Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Boulder Dash

First Star Software •  Micro Fun (Apple II) •  Beam Software (GB) •  Data East (NES) •  SAS Sakata (NES) •  Dalali Software (Spectrum) •  Exidy (Arcade) •  Alten8 (Wii) •  XXI Century Boy (iOS) •  Orpheus (MSX)
říjen 1984
prosinec 1984
1985
1986
1988
1990
19.09.2008
17.05.2009
červen 2012
18.03.2015
77
57 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Boulder Dash je hra, ve které ujídáte v bludišti herní plochu (hlínu) panáčkem s ohledem na kameny - když pod nimi odstraníte hlínu, tak spadnou a mohou vás zabít. Sbíráte diamanty ukryté po herní ploše, a pokud jich nasbíráte dostatečný počet, můžete zamířit k východu a pokročit do dalšího levelu. Východ se vám odhalí teprve po sebrání dostatečného množství diamantů. Pobyt v bludišti vám ztěžují a zpestřují nepřátelé a další herní elementy jako:

1) světlušky, které po zásahu kamenem vybouchnou a mohou zničit okolní zničitelné zdi - pohybují se podél zdi doleva
2) motýli, kteří po výbuchu zanechají na svém místě diamanty - pohybují se podél zdi vpravo
3) améba neboli houba, která postupně roste a zaneřáďuje bludiště - pokud se vám ji podaří uzavřít tak, že nemůže nikam jinam růst, promění se v diamanty; hmyzí nepřátelé se po dotyku amébou změní v diamanty
4) sliz - ten pouze drží na své hladině po nepředvídatelně dlouhou dobu ležící kameny
5) stěna, která zaplní všechno volné místo v okolí
6) magická stěna, ve které se propadnuvší kámen změní na diamant a opačně - funguje pouze, je-li pod stěnou místo a jen v určitém časovém okamžiku signalizovaném zvukovým signálem

Obyčejné zdi v bludišti mohou a nemusí být zničitelné. Světluškám a motýlům se musíte vyhýbat a likvidovat je padajícími kameny.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • At8bit 90
Boulder dash je jedním z klasických kousků pro osmibitové počítače. Jako to bylo tehdy zvykem, autorem hry je prakticky jen jeden člověk - Peter Liepa.

Hru definuje poměrně jednoduchá, ale pěkná a přehledná grafika. Dál je to hra na pomezí logické a akční. Hráč totiž musí projít bludištěm plného kamenů. Kameny mají určité vlastnosti - padají dolů, pokud padnou na další kámen, tak sklouznou a hráč může posunout kameny pouze do stran a jen jeden naráz. je třeba neustále myslet několik kroků dopředu, protože je velmi jednoduché se mezi kameny uzavřít a pak nezbývá než reset místnosti. K akčnějšímu pojetí hry přichází v momentě, kdy se objeví nepřátelé. Ti jsou naprosto hloupí a pouze sledují předem určený pohyb, nicméně jsou dost rychlí a vloženi hráči do cesty, takže jsou dost nepříjemní. Na vyřešení je pouze omezený čas, v některých levelech se i rozlévá láva a dokáže hráči zatarasit cestu ještě dřív, než časový limit.

Musím zmínit i dostupný kit, kde bylo možné jednoduše navrhnout vlastní místnosti a ty uložit na kazetu/disketu u osmibitového Atari. To tenkrát nebylo vůbec obvyklé (jediná další hra, co mne napadá, že to uměla, byl Robbo).

Budu tady předchozímu recenzentovi v opozici, ale já si myslím, že tato hra má stále i dnes co nabídnout. Je to akční logická bludišťovka s ikonickou grafikou.

Pro: Zábavná akční logická hra, Builder Kit

+10
  • PC 50
Boulder Dash je další ze stařičkých kousků, které už ale dnes nemají moc co nabídnout.

Jedná se poměrně jednoduchou "labyrintovku", ve které je hráčským úkolem posbírat všechny diamanty a vyvarovat se střetům s různými entitamy, které tomuto chtějí zabránit za každou slizkou cenu.

V několika levelech se proplahočíte až ke zdárnému konci, a můžeme v klidu zapomenout, hra jako taková je v průměrná, neurazí ani nenadchne a podobně laděných je několik.
+9 +11 −2