Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

ColecoVision

1982, Coleco Industries, Inc. • Coleco
Herní konzole ColecoVision byla vydána v srpnu 1982 firmou Coleco Industries. Jde o druhou konzoli této firmy (po Coleco Telstar) a patří do druhé generace herních konzolí. ColecoVision obsahuje procesor Zilog Z80 taktovaný na 3,58MHz a 8kB operační paměti. Maximální rozlišení je 256x192 pixelů. Cartridge mohou dosáhnout kapacity až 32kB. K ovládání slouží dva joysticky s číselnou klávesnicí. Dokoupit šel také Roller ovladač připomínající trackball. Nejprodávanější hrou je od Nintenda licencovaný Donkey Kong, který byl dodáván s konzolí. Prodeje samotné konzole dosáhly 2 milionů kusů a stala se tak třetí nejúspěšnější ve své generaci (po Atari 2600 a Intellivision).

Pro ColecoVison bylo vydáno několik rozšiřujících modulů. První z nich přinesl kompatibilitu s Atari 2600, čímž výrazně pomohl prodejům. Druhý a mnohem méně úspěšný modul byl volant včetně pedálu. Ač šlo technicky o povedenou periferii, podporovalo ji pouze 5 her včetně dodávané Turbo. Třetí modul měl navyšovat výkon konzole, ale jeho vývoj byl zrušen a nahrazen projektem Coleco Adam.

Adam je domácí počítač prodávaný jako samostatný nebo připojitelný k původnímu ColecoVision. Obsahuje stejný procesor, ale celých 64kB RAM + 16kB Video RAM. Data se uchovávají na specifické páskové jednotce. Nutnou součástí je také tiskárna ve které je vestavěný napájecí zdroj pro celý počítač. Výhodou byla možnost provozovat operační systém CP/M. Především z důvodu velkých technických problémů (ztráty dat z pásky při zapnutí) nebyl počítač příliš úspěšný. Bylo vydáno pouhých 45 her a výroba byla ukončena, po necelých dvou letech, v roce 1985 spolu s původní konzolí.


Autor popisku: jvempire