Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Intellivision

1980, Mattel Electronics • Intelli
Herní konzole Intellivision byla vydána firmou Mattel v roce 1979. Díky viceprezidentovi pro marketing Terrenci Valeski přešla v roce 1984 práva na novou společnost INTV Corporation, která konzoli prodávala do roku 1990. Celkem se prodalo více než 3 miliony kusů a jde o druhou nejúspěšnější konzoli druhé generace po Atari 2600. Intellivision obsahuje 16-bitový procesor General Instrument CP1610 na 894.886kHz a 1456 bytů operační paměti. Rozlišení dosahuje 160x96 pixelů a cartridge mají kapacitu až 24kB. K ovládání slouží šestnácti směrová podložka, čtyři tlačítka a numerická klávesnice. Pro tuto konzoli vzniklo 133 her. Během let byly vydány dvě především optimalizační revize II a III. Konzole byla také vyráběna v různých licencích například firmami Bandai nebo Sharp.

Intellivision se také pyšní řadou prvenství. Jde o první 16-bitovou konzoli, první poskytovala lidské hlasy, první umožňovala stahovat hry a první podporovala klávesy s hudební syntézou. Podporu syntézy lidských hlasů přinesl modul Intellivoice pro který vzniklo pět her. Adaptér PlayCable umožňoval po naladění speciálního televizního kanálu stažení hry o maximální velikosti 8kB, což se s příchodem větších cartridge ukázalo jako nedostatečné, a služba byla v roce 1983 ukončena. Adaptér System Changer přinesl kompatibilitu s velkou knihovnou her pro Atari 2600, ale byl kompatibilní pouze s revizí Intellivision II nebo po modifikaci základní desky.

Entertainment Computer System neboli ECS bylo rozšíření měnící konzoli na počítač. Modul obsahuje 2kB paměti a řadu rozšiřujících portů (přidává také podporu dalších dvou hráčů), lze připojit alfanumerickou klávesnici, tiskárnu nebo kazetové přehrávače. Některé komponenty jsou kompatibilní s počítačem Mattel Aquarius. K ECS lze také dokoupit hudební klávesy. ECS je druhý pokus o podobné rozšíření. Mattel původně vyvinul zařízení Keyboard Component, ale toho se vyrobilo pouze několik tisíc kusů, než byla výroba z právních důvodů ukončena.

Na rok 2020 se plánuje uvedení nástupce pod názvem Intellivision Amico.

Autor popisku: jvempire