 59,5%
3.-4. Psyx - prům. hodnocení 63,0%
3.-4. Sledge - prům. hodnocení 63,0%
5. Solidor - prům. hodnocení 64,4%
6. Fingon - prům. hodnocení 64,5%
7. Jack_Dark - prům. hodnocení 65,0%
8.-9. Eru - prům. hodnocení 65,6%
8.-9. Kwoky - prům. hodnocení 65,6%
10. kiwizak - prům. hodnocení 66,1%

Kdy jste dohrávali a komentovali

Zatímco v loňském roce vévodil této statistice začátek roku, letos zvláště v komentářích nastala v prosinci úplná smršť. Jen o Silvestra bylo napsáno 45 komentářů, což je více, než jste napsali v létě kolikrát za celý měsíc. Ještě je potřeba uvést, že statistika dohrání je vytvořena na základě data, kdy jste dohrání zaškrtli v profilu na DH (pokud jste to neuvedli přímo ve výzvě), což se zvláště u nepravidelných návštěvníků DH může od skutečného data dohrání výrazně lišit.A pro zajímavost první komentář Herní výzvy 2018 napsal PanMrkvička 3. ledna 2018 v 18:56 ke hře God of War: Ascension. Poslední komentář Herní výzvy 2018 napsala Nafrei 31.12.2018 ve 23:59(!) ke hře Spider-man.

Hry a kategorie

Do výzvy jste si v loňském roce naplánovali 1731 her a 969 originálních titulů. Dohrát se vám podařilo 1267 her a 723 originálních titulů.

Pohodička

V tomto žebříčku jsme kategorii výzvy seřadili podle počtu dohraných her, abychom zjistili, která kategorie pro vás byla nejsnadnější resp. vám nadělala nejvíce problémů s dohráním.

1. Kategorie č. 2 - Krize identity - 155 dohraných her
2. Kategorie č. 4 - Hru nezastavíš - 146 dohraných her
3. Kategorie č. 8 - V zemi nikoho - 130 dohraných her
4. Kategorie č. 7 - Nejen PC živ je člověk - 128 dohraných her
5. Kategorie č. 3 - Lidem vstup zakázán - 126 dohraných her
6. Kategorie č. 1 - Tehdy to začalo - 124 dohraných her
7. Kategorie č. 9 - Nerozbalený dárek - 121 dohraných her
8. Kategorie č. 10 - Válka periferií - 114 dohraných her
9. Kategorie č. 6 - Sousedy si nevybereš - 113 dohraných her
10. Kategorie č. 5 - Nervy z oceli - 110 dohraných her

Těžká volba

Nejtěžší volbu jste nakonec měli v kategorii V zemi nikoho, což je pravděpodobně způsobeno tím, že jste vybranou hru nechtěli zveřejňovat, aby vám někdo její profil nepřidal dřív, a nakonec tak spousta plánů zůstala nezveřejněných i po skončení výzvy. Problematická byla také kategorie Nervy z oceli, kde se to ale celkem očekávalo, že zde budete mít nejtěžší výběr.

1. Kategorie č. 8 - V zemi nikoho - 365 případů bez uvedení hry
2.-3. Kategorie č. 5 - Nervy z oceli - 363 případů bez uvedení hry
2.-3. Kategorie č. 10 - Válka periferií - 363 případů bez uvedení hry
4. Kategorie č. 7 - Nejen PC živ je člověk - 345 případů bez uvedení hry
5. Kategorie č. 6 - Sousedy si nevybereš - 344 případů bez uvedení hry
6. Kategorie č. 9 - Nerozbalený dárek - 342 případů bez uvedení hry
7. Kategorie č. 3 - Lidem vstup zakázán - 339 případů bez uvedení hry
8.-9. Kategorie č. 1 - Tehdy to začalo - 330 případů bez uvedení hry
8.-9. Kategorie č. 4 - Hru nezastavíš - 330 případů bez uvedení hry
10. Kategorie č. 2 - Krize identity - 298 případů bez uvedení hry

Plánovaný favorit kategorie

U plánovaných favoritů jednotlivých kategorií se do čela postavil The Witcher 3: Wild Hunt, který ovládl kategorii Sousedy si nevybereš. Nováčci DH prosadili do kategorie Tehdy to začalo letošní český trhák Kingdom Come: Deliverance a zajímavé je, že další česká hra Chuchel ovládla vaše plány dokonce ve dvou kategoriích.

Kategorie č. 1 - Tehdy to začalo - Kingdom Come: Deliverance - 14x
Kategorie č. 2 - Krize identity - Tomb Raider (2013) - 20x
Kategorie č. 3 - Lidem vstup zakázán - Chuchel - 9x
Kategorie č. 4 - Hru nezastavíš - Chuchel - 6x
Kategorie č. 5 - Nervy z oceli - Mafia II - 4x, The Witcher 2: Assassin’s of Kings - 4x
Kategorie č. 6 - Sousedy si nevybereš - The Witcher 3: Wild Hunt - 26x
Kategorie č. 7 - Nejen PC živ je člověk - God of War - 8x
Kategorie č. 8 - V zemi nikoho - God of War III - 4x
Kategorie č.9 - Nerozbalený dárek - Doki Doki Literature Club!, Homefront, Outlast, Oxenfree a Sleeping Dogs - 3x
Kategorie č. 10 - Válka periferií - Epistory: Typing Chronicles - 7x

Dohraný favorit kategorie

Plány jsou jedna věc, jak to ale nakonec skutečně dopadlo? Většinou si plánovaní favoriti své pozice udrželi. Výjimkou je kategorie Krize identity, kde plánovanou hru Tomb Raider (2013), nakonec předběhla v počtu dohraných her její mladší sestřička Rise of the Tomb Raider. A z kategorie Nervy z oceli vypadla Mafia II a nahradil jí Wolfenstein: The New Order.

Kategorie č. 1 - Tehdy to začalo - Kingdom Come: Deliverance - 11x
Kategorie č. 2 - Krize identity - Rise of the Tomb Raider - 12x
Kategorie č. 3 - Lidem vstup zakázán - Chuchel - 9x
Kategorie č. 4 - Hru nezastavíš - Chuchel - 6x
Kategorie č. 5 - Nervy z oceli - The Witcher 2: Assassin’s of Kings - 3x, Wolfenstein: The New Order - 3x
Kategorie č. 6 - Sousedy si nevybereš - The Witcher 3: Wild Hunt - 14x
Kategorie č. 7 - Nejen PC živ je člověk - God of War - 8x
Kategorie č. 8 - V zemi nikoho - God of War III - 3x, Kingdom Come: Deliverance - 3x
Kategorie č. 9 - Nerozbalený dárek - bez favorita (12 her dohráno 2x)
Kategorie č. 10 - Válka periferií - Epistory: Typing Chronicles - 6x

Nejčastěji plánované hry

Opustíme na chvíli kategorie výzvy a podíváme se na samotné hry. Herní výzvu 2018 totálně ovládli Geralt z Rivie a Lara Croft. S Geraltem jste si naplánovali dohromady 68 her a s Larou 56 her. Ostatní série paběrkovali tak maximálně kolem 20 her. A jak to bylo s konkrétními tituly, to se můžete přesvědčit v následujícím žebříčku.

1. The Witcher 3: Wild Hunt - plánovaná 31x
2.-3. Kingdom Come: Deliverance - plánovaná 22x
2.-3. Tomb Raider (2013) - plánovaná 22x
4. Rise of the Tomb Raider - plánovaná 20x
5. [chybný odkaz na hru] + The Witcher: Enhanced Edition - plánovaná 19x
6. God of War - plánovaná 18x
7.-8. Horizon Zero Dawn - plánovaná 16x
7.-8. Chuchel - plánovaná 16x
9. Life is Strange: Before the Storm - plánovaná 15x
10. Detroit: Become Human - plánovaná 14x

Nejčastěji dohrané hry

S dohráním třetího Zaklínače už to ale tak slavné nebylo, a tady Geralt musel přepustit první místo Jindřichovi z Kingdom Come: Deliverance a ještě se podělit o druhé místo s Kratem z God of War a chlupatým Chuchlem ze stejnojmenné hry.

1. Kingdom Come: Deliverance - dohraná 19x
2.-4. God of War - dohraná 16x
2.-4. Chuchel - dohraná 16x
2.-4. The Witcher 3: Wild Hunt - dohraná 16x
5.-7. Detroit: Become Human - dohraná 14x
5.-7. Rise of the Tomb Raider - dohraná 14x
5.-7. [chybný odkaz na hru] + The Witcher: Enhanced Edition - dohraná 14x
8. Horizon Zero Dawn - dohraná 13x
9. Life is Strange: Before the Storm - dohraná 12x
10. Tomb Raider (2013) - dohraná 11x

Nejčastěji dohrané hry u účastníků, kteří úspěšně dokončili výzvu
Ani u účastníků, kteří úspěšně výzvu dokončili to Geralt neměl vůbec lehké. Sice první místo uhájil, ale musel se o něj znovu podělit s God of War a postapokalyptickou hrou Metro 2033. Nicméně zde to bylo obecně velmi vyrovnané.

1.-3. The Witcher 3: Wild Hunt - dohraná 6x
1.-3. God of War - dohraná 6x
1.-3. Metro 2033 + Metro 2033 Redux - dohraná 6x
4.-10. Chuchel - dohraná 5x
4.-10. Kingdom Come: Deliverance - dohraná 5x
4.-10. Detroit: Become Human - dohraná 5x
4.-10. Horizon Zero Dawn - dohraná 5x
4.-10. Beyond: Two Souls - dohraná 5x
4.-10. Layers of Fear - dohraná 5x
4.-10. The Witcher: Enhanced Edition - dohraná 5x

Nejčastěji komentované hry

V kategorii nejčastěji komentovaných her došlo k překvapení. Geralt se sice udržel na druhé příčce, ale tentokrát šlo o první díl série, ke třetímu dílu spousta z vás komentář nenapsala. Ani Kingdom Come: Deliverance vás nepřimělo ke komentářové smršti a Lara Croft se dokonce málem nevešla do žebříčku. Na prvním místě se tedy nakonec usadila oranžovo-černá potvůrka Chuchel.

1. Chuchel - 8 komentářů
2.-4. God of War - 7 komentářů
2.-4. Metro 2033 + Metro 2033 Redux - 7 komentářů
2.-4. [chybný odkaz na hru] + The Witcher: Enhanced Edition - 7 komentářů
5.-8. A Way Out - 6 komentářů
5.-8. Detroit: Become Human - 6 komentářů
5.-8. Kingdom Come: Deliverance - 6 komentářů
5.-8. The Witcher 3: Wild Hunt - 6 komentářů
9.-14. Beyond: Two Souls - 5 komentářů
9.-14. Epistory: Typing Chronicles - 5 komentářů
9.-14. Horizon Zero Dawn - 5 komentářů
9.-14. Layers of Fear - 5 komentářů
9.-14. Tomb Raider (2013) - 5 komentářů
9.-14. Life is Strange: Before the Storm - 5 komentářů

Univerzální titul

Už několikrát se v diskuzi k Herní výzvě řešilo, zda by teoreticky bylo možné jednou hrou splnit všechny kategorie (i když je to proti pravidlům). Zatím se nám takovou hru objevit nepodařilo, ale letos k tomu konzolová exkluzivita Detroit: Become Human neměla daleko. Naplánovali jste si jí totiž do sedmi kategorií: Tehdy to začalo, Lidem vstup zakázán, Hru nezastavíš, Nervy z oceli, Nejen PC živ je člověk, V zemi nikoho a Nerozbalený dárek.

Detroit: Become Human - 7 kategorií
Botanicula - 5 kategorií
God of War - 5 kategorií
Horizon Zero Dawn - 5 kategorií
The Last of Us - 5 kategorií
[chybný odkaz na hru] + The Witcher: Enhanced Edition - 5 kategorií

Dalších 18 titulů jste si naplánovali do 4 kategorií.

Přehnané sebevědomí

I tento nepříliš příznivý žebříček vyhrál třetí Zaklínač. Polovina z těch co si Zaklínače do výzvy naplánovala ho totiž nedohrála. A podobně se “vedlo” i Laře Croft. I když se to dá brát i z té pozitivní stránky, že polovina hráčů hru dohrála. To se už nepovedlo hře Spore, kterou ze čtyř plánovaných případů nedohrál nikdo a o moc lépe na tom nebyla ani Mafia II, kterou ze šesti plánovaných případů dohrál jediný hráč.

1. The Witcher 3: Wild Hunt - 15x nedohráno z 31 plánovaných
2. Tomb Raider (2013) - 11x nedohráno z 22 plánovaných
3. [chybný odkaz na hru] +The Witcher: Enhanced Edition - 7x nedohráno z 19 plánovaných
4.-5. Mafia II - 6x nedohráno ze 7 plánovaných
4.-5. Rise of the Tomb Raider - 6x nedohráno z 20 plánovaných
6. Ori and the Blind Forest - 5x nedohráno z 10 plánovaných
7.-10. Botanicula - 4x nedohráno z 9 plánovaných
7.-10. Cuphead - 4x nedohráno z 5 plánovaných
7.-10. Okami - 4x nedohráno z 8 plánovaných
7.-10. Spore - 4x nedohráno ze 4 plánovaných

Nejlépe hodnocené hry

Do této statistiky zařazujeme jen hry, které jste v rámci výzvy ohodnotili alespoň třikrát. To bohužel z žebříčku vyloučilo spoustu kvalitních titulů. Třetí Zaklínač si udržel své první místo i zde. Obecně se do žebříčku dostaly většinou novější tituly, jediný Doom II: Hell on Earth dokázal proniknout mezi moderní hry.

1. The Witcher 3: Wild Hunt - 96,0%
2. God of War - 93,0%
3.-4. BioShock Infinite - 91,7%
3.-4. Doom II: Hell on Earth - 91,7%
5. Brothers: A Tale of Two Sons - 90,8%
6.-8. Hellblade: Senua's Sacrifice - 90,0%
6.-8. Prey - 90,0%
6.-8. What Remains of Edith Finch - 90,0%
9.-11. The Witcher: Enhanced Edition - 88,3%
9.-11. Rayman Legends - 88,3%
9.-11. Shadow Tactics: Blades of the Shogun - 88,3%

Nejhůře hodnocené hry

Zmiňované pravidlo o minimálně třech hodnocení pro zařazení do této statistiky ovlivnilo i ty nejhůře hodnocené hry. Ty nejhorší kousky jste hráli skutečně jen v ojedinělých případech, takže se do žebříčku nedostaly. Naopak se do něj dostaly celkem slušně hodnocené hry.

1. Goat Simulator - 40,0%
2. A Bird Story - 48,3%
3.-4. Seasons after Fall - 55,0%
3.-4. Virginia - 55,0%
5.-6. Marie's Room - 66,7%
5.-6. Maru - 66,7%
7.-8. Gone Home - 68,3%
7.-8. Thomas Was Alone - 68,3%
9. Hidden Agenda - 70,0%
10. Chuchel - 70,4%

Hry, které nemají profil

Do vašeho výběru se i letos dostalo několik her, které dosud nemají na DH svůj profil. Vyřadili jsme z nich čistě mobilní hry, které zatím na DH přidávat nemůžeme a zbyl nám následující seznam. Tak pokud by se někdo ze čtenářů chtěl inspirovat a některé z nich profil vytvořit, tak budeme jen rádi.

All You Can Eat - Hanichka v kategorii Hru nezastavíš
Arizona Sunshine - IagZz v kategorii Krize identity
Fidel Dungeon Rescue - Popcorn v kategorii Lidem vstup zakázán
Fist of Awesome - BlackChar v kategorii Hru nezastavíš
Gungrave VR U.N -Yokolubuna v kategorii Hru nezastavíš
Megadimension Neptunia Mk VII R - Charllize v kategorii Krize identity
Not Tonight - Electricman37 - v kategorii V zemi nikoho
Paratopic - Bodkin v kategorii Hru nezastavíš
Planet of the Apes: Last Frontier - Témos v kategorii Válka periférií
Ratchet & Clank: Nexus - Majklkiller24 v kategorii Nerozbalený dárek
Rolling Sun - nemopbx v kategorii Válka periférií
Shadow the Hedgehog - Majklkiller24 v kategorii Lidem vstup zakázán
South Park: Chef’s Luv Shack - romando v kategorii Hru nezastavíš

Nejstarší hry

Někteří z vás využili výzvu i k tomu, aby se vydali na dalekou cestu do minulosti. Loňskou nejstarší hru se tentokrát podařilo jvempirovi překonat o tři roky starším kouskem. Ale i další archeologové zaslouží uznání za dohrání takových starých kousků.

Adventure (1980) - dohrál jvempire
Microsoft Adventure (1981) - dohrál Drolin
Poklad 2 (1985) - dohrál Psyx
Super Mario Bros. (1985) - dohráli belovous a VortexCZ
Fred (1988) - dohrál ugraugra
Grand Prix Circuit (1988) - dohrál Kwoky

Nejnovější hry

Novinek jste hráli samozřejmě mnohem více. Nejnovější hrou herní výzvy se stala Gungrave VR U.N, vydaná 7. prosince, kterou stihl dohrát Yokolobuna.

Gungrave VR U.N (7.12.2018) - dohrál Yokolobuna
Mutant Year Zero: Road to Eden (4.12.2018) - dohrál Flynn
Battlefield V (20.11.2018) - dohrál Sheffield_cz
Spyro Reignited Trilogy (13.11.2018) - dohráli Emeriss013 a Marty McFly
Hitman 2 (13.11.2018) - dohrál Blackhand47

Herní tituly dle roků vydání

Pokud vás zajímá, z jakého období jste si nejčastěji vybírali hry, najdete to v následujícím grafu. Stejně jako loni převažují novější hry, i když loňských novinek jste přeci jen nehráli tolik, jako her 1-2 roky starých. Zajímavostí je, že se vám ve výzvě podařilo dohrát zástupce každého roku za posledních 30 let.


Platformy

V minulém ročníku byla tahle statistika hodně jednotvárná, i díky tomu, že konzole byli na DH přidány teprve v listopadu 2017. Tentokrát je přehled platforem mnohem pestřejší. PC sice stále vládne, ale PS4 ukázala svojí sílu. Ostatní platformy spíše paběrkovaly, ale objevilo se i pár raritních platforem jako třeba Atari 2600 nebo PMD85.

PC - 764 dohraných her
PS4 - 126 dohraných her
Mobil - 17 dohraných her
PS3 - 16 dohraných her
XOne - 13 dohraných her
Wii+WiiU - 7 dohraných her
3DS - 6 dohraných her
PS2 - 6 dohraných her
Vita - 6 dohraných her
X360 - 6 dohraných her
DS - 5 dohraných her
PS1 - 5 dohraných her
SNES - 4 dohrané hry
Switch - 4 dohrané hry
PSP - 3 dohrané hry
NES - 2 dohrané hry
SegaMD - 2 dohrané hry
Atari 2600 - 1 dohraná hra
GB - 1 dohraná hra
PMD85 - 1 dohraná hra
Spectrum - 1 dohraná hra

Závěr

Tak přátelé a to je vše. Herní výzva 2018 je tímto finálně ukončena. Je potřeba ještě jednou poděkovat našim sponzorům, konkrétně internetovému obchodu Xzone.cz a hernímu klubu SkillZone.cz za skvělé ceny do soutěže. Děkujeme i mediálním partnerům Hrej.cz a Czechgamer.com za propagaci. Samozřejmě je potřeba poděkovat organizačnímu týmu ve složení Garret, Kunick, PavelU a rikuhahl za pomoc s přípravou výzvy. A nakonec je potřeba poděkovat vám všem účastníkům tohoto ročníku za vaši podporu. Doufáme že vás tento ročník bavil, že jste objevili nějaké zajímavé hry a že se zúčastníte některého z dalších ročníků, třeba právě Herní výzvy 2019, protože kdo si hraje, nezlobí!

Crash

Diskuze ke článku

< >
@Drekt (02.02.2019 15:19): @Crash (03.02.2019 10:45): Upřímně, myslím, že HC není něco, co by se mělo tlačit. Jak píše Kwoky - je to něco pro dobrý pocit toho konkrétního hrače. Ale pokud bychom přistoupili na kvalitativní rozdíl ve splnění HC nebo normálu, vyvolávalo by to zbytečný tlak na plnění v HC a stalo by se to více kompetitivní. Už tak mi přišlo, že někteří v diskuzi HC plnění a neplnění zbytečně moc prožívají. A nejsem si jistý zda to je něco bychom měli (resp. chtěli) podporovat. Ale hlavní slovo má samozřejmě Crash.
@Drekt (03.02.2019 00:24): To sice jo, ale aktuálně už to není v mých silách, pomalu tři týdny jsem trávil večery statistikami k výzvě. Ale beru to jako připomínku do budoucna, i když asi se budeme muset s Memphisem domluvit na nějakém víc automatickém zpracování, než jak je to zatím teď.
Článek paráda, ale trochu mi tam chyběly statistiky k HC verzi.. Jako kolik lidí dalo všechno na HC, apod. Teď mi přijde, že to HC bylo hodně nedoceněno, i když je to jen volitelné, aspoň v tom článku by si to nějakou prestiž zasloužilo.. :d
A Karas zase kulový. No ale Hexovi gratulace, snad to dovalí na sraz, ať se na ten zázrak taky podívám...
Do článku byl doplněn záznam z losování ceny útěchy. Tu získává uživatelka Marcia M. Gratuluji!
Heh, sice mě překvapilo, že jsem dával tak nízké průměrné hodnocení, ale s časovou dotací <2 hodiny denně jsem si moc vyskakovat nemohl. To samé letos, ale zatím jsem měl na hry štěstí...
Pěkné vyhodnocení. To muselo dát fakt hodně práce. A děkuji za uspořádání a vedení výzvy.
Já jsem velmi potěšen, že už jsem se tentokrát nedostal mezi lidi s nejhorším výběrem. Asi hlavně proto, že jsem nenaletěl na žádný overrated Southpark crap, jako předloni :)

@H34D (24.01.2019 07:04): Ty buď rád, třeba ti to někdy půjčí :)
uff tolik čísel. Impresivní práce, kudos Crashovi a high five Last Jediovi (dokud to nezmrvil ten film) aka Tulareanovi :)
Skvělý článek. A kdo jiný by si zasloužil vyhrát než Knedlík! A pro mě ještě cena trpělivosti za to, že musím ty.jeho řeči nejen o herní výzvě každý týden poslouchat :)
Super článek. Když si představím to množství práce, co za tím je, tak se mi dělá špatně :)

Těší mě, že jsem byl zmíněn jen v "kategoriích" bručoun roku a retrogamer :)
Fíha - užasný článek, a dobře vylosováné výhry :D Jen to nemuselo být vyspoilováno hned na začátku. Nevěděl jsem jestli se těšit na statistiky nebo ze Switche.

Díky ještě jednou organizátorovi a i ostatním jeho pomocníkum - Výzva přináší na DH hodně nových aktivních uživatelů a to je moc dobře.


[neexistující příspěvek]: ješte jsi u herních vykopávek ;)
Díky za skvělé shrnutí a samozřejmě i za samotné pořádání výzvy. A velká gratulace výhercům. :)
Wow, super souhrun, a gratuluji kiwizakovi (kiwizačce ? :D ) za cenu fair play, takováhle poctivost se jen tak nevidí :)
Byl to pěkný rok, nakonec mě překvapilo, že jsem hrál vcelku kvalitní hry. Díky za super report, moje statistické srdce plesá ;)
Díky Crashovi a celému organizačnímu týmu za uspořádání dh výzvy :) Článek je super.
Rozeslal jsem soutěžícím DH body, výherce budu s klíči a dalšími cenami kontaktovat během následujících dní.
Tyjo, Crashův statistický overkill bude jednou literární žánr. Tohle přečíst mi bude trvat dýl než samotná výzva :D Výborná práce Crasháku!
Perfektně zpracovaný report :-)
Když jsem teda ten nejstarší nezombifikovaný kmet, který Výzvu splnil komplet, tak si přihřeju rodinnou polívčičku a prozradím nejmladšího hráče, který výzvu splnil, ale neměl v profilu uvedený věk, tudíž unikl bedlivému Crashovu oku.
Je to můj synek DanielKM, který výzvu splnit dokonce dvakrát, na Hard i Light!
Už jsem mu vybrblal a věk už má odtajněn :-)


Veľmi pekný článok, ešte by ma zaujímalo, koľko Crashovi trvalo splniť článkovú výzvu. :)
Smekám, na tenhle článek jsem se těšila. Krásné shrnutí a gratulace výhercům! Doufám, že se pak Kunick pochlubí na svém profilu o nějaký ten dojem ze hry na Switch a výhru si řádně užije! :)
Přečteno. Pěkné. S DH výzvou 2018 jsem si dal dost záležet, ale bylo to pro mě z různých důvodů dost obtížné. Celkově povedený ročník.
Pěkné počteníčko. Muselo to dát hodně práce... a přitom je to taková blbost :)
Málem jsem zavařil kolečko na myši. Krásně shrnutí, všechna čest Crashovi :-)