Marvel's Spider-Man

Spider-Man, Marvel's Spider-Man Remastered

07.09.2018
12.11.2020
12.08.2022

Akční hra z marvelovského univerza, ve které se ujmete role Petera Parkera alias Spider-Mana. Zatímco se Peter seznamuje s Martinem Li, majitelem azylového domu F.E.A.S.T., kde pracuje jeho tetička May, Spider-Man se střetává s novým zločincem – Mr. Negative. Objeví se i další Spider-Manovi nepřátelé, jako Black Cat a Kingpin, a také další známé postavy, například Mary Jane a Miles Morales, za které si i zahrajete, nebo Harry Osborn s otcem. Spider-Man bude také spolupracovat s policií, zastoupenou například kapitánkou Watanabe.

Ve hře se pohybujete v otevřeném světě plném vedlejších úkolů a najdete v něm i místa známá z univerza – věž Avengers, sídlo doktora Strange či ambasádu Wakandy. Dynamické a akční souboje jsou založeny na předchozích zkušenostech vývojářů ze Sunset Overdrive a inspirovány konkurenční superhrdinskou sérii Batman: Arkham. Samozřejmostí je plynulý systém pohybu po městě pomocí Spider-Manových pavučin. Hra také obsahuje RPG prvky jako levelování schopností a crafting.

Ke hře vyšly tři dodatečné rozšíření pod souhrnným názvem The City That Never Sleeps (Město, které nikdy nespí)The Heist (Loupež), Turf Wars (Válka gangů) a Silver Lining (Operace Silver). Tyto DLC společně s původní hrou vyšly v kompletní edici Spider-Man: Game of the Year Edition. Souhrnná edice se společně s vydáním pokračování Marvel's Spider-Man: Miles Morales dočkala i graficky vylepšené remasterované verze na PlayStation 5 a později i PC.

Fucking finally!

On top of that, when the game becomes available, there will be an upgrade program for owners of the original Marvel’s Spider-Man on PS4 console. Whether you have a disc or a digital copy of the PS4 game, you will be able to upgrade to Marvel’s Spider-Man Remastered on the PS5 console for $10.

V rámci herní výzvy jsem si řekla, že bych sérii Batmana mohla přerušit jiným komiksovým hrdinou, a to Spider-manem. Toho jsem vždy sledovala méně raději než Batmana, protože jsem dávala přednost vážnosti, depresi a zmaru, kterou nabízel netopýr. Spider-man a jeho osobnost je cílená na jiný typ lidí, než jsem já, ale i přesto jsem ke Spider-manovi přistupovala bez předsudků a nezaujatě.

Začnu klady, neb těch je více. Co se opravdu vývojářům povedlo je převést Spider-manův pohyb tak, jak ho známe z filmů, do hry s jednoduchým ovládáním. Já vím, že už to tu psal každý, ale stejně mi to nedá, to létání po městě je prostě úžasné, zábavné a chytlavé. K tomu napomáhá vynikající ztvárnění New Yorku, a to ne jen z hlediska grafiky, ale také co se týče živosti a zaplněnosti. Nosit klobouk, tak ho před Insomniac Games smeknu. Na tomhle si opravdu dali záležet a byla radost i jen tak se pohybovat městem a zkoušet různé otočky okolo budovy, zvyšovat rychlost nebo se na pavučině vyhodit do vzduchu a padat střemhlav dolů.

Soubojový systém je díky pohyblivosti Spider-mana zábavný a není ani trochu stereotypní. Navíc perfektně vývojáři využili i prostředí, což má za následek házení různých věcí z okolí po nepřátelích. Stejně tak je možnost nepřátele chytit okamžitě do sítě, pokud stojí u nějaké zdi apod. Zpočátku se mi zdál boj obtížný, ale jak mi přešlo ovládání více do ruky, tak jsem téměř přestala umírat.

Na hře také musím pochválit výborně zpracované, takřka filmové, animace a dabing postav. Hudba samotná mi příliš v hlavě neutkvěla. Originální také bylo rychlé cestování.

Příběh samotný ničím nevyniká, což neberu jako mínus, neboť pro něj jsem tuhle hru nehrála. Ale musím trochu kritizovat to, jak byl vystaven. Následuje spoiler o bossfightech. Na začátku hry hráč porazí jednu zápornou postavu a pak už jen postupuje průměrným příběhem, aby se téměř všech dalších bossfightů dočkal na konci hry. Mělo to své příběhové opodstatnění (utekli z vězení), ale i tak bych čekala, že se v průběhu hry dočkám bossfightů více. Nehledě na to, že se mi zdály docela odfláknuté v tom smyslu, že dvakrát se bojovalo se dvěma záporáky naráz. Myslím, že by šlo vymyslet i další styl bossfightu a více je rozprostřít do příběhu. Co mohu bez spoileru říct, tak je to, že bossfighty tak moc záživné nejsou. Na můj vkus. A hlavně mi přišly o něco lehčí, než klasická "pouliční" rvačka se štíty, raketomety a podobnými srandami.

Menší věcí, která mě štvala, ale zde jsem si vědoma, že je to má "vina", a tak to není ani mínus, jsou příliš časté telefonáty. Ty v reálu nesnáším a tady to bylo na můj vkus až moc časté. Člověk splnil misi, chtěl si oddechnout a hned mu volá MJ. Pak tetička. Pak doktor. Pak druhý doktor, který se napíchl na vysílačku. A nakonec ještě volá osoba od policie. A když už člověk má klid a chce lovit nesmyslné holuby, tak slyší v rádiu Jamesona..

Závěrem, je to povedená hra, která mě bavila a jsem ráda, že jsem se k ní dostala. Jsem zvědavá, jak se budou vyvíjet další hry Spider-mana. Základ mají vývojáři dobrý, tak budu ráda, když se více zaměří i na vedlejší úkoly a nevyplní postranní činnost jen sběratelstvím všeho druhu.

Pro: New York, pohyb Spider-mana, soubojový systém, cut-scény

Proti: nezajímavé bossfighty

Spider-Man je příkladné převedení termínu "letní blockbuster" do herního světa. Řemeslně dokonale zpracovaný produkt, který nabídne nenáročnou zábavu na jedno použití. A to rozhodně není myšleno pejorativně, právě naopak. Takhle perfektně zacílená hra, která splňuje požadavky občasného hráče i hardcore gamera tady už dlouho nebyla. Insomniac splnil zakázku nad očekávání dobře a zřejmě si zajistil obživu na spoustu let.

Šablonovitý scénář se hned ze začátku snaží vyjet ze zajetých kolejí sympatickým pomrkáváním, že i Spider-Manův outfit potřebuje občas vyprat. Vtipné polidštění superhrdiny, se kterým člověk stráví desítky hodin, je jednou z hlavních devíz scénáře. Očividně jej psali nadšenci, bohužel však svázání korporátním dohledem Marvelu. Spidey je tak zbytečně často otravný Mirek Dušín starající se o bezdomovce a zachraňující newyorčany před smogem.

Famózní průlety městem nadchnou malého caparta, i dospělého nerda. Swingovat s lehkostí městem je nádhera i po 30 hodinách. Spolu s hodně kinetickým soubojovým systémem si člověk rychle začne připadat jako zkušený bojovník se zločinem. Dokonce i ty proklínané věže a otrocké collectibly zde působí nakonec vcelku příjemně. Zvláště oproti neustále se opakujícím "pevnostem" a dalším copypaste vedlejšákům.

Samotné příběhové mise jsou úplně stejně zapomenutí hodné, jako zbytek gameplay designu. Technicky perfektní filmečky, ovšem s tuctovou story, jsou přesně ten blockbuster, který Spider-Mana dělá Spider-Manem. Pobavit se a zahodit. Prostě Marvelovka jak má být.
Považujem sa za sviatočného hráča, avšak dokážu ma namotať pozitívne recenzie. Spidermanovi sa podarilo chytiť si ma, ako žiadna hra už dávno nie.

Najväčší klad samotnej gejmsky je vec, čo môže mať jedine Spiderman. Pohyb hlavnej postavy je vskutku famózny a je číra radosť presúvať sa po meste, skákať, lietať, odrážať sa... Rýchly presun skrz mapu som použil asi dva razy, je to však mimo vtipného loadingu úplná zbytočnosť. Mapa evokuje hry od Ubisoftu (Far Cry, Assassin´s Creed atď.), kde treba odomknúť vežu na odhalenie oblasti a objaví sa pred vami kopa možností čo robiť. Takže akokoľvek bezcieľne si chcete užívať pohybové domény hlavného hrdinu, vždy vás stiahne nejaká aktivita alebo hrozba. Stratené batohy, nepokoje v uliciach, pomoc obyvateľom... to všetko je fajn, jedine naháňanie holubov mi prišlo prepálené.

Príbeh je správne komiksovo šialený, hemží sa zloduchmi a nepriateľmi. Klišoidné dialógy sú popretkávané slušnou akciou a vždy sa je na čo pozerať. Jednoduchý bojový systém dokáže urobiť mega skillera aj zo sviatočného hráča. Najviac oživia súboje Spidermanove vychytávky, ktoré vás v krajnosti dokážu slušne vytrhnúť z biedy a je zábava sledovať, akú paseku dokážu urobiť s nepriateľmi.

Jemný marvelovský rukopis je cítiť najmä v postavách, ktoré sú dobre vykreslené a všetko má svoju hlavu a pätu. A áno, objaví sa aj Stan Lee :) Tak isto záver ponúkne ešte dve scény s myšlienkami na možné pokračovanie.

Spiderman sa hraje fantasticky, ždíma PS4 na max a pre mňa osobne ide o jednu z udalostí roka. Na príbeh si pravdepodobne už pozajtra nespomeniem, avšak pohyb po krásne detailnom Manhattane je niečo, čo mi ešte dlho zostane v pamäti.

Pro: mesto, charaktery postáv, neustála akcia

Proti: nudné bossfighty, drobné bugy

Já a superhero komiksy. To je něco, co nejde moc dohromady. Veškeré mé pokusy se do toho dostat selhaly po jednom čísle, Marvel filmy jsou fajn nenáročná zábava, která má většinou kvality vysoko, ale nikdy jsem v tom neviděl extra velké umění a zapomněl jsem o čem byly sotva jsem vyšel z kina. Jenže hry tohoto typu stojí především na hratelnosti, takže by to mohlo být tentokrát jiné. A bylo.

Nutno říct, že jsem od Spider-Mana nic neočekával. Po představení na E3 mi to přišlo takové nemastné, neslané a čekal jsem, že to bude sbírat vesměs solidní sedmičky. Nestalo se tak, hodnocení bylo nad má očekávání a po jedné recenzi, kde chválili příběh, mě to začalo i docela zajímat. No, příběh je úplně obyčejné komiksové klišé, trapné a nelogické momenty nejsou výjimkou a z úžasných akčních cutscén jsem se na zadek taky neposadil. Ta pravá síla tkví v postavách. Nejlepší příběhové části se odehrávají v civilu, bohužel jich ale není tolik, kolik bych si přál a jednotlivé vztahy nejdou příliš do hloubky. Ovšem některé momenty pobaví, některé napumpují trochu adrenalinu do žil a jiné zas dokáží dojmout. Jako celek vesměs průměrné. Fanoušci to nejspíš ocení více.

Hratelnost je docela zábavná, podobná třeba Batman sérii, s čímž osobně nemám problém. Krásně jde řetězit komba, odemykat si nové útoky a pohyby, vylepšovat gadgety. Souboje jednoduše baví po celou dobu hry. Co mě osobně ale nebavilo, jsou boss fighty. Tvůrci neměli ani špetku představivosti a výsledek je taková stereotypní rubanice, kterou občas ještě podělají QTE, což jsem jako PC hráč myslel, že vymizelo z her někdy s koncem minulé generace. Mimo souboje má ale překvapivě zábavné sbírání collectibles a dělání vedlejších úkolů, ač i u těch se dostavuje stereotyp. Dá se to ale omluvit, jelikož jich je fakt šílená spousta. Chytání holubů, vědecké výzkumy, sbírání batohů či focení budov a spousta dalších věcí. Nejlepší je fakt, že Peter má ke všemu co říct a téměř nic není jen bodík na seznamu. Tenhle fakt nejspíš ocení nejvíce znalí universa. Ze všeho nejlepší jsou ale části, kde hrajete za MJ a Milese. Je to sice šíleně casual stealth, ale jako oživení to funguje výborně.

Kus pozornosti si zaslouží i samotné město New York. Od krásného Hong Kongu ze Sleeping Dogs jsem ještě neviděl tak propracované město a přes fakt, že se většinou pohybujete ve vzduchu a vše pod vámi je spíš taková kulisa, je až překvapivě detailní. Ulice jsou krásně zalidněné, s lidmi je možná interakce, lze i mrknout na nejnovější noviny a byl jsem i poměrně překvapený, jakou práci si tvůrci dali třeba s modelováním zahrádek za domy a podobnými detaily. Až jsem si říkal, že takové město by mohlo být v GTA. Ač pravda, město se nedá příliš zapamatovat a jako celek trochu splývá a nenabízí moc unikátních bodů, což hře samozřejmě nezazlívám, jelikož se soustředí spíše na střechy.

Spider-Man není ničím výjimečná hra a ani se nejedná o nějaký must play titul. Je to ale hra poctivá a s velkou pravděpodobností i to nejlepší, co Marvel hry momentálně nabízí, tudíž by si ji fanoušci neměli nechat ujít. Pro všechny ostatní je to skvělá zábava, která jistě neurazí a pokračování bych si rozhodně nenechal ujít.
Letošní rok byl opravdu nabitý konzolovými peckami a Spider-Man se dokonce vyšplhal na vrcholy prodejních žebříčků - a to rozhodně zaslouženě. Narozdíl od filmového si tenhle Spider-Man už prošel tou nejhorší pubertou a pěkných pár záporáků už má za sebou. Přesto se s ním stále táhne jeho osobitý puberťácký humor plný slovních hříček, který nás bude provázet celou hrou. S tím také souvisí příběh, který asi komiksového fanouška příliš nepřekvapí, zápletka je navíc docela dost napovídána, ale i přesto má své kouzlo.

Grafický kabátek je stejně jako u jiných letošních exkluzivek opravdu bombový, a to i přes obavu z downgradů, které vydání předcházely. Hudební podkres doplňuje bohatou komiksovou atmosféru a stále se drží stejného známého tématu jako před lety. Od minulých dílů se zlepšilo mnohé, včetně systému pohybu po městě po pavučinách a soubojového systému.

A přestože jsou DLC většinou ve hrách brána negativně, jsem ráda, že po dohrání jsme měli po dobu tří následujících měsíců ještě možnost zahrát si další kusy příběhu.

Všehovšudy prostě Marvel umí.

Pro: suprová grafika, komiksová hudba, slovní hříčky

Proti: prostší příběh, nudnější výzvy