Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Sunset Overdrive

80
11 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > 3rd person akce *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
28.10.2014 XOne
16.11.2018 PC
Vývojáři:
Insomniac Games, Blind Squirrel Games (PC verze)
Oficiální stránky:
http://www.insomniacgames.com/games/sunset…
Rules are meant to be exploded.

Mimo pracoviště suverén, punker, ultimátní streetkid, na směně rezignovaná nula uklízející bordel na akcích pořádaných nápojovým gigantem FizzCo. Hromady plechovek od energeťáků k sebrání ponoukají k úvahám nad podělaným životem, ale podobné chmury raději zaháníte pařbičkou na přenosném zařízení. Vždycky si lze taky připít nějakou přeslazenou břečkou na účet podniku. Noc ze 13. na 14. července 2027 však změnila všechno a vy můžete být rádi, že jste si při vší práci ani nesrkli z nového drinku OverCharge Delirium XT. Sycený nápoj v barvě oranže totiž dává víc, než jen pořádný kopanec energie...

Než vás hra uvrhne do této barvité městské akce, máte možnost upravit si avatara množstvím způsobů, příznačným spíše pro RPG. Pohlaví, tělesná konstituce, obličeje, sestřihy, případné vousy dávají dohromady slušné množství kombinací pro vyjádření vaší jedinečné individuality, jíž jste si doposud kompenzovali svou nicotnost v systému mzdového otroctví. Náhle je vaším hřištěm celá metropole čelící barvité apokalypse. Všichni, kdo se napili jsou nyní hbitými mutanty vředovitého vzezření, kterým těly pulzuje tekutý mutagen. Abyste přežili, musíte být mrštnější než oni, přičemž bývalý bezpečák Walter vás už otcovsky naučí, jak se o sebe postarat.

Titul si v bláznivosti v ničem nezadá se Saints Row. Základní hratelnost zase zjevně vychází ze série inFamous, založené na neustálém pohybu. Celé prostředí je vystavěno způsobem, aby za každé situace skýtalo dostatek možností úniku. Vyběhnutí zdi, využívání "trampolín" či plachtění vzduchem patří k základnímu parkouru. Skutečná sranda však nastane až při sjíždění kolejnic a drátů vysokého napětí s hákem. Za chodu jde likvidovat hordy mutantů všemožně trhlými zbraněmi, levelujícími užíváním. Nakoupíte je u Two Hat Jacka za plechovky zkázonosného tlamolepu, jenž se stal postapo měnou zbytku do gangů rozdělené lidské populace Sunset City.

Rychlost snoubící v sobě akrobacii a boj hra odměňuje odznaky dobrými k odemykání overdrives, bojových, hrdinských a stylových perků. Modifikátory se týkají jak vašeho charakteru, tak držených zbraní. Při sobě jich můžete nést až osm a stejné je i číslo maximálního počtu hráčů v kooperativním multiplayeru. Během single playeru stačí vstoupit do jedné z mnoha telefonních budek, což vás zařadí do chaos squad se sedmi ostatními hráči. O cílech společných misí se hlasuje. Veškerá vylepšení získaná v rámci hry pro více hráčů se přenášejí do hry pro jednoho. Sunset Overdrive vyšlo s více jak desítkou zbraňových a oblekových DLC.

Základní hru následovala dvě příběhová rozšíření: The Mystery of the Mooil Rig (2014) a Dawn of the Rise of the Fallen Machines (2015).


Poslední diskuzní příspěvek

Připomíná mi to hry kolem roku 2007, když větší vydavatelé vydávali trochu jiný hry, který měli velký produkční hodnoty. Insomniaci jsou…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
„I got guns too“
„But how do I know you can use 'em?“
„I am an American!“


Jste unavení z kapitalismu? Nebo jste jen obyčejné milenialské nuly bez životního cíle? Sere vás práce a vlastně celý život? A nebo všechno dohromady jako v mém případě? Tak od toho je tu Sunset Overdrive a jeho apokalypsa! Teda pardon, Awesomekalypsa!

Asi každý z nás někdy snil, že svět zaplaví zombíci, my budem ti neohrožení Darylové a nandáme to všem těm otravným blbečkům co jsme kdy v životě poznali, u sousedů počínaje. No realita by byla jistě tvrdší a já osobně bych byl spíš v roli toho blbečka, kterému někdo rozfláká hlavu baseballkou, ale co na tom sejde, sny jsou to krásné. Vývojáři z Insomniac Games vás pustí do města plného zábavy a mutantů a z lidské trosky se můžete stát hrdinou. A to opravdu stylově. Pokud vás bavila série Saints Row nebo svižná hratelnost Crackdownu, tak jste tu správně.

Sunset City je jedno rozlehlé hřiště plné úkolů, sběratelských předmětů a hlavně mutantů a lidí k zabíjení, což je největší přednost hry. Není to typ open worldu, kde běháte od otazníku k otazníku v mrtvém světě. Zde jste totiž neustále v bojovém režimu. I když se přesunujete z bodu A do bodu B, všude jsou nepřátelé a střelba je hlavní náplní. Po cestě posbíráte desítky sběratelských předmětů, rozflákáte pár automatů nebo zachráníte nějaké přeživší. Celé město je navrženo tak, aby hráče nezdržovalo. Tudíž téměř vše funguje jako trampolína, ať už to jsou auta, okna nebo keře, po krajích střech či zábradlí se dá slidovat, stejně jako po drátech natažených všude po městě a když nic z toho není v dosahu, tak můžete běžet po zdi. Dokonce ani voda není překážka.

Celkové šílenosti v hratelnosti pak napomáhá i příběh, který sám o sobě klasicky není žádná hitparáda, ale tvůrci to celé pojali jako parodii na hry a jednotlivé questy se tak svou vtipností s klidem mohou rovnat zmíněnému Saints Row. Zde si ale tvůrci dělají srandu z různých stereotypů jako jsou larpisté, nerdi, zelené mozky nebo herní klišé a další. Celé je to tak napěchované popkulturními a herními referencemi. Někomu podobný styl humoru sedět nemusí, no já se bavil královsky a rozhodně řadím mezi ty nejvtipnější hry.

Zpočátku mi moc neseděla hlavní postava, za což nejspíš může dabérka. Čím dál jsem se ve hře ale posouval, tím víc se mi začala zamlouvat. Je vtipnější a celkově dostává víc prostoru než v začátcích. Na dabing jsem si taky zvykl, ač druhá Laura Bailey to není. Hry, které nabízejí editor postav, většinou na silný charakter rezignují, ale pokud jste byli spokojeni s hlavní postavou v Saints Row, zejména ve trojce a čtverce, kterou osobně považuji za jednu z top protagonistek ever, tak zde budete ve výsledku nejspíš také spokojeni. Vedlejší postavy jsou pak na podobné úrovni a téměř všechny mají čím pobavit, ač některé jsou lehce upozadněné nebo jim dochází dech. Krásně to jde vidět na jednotlivých frakcích ve městě, kdy jedni výrazně vynikají nad druhými, ale to je dost možná na vašem smyslu pro humor. Za mě byla nejzábavnější sada misí s larpisty.

A to hlavní? No přece soundtrack!

Insomniac mají krásně nakročeno k tomu, stát se dalšími vývojáři, od kterých budu žrát cokoliv, protože po výborném Ratchetovi a solidním Spider-manovi je tohle další kousek, ze kterého jsem nadšený a chci víc! Už teď Phil ftw za to, že tohle pustil na PC, teď zaplať dvojku, prosím.
+20
  • XOne 100
Jedna z nejlepších her co jsem hrál. Dost jsem se u ji nasmal pokaždé co jsme ji pustil. Dialogy boží stejně tak jako rychlá hratelnost, která mi vyhovovala ve všech směrech. Soundtrack jak dělaný, příběh má hodně zajímavý a šílený koncept. Nemám co bych hře vytkl.

Pro: Humor, zbraně, příběh, soundtrack, hratelnost

+3