Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

PC-88

1981, NEC Home Electronics • PC88
Jako PC-8800 se označuje série osmibitových počítačů, které vyráběla firma Nippon Electric Company (NEC) a které se prodávaly převážně v Japonsku. V 80. letech počítače PC-8800 dominovaly japonském trhu společně s FM-7, Sharp X1 od konkurenčních firem a s počítači PC-9800, které byly také od NEC.

Uvedení na trh a prodeje

Firma NEC představila svůj počítač PC-8801 v listopadu 1981 s cílem rozšířit počítače jako pracovní nástroj v administrativě a jiném pracovním odvětví. Do té doby se totiž počítače užívaly převážně k osobnímu použití. Do dvou let se těchto počítačů prodalo 170 000 kusů.

Hardware a software

Celá řada počítačů PC-8800 obsahovala procesor Z-80 od firmy Zilog, který byl hojně využívaný i v jiných osmibitových počítačích. V průběhu let se v sérii objevily celkem čtyři odlišné grafické módy, které se lišily v rozlišení obrazovky a v počtu barev, které byly schopné zobrazit.

Počítače obsahovaly vlastní BASIC s názvem N88-BASIC. Díky volitelné ROM umožňovaly zobrazit znakový systém Kandži, který se používá pro zápis japonštiny. Mnoho společností také přišlo s textovým procesorem, jako byly My Letter, Writing a Yukara. Sám výrobce počítačů NEC přišel s vlastním textovým procesorem Nihongo Word Processor, ale ten nebyl tak úspěšný.

Hodně společností vyrábělo software exkluzivně přímo pro počítače ze série PC-8800. Patřily mezi ně například Enix, Sega, Bandai, ASCII, Konami či Nintendo. Převážně se jednalo o herní software. Díky tomu se tato řada počítačů výborně uchytila mezi herními počítači na japonském trhu v té době.

Modely PC-8800

Modelů PC-8800 byla celá řada, přibližně kolem 20. Navíc vycházely i varianty jednotlivých modelů. První model vyšel v roce 1981 jako PC-8801, měl 64 kB RAM a nepodporoval diskety. Ty podporoval až model, který vyšel o dva roky později a který obsahoval i dvě disketové mechaniky (PC-8801mkII model 30).

Poslední počítač (PC-8801 MC) z této série vychází v roce 1989, má 192 kB RAM a krom disketové mechaniky je vybaven i CD-ROMem.

Autor popisku: raisen