Da Capo III

D.C. III ~Da Capo III~

28.02.2013
20.01.2017

Třetí část série Da Capo nás znovu zavede na ostrov Hatsunejima. Zhruba tři desetiletí po konci druhého dílu je údajně neustále kvetoucí třešeň minulostí. Kouzelný strom už několik desetiletí nevykvetl a neplní tedy žádná přání. Lidé pomalu zapomínají na záhadné události z minulosti a žijí poklidný každodenní život. Platí to i pro středoškoláka Yoshino Kiyotaku. Společně s pěticí dívek z jeho školního klubu se rozhodne, spíše jen pro pobavení, u nevykvetlé třešně tajně vyřknout své přaní. Strom náhle vykvete a všichni zároveň dostanou na mobil textovou zprávu pocházející z roku 1951. Rozhodnou se tajemné zprávě přijít na kloub.

Da Capo III původně vyšla v Japonsku již roku 2012. Její, obsahově rozšířené, vydání s názvem Da Capo III R bylo přeloženo do anglického jazyka až o pět let později a je dostupné ve dvou verzích. Da Capo III R X-Rated je stejná jako japonská verze, zatímco Da Capo III R má odebrány erotické scény.

Už při prvním spuštění je jasné, že třetí Da Capo není jen nějaká tuctová vizuální novela. Také je jasné, že na její vývoj muselo padnout nebývale velké množství financí, aspoň co se žánru týče. Předně má poměrně dlouhou herní dobu čítající nějakých 40 hodin. Dále obsahuje relativně hodně pěkné hudby i samotných spritů postav.

Je škoda, že autoři používají ve zhruba pětihodinovém prologu snad úplně všechny cliché spjaté s harem anime produkcí. Podobně jako Extra část v Muv-Luv tak spolehlivě odradí většinu hráčů, a i já jsem se musel mnohokrát přemlouvat k pokračování. Naštěstí přijde po úvodu zvrat, skok v čase, a postupně se začne vynořovat i povedený příběh.

Ne snad, že by děj byl něčím neobvyklý, ale párkrát dokáže překvapit a všech pět hlavních cest se navzájem něčím doplňuje a společně tvoří zajímavý, leč vcelku vyčpělý, celek. Jenom by hra nemusela tak často opakovat některé informace. Snad dvacetkrát jsem se dozvěděl, že protagonista je ve škole hlavně aby se pokusil zjistit údaje související s posláním jeho rodiny. To si budu pamatovat až do smrti.

Nemá smysl nějak hlouběji rozebírat jednotlivé postavy, jelikož naprostá většina z nich žádnou hloubku nemá. Špatně napsané nejsou, pouze nenabízejí nic zajímavějšího. Občasná zdlouhavost také příliš nesvědčí tempu a chvílemi se hra nepříjemně táhne.

Úplně nedokážu Da Capo III zavrhnout. Obzvlášť, když se série každým dalším dílem posouvá vpřed. Nicméně, pokud tenhle typ her nemáte rádi, tak svůj názor nezměníte.