Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

BBC Micro

1981, Acorn Computers • BBCMicro
BBC Micro neboli British Broadcasting Corporation Microcomputer System je série mikropočítačů vyráběnou firmou Acorn Computers.

Historie

Historie tohoto počítače se začala psát na začátku 80. let, a to díky projektu BBC Computer Literacy Project. Ten byl zahájen na základě dokumentární série televize ITV, ve které počítačový vědec Christopher Evans předpovídal nadcházející revoluci mikropočítačů a jejich vliv na průmysl, ekonomiku a životní styl ve Spojeném království.

BBC chtěla mít svůj vlastní počítač, který bude schopen provádět rozličné úkony, které by mohla následně prezentovat v televizní sérii The Computer Programme. Mezi témata, se kterými se mohli prezentovat, patřilo programování, zvuk a hudba, grafika, teletext či umělá inteligence.

Mezi společnostmi, se kterými BBC komunikovala ohledně jejich nového počítače, patřila právě i firma Acorn Computers (mimo ně se jednalo i s firmou Sinclair Research, která stála za počítači ZX Spectrum). Acorn v té době zrovna pracoval na počítači označovaném jako Proton, který měl být následovníkem jejich předchozího počítače Atom. Ovšem Proton byl jen ve fázi designu a Acorn měl pouze jediný týden na to, aby BBC předvedl fungující prototyp, a proto pracovali i přes noc, aby dokázali tento nelehký úkol stihnout.

Nejenže jejich prototyp vyhověl všem požadavkům BBC, ale navíc skoro ve všech parametrech předčil jejich očekávání. A tak na základě tohoto prototypu uzavřelo BBC s Acorn Computers smlouvu na výrobu jejich vlastních mikropočítačů.

Uvedení na trh a prodeje

Prodeje začaly 1. prosince 1981 a BBC Micro se stal populárním počítačem zejména ve školách, kde se uvádí, že až 80 % britských škol vlastnilo právě BBC Micro. Ten se prodával ve dvou modelech, a to Model A a Model B (a jeho variace). Zpočátku byly prodávány za cenu 235, respektive 335 liber, ale takřka okamžitě byla navýšena na 299, respektive 399 liber kvůli vysokým nákladům na výrobu.

Acorn Computers měl snahu prorazit i na americký trh, zejména ve školství, proto si zaplatili reklamu v americkém magazínu Interface Age, ale tento jejich pokus se setkal s neúspěchem.

Hardware a software

Celý počítač tvořila obdélníková skříň počítače, která měla šikmý předek, kde byla umístěna klávesnice. Na jeho designu se podepsal jeho účel použití zejména ve školách - zdroj je umístěn vevnitř počítače, což značně zvyšuje jeho váhu, a přívodní kabel nešel vytáhnout z toho důvodu, aby se eliminovalo zranění studentů elektrickým proudem. Stejně tak měl počítač naspod umístěné masivní gumové přísavky, které zabránily pohybu počítače po stole.

Počítač BBC Micro bylo velmi snadné rozšiřovat moduly, jako byly desky ROM s nainstalovanými novými programy, koprocesory nebo modul pro vytvoření počítačové sítě Econet. Mezi periferie, které se daly zakoupit k BBC Micro a které vyvíjel Acorn Computers, patřil joystick, kazetový přehrávač, disketová mechanika, teletextový adaptér, barevný monitor, tiskárna či modem.

Počítače měly nainstalovaný operační systém Acorn MOS, programovací jazyk BBC BASIC.

Modely BBC Micro

Níže jsou uvedené modely BBC Micro a podstatné změny v jejich specifikacích.

Model A - 16 kB RAM
Model B - 32 kB RAM
Model B+64 - 64 kB RAM, z toho 32 kB standardní paměť, 20 kB video (tzv. Shadow RAM) a 12 kB extended
Model B+128 - 128 kB RAM, z toho 32 kB standardní paměť, 20 kB video (tzv. Shadow RAM) a 76 kB extended

Autor popisku: raisen