Super Mario Bros.

01.09.2011 3DS
19.09.2013 WiiU
18.09.2018 Switch
, (SNES verze)
Zlotřilý Bowser proměnil obyvatele Mushroom Kingdom v nehybné objekty a unesl dceru krále Mushroom Kingdom, princeznu Toadstool, která jako jediná dokáže zvrátit Bowserovo kouzlo! Jediní, kdo ji dokáží zachránit, jsou hrdinný instalatér Mario a jeho podobně hrdinný bratr Luigi. Mario a Luigi se musí vydat na cestu přes Mushroom Kingdom a dostat se až na konec, kde je čeká Bowser ve svém hradě...

Super Mario Bros. je prvním dílem v nekonečné a dnes již legendární sérii plošinovek s instalatérem Mariem (ale ne první hrou, ve které se Mario objevil). Jeden až dva hráči v roli Maria či Luigiho musí projít osm světů o čtyřech úrovních, v čemž jim brání různé nástrahy a nepřátelé. Některé úrovně se odehrávají pod vodou, pohyb v nich zákonitě funguje jinak a obsahují jinou sadu nepřátel. Na konci každého světa následuje bossfight s Bowserovými kopiemi a nakonec i s ním samým. V úrovních je také možné najít tajné místnosti, z nichž některé ukrývají mince a některé tzv. warpy, které hráči dovolují přeskočit několik úrovní.

Mario a Luigi můžou skákat, sprintovat, skákat na hlavy nepřátel a sbírat powerupy jako červené houby, které je zvětšují, čímž Mario a Luigi získávají sílu rozbít cihlové boky, květiny, dávající schopnost střílet ohnivé koule nebo hvězdy, propůjčující dočasnou nezranitelnost. Hráč má omezený počet životů, které může získat sbíráním mincí a zelených hub.

Hned po vydání se Super Mario Bros. stal obrovským hitem nejen v počtu prodaných kusů ve verzi pro konzoli NES, ale stal se hitem i v hernách s arkádovými automaty. Beze sporu se jedná o jednu z her, která po velkém pádu roku 1983 pomohla americkému hernímu průmyslu zotavit se. Historický úspěch Super Mario Bros. dal za vznik desítkám pokračování a stovkám spinoffů ve všech možných žánrech.

Druhý díl série z roku 1986 nebyl v době svého původního vydání kvůli své extrémní obtížnosti vydán v anglicky hovořících zemích a vyšel v nich až později s podtitulem The Lost Levels, západ se tedy svého druhého dílu dočkal až v roce 1988 v podobě Super Mario Bros. 2.

Jsem si to zahral na emulatoru a je to fakt dobre. Pamatuju si, ze jsme to meli jako deti, uplne jsem tyhle vzpominky vytesnil. S kazdym novym…

• NES 85
Japončíky vymyšlený anglicky mluvící instalatér z Itálie vypadající jako Mexikánec co skáče jako černoch a chytá mince jako žid. Podprahový vliv multikulturního Sorose byl nevinným dětem distribuován již v roce 1985 a ty z něj šílely. Já taky. Mario byl, je a bude zárukou kvalitní zábavy kdykoliv a kdekoliv.

32 krátkých levelů sfouknete rychleji než Michal Hašek svou rigorózní práci, ale na rozdíl od něj vám už to nikdo neodpáře. Pokořili jste Maria, herní legendu. Možná jste během hraní nalezli skrytá aktivní políčka, která vám přidala nějaké ty body. Možná jste dokonce našli cestu k warp zónám do jiných světů a přeskočili tak značnou část herní doby. Nebo vám možná vypršel čas při hledání správné cesty v Bowserově hradu. Anebo jste možná World 1-1 hráli ne v Mariovi, ale v nějaké jiné hře.

Mario je ze stejné kategorie jako Tetris. Jednoduchý a geniálně nadčasový.

Pro: Mario, hudba, hratelnost, easter eggs

Proti: Krátké